Landbouvvberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Telegraphische berichten- lands kolonien, 4000 Ma. groot, is onder dak. pit gedeelte der expositie belooft met zijne tcepasselijke versieringen, een Indisch park en een Indische kam- pong, door inboorlingen bewoond, zeer aantrekkelijk te worden. De burgemeester van Wolfaartsdijk gedoogt niet, dat bet publiek, hetwelk de raadszittingen bijwoont, dit zittende doet. Hij noemde ben, welke van hunne bevoegdbeid gebruik maakten, om te komen luisteren, rustverstoorders. Deze bebben den burgemeester aangeklaagd. Misscliien is het slechts een vernuftig uitgedacht middel van den heer Van Strien, zegt de Arnb. Courant, om bij de ingezetenen belangstelling in de raadszittingen op te vekkenwant vergaderingen met //standjes," al zijn ze ook met bet publiek zelf, zijn zeker op Wolfaartsdijk evenzeer in trek als in andere deelon des lands. Als men bet maar vooruit weetEn in genoemde geineente heeft men bet middel in de hand, ze te doen ontstaan, zonder iets te doen wat met de wetten of verorde- ringen strijdtmen beboeft maar te gaau zitten. Het carneval te Breda, als bet vroolijkste in ons land bekend, was dit jaar bizonder levendig tal van vreemdelingen waren er voor overgekomen, en de dolle dagen werden door prachtig weder be- gunstigd. Het wemelde op de straten van gecos- tumeerde troepen en nadat Zaterdagavond de ver- eeniging //Jacob van Lennep" de serie van feeste- lijdheden geopend had met een groot bal masque in de nieuwe zaal Concordia, waren Zondag, Maan- dag en Ihnsdagavond genoemde zaal, de schouwburg, de zaal Loos, de casinozaal eivol, eveneens met bal masqui, travesti en pare, en alles smaakvol met groen en scbilderijen gedecoreerd. In Concordia alleen waren over de 2000 entrees. Ook in bet Witte Huis, in het cafe Snel en andere loca'en van den tweeden rang waren de gecost.uineerde bals zeer bezocht. Alles is in de beste orde afgeloopen. Het hoofdeomite tot oprichting van een monu ment voor Hugo de Groot heeft met goedkeuring van zijn eere-voorzitter, Z. K. H. Alexander der Neder- landen, Prins van Oranje, bepaald, dat bet monu ment binnen Delft zal worden opgericht. Uit Tholen schrijft men: Nog altijd mist dit eiland een vaste verbinding met den Noord- Brabantschen wal. De gemeenschap heeft plaats door middel van een pontveer, wat vooral bij slecht weer zeer ongeriefelijk is. Evenwel is dit in den zomer nog minder bezwaarlijk. Maar 's winters, bij storm en ijsgang, moet de overtocht vaak met levensgevaar gescbieden. En dit is dan de post- route Het valt. voor ons bier moeielijk te ver- klaren hoe bet Rijk, dat elders millioenen aan openbare werken besteedt, geen f 100,000 kan vinden om over de Eendracht een steenen brug te leggen, waardoor het toch in een bepaald dringende behoefte zou voorzien. S. M. S., oud 22 jaar, een ongebuwde dienst- bode, wonende te Sluis, die in bet laa st van de maand September beimelijk bevallen was van een levend kind var bet manuelijk geslacht, stond gis- tereu voor bet Gerecbtsbof te 's Gravenhage te- recht, bescbuldigd van voornoemd kind om het leven te bebben gebracbt. Bescbuldigde die reeds -een kind ha 1 gehad, waaraan zij baar moederlijke plichten vervulde maar dat baar door den dood ontnomen werd, legde een berouwvolle bekentenis af, waaruit teveus bleek dat z'j bet lijkje in een drooge sloot onder bladeren bad verborgen, waarin bet later ten gevolge van de aan'noudende regen- buien drijvende gevonden werd. De angst dat zij, terwij1 zij met werken het brood moest verdienen, niet voor haar kindje zou kunnen zorgen, bracht baar tot de misdaad. Adv.