Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1853. Zaterdag 17 Februari 1883. 23 .1 AAXff BBSTEDIW 6 Buitenland. gang. aar Binnenland. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit bind verschljut Olnsdai> eu Vrijdngavoud folj deu nltecver JL K. ft. D H U 11 T te Ter Keazeu. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HENGSTDIJK zullen op IMitsdag den 6 Maart e. k., des middags ten 12 uren, ten gemeentehuize aldaar, trachteu A A N TE BESTEDEN; Het bouwen eener School met Onderwijzerswoning. Het gedrukte bestek met teekening ligt van heden ter visie in genoemd gemeentehuis te Hengst- dijk, elken werkdag des voormiddags van 912 uren en is op franco aanvrage tegen betaling van 1,50 verkrijgbaar bij het betrokken bestuur, en bij den architect J. H. Hannink te Goes. He aanwijzing in loco zal geschieden op den dag del- besteding, des voormiddags om 11 uren, de besteding voorafgaandeverdere inlichtingen worden gegeven door voornoemde architect. Hengstdijk, den 8 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. YAN TRAPPEN, Burgemeester. Ch. F. HERMANS, Secretaris. A'olitieli Ov«rzielit. Opnieuvv zijn de afgevaardigden der groote mo- gendheden op den Europeeschen Aeropagus, ditmaal te Louden, vergaderd en opnieuw blijkt, dat hunne verdeeldheid, hunne onderlnige naijver en hunne tegenstrijdige belangen in alles, vvat de Oostersche kwestie raakt, in weerwil van al hun armzalig schipperen, aanleiding zullen geven tot een groote botsing. Thans geldt het de regeling van de scheep- vaart op den Donau, waarover de mogendheden het onder elkander nog niet zoo in alle deelen eens zijn geworden als dezer dagen werd verkondigd. Men rekende toen in 't algemeen op een bevredi- genden afloop der werkzaamheden. Rusland zou met kleine tegemoetkomingen tevreden zijn, daar dit rijk zich om de Donau-kwestie wel geene moei- lijkheden op den lials zal willen halenen dat Rumeuie wel toegeven zou, zoodra Oostenrijk laat zien, dat het de zaak ernstig meent, betwijfelde het blad geen oogenblik. Geheel anders is de indruk nu de heeren een paar zittingen hebben gehouden en het uitkomt, dat de verhandelingen niet zoo glad van stapel zullen loopen. Ofschoon de leden be- sloten hadden het verhandelde geheim te houden, is evenwel uitgelekt, dat in de laatste zitting werd besloten om Rumeuie en Servie op de conferentie toe te laten, doch alleen met raadgevende stem en voor de aangelegenheden die met de bizondere be langen dier rijken in verband staan. Deze beslis- sing heeft in de Rumeensche kamer een storm van vcrontwaardiging doen ontstaan en met lnide en algemeene toej uichingen werd de verklaring van den Minister van Buitenlandsche Zaken begroet, dat de regeering onmiddelijk aan liaar afgevaardigde, Prins Ghika, per telegraaf, de lastgeviug had ge- zonden om in alle wettige vormen tegen die beslis- sing verzet aan te teekenen en te verklaren dat Rumeuie geen verbindende kracht kan toekennen aan besluiten der conferentie, zonder Rumeuie's medewerking genomen, omtrent een zaak in welke het koninkrijk rechtstreeks is betrokken en die in zoo nauwe betrekking staat tot Rumenie's opper- heerschappij en onafhankelijkheid. Rumenie denkt dus aan geen toegeven in het Donau vraagstuk. Uit Engeland wordt voorts gemeld, "dat de regeering besloten heeit om bij de opening van het parlement, 15 dezer, een wetsontwerp aan te kondigen, waarin aan de leden, die bezwaar makeu tegen het afleggen van den eed, vergund zal worden die door een belofte te vervangen. De Bradlaugh—kwestie zou op deze wijze worden op- gelost zonder de betooging, waarmede zijn vrienden meenden zijn toelating te moeten eischen. Als de regeering zulk een voorstel doet, kan men namelijk wel zeker zijn, dat de meerderheid zich daarmede vereenigen zal. Gladstone zelf zal de opening van de nieuwe zitting niet bijwonen, doch te Cannes blijven tot hij geheel hersteld is. De Lngelsche regeering meent thans bewijzen in