Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1851. Zaterdag 10 Februari 1883. AATPBESTEDma. 23e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Yanltot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel vermiaderden prijs. lUl bind vcPMchijnt l>in«diu- en Vrijdngnvoud bij den ultaever i. K. G. D D O N T te Ter Kenzcn. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van IIENGSTDIJK zullen op Dilisdag den 0 II a art e. k., des middags ten 12 uren, ten gemeentehuize aldaar, trachten A AN TE BESTEDEN; Het bouweu eener School met Onderwijzerswoning. Het gedrukte bestek met teekening ligt van heden ter visie in genoemd gemeentehuis te Ilengst- dijk, elken werkdag des voormiddags van 912 uren en is op lranco aanvrage tegeu betaling van f 1,50 verkrijgbaar bij bet betrokkeu bestuur, en bij den architect J. H. Hannink te Goes. De aanwijzing in loco zal geschieden op den dag der besteding, des voormiddags om 11 uren, de besteding voorafgaandeverdere inlichtingen worden gegeven door voornoemde architect. Ilengstdijk, den 8 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, G. VAN TRAPPEN, Burgemeester. Ch. F. HERMANS, Secretaris. Jr*olitiel£ Overzicht. lloewel de groote meerderheid, die zich in de Franscbe Kamer voor de Prmsen—wet verklaarde, vrij wat indruk lieeft gemaakt en verscbeiden bladeu, die bet voorstel, in den gewijzigden vorm waarin het nu aangenomen is, bestreden, reeds de mogelijkheid begonnen toe te geven, dat ook de Senaat er ziju goedkeuring aan zal hechten, zoo is toch nu bijua zeker, dat dit bij uitstek beboudend lichaam de wet zal verwerpen. Toen in den Ministerraad door de Ministers werd ge- gesproken over de wijze, waarop het wetsontwerp waarschijnlijk in den Senaat zal worden ontvangen, kwamen zij tot de slotsom, dat de stemming in dit lichaam ongunstig is. Toch werd de wet, of- schoon uit den boezem der Kamer zelf voortge- komen, dien dag nog door de regeering bij den Senaat ingediend, zoodat zij er de voile verant- woordelijkheid voor aanvaardt. Maandag is de Senaat twee uur voor den gewonen tijd bijeenge- komen om in de afdeelingen de commissie te benoemen, in wier handen de wet zal gesteld worden, om den leden van advies te dienen. Zij is samengesteld uit negen leden. Acht hunner zijn tegen elke wet van dien aard. Een lid is voor het door de kamer aangenomen ontwerp. Deze uitslag was voorzien, want in een vooraf gehouden vergadering van Senatoren was besloten om slechts op zulke republikeinen te stemmen, als die het wetsontwerp onvoorwaardelijk verwerpen. FEUILLETON. 2) In den grrijzen ezel. Ik zwaaide met mijn hoed enriep: Veel geluk met uw hertebok, doorluchtige hoogheid Veel geluk met uw schimmelhengstsiep de vorst, terwijl hij mij sluiksch aankeek. „Is dat een grapje, of ernst, doorluchtige hoogheid?" vroegik ongeloovig. „Goeden ernst," sprak de vorst lachend. „Ik zie, dat gij ander paardenvleesch tusschen uw schenkels moet hebben, Lippolt, want anders kunt ge mij niet meer bijhouden. Gaat den hengst van avond maar halen." //Nu, dat noem ik vorstelijk roiaal!" jubelde ik. n Maar wie van ons beiden schenkt nu het meeste geloof aan onzen genadigcn vorst, ik of uw doorluchtige hoogheid?" yOch, zwijg maar! Wie zou ook kunnen denken, dat uw doorluchtige vorst dwaas genoeg kan wezen om een van ziju beste paarden aan iemaud te geven, die er toch niet op kan rijden? Kom help mij maar eens aan het hert." Zie je, Doortje, zoo is het gegaan. 's Avonds liet ik mij den schiminel uit de stoeterij halen en nu staat hij al acht dagen bij mij op stal. Maar ge moet hem eens zien, als ik er op zit en met mijne tong aansla. Zie je, dan steekt hij zijn kop omhoog en dan slaat hij m'een figuur, dat men waarlijk niet meer weet, wie er beter uit ziet »Het paard of zijn ruiter."