Landbouvvberichten. Huitenland. Gemengde berichten. Iftting zijnlo. ecu leeftijd tusschen 12 en 14 jaren; 2o. eene lengte: op den leeftijd van 12 jaren van minstens 1,35 meter; en op den leeftijd van 13 jaren van minstens 1,40 meter; 3o. een gezoud licliaamsgestel zonder gebrekenzoodat het te voorzien is, dat de knaap voor den inilitairen dienst geschikt zal zijn. Men sclirijft uit TliolenIn navolging van de oesterbanken, die zulke rijke vrucbten afwerpen, heeft men op de slikken en scborren rond dit eiland ook eenige mosselbauken aangeleg IMen deed dit met het plan, de rijpe mosselen naar buitensiands te verzenden, evenals in Zeeuwsch- Ylaanderen geschiedt. Tot dusverre waren de resultaten gering, maar het schijnt anders te zulh u worden. Deze week toch werden uit Bergen op Zoom 600 balen mosselen naar Parijs geexporteerd, tegen een gemiddelden prijs van f 1,60 per baal. De Nederlandsche staathuishoudkundige Obreen, heeft in een vergadering te Parijs een overzicht gegeven van Neerlands invloed op de kusten van de Oostzee, de Middellandsche zee enz. alsmede in Azie en Amerika. In breede trekken schetste hij de geschiedenis en het tegenwoordige staathuishoudkundige stelsel der Nederlandsche kolonien, die een uitgestrektlieid van bijna 2 millioen vierkante meter beslaan, een oppervlakte ongeveer viermaal grooter dan Praukrijk met een bevolking van 26 millioen imvoners. Door zijn kolonien en door zijn oorlogs- en handelsvloot bekleedt Nederland den eersten rang na de groote mogendheden zijn speciale haiuh 1 van de hoofdstad alleen bedraagt 1 milliard 900 millioen fr. voor den invoer en 1 milliard 200 millioen fr. voor den uitvoer. De heer Obreen deed de voordeelen uitkomen, die voor Belgie en Nederland uit een tolverbond van deze beide staten zouden voortspruiten, en hij wees op het zeer vrijgevige tolstelsel, dat Nederland in hoofdstad en kolonien heeft inge- voerd. Ilet laud schijnt veel te lijden te hebben van de hooge toltarieven, waarme.de eenige naburige groote Staten, met name Frankrijk en Duitschland, zijn producten treifen. De heer Obreen liet, het dan ook doorsehemeren, dat handel en nijverheid in Nederland vurig verlangen, dat een handels- tractaat met Frankrijk, in het welbegrepen belang der beirle volken, een verbetering in dezen toestand moge brengen. Vanwe'ge den geneeskundigcn raad van Noord- Holland is sameugesteld een tabel van oorschriften tot voorloopige hulpverleening bij plotselinge ou- gevallen." Teneinde de nuttige verspreiding er van zooveel mogelijk te doen gelukken, is de prijs zoo matig gesteld, dat ieder zich die ge- makkelijk kan aanschaffenenkele exemplaren kosten 10 eenten. Men vindt liier beknopt en duidelijk bijeen, zelfs met een paar teekeniugen tot toelichting, hoe men bij schijndooden, bewusteloozen, bij bloedingen, verwondingen, andere on gelukken, vergiftigingen moet handelen om de eerste hulp te bieden, als niet dadelijk een geneeskundige bij de hand is. Hoe nuttig het is, dat een ieder zich deze voor- schriften eigen make, behoeft wel geen betoog, als men nagaat, hoe dikwijls door't ontbreken van hulp of door verkeerde hulp, de gevolgcn van een on- geluk van veel ernsti >er aard worden, dan zij bij een doelmatige behandeling behoefdeu te zijn. Zondagavond ongeveer half negen is een goederentreiiC die aan het station Veenenburg ge- lost had, en terugliep