Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1852. Woensdag 14 Februari 1883. 23e Jaargang* AAOTBB8TEDIMG. liinnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdireeteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruirate berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind vergchijnt Uiiiwtlas- en Vrijdagnvond blj den niliierer J. K. G. It II O m T tc Ter Kenzeu. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HENGSTDIJK zullen op Dinsdag den Maart e. k., des middags ten 12 uren, ten gemeentehuize aldaar, traehten A AN TE BESTEDEN; Het bouwen eener School met Onderwijzerswoning. Het gedrukte bestek met teekening ligt van heden ter visie in genoemd gemeentehuis te Hengst- dijk, elken werkdag des voormiddags van 912 uren en is op iranco aanvrage tegen betaling van f 1,50 verkrijgbaar bij bet betrokken bestuur, en bij den architect J. H. Hannink te Goes. De aanwijzing in loco zal geschieden op den dag der besteding, des voormiddags om 11 uren, de besteding voorafgaandeverdere inlichtingen worden gegeven door voornoemde architect. Hengstdijk, den 8 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. VAN TRAPPEN, Burgemeester. Ch. F. HERMANS, Secretaris. folitieli Overasicht. De ongerustheid in Frankrijk begint nog niet te bedaren, eveumin als de opgewondenheid, daar het als vaststaande wordt beschouwd, dat de Se- naat zijn goedkeuring onthouden zal aan de Prinsenwet, gelijk ze door de Kamer van afge- vaardigden is aangenomen. De Senaats-coramissie heeft, na de Ministers van oorlog en justitie, die het wetsontwerp zullen verdedigengehoord te hebben, haar besluit vastgesteld en bij den Senaat iugediend, strekkende tot eenvoudige verwerpiug der wetsvoordracht. De cominissie is van meeniug, dat er geen reden voor de republiek bestaat om zich ongerust te maken of toevlucht te nemen tot maatregelen van geweld. De voorgedragene wet is een wet van wdlekeur, een stap op een gevaarlijkeu weg. Zij is in strijd met de denk- beeldeu, die aan de vestiging der republiek ten grondslag hebben gelegen. Nadat de Senaat daarop het ontwerp spoedvereischend had verklaard, zijn de beraadslagingen jl. Zaterdag begonnen. De republikeinsche bladen dreigen den Senaat nu met wijziging der grondwet, dat is met opheffing van den Senaat. Uit de geschiedenis der laatste jaren blijkt, dat men dit niet voor al te onmogelijk moet houden; de meerderheid der Kamer is dikwijls ten slotte de uitvoerder geweest van de denkbeelden der volbloed republikeinen, waartegen zij zich eerst hevig verzette. De terugkeer der communards, de ver- korting van den persoonlijken diensttijd, de invoering FEUILLETQN, 8) In den erijzen ezel. ,/Gij berijdt waarlijk een edel ros, jager zeide de waard, terwijl hij het dier met zichtbaar behagen beschouwde. //Dat is het," antwoordde de jager, //het is een echte Arabier, die de stoeterij, in welke hij gekweekt is, geen oneer aandoet." z/Neen, waarlijk niet," sprak de waard, ,/kan hij lang loopen?" „0, wat dat aangaat," zei de jager lachend, //het moet al een zeer sterke ruiter zijn, die het zoo lang uithoudt, als het paard kan draven." Daarna ging hij onder zacht fluiten van een jagersliedje de nog ledige herberg binneu. De kastelein bracht het paard in den stal en be- lastte den stalknecht dat deze het paard belioorlijk met zacht stroo moest afwrijven, waarna het dan een uur later mocht eten en daarna drinken. De soldaat naderde den kastelein, toen deze op de plaats terugkwam en vroeg: wWeet gij wel, wie die ruiter is?" //Wel een jager denk ik," antwoordde deze. //Zoo, denkt ge dat," ging de soldaat voort. //Het is de doorluchtige vorst van Biickeburg. Ik ben nu gestuurd om zijn aankomst aan den commandant te gaan melden." //H£, wat zegt gij daar, soldaatje?" stamelde de geschrokken waard. ,/De regeerende vorst van Buckeburg O, mijn Godik heb hem maar doodeenvoudig jager genoemd O, wat een domme, domme schande 1" Ja," zei de soldaat met een van het leekenonderwijs, dat alles isgeschied bij de1 wet, ofschoon de Kamer begon met van al deze maat regelen even afkeerig te zijn. Bij de