-Gen. Mr. Gregory requireerde, met het oog op de omstandigheden die z. i. het feit schenen te verzwar *n, niettegenstaande het overigens gunstig gedrag van besch., 2 jaar celstraf. zeide, dat deze de manschappen in't geweer moest roepen. Op het luide geroep: In 't geweer! stormden de wachthebbende officier en de man schappen snel naar buiten en toen de officier vroeg wie er voorbijgekomen was, rapporteerde de onder- officier, terwijl hij naar den langzaam voortrijdenden jager weesDe vorst van BiickeburgOu- middelijk bet de officier aantreden en de eerbe- wijzingen volvoeren, die voor vorstelijke heeren ge- bruikelijk zijn, maar men kwam te laat, zoodat onze goede jager er niets van zag en dus ook niet kon bedanken. Deftig reed bij op zijn prachtigen schimmelhengst de straat door zonder eenmaal om te kijken. Maar de officier stuurde hem een soldaat na, dien zien moest, in welk logement bij afsteeg, waarna den vesting—commandant onmiddelijk gemeld moest worden, dat de regeerende vorst van Biicke burg juist zonder gevolg de vesting binnen gereden en afgestegen was in bet logement De Zwarte Adelaar, de Kroonprins of elders. De soldaat volbracht in allerijl den hem op- gedragen last en draafde den ruiter na, waarbij liij tot zijn groote verbazing merkte, dat de gewaande vorst de voorplaats opreed van bet logement De grijze ezel, een tamelijk gering hotel, waar slechts voerlieden en boertjes, maar geen lieden uit betere standen uitstapten. De soldaat kwam er juist aan, toen de jager zijn edel paard den toegeijlden waard aanbeval ter nauwlettende verpleging en ter zorg- zame oppassing, nadat de jager eigenhandig de stijgbeugels over bet zadel gelegd en het paard eenige malen zacht over den hals gestreeld bad. (Wordt vervolgd.) Mr. L. P. H. H. baron Michiels van Verduynen schetste in een treifende rede den angst en het lijden, door de besch. doorgestaan. Yerder wees plei- ter er op, dat bescb. vooraf niet het voornemen heeft gehad om baar kind te dooden en de moed- wil dan ook door niets bewezen werd. Den doodslag achtte hij evenmin bewezen. In de eerste conclusie, door den deskundige meegedeeld, wordt ten stelligste verklaard, dat de moeder bet kind niet heeft gedood. De later ingediende gewijzigde conclusie werd door hem, als zijnde geadopteerd na de bekentenis van de bescb., zonder waarde geacht. Spreker concludeerde op deze gronden tot vrijspraak. Na re- en dupliek werden de debatten in deze zaak gesloten. Het Hof zal a. s. Donderdag uit- spraak doen. Ter Neuzen, 9 Februari. Den 27 dezer zal alhier de verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad ter vervangiug van wijlen den heer J. de Jonge, in leven lid van den gemeenteraad en wetbouder. Door bet postkantoor alhier werden in de maand Januari afgegeven 26 spaarbankboekjes, terwijl voor een bedrag van f 1994,55 werd in- gelegd. Terugbetaald werd f 150,61. Aan bet telegraafkantoor werden behandeld 1509 telegrammen, als: verzonden 731, ontvangen 477, opgenomen en verder geseind 301. In de jl. gehouden vergadering van de af- deeling Kruiningen der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland bleek, dat 18,000 kilo's klaver-guano gemeenschappelijk moesten worden aangekocht. Voor de levering daarvan waren 15 biljetten ingekomen. De laagste inschrijver, aan wien die levering is gegund, was de heer H. Jansen, te Rotterdam, voor 5,35 de 100 kilo's franco aan de brug te Schore. Woensdag werd in het gemeentebuis te Stavenisse publiek aanbesteed: het verdedigen van den onderzeescben oever door steenbestorting aan de waterkeering van bet waterschap Stavenisse. Aannemer werd de heer D. de Jong Az. (thans overleden), te Ter Neuzen, voor 4275. 