//Weet gij, broeder," begon Doortje, nadat zij een poosje bedaard had Men is zeer gespannen ten aanzieu van het door de Kamer te nemen besluit, als de Senaat de wet zal hebben verworpen en de meerderheid zelfs zich ongeneigd toont een schikking aan te gaan door haar met belangrijke wijzigingen aan te nemen. Dienaangaande is vooralsnog niets te voorspellen, dan dat het bij de over de zaak te voeren be- raadslaging zeker niet aan de noodige scherpte en levendigheid zal ontbreken. Ettelijke afgevaardigden zijn van plan voor te stellen, dat het vermogen, in 1871 aan de familie Orleans weergegeven, worde verbeurd verklaard. De Hertog van Aumale moet reeds bezig zijn, zijn schilderijen-verzameling naar Engeland te zendeu. Alle Priusen van Orleans zullen het vaderland verlaten als de wet aangenomen wordt. Dit is toch te voorzien, ondanks de ver- werping door den Senaat en een botsing met de Kamer en zelfs na een ontbinding van deze door den president der republiek. De stemming van het land is tegen de mannen, die de republiek als een overgangsvorm beschouwen van een Konmkrijk of een Keizerrijk en haar het recht willen onthoudeu om voor de veiligheid van haar eigen bestaau te waken. In de zaak van Prins Jerome Napoleon heeft de onderzoeksrechter een bevelschrift uitgevaardigd, waarby hij verwezen wordt naar de Raadkaraer van het Hof te zijner in beschuldigingstelling, als zich hebbende schuldig gemaakt aan een poging tot wijziging van den regeeringsvorm. De Raad- kamer zal uiterlijk binnen 8 dagen eene beslissing nemen. In Engeland zal den 15 Februari de volksver- tegenwoordiging weder bijeenkomeu. Men hoopt dat Gladstone, die nog altijd te Cannes vertoeft, genoegzaam hersteld zal zijn om ziju taak dan weder op te vatten. Dadelijk is de Iersche kwestie weder aan de orde en de Iersche afeevaardisjden zullen met nalaten voor de belangen van hun volk op te komen. In Duitschland heeft een lid van den Rijksdag een ontwerp voor een beursbelasting ingediend. Hij stelt voor de belasting te heffen op den omzet van effecten, het bedrag der opbrengst telkens op de rijksbegrooting vast te stellen en het te verdee- len over de beurseu, met omslag over de beursbe- zoekers, die hiertoe zullen worden ingedeeld in klassen. In staatkundige kringen is men daar niet erg ingenomen met den gang der zaken in Frank- rijk. Sommige bladeu trachten den toestand be- spottelijk voor te stellen, om hun vrees te verbergen, dat die Fransche omwentelingsbeweging wel eens een Europeesche kon worden. Uit Zwitserlaud wordt gemeld, dat er te Geneve een groote vergadering van socialisten is gehouden. Een aantal vreemdelingen hebben er het woord gevoerd en uitgevaren tegen de hedendaagsche maatschappij, de regeering, enz. enz. Alles zonder dat er iet3 bizonders bij voorviel. zitten denken, „w.e mij in uw geschiedenis het beste bevalt, nog beter dan het paard met zijn ruiter?" //Nu, wie dan?" Uw doorluchtige vorst, hij moet een doorgoede en lieve heer zijn." Dat is hij ook; God zegene hem! Maar laat ons nu op zijn gezondheid drinken. Hij leve lang en ver- genoegd! Maar zijn schimmel is hij kwijt. Zie Doortje, ik wordt altijd blij, als ik van dien hengst kan vertellen, zoodat ik nu ook weer in een beste bui ben. Zeg nu maar eens, waarom gij hier zijt gekomen; wat ligt u opde tong?" „Gij weet, broer Hendrik," begon zij, //dat het mij als alleenstaande weduwe, vooral siuds Jozef den blauwen rok heeft moeten aantrekken, dikwijls zeer moeilijk valt, als ik mijn twee groote hoeven, die mij mijn man zaliger naliet, behoorlijk in orde wil houden." - »Dat kan ik mij wel voorstellen," antwoord te de jager rniu of meer verlegen. //Maar, vrouw, wilt gij misschien weer gaan trouwen?" #Och, waar denkt ge nu aan? die tijd is voor mij al lang voorbijMaar nu nadert de oogsttijd weereen oogst zoo rijk, als wij er sinds jarcn een hadden. Nu komt de nood aan den man; ik zou tien oogen in mijn hoofd moeten hebben en op Zes plaatsen tegelijk moeten zijn, als ik overal, waar het noodig is, orde wil houden." Moet ik u misschien bij den oogst helpen, Doortje?" z/Och, gij zoudt een mooie helper weaeo!" riep Doortje lachend. //Neen, maar Jozef zou mij moeten helpeU." Ja, maar die is bij de mili- HH. MM. de Koning en de Koningin zullen, vergezeld van Prinses Wilhelmina, dit jaar reeds