invoering der echtscheidiug, bij de regeling der eedskwestie en der rechterlijke inrichting en dergelijke zag men hetzelfde verschijnsel of zal men het misschien weldra kunnen waarnemen. Steeds gaat men verder. De Kamer van iu-beschuldiging-stelling is Yrijdag in kennis gesteld geworden met het dossier in zake Jerome Napoleon. Krachtens de bepalingen van het besluit van 1810, heeft de Kamer van correctioneele appellen zich bij de Raadkamer aan- gesloten, zoodat veertien rechters aanwezig waren. De toevoeging van de Kamer van appellen heeft jftaats in ermtige gevallen of als de kwestie moeielijk is te beslissen. De aldus samengestelde dubbele Raadkamer heeft, na beraadslaging over het haar ingezonden rapport, beslist, dat er geen aanleiding bestaat om Jerome Napoleon naar de Assises te verwijzen, zoodat de beklaagde onmiddelijk in vrijheid is gesteld en naar zijn woning, Avenue d'Antin, vertrokken. Deze beslissing heeft in de Senaatskringen nog al sensatie gemaakt. Als men uit Engeland al van zoogenaamde land-inisdrijven in lerland weinig meer hoort, dank zij de //land-act" en de buitengewone macht, die de Engelsche regeering zich heeft weten te verschaffeu, van werkelijke verzoening valt op het Groene Erin nog weinig te bespeuren. De kiezers van het district Mallow hebben daarvan het bewijs geleverd bij de laatste verkiezing voor't Lagerhuis. Twee candidaten stonden tegenover elkander. Een hunner, de Ier O'Brien, verklaarde openlijk, dat hij het gebruik van dynamiet niet schroomde als middel om zijn denkbeelden ingang te doen vinden. Deze laatste werd met groote meerderheid van stemmen gekozeu. Vermelding verdient dat de regeering de onhandigheid heeft gehad om O'Brien even voor de verkiezing in hechtenis te doen nemen wegens een door hem geschreven artikel, dat belee- digend voor de rechterlijke macht heette. Dit heeft zeker niet weinig tot zijn overwinning bijgedragen. Hoezeer in Engeland de schrik alien om het hart is geslagen tengevolge der jongste ontdekkingen van de bedoelingen der Iersclie partij, kan daaruit blijken, dat de Ministers Harrington en Harcourt, benevens de Onderkouing van lerland, Spencer, die onverwachts te Londeu was aangekomen, tot aan de deux der kanselarij door geheime politie- dienaren werden begeleid, toen zij zich daarheen begaven om over de lersche zaken een minister- raad te houden. Deze duurde drie uur. Een ge- vangene uit een tuchthuis werd eveneens naar't ministerie van biimenlandsche zaken gebracht, waar hij een uur lang werd ondervraagd. Dienstdoende als verklikker, verstrekte hij nauwkeurige inlich tingen over de lersche omwentelingspartij. Te schalkschen lacli, //de vorsten rijden alleen zulke edele hengsteu." Dat is waar. O, ik oude domkop!" brotnde de waard. //Maar ging hij met een sluwen glimlach voort, //ik dacht bet mijne dadelijk, toen ik het edele ros en den eeuvoudigen ruiter in de reeds lang gebruikte lederen broek zag. Daar steekt wat achter, dacht ik." ,/Maar gij wist niet wat?" vroeg de soldaat lachend. //Ja, zoo was het," bevestigde de kastelein goedhartig. „Maar wie zou ook ooit hebben kunnen denkeu, dat een doorluchtige, een regeerende vorst in den grijzen ezel zou afstijgen //Eisprak de krijgs- man, //groote heeren blijven maar liefst onbekend. Wie weet, wat voor zaken en bezigheden zijn door- luchtigheid alhier heeft Dat noemen zij inconito, of incognito, zooals de adjudant ons eens heeft geleerd." //Inconito of incognito," bromde de kastelein eenige malen achter elkander, terwijl hij zijn vinger peinzend aan zijn neus bracht. //Dat woord heb ik al meer gehoord. Als ik nu maar wist, waar Hanu schiet het mij te binnen. Jaren geleden was er eens een vreemde heer in den grijzen ezel gelogeerd. Dat was een heel voorname en rijke graaf uit Hongarije, dien het goed bij mij beviel en die ook menige fijue flesch bij mij knapte. Maar toen er ten slotte betaald moest worden, toen kwam het uit, dat hij inconito had trereist. Dat wil zeggen, dat hij een nakende, weggejaagde tooneelspeler was en zijn rekening moet ik nog be uren." Nu, daar behoeft gij nu niet