's Gravenlmoe, 9 Februari. Heden is de directeur der Staatsloterij, Johannes Stam, oud inspecteur- generaal der Registratie en Domeinenna een langdurig lijden overleden. Kaatongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 8 Februari 1883. VrijgesprokenJ. L., koopman te Ter Neuzen, van het helen van gestolen veldvruchten en A. v. A., herbergier te Axel, van bet verstoren der orde, in staat van dronkenschap verkeerende. De kosten ten laste van den Staat. Yeroordeeld: C. D., arbeider te Westdorpe, ter zake van bet tegen iemand uiten van scheld- woorden, zonder uitgetergd te zijn; in eene boete van 2, subsidiair 1 dag gevangeuisstraf. E. R. M. L., te Sas van Gent, ter zake van het werpen van vuiligbeden in eens anders be- slotene plaats; in eene boete van f 4, subs. 1 dag gevang. G. W., brouwer te Gent, ter zake van het jagen op eens anders grond, zonder schriftelijk bewijs van den eigenaar of rechthebbendein eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. A. II. en L. v. d B., beiden te Assenede, ter zake als vorenieder in eene boete van f 15, subs. 2 dagen gevang. J. d. D., D. d. Z. en C. v. K., alien te Ter Neuzen, ter zake van het maken van nacbtelijke burengeruchtenieder in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. II. C., kleermaker, en A. B., werkman, beiden te Zaamslag, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. A. H., J. R. en S. F. M. S., alien te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. C. d. S., P. C. v. B. en A. d. P., alien te Axel, ter zake als vorenieder in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. M. W. M., landbouwersknecbt te Axel, ter zake als voren; in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. C. H., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 6, subs. 1 dag gevang. J v. P., bakkersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 5,50, subs. 1 dag gevang. H. d. V., poelier te Stekene, ter zake van het los en onbebeerd laten staan van zijn voertuig op een weg Zeeland; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. F. W., landbouwer te Westdorpe, W I)., land- bo uwer te Ter Neuzen, en P. L. d. L., koopman te Stekene, ter zake van bet niet zorgen dat hunne honden gemuilkoxfd zijn; ieder in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. A. V., herbergier te Koewacht, ter zake als voren in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang., met verbeurdverklaring van de opbrengst van den in beslag genomen en verkochten bond. C. v. F., slachter te Zaamslag, ter zake van bet slachten van een varken op de openbare straat te Zaamslag; in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. J. V., A. H., J. v. M., P. S., P. K., alien werklieden te Ter Neuzen, P. v. II., te Westdorpe, L. O. en A. O., arbeiders te Axel, en M. L., schippersknecbt te Zaamslag, ter zake van het zicb bevinden in kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. A. S., scheepstimmerman te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. P. J. M., koopman te Stekene, ter zake als voren in eene boete van 15, subs. 4 dagen gevang. P. J. v. d. W., werkman te Ter. Neuzen, ter zake als voren; in twee boeten elk van f 10, subs. 2 dagen gevang. Allen in de kosten. Gedurende de verledene week was de mid- denprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 90 centimen tot fr. 1,08; stieren, koeien en vaarzen 7 0 tot 94 centimen. Afslag 3 centi men; kalveren 95 centimen tot fr. 1,45. pslag 2 centimen. Vette varkens fr. 1,10 tot fr. 1,20. Opslag 2 centimen. De markten waren goed bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,40 tot fr. 4,30; Mechelen fr. 4,89; Ware- gem fr. 8,54 tot fr. 5,86Tliielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr 4,00; St. Nicolaas fr. 3,96 en te Brugge fr. 4,80. In de IJsselstreken worden thans puike fok—kalveren voor Amerika opgekocht tot onge- kend hooge prijzen. Altoos baas boven baas! Uit Zevenhuizen werd als eene groote merkwaardigheid gemeld, dat eene zeug 17 levende jongen ter wereld heeft ge bracbt. In vruchtbaarheid is zij eehter nog over- troffen door eene andere zeug op de landhoeve Loojen te Mierlo, die aan 18 jongen het leven heeft geschonken. een souverein van bet Hemelscbe Rijk aan een Europeesche vorst gezonden heeft. De geredde passagiers van bet verongelukto stoomscliip Kenmarn Castle deelen ontzettende bizon- derheden mede van bun lijden. De stoomboot, kreeg op baar vaart van