Handelsberichten. Te Westcgeest (Friesland) is dezer dagen weder een voorbeeld van bijgeloof vertoond. Een ecbtpaar aldaar heeft een driejarig zoontje, dat in den jongsten herfst eenigszins kwijuende was. Nadat men keur van huisiniddeltjes had gebruikt en geen baat bad govontlen, achtte men het kind ,/betjoe.nd," en ging men den wonderdocter te Kuikhorue raadplegen. Deze zeide, dat er een booze geest in het spel was, doch overigens ver- mocht hij niets. Een tuinman te W. echter wist raad, naar aan- leidiug van Deut. 23 vers 13, lantste gedeelte. z/Neemt die stof," zei deze man, //leg hn.ar in een bordje en braadt haar. Dan zal de tjoenster er uitvallen en tot asch verbrauden. Echter moet gij zorgen, dat de schoorsteen, de deureu, zelis de sleutelgaten en alle andere kleiue openingen gesloten en gestopt worden. Niemand der aan- wezigen mag gedurende het bradeu de kamer veriaten." Zoo gezegd, zoo gedaan. Het spel begon en twee guiten, die van de zaak wisten, begonnen buitenshuis een katteugeluid te maken. Eeeds toen kregen de onoerzoekers het zdo be- nauwd, dat de vrouw van angst naar bed vluchtte, de man beangst naar den tang greep en een ander van angst over de kachel sprang. Men ging Dog voort met het bradeu, maarde tjoenster is tot dusver niet versehenen. De politie te Leiden heeft in den laatsten tijd even als op vele andere plaatsen in ons land een rechte rrvzta gehouden onder de drinkebroers. Een aantal hunner stonden wegens herhaalde openbare dronkenschap voor de Rechtbank aldaar terecht. Eenige dezer lieden vielen in de termen om, na het ondergaau van gevangenisstraf, te worden opgezonden naar een werkhuis, terwijl een paar anderen voor die weldaad niet in aanmerking konden komen, omdat hun vouissen niet in staat van wijzeu waren. Niet onaardig was de ver- dediging, die door deze drinkebroers werd aange- voerd. De een b.v. was dien dag ,/jarig" geweest, terwijl een ander als verschooning aangaf //dat hij ook wel eens niet dronken was". Een Delvenaar beklaagde zich dat de politie zich vergrepen had, door hem uit zijn woning te halen, toen hij te veel sterken drank had inge- zwolgen. Het 0. M. eischte evenwel ook voor dezen bekl. veroordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf. De waarde van afval blijkt op interessante wijzc uit de statuten der Apeldoornsche Lucilers- fabriek," opgericht met een kapitaal van 2.10,000. Van den hout-afvalbij de lucifers-fabrikatie verkregen, zal die vennootschap houtpap voor papier-fabrikatie maken. Ieder kent de ellende, aan het breken van horlogeveeren verbonden, zoowel het gemis van het onmisbaar uurwerk, doorgaans 's avonds, dus als men er des ochtends 't meest behoefte aan zal hebben, alsook de kosteu, welke memg horloge- maker dan tevens bij de reparatie maakt. De heer L. van Bemmel, te Maastricht, heeft zich dus den dank der menschheid verworven door zijn uit- vindmg van „horloges met vrije veer," waarin ieder zonder de miuste moeite de gebroken veer zelf door een andere kau vervangeu. Onder Almkerk is Donderdag jl. eene kapitale schuur van de wed. J. Kolf met alles wat zich daatin bevonddoor brand vernield. 15000 kilo hooi, 800 steeneu vlas, 1000 takkebossen, eene partij zwaar brandhout, eene hoeveelheid boo- men en al de lnndbouwgereedschappen zijn door het vuur vernield. De schuur was voor f 2000 verzekerd en het vlas voor f 1600. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het in aanraking komen van een brandende lantanru met vlasvezels, die zich hadden vastgezet aan het hout, waaraan de lantaarn bevestigd was. Een 72jarig besje, verpleegde in het Oudeinarmen- en Vrouwenhuis te Amsterdam, laveerde Zaterdagavond in de Nieuwe Kerkstraat, dat het een lust was. Van storm was toen nog geen sprake, de drank was 'twaar de oude ziel niet tegen op kon. Suizebollend sloeg zij ter aarde, totdat een politieagent zich harer aantrok en haar met statie naar het gesticht terugbracht. Toen Zondag jl. de dochter haar gewoon bezoe.k kwam afleggen en men haar le faux pas van mama mededeelde, was haar eerste nuchtere opmerking: z/Och, de stakkert had dat van jongsaf; dat zit zoo in de femilie Te Brouwershaven is vermoedelijk een kin- dermoord gepleegd door verstikking. Althans het lijkje van een kind, waarvan zekere wed. B. dezer dagen bevallen is, is door de justitie in beslag genomen en aan eene gerechtelijke schouwing on- derworpen. Het geneeskundig onderzoek moet het treurige vermoeden versterkt hebben. Bij een ingezetene van Delft was een jongmensch uit Utrecht in dienst, over wien men niet bizonder tevreden was en dien men, na nieuwe onaangenaamheden, uit zijn betrekking ontsloeg. Om echter te zorgen dat het jongmensch niet buiten weten zijner ouders, verkeerde wegen opging, werd naar Utrecht getelegrafeerdI w zoon is ontslagen. Door een vergissing seinde de telegraaf echter over; Uw zoon is ontslapen. De bedroefde ouders van deu ontslapene trokken met de vermoedelijke kosten der begrafenis bij zich naar Delft, om persoonelijk //de laatste eer" voor hun kind te regelen. Groot was echter hun ver- bazing en blijdschap, toen zij aau het sterfhuis te Delft vernamen, dat hun zoon niet dood, maar veeleer te levendig was. Onder Lekkerkerk is een grutterswagen, be- laden met meel, grutters- en kruidenierswaren, eieren, bruidsuikers, enz., van den dijk gevallen. De beide rijdende personen en het paard hebben zeer weinig letsel bekomen, de wagen evenwel was zeer geha- vend en de genoemde ingredienten maakten op den grand een waren poespas door elkander. Een troep toeschietende kinderen wisten zich toch uit dien choas nog menige versnapering te verschaffen. Een ruim 70jarige vrouw te Oostelbeers (Noord-Brabant) heeft eene poging aangewend om hare buurvrouw, met wie ze in onmin leefde, te vergiftigen. Met dat doel zond zij deze een potje eten, met de verzekering, dat het zeer lekkerwas en door haarzelve gereed gemaakt. Toen deze spijs gewarmd werd, bespeurde men blauwe vlammetjes aan de oppervlakte, en bij onderzoek bleek, dat de spijs vermengd was met luciferskoppen. De justitie houdt zich met de zaak bezig. Al weder zal een oud Friesch slot weldra verdwijnen. Het is de aan de Huizumerlaan nabij Leeuwarden gelegen Sixmastate, die, met haar geheel toebehooren, den 29 Januari 11. bij afbraakinhet openbaar is verkocht. Ofschoon het slot uitwendig nu juist niet bizonder fraai is, gaf het toch met tuin en bosch aan de geheele plek een belangwek- kend aanzien. Na de afbraak zal, naar men ver- neemt, alles vlak worden gemaakt. Drie huisgezinnen uit Zevenwolden, twee jaar geleden naar Amerika vertrokken, hebben aan hunne families bericht, dat zij hope" terug te keeren omdat het hun in de nieuwe wereld erg tegenvalt. Een hunner, die een aardig sommetje had meege- nomen, was reeds tot armoede vervallen. In een voorstad van Brussel is een kind levend verbrand. Verleden Zondag hadden de echtge- nooten L. hun klein kind, oud 18 dagen, alleen gelaten in zijn wieg. Tijdens hunue afwezigheid had de kachel, die niet ver van de wieg verwij- derd was, het vuur er aan meegedeeld, Toen de ouders thuis kwamen, was het kindje dood. Jl. Z iterdagmorgen had de pastoor vau St. Mar- tenskerk, te Rouse, een jong paar, Amand D. en Melanie V. in den echt verbonden. Toen de jonggehuwden de kerk verlieten, werden zij onaangcnaam verrast door de verschijning van twee gendarmen die D.tegen wien een bevel van aanhouding was afgeleverd, wij weten niet om welke redenen, aanhielden. De sckeiding was hnrtroerend. De gendarmen leidden D.weg, terwijl de bruid schreiend alleen huiswaarts keerde. Men spreekt van bedelaars, die een aanzienlijk fortuin bezitten. Zie hier nogmaals een dergelijk geval. Een politieagent van Luik hield Maandag een grijsaard aan, die van huis tot liuis ging bedelen. Hij werd naar het bureau gebraclit en betast; men vond in zijne zakken verscheidene linnen beurzen, bevattende bijna 7000 fr. in