om den sneltrein 120 die 7,45 uit Den Haag naar Amsterdam vertrekt en niet te Veenenburg stopt, te laten passeeren, met den sneltrein in aanraking gekomen. De locomotief van den goederentrein was te ver vooruitgeschoven, zoodat de machine van trein 12' die het uitwijkiugsspoor moest. passeeren, tegen den //kop" aanliep en de zijde van alle wagens d e met deze belemmering in aanraking kwamen, zwaar beschadigd werd, geen ruit bleef heel. De beide machines werden ook belnngrijk beschadigd en daar- door was de weg versperd. wijzer dan ik," zeide lk, omdat ik verlegen was over mijn vroegere woorden. //Hanu zie ik, dat gij weer verstandig wordt," laclite de vorst, terwijl hij mij vriendelijk aankeek. //Maar ik durf wedden, dat ik op uw oudjen aan uw zijde blijf, al rijdt gij ook tienmaal op mijn schimmel." ,/Top, aangenomen riep ik, //die weddenschap geldt en in een wip sprong ik van mijn oudjen op den grond. Nu moest de vorst goedschiks of kwaadschiks toegeven, ook afstijgen en op mijn oudje gaan zitten. Maar ik sprong, vlug als een jonkman, op den hengst, spoorde hem eens tus- schen de ribben, gaf hem een goeden zweepslag en riep //Nu, vooruitwaarna ik als een vogel voortvloog. De heugst sprong als een vluchtende ha as en bijna was ik over zijn kop heengevlogen. Maar waar was mijn vorst, toen ik omkeek Ruim zestig ellen achter mij en ik riep vroolijk „Lippold rijd door Lippold rijd door op j' oude meme Vervloekte kerel riep de vorst na een poosje, bijna uitgeput, //je schijnt heden een duivel ge- vreten te hebben, want ge rijdt als een Indiaan Daania sprong hij uit het zadel en zei lachend ,/Gij hebt de weddenschap gewonnen, Lippolt. Daar hebt g' uw oude knol terugzij is uitgediend. Maar," ging hij lachend voort, toen hij weer op zijn sch mmelhengst zat, „oude, weet gij wel, dat wij om 'a keizers baard hebben gewed Dat zal wel losloopen," antwoordde ik bedaard, „daar- 0ver maak ik mij met bezorgd. Wel zegt het De reizigers werden in trein 30 opgenomen, die 10,16, te V eenenburg stopt en kwamen met bijna twee uren oponthoud ten 11 ure te Amsterdam aan. De laatste personentrein uit Amsterdam kwam ten half twee des naekts in Den Haag aan. De stoker van den sneltrein werd gedood en enkele reizigers kregen meer of min belangrijke kwetsuren. Volgens een bericht nan de Amster dam mer bleek de verbandkist in zeer armzaligen toestand te verkeereneen flesch water, een flesch azijn en een gebrokeu kruik ziedaar den ge- heelen inhoud! De heer C ron, stationchef te Leiden, had zich, bij 't vernemen van het onhe.il, gehaast de plants van het ongeluk te bereiken, om nldaar zelf de te verleen u hulp te leiden en te regelen. Dank zij zijne kalinte en ijne tegenwoordigheid van geest, heerschte bij alles een uitmuntende orde. De officier en substituut-officier van justitie te Haarlem zijn dadelijk derwaarts vertrokken tot het instellen van een nader onderzoek. In de Pi ks-postspaarbank is gedurende Januari jl. meer ingelegd dan terugbetaald f 140,440,24. Op 31 Jan. was meor ingelegd 2,115,147,83. Tegen de a. s. Tentoonstelling zijn te Amster dam voor reizigers beschikbaar te zamen circa 1400 kamers van den le en 2e eu ongeveer 400 kamers van den 3e rang. Wanneer men hierbij voegt, dat op 31 Jan. 11. liet Vreemdelmgen-bureau kon besclnkken over 1259 particuliere kamers met 1404 bedden, dan zouden alles te zamen genomen