Londeu naar Hongkong, des nachts, bij hevige zee, een groo lek. Daar bet scbip snel zonk, redden zich alle passagiers in een boot, die door den storm ieder oogenblik dreigde om te slaan. Drie dagen lang zAalkte de boot op zee om, met half naakte menschen, die vreeselijk door honger gekweld werden. Dc derde officier sprong in een vlaag van kankzin- nigheid over boord. De uitgehongerde vrouwen kauwden op een stuk van een flanellen ma- trozeuhemd om baar honger te stillen. Den vierden dag werd de boot door een Franscb stoomschip ontdekt. Aan boord van bet gezonken scbip bevonden zicb 40 Ch neesche matrozen. De kapitein en de eerste officier kwamen in de gol- ven om. De overstroomingen in verscheidene staten van Noord-Amerika, schijneu een grooten omvang aan te nemen. De strenge koude is gevolgd door Snellen dauw en stortregens, waardoor de rivieren gezwollen en vol ijsschotsen zijn, en dus de overstroomingen zijn teweeggebracht. De schade in sommige steden toegebracht, wordt begroot op 50,000 doll, te Akron, 1 millioen te Cleveland, 100,000 te Pittsburg, 255,000 in de steden aan de Alleghany rivier. In Ohio, Illinois en Indiana zijn op de spoorwegen bruggen weggespoeld, mijlen ver de spoorwegstaven weggeslagen. Een goederen- trein verongelukte bij Canton (Ohio). Een ex- prestrein werd bij Akron tegen een andere trein aangeworpen, waarbij een conductenr omkwam en ettelijke passagiers gewond werden. Groote hoe- veelheden timmerhout en graau zijn weggespoeld en veel vee is omgekomen. Te Bradford (Pennsylvanie) is de helft van de bandelswijk over- stroomd; 500 huizen staan onder water. Te Meadville i Pennsylvanie) moesten 300 gezinnen in booten vlucbten; een groote hoeveelheid vee verdronk. Te Brussel is op 5 Februari, in den ouderdom van 75 jaar, overleden de heer Jonathan Raphael Bischoffsheim, lid van den Senaat en een der voor naamste financiers van Belgie, tevens als een der uitstekendste plulantropen bekend. Duitscher van geboorte, had hij, als erkenning van zijne diensten aan Belgie bewezende //groote naturalisatie verworven. Bij de Belgische Kamer was ingekomen een verzoekschrift van het Brusselsche gemeentebestuur, waarbij de noodzakelijkheid werd betoogd eener wet, die het invoeren van vrijwillige lijkverbran- ding mo<relijk zou maken. De commissie voor de verzoeksc'hriften heeft gunstig geadviseerd. Het slot van het rapport, door den heer Goblet d'Aviella opgesteld, luidt als volgt: ,/Tot welke oplossing men ook komen moge, ons land, dat van geheel Europa het dichtst bevolkt is en dat in zoovele opzichten aan zijne naburen het voorbeeld gegeven heeft van vooruitgang, kan, in de door de stad Brussel opgeworpe«.i kwestie, niet bij de voornaamste beschaafde natien ten achter blijven. Nu er onder onze medeburgers eene ernstige beweging ten gunste van de lijkverbranding bestaat, aanzienlijke gemeen- ten zich geneigd toonen, om de toepassing er van te regelen, is het van belang, dat de regeering mede- wcrke tot het invoeren van deze hervorming, zoowel door de bevoegdheid der gemeentebestureu in dezen te omschrijven, als door de waarborgeu aan te wijzen, welke door de openbare veiligheid worden vereischt. W lj stellen dus der Earner voor, het verzoekschrift naar de Ministers van .Tustitie en van Binnenlandsclie zaken te verwijzen, hen respec- tivelijk uitnoodigende, ons wel te willen mededceleu, den Minister van Justitie, welke voorzorgen ge nomen zouden moeten worden, opdat de lijkver branding het plegen van misdaden niet in de hand werke, den Minister van Biunenlandsche zaken, of hij niet voornemens is een wetsontwerp in te dienen, strekkende om de gemeenten te machtigen, de vrijwillige lijkverbranding te regelen." Een brief aan het adres van den heer Glad stone waarschuwt hem, om, zoo hij zijn leven lief heeft, niet naar Londen terug te keeren. Daar zou namelijk een complot gesmeed zijn om hem te vermoorden. Ook Sir William