geloofde prijs toe. Te Antwerpen is ingebroken in bet kantoor van den beer Oostvegels, koopman in granen, liooi en stroo, gelegen aan de Rrouwers- vliet. De dieven hebben een som van 5500 fr. nit de lessenaars medegenomen. De politie doet onderzoek. Bij bet eiland El Spiritu Sante is een groote parel gevonden, die 75 karaat weegt. De vinder heeft baar voor 10,"00 fr verkocht, maar men gelooft dat zij een fabelacbtige waarde heeft. In Egypte bevinden zicb tbans nog 12976 Britsche militairen, onder welke 1440 zieken, officieren zoowel als minderen. /uiddorpe, 5 Eebruari. Alhier zou zeker be- middeld koeboertje een varken slachten, docb zie kort vdor de slager zijn werk zou uitvoeren, vernam ons goed boertje dat varkenshaar, levendig van het beestje afgeschoren, 15 a 20 cent waard was. Opgepast dus en aan bet werk en nog vdor de slager arriveerde, was bet liaar netjes afgekuipt en in bosjes bijeengepakt om te verkoopendocb ons boertje bad buiten den waard gerekend, want de slager, een varken zonder baar aantreffende, wei- gerde bet beestje den adem te belpen nitblazen hem tocb, beweerde bij, was reeds vdor het aanvaar- den zijner taak een gedeelte van bet loon ontzegd. Vrijdagavond omstreeks 9 uren werd de ge- meente Ileinkenszand door het luiden der klok en bet geroep van brand" in groote opschudding gebracbt. Spoedig was bet gerucht verspreid, dat brand ontstaan was in een schoorsteen van J. V. d. S., wagenmaker aldaar, en ofscboon de brand- weergasten, bet hoofd der geineente en de politic onmiddelijk ter plaatse waar de brandspuit staat tegenwoordig waren, was het gelukkig niet noodig met de spuit uit te rukken, daar men met ilinke en sjioedige hulp er in geslaagd was den brand meester te worden. Hoe groot de blijdschap was, is licht te begrijpen, aangezien bij bet stormweder en bij den grooten voorraad van bout, olie en verfwarenwelke in den winkel voorhanden waren, de gevolgen niet te overzien waren geweest. Het Indische Vaderland meldt: Een zeldzamen ouderdom beeft Mbok Setjodrono te Genoek bereikt. Geboren te Djokdjokarta in het jaar 1756 is zij te Genoek overleden. Zij bad dus den ouderdom van 126 jaren. Tot weinige dagen voor baar dood was zij nog gezond en sterk, ofscboon zij gevoelde dat haar eindje nabij was. Alle beschikking voor hare begrafeuis heeft zij zelt geinaakt, en zelfs op Bergota de plek aan- gewezen, waar zij begraven wilde worden. Ofscboon van geringe alkomst, was zij zeer gezien, zooals daaruit blijken kon, dat de wedana van Siugen- koelon, twee adsistent—wedana's, verscbeidene pen- glawe's en meer dan 100 audere personen haar lijk, zes palen ver, uaar Bergota vergezelden. Jetze van der Berg, die zieh op allerlei wijzen als directeur van een generaa 1 -correspoii- dentiekantoor voor landverhuizers te Amsterdam" trachtte bekend te maken en tegen wiens hande- lingen reeds door meer dan een officier van justitie gewaarschuwd werd, is den 25 dezer, beschuldigd van oplichterij, op last van den officier van justitie te Amsterdam, in hechtenis genomen. Men sclirijft uit Werkendam In het vorige jaar gingen nit deze en uit de aangienzende ge- meente De Werk en eenige gezinnen van den landbouwenden stand als landverhuizers uaar Ame- rikaook voor it jaar bebben reeds eenige familien besloten de reis naar de Vercenigde 8taten te aanvaarden. De goede berichten, die van de reeds vertrokken familieleden of vrienden zijn