even 3000 kamers voor vreemdelingen disponibel zijn. Het comite van uitvoeringen heeft daarom, bij circulaire, de ingezeteuen opgewekt om nog meer huisvesting voor vreemdelingen beschikbaar te stellen. Ter Neuzen, 6 Februari. Gedurende de maand Januari zijn aan den spoorweg alhier de volzeode zeeschepeningekomen om aldaar te lossen of te laden n. ta\ Januari 24 3 r.ij., 8 s., 3 k., 10 m. 37660 Uitgevaren zijnin Januari 23 zeeschepen. Doordespoorwegmaatschnppijen MechelenTer Neuzen en GentTer Neuzen /ijn op voorlichting van den stationchef, den heer E. van der Meersch, alhier, in het vorige jaar vele verbeteringen ge- bracht aan het terreiu, gelegen voor het stations- gebouw en de losplaats. Om de. verzending vauinenerii, ruw ijzer, kolen enz te bespoedigen werd een tweede bascule daar- gesteld voor het wegen der wagtrous, terwijl ver- schillende nieuwe spoorbanen werden aangelegd op den hoofdweg, die loopt naar Mechelen en Gent. Met den spo >rweg Mechelen-Ter Neuzen werden vervoerd in 1882: van Ter Neuzen 15,769 passa- giers tegen 14,969 in 1881, 13,594 in 1880 en 14,068 in 1879. Ilitgevoenl werd langs die lijn in 1882 van de ladingen der 360 b nnengekomen ze schepen menerie 99,611, ruw ijzer 43,775, kolen 6838, hennep 1986, hout 1697, graan 524 en stuk- goederen 1630 tonnen, berekend t gen 1000 kilo de ton, samen 156,061 tonnen. Om van hier verzondeu te worden werd inge- voerd ijzer 4462, zink 3351, spoorstaveu 1048 en stukgoederen 1572 tonnen, samen 10,433 tonnen. De geheele in- en uitvoer bedroeg du-in 1882 166,494 tonnen, tegen 76,490 in 1881 47,646 in 1880 en 36,683 in 1879. Met den spoorweg GentTer Neuzen werden vervoer I in 1882: 16,507 passagiers tegen15,570 in 1881, 15,280 in 1880 en 14,641 in 1879. Langs die lijn werden in het vorig jaar aan spreekwoord, dat het met groote heeren kwaad ker- sen cten is, maar wanneer een oude jager met uw doorluchtige hoogheid wedt, dan zal hij toch wel geen schade daar bij hebben //Zoo, meen je dat sprak de vorst, terwijl hij doorreed, waarbij hij naar mij overboog en mij eens goed bij mijn baard trok, ,,ge zult nu toch wel ondervin len, hoe dom en lichtgeloovig oude jagers kunnen wezen." z/Wees daarvoor maar niet bezorgd ri p ik. Weldra waren wij boven in het bosch, waar het hert stond. Ik wees den vorst een goede plaats, maar hij wilde met alle geweld een paar honderd stappen verder, boven op een rots gaan staan, omdat hij meende, dat hij daar het hert stellig te zien zou krijgen. Ja, doorluchtige hoogheid, als gij het hert alleen zien wilt, dan is de klip goed, maar schieten doet gij het daar niet. Doch hier, waar wij nu staan, blijft het op geen dertig stappen af- stands, zoo waar als ik Lippolt heetwant hier moet het wisselen." //Nu, het kan mij ook niet schelen," zei de vorst kortaf, ge wilt ook eeuwig gelijk hebben, Lippolt," en hij bleef staan. Maar ik maakte een omweg en kroop zacht en voorzichtig het bosch j en af, waarbij ik niet meer leven maakte dan een vrouw die bezien zoekt. Nog binnen tien minuten viel er een schot. Reeds op een afstand hoorde ik, dat de kogcl zatik naderde voorzichtig en waarachtigdaar lag mij een groot hert zoo prachtig als meu er hier zelden den ziet, met den kogel midden op zijn blad. (Wordt vervolgd.) vrachtgoederen uitgevoeitl 44,211 tonnen tegen 21,716 in 1881, 14,547 in 1880 en 9402 in 1879. Ingevuerd werden 