den 27 Maart met een talrijk gevolg hun jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad des rijks brengen. Tot 3 April zullen HH. MM. te Amsterdam verblijven en van daar direct naar Engeland vertrekken, waar zij voornemens zijn tot 10 April te vertoeven. Op dien datum begeven HH. MM. zich naar II Dr. landgoederen Berg in Luxemburg, om daar zes weken, tot 31 Mei, verblijf te houden. Den zomer zullen IIH. MM. gedeeltelijk op het Loo en gedeeltelijk op Soestdijk doorbrengen. De pas verschenen emigratie-statistiek geeft voor het totaal in 1882 aangekomen emigranten in de geheele Vereenigde Staten 714,252, tegen 719,970 in het voorgaande jaar. Er moeten echter nog eukele gegevens ontvangen worden, zoodat het totaal-aantal iu ieder geval, zij het dan ook weinig, meer is dan in 1881. Bij den enormen toevloed in Mei, Juni en Juli had men destijds het totaal-aantal wel op een millioen geschat. De booten der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij brachten aan van Rotter dam 12,039 (30 reizen), van Amsterdam 5854 (16 reizen); die der Koninklijke Nederlandsche Stoom- boot-Maatschappijvan Amsterdam 15,102 in 34 reizen. Totaal met de Hollandsche booten aan- gebracht 958 kajuit, 32,037 tusschendekin 80 reizen. De beide Antwerpsche lijnen (de Red Star line en de White Cross line) brachten te zamen aan 1993 kajuit, 30,659 tusschendek in 84 reizen. Het eerste ijzeren zeestoomschip, dat op de werf van de heeren Rijkee Co. te Katendrecht werd gebouwd, de Alblasserdam, bestemd voor de groote kustvaart, is jl. Dinsdag met het beste ge volg te water gelaten. Het stoomschip, dat zal varen onder bevel van kapt. C. Hoek, is 230 Eng. voet lang, 314 breed en 16 diep, en meet 1300 ton. De machine (compound), van 108 pkr., wordt vervaardigd door de fabriek De Maas te Delfshaven. Circa 1200 neringdoenden uit verschillende plaatsen in Nederland, die tevens sterken drank verkoopen, hebben zich bij adres tot den Koning gewend met verzoek de drankwet in dien zin te wijzigen, dat de verboden vereeniging van verkoop van sterken drank met dien van audere winkelwaren worde beperkt tot de plaatsen, waar sterke drank voor verbruik op de plaats zelf getapt wordt. In strijd met het gevoelen van Ged. Staten van Gelderland, heeft de geineenteraad van Arnliem de f 2000 schadeloosstelling," welke de heer Van der Sleyden als lid der Tweede Kamer ge- niet, voor de gem. belasting als //inkomen" mede- gerekend. tairen te Mindeu. Laat hem een paar weken verlof vragen." „Dat heeft hij immers al ge- daan." //Nu, is alles dan niet goed?" Ja, als hij maar verlof had gekregen." Dat is erg genoeg. Maar een goede boom valt niet van een slag. Gij, zijn moeder, moet nu zelf eens naar Miuden rijden en zien, of gij hem los kunt krijgen." //Och kom, wat geven de officieren om de zorgen van een weduwe uit den boeren stand?' //Nu, wat moet er dan gebauren?" z/Zie, broeder, ik had gedacht, dat gij, nu gij zulk een aanzienlijk man geworden zijt, wel een goed woordje voor hem zoudt kunnen doen bij de offi cieren. Dat zou stellig helpen." „Och Doortje," antwoordde de jager lachend, //dan zijt gij op den verkeerden weg. Van aanzien ben ik maar op mijn jacht gebieder bij mijn doorluchtigeu vorst. Ja, als Jozef lner in Biickeburg soldaat was, dan kon ik hem misschien los krijgen. Maar in Minden ben ik heel vreernd. Daar geeft niemand iets om den jager uit Biickeburg en vooral de Pruisische officieren niet, die, zooals men zegt, den neus zoo hoog dragen, als moesten zij de wolken opsnuiven En flikkeflooien bij hen en dienaars maken, dat doe ik met, omdat ik het niet kan, weet ge. Maar wacht, daar valt mij juist wat in. De commandant van Minden komt dikwijls als gast jagen bij mijn doorluchtigen vorst. Die man kent mij en heeft altijd een vriendelijk woord en een daakje voor mij over, wanueer ik hem op de drijf- Naar men vemeemt zal het op de werf van de heeren Joh. Elder Co., te Glasgow, voordc maatschappij Zeeland in aanbouw zijnde stoomschip Prinses Wilhelmina, medio April aanstaande afge- leverd