goud en zilver Daar hij op heeterdaad betrapt werd, zal hij vervolgd worden wegens bedelarij. De directie van het Fransclie dagblad Figaro heeft het manner van de rui'ne der Tuilerien, die nu, zooals men weet, afgebroken wordt, aangekocht en stelt daarvan vervaardigde brievendekkers tegen 5 francs verkrijgbaar voor de geabonneerden op het blad, als een aandenken aan het vermaarde paleis der Fransclie Koningen. Te Montreal wordt carnaval op het ijs ge houden. Den 23 dezer ving het aan bij frisch en helder weder, onder een ontzaglijken toevloed van menschen, niet alleen uit Canada, maar ook uit de Unie. Met een optocht van 200 sleden en een diner opende het. Toen werd een prachtig ijspaleis, van ijsblokken uit den St. Laurens opge- trokken, op een hoogte in het centrum der stad, op plechtige wijze geopend. Dit paleis meet bijna 100 voet in het vierkant aan de binnenzijde en is 25 voet lioog. Aan de vier hoeken verrijzen torens, 30 voet lioog en 15 voet in het vierkant en in het centrum verheft zich eveneens een toren honderd voet hoog en 32 in het vierkant. De blokken zijn 40 duim lang en 14 tot 20 breed De daken zijn van balken, waarover cedertakken zijn gelegd, die met water zijn begoten, zoodat zij een solide bevroren massa vormen, vanwaar ijskegels afhangen. De aanblik van dit paleis, wanneer de zon het beschijnt, of bij den avond het electrisch licht de wanden doet schitteren, moet tooverachtig zijn. De feestelijkheden bestaan ove rigens in wedstrijden op schaatsen, in het echte Canadesche spel van liet afglijden van hooge heuvels op sleden en andere wintervermaken. Een geneesheer van Marseille, de heer Alex. Meyer, beveelt het gebruik van glas aan voor het vervaardigen der doodkisten, ten einde de besmetting der lucht door de kerkliofdampen, te beletten. De kisten, zegt hij, zoudeu in ruw ondoorschijnend glas gegoten wordenzij zouden slechts uit twee deelen bestaan, en met een kiezelzuurachtig mastik gesloten worden. Dit zou de lijken beletten besmettelijke dampen en vochten buiten de kisten te verspreiden, en dit zou ook de lijken bevrijdeu van de werking der lucht, en zij zouden onbepaaldelijk kunnen be- waard worden. In het dorp Bretzeuheim bij Maintz heeft een boer bij het omspitten van zijn grand een aarden pot gevonden met 1005 muntstukken, die alle voor het muntkabinet der stad Mainz zijn aangekocht. De meeste zijn uit de 14e eeuw en ongeveer 30 muntpl ant sen zijn in de verzameling vertegenwoor- digd. Men zegt, dat de interessantste stukken in het tijdschrift der Mainzer oudheidkundige vereeni- gingen zullen worden aigebeeld en beschreven. De hotelhouders van den linkeroever te Parijs zijn sedert eenigen tijd de slachtoffers van een nieuwe wijze vau stelen. Zij ontvangen nl. uit de provincie een brief van een heer, die hun de komst van zijn zoon aan- kondigt, die te Parijs den handel gaat leeren of studeeren. De briefschrijver voegt er bij, dat, daar hij goede informatien over hun huis bekomen heeft, hij hun zijn kind toevertrouwd, met verzoek hem goed te ontvangen, een waakzaam oog op hem te liouden, enz. Hij eindigt met te zeggen, dat hij voor al de verteeringen van het jonge menscli in- staat, mits zij maandelijks de som van 1000 frs. niet te boven gaan. Daar de hotelhouder een goed zaakje in het zicht heeft, wacht hij met ongeduld zijn nieuwen gast, die eindelijk komt opdagen. Het jonge menscli neemt bezit van zijn kamer, eet, drinkt, en na verloop van eenige dagen deelt hij zijn gastheer in vertrouwen mede, dat hij een weinig geld noodig heeft: 2D0 of 300 frs. De hotelhouder geeft het geld, want papa is er goed vooren den volgenden dag is het jonge mensch verdwenen. Bijhetnemen van informatien is papa" natuurlijk niet te viiiden. Twintig aanklachten zijn reeds tegen den behen- digen oplichter ingediend. Hoeveel steenkolen uit Duitschland ingevoerd worden kan hieruit blijken, dat dit in het afge- loopen jaar aan het station Yenlo het enorme totaal