ontvangen, bebben bij menigeen de hoop wakker gemaakt, dat zij over den Oceaan zullen terugwinnen, wat zij bier bebben verloren, want voor den landbouwer in het land van Altena zijn de vooruitzichten hoogst treurig; de herhaalde slechte oogsten, in verband met den hoogen stand der huren, maken bet hun schier onmogelijk, bet boofd boven te houden. Donderdagnamiddag werd te Tiel met de stoomboot //Koningin der Nederlanden" aangebracht eene krankzinnige vrouw, die, onder geleide van haren man en een barer breeders, naar hare fa- milic te Doodewaard moest worden vervoerd. Zij had op de boot, in een onbewaakt oogenblik, baren man zoodanig met een stoel op het boofd gestagen, dat hij erg verwond werd. Uit Tiel is de vrouw per as naar de plants barer bestemmuig vervoerd, onder toezicht der politie, terwijl haar man op zijn verlangen is doorgevaren met de boot naar Druten, teneinde zich daar onder ge- neeskundige behaudeling te stellen. Heimelijk verliet te ta Gravenbage eene dienstbode baar dienst met acbterlating van baar koller. Te Arnbem aangekomen, trachtte zij door middel van de politie te 's Ilage baar achterge- bleven bezitting terug te bekomen. Terstond na baar vertrek miste ecbter bare meesteresse eenig linnengoed, vond een spaarpot opengebroken en geledigd en kwarn tot de slotsom, dat bet getuig- schrift der keukenmeid valscb was. Zij deed biervan op bare beurt aangifte; een onderzoek werd ingesteld, de feiten werden bewezen en de oplossing van het vraagstuk is nu aan de justitie opgedragen. Uit Joure meldt men, dat Zaterdag drie personen van eene nabijgelegen plaats in een schuitje de melk naar de boterfabriek van de firma De Boer brachten. Op de terugreis sloeg bet vaartuig door den hevigen wind om. Twee werden gered. De derde werd levenloos opgehaald. Men schrijft uit Noordwijk aan Zee: Weder bebben drie zeeliedeu van onze plaats hun graf in de golven gevonden. Yrijdagavond kwam daar telegrafiscli bericht van schipper J. Vink, die met eene Noordwijksche ekwipage op een Scheveningsche schuit vaart, dat bij te Egmond geland was, docb dat drie man verdronken waren. Een bunner was geliuwd en laat eeue weduwe met een kind acbter, terwijl een jongeling, die de kostwinner was voor zij lie zuster, eene weduwe met een aantal kinderen, die in den Octoberstorm van verleden jaar haar man verloren bad, mede omgekomen is. De ouders van bet derde slachtotfer verloren verleden jaar ook een zoon, die bij de haringvisscherij verdronken is. De vorige week is zckere juffrouw v. W. te Dordrecht, wederom het slachtotfer geworden van de gewoonte, om een portemonuaie te bergen in een zak acbter op den mantel. Althans op de b-itermarkt rondgaande tot het doen van inkoopen, bemerkte zij, toen het op betalen aankwam, dat bare portemonuaie, waarin pi. m. f 5 en die zij nog kort te voreu in de band bad gehad, zoek was, hetzij baar deze was ontfutseld, of dat zij ze naast den zak gestoken en dus verloren bad. Een jeugdige Amsterdamsclie schoone ge- raakte ten vorige jare in twist met een bejaard koopman, die met zijn waren zicb voor het huis liaars vaders bevond. Na eenige woordenwisseling bracht zij dezen een zoo hevigen slag toe, dat bij het gebrrnk van bet linkeroog verloor. Zij werd voor deze handtastelijkbeid met 15 dagen eel gestraft en de vader, als verantwoordelijk voor zijn bij hem iuwonende minderjarige dochter, krachtens art. 1403 B. W. door den mishandelden