worden en lo. Mei daaraanvolgeude in de vaart komen tusschen Vlissingen en Queensborough. Op dit stoomschip, dat met bizondere comfort iu- gericht. wordt, zal onder anderen electrische ver- lichting aangebracht worden. De geineenteraad van Aardenburg heeft aan den heer J. G. Gerritsen, bureremeester te Groede, concessie verleend tot het leggen van spoorstaven in de voornaamste straten dier gemeente, voor den aanleg van den stoomtram Breskens-Maldeghem. De Minister van Finantien heeft verklaard, zich geheel te kunnen vereenigen met de meening van den directeur der registratie en domeinen te Leeuwarden, dat, wanneer voor de eerste quitantie voor een som, ontvangen in mindering eener schuld- vordering of van een huur— of pachttermijn, een plakzegel is gebruikt, op hetzelfde papier, waarop de quitantie is gesteld, ook de volgende quitantien in mindering van die schuldvordering of van een huur— of pachttermijn mogen worden geschreven. De V rouwenvereeniging te Groningen, tijdens den barren winter van 1838 onder leiding van den hoogleeraar P. Hofstede de Groot opgericht, is haar 46e jaarkring ingetreden. Zij telt thans 26 werkende en 190 contribueerende leden. De werkende leden zoeken de arme gezinnen iii hunne wouingen op, bevordereu school-, catechisatie- en kerkbezoek, bezorgen naai— en breiwerk aan de vrouwen en ondersteunen zieken en zwakken. Zij trachten aan de meisjes goede diensten te bezorgen en werkeu er op, dat de jongens voor een handwerk worden opgeleid. Over het jongst verloopen jaar waren hare inkomsten 3294,551, de uitgaven 3229,52 J. Het Maandblad tegen de Kwakzalverij zegt het volgende: Door de Koninklijke Academie vau geneeskunde in Belgie is thans voor de tweede maal een belooning uitgeloofd van vijf en twintig duizend francs voor de ontdekking van een geneesmiddel of geneeswijze voor epilepsie of vallende ziekte. Er is zeker geen nader bewijs noodig, dat de zekere en onfeilbare genezing dier ziekte, zooals zij door allerlei kwakzalvers met allerlei middeltjes beloofd wordt, niet anders is dan leugeneen voordeeltje van twaalf duizend gulden zou toch niemand hunner hebben versmaad. De Officieele Courant der Tentoonstelling te Amsterdam geeft een overzicht van de tentoonstellings- werken, die al flink beginnen te vorderen. De meeste particuliere gebouwen en restauraties naderen de vol- tooiing, de tuinen z'jn reeds ten deele beplant. Het hoofdgebouw wordt met 10000 M2. vergroot, voor Nederland alleen 1500 M2. De planken be- vloering wordt aangebracht. Het gebouw voor Neder- jacht een goede plaats aanwijs. Hij is ook geen wolkenopsnuiver, die man zal ons kunnen helpen. Maar in zulke gevallen hebben die heeren gewoon- lijk een drommelsch kort geheugen. Doch probeeren wil ik het bij hem, omdat ik veel van u houd en omdat ik u plezier wil doen. Iemand anders zou mij ook niet naar de stad krijgen, waar ik in geen tien jaren meer geweest ben. Doch gij zult zien, dat ik goedwillig ben. Morgen aan den dag zal ik er heen rijden en zien, of ik den commandant op de wachtparade of er..'ens anders kan treffeu. Licht dat hij mij herkent en aan- spreekt. Als hij liet niet doet dan doe ik het, daar kunt gij op rekenen al moet ik zijn kwartier ook bestormen. Den volgenden morgen in de vroegte ging de brave jager op weg naar de vesting Miuden, waar Jozef, de zoon zijner zuster in garnizoen lag en hij liet zijn vurigen hengst eerst langzaam stappen, toen de onderofficier die aan de vestin rpoort wacht hield, hem, zooals het toen gebruikelijk was, naar naam en stand vroeg. De vorst van Biickeburg," antwoordde hij met deftigen ernst, waarna hij langzaam de stad binnen reed met het trotsch bewustzijn, dat de sage van Biickeburg ten minste binnen dat kleine vorstendom een alom bekende persoonlijkheid was. De onderofficier van de poort zette evenwel een oogenblik groote oogen op, om dat hij niets verstaan had dan de vorst van Biicke burg, zoodat hij onmiddelijk aan den schildwacht TEB NEIIZENSCHE C011ANT 1 i O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1