bang Dublin blijft de opgewondenheid ook zeer groot. In deze week hebben meer dan 100 personen de stad verlaten. Uit Rusland komt de gewichtige tijding, dat in de maand Mei de plechtige kroning van den Czaar zal plaats hebben. Een Keizerlijk schrijven is in het ambtsblad opgenomen, waarbij de heilige plechtigheid wordt geregeld en het algemeen gebed voor die gelegenheid wordt vastgesteld. Op alle hoopvolle beschouwingen, die aan deze gebeurtenis worden vastgeknoopt, wordt echter steeds weer een schaduw geworpen door onmiskenbare teekenen van de voortdureude levenskracht en werkzaamheid der Russische omwentelingspartij. Weder is te St. Pe tersburg een nilnlisten-vereeniging ontdekt met vertakkmgen van Warschau tot Irskuts, en is men een samenzwering in den Kaukasus op bet spoor gekomen onder de Grusen-bevolking, welke hare geheime afdeelingen te St. Petersburg, Moskou en Tiflis gevestigd heeft. Tevens mocht de Czaar dezer dagen onder zijn brieven een op prachtig papier en fijn afgedrukt schrijven vinden, waarin de nihi- listen hervorming in elk onderdeel van't staatsbe- stuur vorderen met volstrekte volksvrijheden. Met dit te verleenen heeft de Czaar tijd tot zijn kroning, doch wil hij niet luisteren, dan loopt hij gevaar dat het volk tot maatregelen zijn toevlucht neemt, die het wel eens meer in zijn wanhoop bezigde. Dat de Keizer in dezen niet toegeven zal is even zeker, als dat het kroningsfeest met zulk een zwaard in de lucht liangend niemand te benijden is. I 'at het vallen kan, is in den dood des vorigen Keizers schrikkelijk gebleken. I Dientengevolge zijn de onder het Waterstaats- Departement ressorteerende ambtenaren aange- schreven, in de dienst—correspondentie de gewijzigde spelling van de namen der gemeenten aan te geven. In plaats van de tegen woordige namen der gemeenten, zullen zij voortaan o. a. moeten schrijvenAlmeloo, Alfen, Bodegrave, Zaltbommel (oude lezing Bommel,) Boksmeer, Kuilenburg, Delftshaven, Doesburg, Deutichem, Drachten, Enschede, 's-Gravenzande, Hansweerd, Heerle, Hengeloo, Honselersdijk (oud Honsholredijk,) IJselstein, Lobit, Maarseu, Ter- neuzen, Nieuwepekela, Sint-Oedenrode, Oseh, Ree- Rozendaal, Tessel, Tolen, Yechel, Velsen, Z. M. heeft Mr. C. Pijnacker Hordijk, Minister van Binnenlandsche zaken, benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Men schrijft uit SchoondijkeNadat onze kleine Roomsch—Katholieke gemeente zich eenige jaren met een houten gebouw, als hulpkerk, beholpen had, is ze thans besloten, die door een sierlijke kapel te doen vervangen. Onze pastoor is ijverig werkzaam Qm daartoe het benoodigde kapitaal te bekomen. Hij is bijna geslaagd, zonder onze gemeente eenigszins te be- zwaren. Nog dezen nazomer lioopt men tot de besteding te kunnen overgaan. De Minister van Waterstaat, H. en N. heeft bepaald dat in de brieven, van zijn Depar- tement uitgaande, de Nederlandsche plaatsnamen moeten geschreven worden gelijk zij voorkomen in de door de Letterkundige Afdeelmg der Kon. Aca- demie van Wetensckappen uitgegeven Lijst van Nederlandsche plaatsnamen, volgens de nieuwe spelling gespeld. voor te zijn," zeide de soldaat, ,/de vorst van Biic keburg kan Engelsch." //Och, dat weet ik ook wel, sprak de waard, daar maak ik mij niet be- zorgd over. Maar men moet er zich niet over verwonderen, dat zulke groote heeren dikwijls zoo wonderlijke luimen en belachelijke titels hebben. In mijn jonge jaren was ik eens in Osnabruck, waar mijn neef zaliger mij naar de comedie mee- nam. Daar speelde ook een vorst of hertogin, een klein kereltje met een heel dikkeu buik en een almachtig groote pruik op zijn hoofd, onder welke hij zweette als een sjouwersman. Nu, denk eens, dat de ministers en hovelingen tegen dien hertog altijd zeiden Seren isz Mus Ieder oogen- blik meende ik, dat hij bun met zijn dikke rotting den rug zou meten, maar hij nam niets kwalijk. Maar ik moest aanhoudend lachen over dat aan- houdend moes eten. Later hoorde ik, dat zijn titel zoo was. Ha, ha bij mijn zielwat kan iemand toch beleven Nu komt zelfs zoo'u Seren isz Mus bij mij in den grijzen ezel