koopman tot schadevergoeding gedagvaard. De vader beriep zich op de omstandigheid, dat hij de daad niet bad kunnen beletten, o.a. omdat hij bij het plegen niet was tegenwoordig geweest. De rechtbank te Amsterdam beeft nu besl st dat bloote afwezigheid niet voldoende is om de aansprakelijkheid der ouders voor de recht matige daden hunner minderjarige kinderen uit te sluiteu, docb dat daartoe audere omstandigheden, met het oog op hun karakter, moeten medewerken, en liet derhalve gedaagde toe om het bewijs te leveren, dat de aard en bet karakter zijner dochter geen bizon- der toezicht noodig maakten. Volgens een bericht uit Bergeu op Zoom zal aldaar nog dit jaar een stoomtram laugs de buiteuwijken der stad worden aangelegd, met het uitstekend doel om de per scbe psgelegenheid aan gevoerde beetwortelen naar de drie aldaar bestaande suiker abrieken te vervoeren. Tot heden bad dit met paard en wagen plaats. Gainbetta's dood is, volgeus den Parijschen correspondent van een Weeper geneeskundig blad, den heer Roussel, voornamelijk daaraan toe te schrij- ven, dat hij onder behaudeling van te veel dokters was. Bij ziekten van aanzienlijke personen, zegt hij, tracht men de zware verantwoordelijkheid der be- handeling te vermmderen, door dit over 10 of 12 doctoren te verdcelen. Maar de zieke is daardoor veeleer geschaad dan gebaat, omdat doorgaans nie- mand der geleerdc heeren een beslissenden stap durft doen, uit vrees van in geval van mislukken daar voor aansprakelijk gesteld te worden. Volgeus zijn oordeel zou Gambetta, als hij een gewoon werkman geweest en in een hospitaal ver- pleegd was, waarscbijnlijk liersteld zijn. Maar nu is bij gestorven omdat hij Gambetta was en door 12 der voornaamste geneeskundigen van Parijs behandeld moest worden. Te Parijs bemerkten eenige voorbij'rangers een man en een vrouw, die in de straatgoot van de Quai de la Megisserie in slaap gevallen waren. Zij gaven er de politie kennis van, die dit zon- derlinge paar wakker sc.hudde en bet, daar zij geen inlichtingen van lieu konden verkrijgeu ter beschikking van den commissaris van politie stelde. Men voud bij ben een waarde van ongeveer 80,000 fr. aan toonder, ongeveer 3000 fr. aan baukbriefjes en 2000 fr. aan goud. De vrouw verklaarde te zijn weduwe L., die van Romans kwam, waar zij een erfenis ontvangen had. Zij bad haar vriend G. opge ragen, daarvan 70,000 fr. te realiseeren. Nadat zij het geld ontvangen hadden, badden zij zoo copieus gedineerd, dat zij, toen zij in de luclit kwamen, in de goot ge vallen en daar in slaap geraakt waren. Voor eenige dagen kwam een net gekleed beer ta morgens vroeg bij een slacbter te Linz, die bem gaarne onder vier oogen wenschte te spreken. Daar de slachter juist alleen ill zijn slachtplaats was, gaf bij den onbekende te kennen, dat bij gerust zijn hart kou uitstorten, dat niemand hen hooren zou. Ilierop ontdeed de vreemdding zich van zijn jas, vest en boord en legde zijn boofd op het hakblok, terwijl hij den slachter verzocht hem bet boofd af te hakken. Hij was zooeven in de kerk geweest, had ijverig gebeden en wist nu zeker dat hij sterven moest. De slachter weigerde natuurlijk aan zijn verlangen gevolg te geven. Hij trachtte hem tot andere gedachten te brengen, waarin bij zoover slaagde, dat de vreemde weg liep met de woorden: Wanneer ge T niet doen wilt, dan is 't mij ook goed. De slacbter had natuurlijk bemerkt met eCn krankzinnige