33,943 tonnen in 1882 tegen 2R718 in 1881, 4866 in 1880 en 4790 in 1879. Heden werd uit Bru.nisse het treurig bericht ontvangen, dat de schipper en aanuemer Dammes de Jong, wonende alhier, het ongeluk had van zijn schip //het vertrouwen" in het water te vallen en aan de gevolgen daarvan is overleden. De Minister van justitie heeft. aangesteld tot rijksveldwacliter 3e kksse, C. Koelewijn, gepaspor- teerd marechaussee te Ter Neuzen, ter standplaats Amsterdam. In de le helft der maand Januari, is door het postkantoor alh er de volgende onbe.-. \j brief verzonden, aan het adres vanJ. Flipse, te Philippine. Bij den hevigen storm van Vrijdagavond lag de tj.dk Maria Delliphina, schipper L. Mouthaan, aan den dijk bij Borssele in lossing, ter bestorting van den oever aldaar, doch kou door het storin- wcder het daar niet linger houden en was dus genood- zaakt naar hier af te houden. Daar de zailen stuk woeien eu de boot vol water sloeg, werd men hier zulks gewaar waarop de sleepDoot Vesalia III met de loodssloep van het Belgische loodswezen naar buiten stoomdeu, door welke hulp het schip behou- den in de haven werd gebracht. Naar wij vernemen hebben de zeeweringen aan de omliggende polders door dien storm weinig gel den, daar de wind van de landzijde kwam. Ileden vertrok van deze reede naar zee, de Italiaansche bark Teresa Rocca, kapitein Simone, naar Cardiff, na alhier de lading rijst, bestemd voor Gent, gelost te hebben. De heer J. A. 111. Krol, predikant bij de Hervormde gemeente te Kolderveen, in Drente, heeft eene toezegging van bcroep ontvangen naar Zuidzande, eu komt tevens voor op het tweetal te Uithuistermeeden in Groningen. Een koe van den landbouwer A. de Jager, te Wolfaartsdijk, werd onlangs, nadat zij een kalf van gewone groote had ter wereld gebracht, van een gedrocht verlost, waaraan geen naam te geven was. Het was geheel met liaar begroeid, had een kop als een haas, een mond met eenige scherpe tanden, maar oogen, ooreu en pooten ontbraken geheel, terwijl er ook niet het minste leven in te bespeuren was. Volgens de nieuwe onderzoek.ngen bevat koemelk de volgende bestanddeelen op 100 1 deeleu 857 water, 48,3 kaasstof, 5,8 eiwitstof, 43,1 vetten, 40,4 suiker, 5,5 zouten; dus sameu 14,3 pet. voedende stotfen. Een boerderij met 67,009 runderen en 7 0 paarden mag zeker wel een zeldzaamheid heeten. Toch is er zulk eene in Utah (Ver. St.) dezer dagen door Engelsche kapitalisten aaugekocht. Volgens de laatste opgaven van het Land- bouwbureau te Washington wordt de maisoogst in 1882 op 1,635,000,000 bushels geschat, en de tarwe-oogst op 510,000,000 bushels. De raming zal hoogstwaarschijulijk ni t veel afwijken van de werkelijke opbrengsten eu deze uitkomsten zijn zeer bemoedigend. Tot 1879 bedroeg de grootste oogst aan mais die ooit in de Vereenigde Staten was voortgebracht en in dat jaar gemaakt werd 1,547,901,000 bush Is. De oogst van het vorige jaar overtreft dien van 1879 nog met 87,000,000 bush Is en verschilt niet meer dan 207,000,000 bushels met den voorbeeldeloos rijken oogst van 1880. Aan tarwe werd in 1882 80,000,000 bushels meer opgebracht dan in 1878, 60,000,000 meer dan iu 1879 en 50,000,000 meer dan in 1880. De meekrap-cultuur, vroeger een bron van rijkdom en welvaart voor geheel noordelijk Zeeland, gaat steeds in aanzien achteruit. Iu het vorig jaar werden op het eiland Tholen