aangereden en in zijn ouden lederen broek ziet hij er juist uit als een eenvoudige jager op de heide. Maar ik weet wel, wat ik zal doen," ging de waard vroolijk voort. z/Ier eere van zijn doorluchtigheid en ter eeuwiger nagedachtenis verander ik mijn uithangbord: De oude grijze ezel moet wijken en in zijn plaats koml" ,/De vorst van Biickeburgriep de soldaat luid lachend, waarna hij ijlings lienen- snelde om zijn rapport aan den commandant te nen, Venloo, Venraai, Warfum, Wijk-bij-Duurstede, Ierseke. Zierikzee, Zutfen. Abkoude, Aksel, Blerik, Bokstel, Kastrikum, Eede, Gorsel, Helder, (oud Den Helder,) Meersen, Oosterwijk, Sas-van-Gend, Valkensvveerd (iu plaats van Yalkenswaard,) Yenen- burg, Venendaal, Santpoort enz. Het bij den Raad van State aanhangige wetsontwerp tot ontmunting van zilveren standaard- munt stelt voor eene versmelting tot een bedrag van 25 millioen tot baren zilver, die in verkoop worden gebracht en dus niet tot 20 millioen. Bij den Raad van State is voorts in onderzoek de toegezegde wijziging der zegelwet Het daartoe strekkend ontwerp stelt o. a. voor de hefting van een vast zegelrecht van 3 op elk origineel lot der staatsloterijopheffing der onzekerheid ten aanzien van het recht, verschuldigd voor quitantien met gedrukte handteekening en wijziging van het zegelbedrag op assurantiepolissen. Ook zou een uniform zegelrecht worden inge- voerd, ten bedrage van een per mille voor alle effecten, vreemde en binnenlandsche, die hier te lande verliandeld worden. Levering van stukkeu, waarover het zegelrecht niet voldaan is, zou aan een belangrijke boete worden onderworpen. De zeildag voor de Willem Barents is bepaald op 1 Mei. Het doel van den tocht zal ditmaal, zooals men weet, zijn het opsporen van de Yarna; wanneer dit scliip mocht gevonden zijn vbor het vertrek van de Barents, dan is het voornemen, toch een kruistocht in de Karazee te doen. Met het oog op deze eventualiteit is de kommandant, de heer J. Dalen, gemachtigd om voor de strateu of voor Makotskinnshaven. te blijven tot er open water komt. Mocht de Barents in Juni de straten nog gesloten vinden, dan zal zij naar Archangel gaan om daar nadere bericliten in te winnen. Hoe gunstig de beriehten uit de provincie Noord-Braband ook luiden betreffenden de vooruit- gang op industrieel gebied, zoo is nochtans de bloei voor het schoenmakersvak niet meer in dien staat als voorheen. Zoolang de onderlinge concurrentie in dit vak op den Nederlandschen bodem bleef, was het nog altijd een bron van welvaart voor deze streken. Sedert den grooten invoer uit het brengen. //Ja, zoo moet het wezen," bromde de kastelein. ,/Wat een opzien zal dat baren an daag bestel ik al een nieuw uithangbord." Langzaam en in gedachten, omdat hij trotsch en blij, maar ook verlegen was over zijn lioog bezoek, stapte hij over de plaats naar huis, toen juist zijn gast een raam open deed en tamelijk kortaf riep //Is er dan geen mensch in dezen grijzen ezel?" z/Toch wel, toch welHier ben ik alant woordde de herbergier fluks, terwijl hij naar binnen ijlde, hoewel hij nog in het geheel niet wist, hoe hij zich tegenover den hoogen gast moest houden cn hoe hij dezen moest aanspreken. //Mijnheer Inconito," dacht hij bij zich zelf, //is toch wel al te Fransch en Seren isz Mus blijft mij stellig tus- schen de tanden zitten. Het beste zai wezen, dat ik hem maar eenvoudig noem //doorluchtige lioog- heid." Zoo kwam hij binnen. Hij bleef aan de deur staan, maakte een diepe buiging en sprak z/Wat heeft toch aan mijn grijzen ezel onverdiend de eer verschaft, doorluchtige" Hier bleef hij steken, waut jager Lippolt zag hem een oogenblik verbaasd en met groote oogen aan, omdat bij zich waarschijulijk overtuigen wilde, of hij wel goed verstaan had en of de waard misschien dronken was. Toen deze nog altijd krom bleef stann, voer Lippolt uit//Mensch ben je gek of dol, oude ezelkastelein Wie heeft je gezegd dat ik een doorluchtige hoogheid ben Ik ben de jager van Biickeburg en ik kwam juist hier, omdat ik zoo veel TER \EIZE\SC IIE (OIRAAT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1