te doen te bebben en baastte zicb de politie op dezen persoon opmerkzaam te maken. Een logementbouder te Liverpool werd eenige dagen geledt n beboet met 60 gulden, omdat hij personen bad laten slapen op een bed, waarop een typhuslijder had gelegen. Hij had verzuimd bet bed behoorlijk te laten ontsmetlen zooals de Engelsche wet voorsclirijit. Een scheepskok, die te Bayonne (in bet Zuiden van Frankrijk, bijna op de grens van Spanje) een horloge gestolen bad, is uit vrees voor ont- dekking gedeserteerd en beeft te voet over Bordeaux, Parijs en B ussel Amsterdam bereikt, om zicb daar dezer dagenbij de politic aan te geven. Eene vrouw te Varseveld, die lijdende was aan verstandverbijstering, heeft verleden week stil haar bed verlaten en 2j uur naakt rondgedwaald. Toen zij eindelijk gevonden werd en in een naast bijstaande woning werd gebracht, gaf zij nog eenige teekenen van leven en kort daarna is zij overleden. Een Eransche jury beeft een schuldeischer vrijgesproken, die zijn scbuldenaar baddood- geschoten. De schuldeischer had voor den ander een huis verbouwd, maar kon geen betaling krijgen bij werd van den een naar den ander gezonden en kwam daardoor in groote ongelegenbeid. In den uitersten geldnood kocbt bij een pistool, naar bij beweert, om zich zelf vau kant te maken, maar wilde nog een laatste poging doen om be taling te krijgen. De scbuldenaar weigerde echter, de radelooze schuldeischer baalde daarop het pistool voor den dag, hield bet dreigend den wanbetaler voor de borst, maar deze riepscbiet maar Inderdaad schoot de crediteur en de ander viel dood neder. Hij liet zich gewillig gevangen nemen en gaf voor het hof op in een aanval van waanzin te bebben gehandeld. De jury nam dit aan en sprak bem vrij. Aan de polycliniek te Weenen werd onlangs een man behandeld, die vergiftigd was door kussen. Men kwam natuurlijk eerst na langdurige onderzoek: ngen tot de ontdekking van deze zeld- zame oorzaak zijner ziekte. De patient vertoonde verschijnselen van kwikvergiftiging, en bet bleek eindelijk, dat zijn vrouw, met wie hij sedert vier maan len getrouwd was, een Parijsch ,/Schoonbeids- water" gebruikte, dat kwik bevatte, en de bewijzen zijner echtelijke liefde zoo uoodlottig bad gemaakt. Hij zal nu waarscbijnlijk door doeltreffende genees- middelen spoedig bersteld zijn en zijn vrouw is zeker van haar liefhebberij voor schoonheidswa- tertjes genezen. Dr. Outen, een bekend arts, raadt spoorweg- reizigers aan als zij onderweg een uiltje willen knappen, zich met het boofd naar de zijde der locomotief neer te vleiend. i. dus acbternit rijdende. In die houding wordt het bloed uit het boofd gedreven, waardoor men een lichter en rusttaer slaap beeft. Als men daarentegen, slapende vooruit rijdt, wordt bet bloed naar't boofd gedreven en zal bet dikwijls voorkomen dat men met hoofd- pijn wakker wordt. Onder de Birmanen is het tatoueeren zoo algemeen in gebruik, dat een jongeling zich niet als een man beschouwt voordat hij van het middel- lijf tot aan de knieen, er uitziet alsof hij eene met olifanten, apen en tijgers geborduurde broek aan had. Die kunstbewerking is zoo pijulijk, dat wie baar oudergaat, gewoonelijk opium moet innemen om de piju te verdooven. Het werktuig dat de kuiistenaars in dit vak gebruiken bestaat in eene stalen stift, die geslepen is om bet lampenzwartsel op te nemen, met eenen zwaren steel van omstreeks twee voet lang. Behalve