bereiktc van 500 millioen Ned. ponden. Het ingevoerde Beiersch bier bedroeg in dat jaar bijna 100,000 kan en de invoer van schapen, alien voor Engeland bestemd, 85,000 stuks. Verhuizingen zijn niets vreemds al ziju zij recht lastig en kostbaar, maar dat een geheele be- volking eener stad en wel naar elders verhuisd, behoort zeer zekerlijk tot de zeldzaamheden. Het stadje Worth en de Beijersche provincie Beneden—Franken heeft door de beide geduchte overstroomingen, waardoor het binnen ruim vier weken tijds onlangs is bezocht, zwaar geleden. Geen huis, om zoo te zeggen in het gansche stadje, dat niet wankelt en waggelt alle zijn ze ontzet en van de fondamenten geweken, bouwvallig in hooge mate en gedurende de jongst verloopen honderd jaren slechts met groot bezwaar staande gebleven. De dubbele overstrooming in December en't begin dezes jaars heeft den toestand nu echter onhoudbaar gemaakt. De hooge Regeering heeft een radicaal middel voorgeslageneen algemeene verliuizing. Worth zal door zijn inwoners worden veriaten en op een nabij gelegen heuvel zal Nieuw-Worth worden aan- gelegd. Om dit plan uitvoerbaar te maken heeft de hooge Regeering een geldelijke ondersteuning toegezegd. Het stedelijk bestuur, doorrlrongen van het besef, dat er geen ander redmiddel overblijft, heeft het voorstel aangenomen. Voor den aanleg der nieuwe stad worden de plannen reeds ontworpen ten einde met de uitvoering daarvan zoo spoedig doenlijk een begin te maken, want vele inwoners verkeeren in den hachelijken toestand, dat zij onder de puinhoopen hunner woning zullen worden bedolven. Op het jongste Hofbal te St. Petersburg had de Keizerin een jong officier, die als een goed danser bekend stond, voor een wals doen eugageereu. Onze krijgsman had echter het ongeluk, met zijn sporen in den sleep Harer Majesteit verward te geraken, en het einde was dat het paar viel. De Keizer snelde onmiddelijk naar zijn gemalin en vroeg haar of zij zich bezeerd haddoch dit was het geval niet. De jonge officier stond echter als verpletterd. Toen de Keizerin van den schrik bekomen was, zag zij terstond den pijnlijken toestand van haar danser in en met een tact, die de aanwezigen trof, leit zij den jongen man uitnoodigen, met haar den dans te vervolgen. In een Zwitsersch plaatsje, Veneres, is eene dienstbode overleden, die 80 jaar lang in dezelfde familie gediend heeft. Zoo'n getal mag wel als eene groote merkwaardigheid worden vermeld. Een advocaat te Pesth, dezer dagen overleden, heeft bij testament bepaald, dat eene som van 200 fl. belegd moet worden, om te worden uit- gekeerd aan den persoon, die het middel uitdenkt om met de bewoners der maan te correspondeeren Aluminium is, zooals men weet, een voor- treffelijk metaal buitengewoon licht en dat de prachtigste alliages met andere metalen vormt. Een bezwaar tegen meer algemeene toepassing vormt echter de hooge prijs (f 12,50 per Ned. pel A, tengevolge vau de moeielijkheid der bereiding. Nu moet echter een Engelsch scheikundige een middel hebben gevonden om het te vervaardigen voor f 1,25 per pd., d. i. ongeveer zooveel als de koperprijs. In den Staat New-York ziju onlangs nieuwe wetboeken van strafrecht en van strafvordering ingevoerd. Eerstgemeld wetboek stelt o. a. strafbaar elken (ook buitenlandschen) scheepsgezagvoerderdie, wetende dat een der opvarenden in den vreemde is veroordeeld ter zake van een feit, dat, in ge- melden staat gepleegd, aldaar als misdrijf zou worden beschouwd, dezen, zonder kennisgeving aan de bevoegde plaatselijke autoriteit, daar te lande aan den wal zet of aan wal laat gaan. De kromeksckrijver van een Weener blad, die vroeger met zijne vrouw eene reis in Amerika gemaakt heeft, verhaalt dat zij, op den eersten dag van hun aankomst te New-York, in een der voor- naamste straten, twee tot de tanden gewapende soldaten zagen, die twee galeiboeven, met een zware ketting aan elkander verbonden en met moeite een kogel voortslepende, op ruwe