niet meer dan 10 H. A. aangeplant, eu dezen winter was sleehts een meestoof in werking. Ten gevolge van dezen achteruitgang wor len de versehilleude stoven van het eilaud achtereenvolgens aigebroken eu ver beneden de waarde /erkocht. In 1881 was dit het geval met een stoof bij St. Maarlensdijk, thans vvederom met eene bij Poonvliet De laatste br.icht bij den verkoop, die in de vorige week plaats had, sleehts f 2150 op, d. i. ongeveer van de oor- spronkelijke waarde. Uit Belgie meldt men, dat Arraand Peltzer zich in de gevnwgenis heeft willen zelfmoorden. Hij zou zich he'obeu willen ophangen bij middel van zijnen handdoek, doch een der bewakers heeft hem in tijds tegeugehoudeu. Het groot gemaskerd bal, ter eere van het zilveren echtfeest van den Duitschen Kroonprins georganiseerd, doch dat wegens den dood van Prins Karel werd uit gesteld, zal nu 28 Februari plaats hebben. Men meldt, dat ook enkele buitenland- sche Vorsten voor dat feest naar Berlijnzullen komen. Tien duizeud mark is als eerste gift ten behoeve der overstroomden in Rijnland, uit Luxem burg bij den president van den Duitschen Rijksdag te Berlij li ingekomen. In het begeleidend schrijven heet het o. a.: //voor hen, met wien wij door banden van sympatliie en vriendschappel'jke buur- schap verbonden zijn." Aan het hoofd der lijst staat de afgevaardigde Norbert, uit Metz. De gilt gee it, inzonderheid door het hartelijk begeleidend schrijven, zeer groote vreugde. Aanvarinseen zijn aan de orde van den dag. Het pantserachip Northumberland, een proeftocht doende, is met de Russische schoener Secuudus, van 289 tonnen, varende van 'l'aragona naar Carditf, in het Engelsche kanaal in botsiug gekomen. De schoener leed niet oubelangrijke avarij en moest op sleeptouw in behouden haven gebracht worden. Ten gevolge van een aauvaring met een visschers- boot bekwam de Vrijdagochtend vertrokken post- pakketboot van de lijn DoverCalais een groot gat iu den linkerboeg. Alleen het waterdichte coinpartiment hield de stoomboot boven water, zoodat zij gelukkig te Dover kou terugkomen. Ongeveer 200 Zwitsers, die eel uitgemaakt hebben van de gendarmerie in Egypte zijn onver- waehts in hun vaderland teruggekeerd. Uit dit plotseliug ontslag wordt afgeleid, dat Eugeland meer en meer de oppermacht in de Egyptische zaken voert en lan rzainerhand alle vreemdelingen door landgenooten zal vervangen. Te Cardiff, in Wales, werd op 31 Januari 11. een begin gemaakt met het graven van een nieuw dok, dat op grootsche schaal zal ingericht worden. De uitgraving zal machinaal geschieden, door mid- del van /Steam Navvies" (stoomgravers). Onder groot gejuich van circa 20000 aanwezigen, waar- van zich zich 4000 in processie naar de plaats begeven hadden, zette de markies Van Bute den eersten stoomgraver in beweging. Groote feeste- lijkheden volgden, en des avonds was er feest in de banqueting-hall in Cardiff-Castle. Daar de uitvoer vau steenkolen uit Cardiff steeds toenemende is, en in 1882 ruim 8 millioen tonnen bedroeg, is men ook van particuliere zijde in de weer om nieuwe dokken te maken, daar de 113 acres ruimte die na voltooiing van dit nieuwe dok beschikbaar zulleu zijn, onvoldoende wordt geacht. In het naburige Newport (Monmouth) heeft men eveneens pas weder een nieuw dok geopend, en te Swansea eveneens. Ook aan meer clroogdokken om de schepen te herstellen, die bij