de teekeningen, die louter tot seiraad zijn, worden nog zekere geheime tooverteekens, om liefde te wckken of als voorbe- hoedmiddel tegen slangenbeten en gevaar van ver- driuken, bij mgesneden. Het duurt dikwijls maan- den lang eer de getatoueerde van de gevolgen der kunstbewerking bersteld is. Een man in de omstrekeu van Tromso bad bet winterleger van een beer ontdekt. Hij bad zelf geen geweer en daar hij liefst geen scliutter deelgenoot van zijne ontdekking wilde maken, begaf hij zicb met zijn zestienjarigen zoon, elk met een bijl gewapend, naar bet hoi van den beer. Toen de beer niet goedscbiks voor den dag w lde komen, voorzagen vader en zoon zicb van staken, plaatsten zich ieder aan een uitgang en maakten bet bruintje zoo lastig, des hij wel voor den dag moest komen. De beer verkoos den uitgang, waar de zoon de wacht hield, maar hij bad zicb misrekend, want de jongen bracht nem zulk een hevigen bijlslag in den eenen scbouder toe, dat de voorpoot geheel van bet lichaam gescheiden werd. De vader snelde zijn zoon te hulp, maar de beer was reeds op zijn achterste pooten naar hem toegekomen, sloeg hem neder en beet hem geducht in de eene kuie. De jongen schoot nu toe en gaf den beer een ge- duchten houw in den rug, waarop bet dier zicb weer opr chtte, maar de boer was nu ecbter ook opgestaau en omvatte den beer, die min of meer waggelde, met zijne arrnen en wierp hem ter aardc, vlak op den kant van een steilen afgrond. Had de boer zich niet aan een kleinen berkeuboom kunnen vasthouden, dan was hij met den beer in de diepte getuimeld. nNeem je mes, jongen!" riep de vader en liield den beer vast. De jongen stmt dadelijk zijn mes in de borst van het dier, dat spoedig bad opgehouden te leven. De boer, die zich na de omhelzing van den beer en de wond aan de knie minder wel gevoelt, koestert den niet ongegronden tw'jfel, of bijl en zakmes bij de bereu- vangst wel aanbevelenswaardige wapenen zijn. In Colorado heeft. men last gehad van hevige sneeuwvallen. Een huis waarin 30 mijnwerkers sliepen, is medegesleept van de berghelling af. Zeven mannen werden gedood en 18 gewond. Een locomo tief werd onder 20 voet sneeuw begraven.- - De trein was in de sneeuw blijven steken; de reizigers werden uit bun benarden positie gered door hulp van een nabijgelegen station. De tegemvoordigheid van geest eener actrice heeft te Chelseaville, in Texas, een groote ramp verhoed. Kort voordat het laatste bedrijf zou be- ginnen werd brand acbter het tooneel ontdekt. De directeur was radeloos en wist uiet, hoe het publiek te waarschuwen, zonder een noodlottige paniek te veroorzaken. ,/Laat mij maar begaan," zeide de damezij trad voor t voetlicht en hield de volgende toespraak: /,Heereu en dames! Een treurig ongeval maakt, bet onmogelijk, dat wij verder spelen. Onze directeur heeft zoo even in een aanval van jaloersheid. de jeune premiere dood- gestoken en toen zich zelf den bals afgesneden. De lijken zijn naar het koffiehuis bierover gebracht, waar gij ze zien kunt." Dadelijk stond het publiek op en verwijderde zich om te gaan kijken. De laatste personen badden bet gebouw nog niet verlaten toen de vlammen het gordiju aantastten. In bet koffiehuis werd op een lijst dadelijk voor 3600 dollars geteekend om aan de moedige tooneel- speelster een gescbenk aan te bieden. Van 16 tot 31 Januari 1882. HONTENISSE. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Jan. P. Ivens (van Stoppeldijk), oud 33 j., jm. en A. M. de Bakker, jd. J. E. Stoele, oud 27 j., jm. en A. Pauwels, oud 29 j., jd. P. J. Jonkbeijm, oud 28 j., jm. en M. Bogaert, oud 22 j., jd. 27 Jan. A. de Loos, oud 72 j., weduwn. van Ch. de Maat (van Boschkapelle), en C. van den Bosch, oud 72 j., wed. van P. van Hiemst. J. E. Boeding, oud 22 j., jm. en J. d'Haan, oud 21 j., jd. J. F. de Meijer, oud 29 j., jm. en ft. de Bakker, oud 25 j., jd. T. P. Lauwerijs (van Hulst), oud 23 j., jm. en B. Verschuren, oud 25 j., jd. Geboorteii. 19 Jan. Alpbonsus, z. van J. van Damme en van D. P. van den Bergen. 21 Jan. Petrus Wilhelmus, z. van P. N. Boom en van A. Kuijpars, wonende te Waspik. 24 Jan. Johannes Gregorius, z. van P. A. Neve en van P. de Bakker. Jacobus, z. van E. van Eck en van R. Sarneel. 25 Jan. Honore Oswald Bonaventura, z. van K. Blijdestijn en van C. P. van der Vlies. 27 Jan. Rosalie Christina, d. van J. B. Andriessen en van A. C. de Smit. 28 Jan. Petronella Johanua Camilla Sophia, d. van P. E. Steijns en van R. Asselman. Overlijden. 21 Jan. Elisabeth van Esbroeck, oud 68 j., wed. uit het le huwelijk van Jac. Bogaert en uit het 2e van C. Cornelissen. 24 Jan. Geril- plius Maes, oud 63 j., echtg. van C. E. Heijman. M. L. Tieleman, oud 4 m., d. van P. Tieleman en van C. Collet. 26 Jan. A. H. Magnus, oud 88 j., wed. van E. van de Voorde. 27 Jan. L. M. van Craenenbroeck, oud 3 j., d. van J. B. van Craenenbroeck en van A. C. Maes. 30 Jan. A. van Damme, oud 11 d., d. van J. van Damme en van D. P. van den Bergen. 31 Jan. J. E. Rottier, oud 78 j., echtg. van A. C. de Koster. KOEWACHT. Huwelijks-voltrekkingen. 31 Jan. Alloysius Raes (van Moerbeke, Belgie), oud 22 j., jm. en Matliilde Marie Martens, oud 27 j., jd. Geboorten. 20 Jan. Elisabeth Carolina, d. van Erancies Baert en van Rosalia Smet. 24 Jan. August Albert, z. van Amandus Buijs en van Rosalia Baert. Zeetijdina«n. Van 2 tot en met 5 Eebr. zijn in deze haven binneugekomen bestemd voor Gent: 3 Febr. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyre, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Paradox, kap. Midgeley, van Londen met stukg. 4 Febr. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. 5 Eebr. Eng. stoomb. Reso lute, kap. Holliday, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Bitternkap. Cottervan Liverpool met stukg. Van 2 tot en met 5 Eebr. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent: 4 Febr. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New-Castle met stukg. 5 Febr. Eng. schooner Flying Foam, kap. Noel, naar Bristol met glas. Eng. stoomb. Normakap. Atkin son naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Ralph Crevke, kap. Eyre, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Paradox, kap. Midgeley, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lessen en te laden: 3 Febr. Eng. stoomb. St. Petersburg, kap. Marshal, van Louden met stukg. 4 Eebr. Eng. stoomb. Jane Corrv, kap. Webber, van Wor kington met ruw ijzer. Eng. stoomb. Granville, kap. Dobinson, van New-Castle met ruw ijzer. 5 Eebr. Eng. stoomb. Mona, kap. Grant, van Londen met stukg. Uit deze haven is vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 5 Eebr. Eng. stoomb. St. Petersburg, kap. Marshall, naar Londen met stukg. Van 2 tot en met 5 Eebr. werden langs de Oostsluizen alhier 21 binnenvaartuigen op- en 29 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3