handen te hebben, waaruit blijkt dat personen van staat- kundigen rang, waarop men vreeger volstrekt geen vermoeden had, bij het moordkomplot in Ierland betrokken zijn geweest. Men zegt dat er weldra belangwekkende bizonderheden openbaar gemaakt zullen worden. Walsh, die verleden jaar veroor- deeld werd, omdat hij een magazijn van verboden wapens in Clerkenwell had, heeft aangeboden om de regeering thans vrijwillig alle inlichtingen te geven, mits hij zelf vrij van straf komt. In Engeland noemt men die verklikkers kroon-getuigen. Wat Walsh echter kan te zeggen hebben, staat niet in rechtstreeks verband met den moord in het Fenikspark te Dublin want toen die gepleegd werd bevond hij zich in de gevangenis, doch het moet in elk geval voldoeude wezen om de regeering op het spoor der wijdvertakte samenzwering te brengen. Inmiddels heeft de verklikker te Dublin een verdere vermeerdering oudergaan door het overloopen van den koetsier, die de moordenaars naar eu van het oord der bloedige daad reed, zoo in de Hardwickstreet, bij den moord op rechter Field, als in 't Fenikspark op dien noodlottigen zesden Mei des verloopen jaars. Zijn verschijnen aan de tafel der getuigeu op de laatste terecht- zitting inplaats van als beklaagde in het hok der beschuldigden baarde veel opzien eu ontroering. De door hem afgelegde verklaringen zijn van dien aard, dat zij ougetwijfeld zijn voormalige kornuiten aan de galg zullen brengen. De Ier O'Brien, ge- kozen afgevaardigde voor Mallow is vrijgelaten. l it Frankrijk is ditmaal het gewichtigste nieuws, dat de Senaat met groote meerderheid het regeerings- ontwerp, dat de trooubejagers met verbanning treft, verworpen heeft. Het feit dat er geen termen waren om Prins Napoleon te vervolgen, bewijst, ook volgens tamelijk geinatigde bladen, hoe noodzakelijk het is een wet te maken, waardoor de regeering de bevoegdheid verwerft om de Republiek te verdedigen tegen hen, die openlijk als troonbejagers optreden. Toch bleef die overweging zonder invloed bij vele leden van den Senaat. Zelfs toen de regeering het door de Kamer van afgevaardigden aangenomen ontwerp introk en zich vereenigde met een tegen- ontwerp van minder verre strekking, leed zij de nederlaag. Ten slotte nam de Senaat een voorstel aan, dat door de Kamer zeker als onvoldoaude verworpen zal worden. De onzekerlieid duurt in- tusschen voort, waarvan de verschillende partijen ongestraft gebruik maken om de gevestigde Repu bliek in geschrifte aan te vallen, ook door de uiterste richtingen, die openlijk de afkondiging der commune aanbeveleu. Uit Turkije en de andere kleine staten en ge- westen op 't Balkanschiereilaud komen voortdureud berichten over woelingen en onderlinge vijandige gezindheid, die bewijzen dat de toestanden daar zeer hachelijk zijn en een botsing niet kan uit- blijven, ook al wordt het Donau—vraagstuk op- gelost. Z. M. heeft den kapiteiu J. J. de Yos, van het 3e reg. iufanterie, op zijne aanvrage, op pen- sioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1300 's jaars. De waarueming der betrekking van directeur der staatsloterij is opgedragen aan den beer O. M. J. Moorrees, inspecteur der registratie en do- meinen te 's Gravenhage. De Minister van financien heeft ter kennis gebracht van de ambtenaren der invoerrechten en accijnsen, dat het bij artt. 1 eu 3 van het Ko- ninklijk besluit van 9 Nov. 1869 bedoelde goed- keuringsmerk, gedurende het jaar 1883 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk der uiaten en gewichten de letter Vin den gewonen drukvorm, schuingesteld; bij den ijk van gasineters de Koninklijke kroou. In verband met de bekende adressen van stecnf&brikanten over hunne achterstelling bij het aunbesteden van rijkswerken, wordt ons medegedeeld, dat uit een onderzoek, door de vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid ingesteld, het volgende is gebleken omtrent den omvang der steenfabrikatie. Er zijn hier te lande 326 steenbakkerijen (170 voor IV aalsteenen), die te zamen een kapitaals- waarde vertegenwoordigen van 22,4 millioen gulden ruim 5 millioen aan arbeidsloonen 's jaars uitbe- talen, bijna 11 millioen tonnen turf gebruiken, die met de vracht 2| millioen kosten, elk jaar 1068 millioen steenen per binnenlandsche schepen verzenden voor een vracht van If millioen en 16,700 werkliedeu gebruiken, wier gezinnen nog 41,731 personen tellen. Rekent men de turfboeren euz. er bij, dan blijkt van welk belang deze in- dustrie voor ons land is. Meer en meer blijkt, dat de sedert eenige jaren te Tholen gevestigde normaalschool slechts in de behoe.te van een klein gedeelte des eilands voorziet. Alleen leerlingen uit die plaats zelve, uit Poortvliet en Oud—Vossemeer toch kunnen er gebruik van maken, terwijl wegens den grooten afstand (2 tot 4 uren gaans) voor de overige gemeenten a. h. w. geen normaalschool bestaat. Het Rijk werpt hier zijn geld weg! Verandering moet komen, en spoedig ook. Het best kan dit geschieden door de inrichting meer naar het centrum des eilands, naar Scherpenisse of St. Maar- tensdijk te verplaatsen. De aanvulling der zegelwet beoogt door lager recht en strenger straf bepalingen voor de assurantie- polissen het zegelrecht te handhaven. Het voor- gestelde recht voor alle binnen— en buitenlandsche opgemaakte pobssen van verzekering en herverzeke- riiig is pCt; voor polissen van levenverzekeringen is het recht 1 /10 pCt. Het recht wordt berekend over de premie. Ten einde de zegelwet voor huurcontracten te doen naleven, wordt bepaald, dat de huurder het recht moet betalen, maar de verhuurder boete beloopt voor ongezegelde huurceduls. Voor alle loten in loterijen wordt het bestaand vast zegelrecht vervangen door een evenredig zegelrecht van vijf cent voor iederen gulden. Aandeelen in geld- leeningen zijn uitgesloten. Honderdmaal het recht wordt als boete op overtreding voorgesteld. De loten in de Nederl. Staatsloterij worden ongezegeld afgegeven, maar de directeur neemt bij uitgifte der loten het zegelrecht in ontvang. Het recht wordt per lot naar den inleg berekend. Deze bron vau inkomst wordt op ruim 600,000 geschat. Yoorts wordt in overleg met het bestuur der vereeniging voor den effectenhandel voorgesteld de opheffing van het bestaand zegel der buitenlandsche etfecten en een uniform evenredig zegelrecht voor binnen— en buitenlandsche etfecten en publieke fondsen voorgedragen van een tiende pCt. met een minimum van 25 cent. Ongezegelde stukken zijn niet lever- baar. Aan het formaatzegel blijven ouderworpen de restantbewijzen actions de jouissance en der- gelijke stukken waarvan het kapitaal is afgelost. V rij blijven enkel de inschrijvingen in het Groot- boek en de verdere obligation ten laste van den Staat. De uitgevers der stukken zijn zegelrechtig. De zegelrechten op de registers van den burge- lijken stand en op de ontvangregisters der gemeen ten ten haren laste komende, vervallen. Voor kwitantiezegel is thans uitdrukkelijk be paald, dat dit in elk geval verschuldigd is, ook waar de onderteekening is gedrukt en onverschillig welk kenmerk van ontvangst wordt gegeven. Depositobewijzen door bankiers en kassiers af gegeven, worden aan het vaste recht van 5 cents ouderworpen. Inwerkingtreding wordt voorgesteld 1 Juli 1883. Tusschen den gemeenteraad van Steenwijker- wold en den districtsschoolopziener is een conflict ontstaan, ter zake van door eerstgenoemd collegie uitgesproken schorsing van een onderwijzer te Onnen. De districtsschoolopziener aclit die schorsing ongemo- tiveerd, met op onberispelijke wijze tot stand gebracht, doelloos eu schadelijk voor het onderwijs, en ver- zoekt mitsdien opheffing der schorsing. De raad, wel verre van de minste te zijn, verklaart, de motieven van deu districtsschoolopziener vau geen ge- wicht niet alleen, maar zelfs dat, ua kennisneming van het betoog van den districtsschoolopziener, eene opheffing nog minder aangaat, weshalve de school- opziener