duizendtallen Zuid Wales be- zoeken om steenkolen te laden, kwam behoefte. Daarin zal nu onderen auderen voorzien worden door het bouwen van een reusachtig droogdok van 600 voet lengte en 87 voet breedte, met inrich- tingeu om nieuwgebouwde schepen iu dat droogdok overdwars van stapel te laten loopen (zooals zulks te Schoonderloo bij Del tshaven iu ons laud ook geschiedt). Een scheepsbouwwerf en machiue- constructiewinkel zijn aan dit nieuwe droogdok verbonden. Men meldt met eenige zekerheid, dat de tegenwoordige waarnemende burgemeester van Metz, de heer H dm, definitief tot burgemeester zal be- noemd en tevens belast worden met de unctie van politie-directeHr. De betrekking van Rreissdirec- teur, die hij nu ook vervult, zou aan een ander worden opgedragen. De heer Halm is bij al de partijen zeer gezien. Tot hiertoe werd de burge meester door den gemeenteraad benoemd, doch die keuze viel altijd zoo uit, dat de Regeering haar niet bevestigen kon. In den ochtend van 1 Februari, omstreeks 2 uur, is brand ontstaan in het lnmaudok te New-York. Groote partijen lagen gereed voor inscheping. In een oogenblik stond alles in voile vlammeu, die voedsel vonden in vaten vitriool, die spoedig ontploften. De gloed van het vuur ver- lichtte geheel New-York en Jersey-City. Enkele stoomschepen ziju beschadigd, maar ze konden toch alle tijdig verwijderd worden. De schade beloopt ongeveer 550,090 dollars. De Raad der gemeente Apeldoorn heeft, op ver- zoek van Z. M. besloten, dat houden voortaan niet meer als trekdieren mogen gebruikt worden. Voor de slachtoffers van de ramp te Muiden was bij het hoofdeomitd tot 3 Jan. f 7038,81 A inge komen. Te Nieuw—Beijerland heeft zich een geval van pokken voorgedaan. De aangetaste vrouw had de ziekte te Charlois, bij een bezo -k aan haar familie, opgedaan. Te Dongjum is een uitgebreid pand, bestaande uit vijf ni ;uwe woningen en be- woond door even veel gezinnen, afgebrand. Sleehts een der bewoners had zijn inboedel verzekerd. Niet minder dan 287 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van gemeente-bode te Zaandam, waaraan eene belooning van 700 verbonden is. Als toppunt van slaperigheid wordt bericht, dat een Eindhoveuaar zich op den dag van zijn voorgenomen huwelijk versliep, zoodat de plech- tigheid moest worden uitgesteld. De gemeente- ontvanger te Putten heeft ziju standplaats verkten zonder dat men weet waarheen. Een tekort in de kas schijnt her van de oorzaak te zijn. Te Ros- winkcl (Drente) is onlangs zekere Scheve iu den ouderdom van 102 jaren overleden. De Irans- vaalsche kauonnen, gemaakte door den Transvaler Ras en gebruikt gedurende den laatsten worstelstrijd met Eugeland, zulleu hier te lande ter bezichti- ging gesteld worden. Binnen kort zullen zij te Amsterdam aankomen. Te Gemert had eene 88jarige vrouw het ongeluk van eene hooge ladder te vallen, waarbij zij zulke hevige kneuziugeu be kwam, dat zij onmiddelijk overleed. Tot nu toe kenden we alieen premies op d .gbladen, tijdschriften, boekwerken, enz.; thans echter is de premiewoede uitgebreid tot het veld der neuzenDen gene, die hedenavond met den 'Tootsten neus de zaal van Concordia te Breda binnentreedt, komt de uit- Maa d Gtladen met: X m. intend In deze kobm beteekenen de letters: r. ij. ruw ijzer, s. stnkftoedcrcn, k. kolen. ni. raenerie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2