Ilarcourt wordt met de wraak der Ieren bedreigd, zoo zelfs, dat hij geen voet verzet dan onder toezicht van de politie. Bij een onnoozel uitstapje naar Rich mond, dat hij Zaterdag maakte om zijne zuster te bezoeken, was hij onder geleide. Zijn huis wordt dag en nacht bewaakt. Onder de souvereinen, welke den Kroonprins van Pruisen ter gelegenheid van zijn zilveren hu- welijksfeest hebben geluk gewenscht, bevond zich de Keizer van China. Een telegram in de Chi- neesche taal, uit het paleis te Pekin naar Berlijn gezonden, luidt als volgt: //De Keizer van China biedt, door tusschenkomst van zijnen gezant, Li— Fong-Pao, den Kroonprins en der Kroonprinses van het Duitsche Rijk, naar Duitsch gebruik, zijne hartelijke gelukwensching aan op den dag banner zilveren bruilolt." Dit telegram, met s Keizcrs naam, Ku-Ang-Su, onderteekend, is het eerste, dat Naar wij vernemen, zal de vijfde toclxt van de Willem Barents onder bevel staan van den luit. tei zee 1 klasse J. Dale®. Te Rotterdam zijn in de vorige week tien gevallen van pokken voor- gekomen. Te Charlois zijn vier niet inge;;nte kinderen aangetast; te Dordrecht kwam een geval van gewijzigde pokken voor. In de gemeente Dantumadeel doet zich het zeldzame geval voor, dat een meisje van 15 jaren zich in het huwelijk gaat begeven. Twee ingezetenen te Kloetinge, Jonge mannen, maken zich gereed om eerlang naar Transvaal te vertrekken. Een papegaai, eigen- dom eener Heldersche familie, heeft dezer dagen voor het eerst in haar 14jarige ballingscbap een ei gelegd. Te Serooskerke op Schouwen, heeft men poging tot brandstichting op verschilleude punten gedaau. Twee hooibergen zijn in brand treraakt, bij een derden vond men lucifers. De daders zijn nog niet ontdekt. Een niemv ge- bouwde kunstboterfabriek nabij de Schellerallee te Zwolle, waar nooit boter is gemaakt, zal tot een 50tal arbeiderswoningen worden verbouwd. Op een spoorweg in Hongarije is een trein, bestaande uit een locomotief en zes wagens, in een afgrond gestort. Zes vrouwen, een meisje en een paar mannen werden gedood en vele andere passagiers redden zich door uit de rijtuigen te springen. Een Duitscher heeft een nieuw stelsel uitgevonden voor den afvoer van faecalienhij bereidt er nl. gaslicht uit, benevens zeep en ammoniak. Naar aanleiding van een aantal verzoekschriiten, bij den Duitschen Rijksdag ingediend, heeft de regeering zich ten stelligste voor het behoud der verplichte inenting verklaard. Kapitein Rowe van New-1 ork beweert een stoom-man te hebben uitgevonden, sterk als een paard en veel vlugger. De machine lijkt op een geharnast man en kan voor een wagen worden gespannen. Koning Tibau van Birma heeft uit louter vreugde, dat hij vader werd, alle gevangenissen laten openzetten. Te gelijkertijd liet hij ecliter zijn schoonvader ombrengen. Zondagavond begaf zich J. L. v. E., van het gehucht Patrijsje naar llulst. Onverwachts werd hij aaugevallen door iemand, die zich achter een boom had verscholen, hem zijn jas van het lijf scheurde, en een diepe en groote snede met een mes over zijn rechter wang toebracht, waarna de dader spoedig over het land de vlucht nam, met achterlating van zijn pet en een stuk mes, welke voorwerpeu zich in handen der justitie bevinden. Een der slachtoffers van de ramp te Muiden was, zooals bekend is, de vrouw van een der werk lieden, die in het kraambed overleed tengevolge van de ontsteltenis bij het vernemen van het doods- bericlit van haren man. De zuigeliug is nu door een welgesteld echtpaar geadopteerdhet kindje zal door "deze lieden, wier huwelijk tot dusver kin- derloos bleef, als hun eigen kind worden groot gebracht. In de Lange Pooten te 's Ilaga ontmoette Woensdagavond eene vrouw haar echtgenoot, fideel wandelende met een meisje. De vrouw had arg- waan opgevat en ook schenen haar inlichtingen verstrekt te zijn haar onderzoek bleek althans niet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2