verzocht wordt mede te werken tot be- eindiging der zaak, hem voor elke vertraging verantwoordelijk stellende. Ter Neuzen, 16 Februari. Woensdag jl. is bij den Raad van State be- handeld het beroep van D. J. Oggel, te Axel, tegen een besluit van Ged. Staten" van Zeeland, waarbij hij is vervallen verklaard als lid van den gemeenteraad. l it het door den Staatsraad Mr. J. Heems- kerk Azn. uitgebracht verslag bleek, dat de vervallen verklaring was gcgrond op eene door hem gedane levering van petroleum aan den aannemer voor de straatverlichting, en het beroep daarop steuude, dat appellant niet kon weten, dat zijn petroleum voor de gemeente dan wel voor particulieren was benoodigd. Het beroep werd toegelicht door Mr. D. van Eck, die trachtte aan te toonen, dat appellant in de levering van petroleum aan de gemeente volstrekt niet betrokken was en er in het geheel geen belang bij had. Ilij verzocht vernietiging van het besluit van Ged. Staten. De beslissing van den Koning volgt later. Door den heer A. G. Y. Hombach, te Hulst, en vijf andere groudeigenaren is aan de regeering concessie gevraagd tot het bedijken van eene uitge- strektheid vau ruim 200 hektaren schorren en slikken, gelegen binnendijks onder de gemeente* Woeusdrecht en RillandBath, ten Zuiden van den spoorwegdam door de Ooster-Schelde voor de Caters- eu Van der Puyuspolders. Gisteren werd door het Gerechtshof te's Gra venhage uitsprank gedaan in zake S. M. S., oud 22 jaar, ongehuwde dienstbode en wonende te Sluis, beschuldigd van kindermoord. Het Hof ver- oordeelde haar tot 5 jaar tuchthuisstraf. Gedurende de verledene week was de mid- denprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 92 centimen tot fr. 1,10; stieren, koeien en vaarzen 72 tot 96 centimen. Opslag 2 centi men; kalveren 95 centimen tot fr. 1,45. Vette varkens fr. 1,10 tot fr. 1,20. Alles per kilo levendig gewicht; de markten waren goed bezet. Voor vlas werd per kilo besteed: te Aalst fr. 3,40 tot fr. 4,30; Mechelen fr. 4,83; Ware- gem fr. 3,36 tot fr. 5,40; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr 4,00St. Nicolaas fr. 3,96 en te Brugge fr. 4,83. Te Schiedam zijn 46 stuks vee als verdacht van longziekte onteigend en afgemaakt, als: 37 stuks van den bouwman Alb. van den Burg en 9 van den veehouder W. van der Sluis. W ilhelm Richard Wagnerde beroemde componist eD dichter, is onverwacht te Venetie overleden. Hij was den 22 Maart 1813 te Leipzig geboren. In 1833 werd zijne eerste Symfonie in het Gewandhaus te Dresden uitgevoerd. Zijn roem dagteekent van de opvoering van Rienzi (1842). Zijne latere werken, Tannhauser, Lohengrin, die Meistersinger von Niirnberg, Tristan und Isolde maakten hem bekend en beroemd. De bouw van het theater te Bayreuth gaf hem de gelegenheid, na veel tegenstand te hebben ou- dervonden, zijner omvangrijke muzikaal-dramatische werken, Der Ring der Nibelungen en Parzifal, naar eisch op te vosren. Als schrijver was hij ijverig werkzaam voor de verspreiding zijner eigen- aardige denkbeelden over het muzikale drama. Zelden heeft een genie bij zijn leven vuriger vereerders en tegeliik hartstochteliiker tea; en slanders gevonden. De kroon, waarmede de Russische Czaar te Moskou zal gekroond worden, heeft een waarde van 3,000,000 rbs. Zij is met prachtige diamanten paarlen en robijneu versierd. Den eersteu keer heeft zij gediend bij de kroniug van Catharine II. De scepter is vervaardigd bij de troonbestijging van Paul I. Deze prijkt met den diamant Or- lotf, evenals de Koh-i-nor afkomstig uit den schat- kamer van den Grooten Mogol. De Orloff wordt geschat op 8,000,000 rbs. en de kroonjuweelen hebben een gezamenlijke waarde van 32,000,000 rb. De mailboot Alaska, de meest snelvarende steamer die op't oogenblik deu Atlantischen Oceaan kruist, heeft haar laatste terugreis van New- York TER \ELIZEI\SC IIE I VIRVVT. MMTirfflM IIMMIIMI HMIllirBBII il< I i I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1