wijze voortdreven. //Mijne vrouw, voegt de journalist er bij, was bij het zien van zoo groote wree Iheid op het punt van zich onwel te gevoelen, toen zij een blik wierp op de ruggen van deze ongelukkigen en daarop deze met groote gouden letters geborduurde woordeu lasHeden avond, in den Schouwburg, De on- schuldige Galeislaaf, groot beroemd drama in twaalf taferelen. Volgens berichten uit New-York moet de spoorwegramp op de Southern Pacific het gevolg ziju van een misdaad. Het doel was berooving van den postwagen. Bandieten maakten den rem- toestel ouklaar, maar zij waren niet bij machte den omlaag rollenden trein te stuiten, gelijk zij van plan waren. Twee der roovers, die zich in den trein bevonden, verbrandden. Een correspondent van het Engelsch blad Times beweert, dat van alle landen van Europa Zwitserland het meest aan dronkenschap is over- gegeven, doch volgens den heer Cornet, een ambte- naar der Belgische posterijen, is het Belgie. Sedert 1830 is daar het verbruik van alkohol vijf maal grooter geworden; het is thans 40- liter per hoofd van de volwassen mannelijke bevolking. Er zijn 102,000 plaatsen, waar drank wordt verkocht. De geneesheeren van het ziekenhuis te Brussel zeggen, dat van de 100 gevallen met doodelijken afioop, 80 aan sterken drank zijn te wijten. In 1880 kwamen 581 zelfmoorden voor tegen 352 in 1875. Er zijn driemaal meer krankzinnigen in de ge- stichten dan 30 jaar geleden. &eetUdingen. Van 26 tot en met 29 Jan. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent: 26 Jan. Eng. stoomb. Vigilant, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Ralph Crejke, kap. Eyre, van Goole met stukg. Eng. driem schooner Tar, kap. Pearmain, van Londen met creosoot. 28 Jan. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. 29 Jan. Eng. stoomb. Resolute, kap. Holliday, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Van 26 tot en met 29 Jan. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent: 26 Jan. Eng. sloep Una, kap. Withmore, naar Dusseldorf ledig. 28 Jan. Eng. stoomb. Vigi lant, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Ralph Crevke, kap. Eyre, naar Goole met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg aihier te lossen en te laden: 26 Jan. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, van Londen met stukg. 27 Jan. Eng. stoomb. Collivaud, kap. Shmeer, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Middlesbro met ruw ijzer. 29 Jan. Eng. stoomb. Moua, kap. Grant, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 27 Jan. Belg. stoomb. Lippe, kap. Bohmann, naar Bilbao ledig. 28 Jan. Eng. stoomb. Jut land, kap. Fisk, naar Londen met stukg. Van 26 tot en met 29 Jan. werden langs de Oostsluizen aihier 17 binnenvaartuigeu op- en 11 afgeschut. 3 1 lde STAATSLOTERIJ, PRIJZEJf DER EFFECTED. Amsterdam, 29 Januari. *i 4 4 4 4e Klaese. Trekking van 29 Jan, Prijz'C van f 109 en daarboven. 1500 no. 4403 19883. 1000 13114. 400 9494. 200 9055 16001 17483. 100 1634 7022 9026 11930 18361. Nbderlandt Belgie. Frankrijk. Rubland. 1'OLEN. Oostenrijk. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aandeel Ha1 delmaatschappij dito exploitatie Ned. st .atespoorw. Certificaten bij Rotaehild Inachrijv ngen Obligaten 1798/1815 dito Hope Co. 1855 fie eerie dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito I. 100 1873 Loten 186fi. Oblig. Hope Co. Leening I860 Certific. dito Inscript. Stieglitz St Co. 2e a 4e L. Obligation 18671869 Certificaten. Aandeel spoorweg Gr. Maatsch. Oblig. di o Aand. Baltisohe spoorweg dito dito Jelez Orel dito spoorweg Rot- iflis dito dito Charkow Azow Znil West spoorwegmaatsehappij. Schalkiet obligation Oblig. in papier Mei Nov dito dito Feb./Aug. dito metall. in zilver Jan.tJuli. dito ditq. April/Oct. 2J pet. 66* 3 79* 4 102| 5 102* 21 8 5 5 5 5 5 5 75* 98 75* 82* 82 J S3 74* 5 121* 4* 3 49* 5 5 5 5 4 5 5 5 5 83) 56* C4A 65* 64}

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3