Wei fier bmveiiail naar Oust-Ill. Gemengde berichten. Buitenland. worden van een plakzegel, met geschreven hand- en dagteekening. Ook de vasthechting van een plakzegel op gedrukte kaart- of andere formulieren, mits geese andere schriftelijke bijvoeging bevattende dan de hand- en dagteekening op het plakzegel, is ge- oorloofd. In een bij het departement van kolonien ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van 27 dezer wordt bericht, dat op 4 Januari onze troepen in Atjeh een ontmoeting hadden met de bende van Toekoe di Tifou, waarbij zij een verlies bekwamen van vijf gesneuvelde en acht gekvvetste mindere militairen, terwijl de vijand is afgetrokken. Ook de officier van justitie te Groningen heeft een waarschuwing aan landverhuizers naar Amerika gericht tegen het „Generaal Correspon- dentie- kantoor" te Amsterdam, van J. van den Berg, ook opdat men zich niet verder inlate met de agenten van dat kantoor J Hilst te Leens, f/die den titel draagt van provinciaal agent-gene- raal," noch met P. E. Bakker te Warffum, J. Stellema te Middelstum, B. Ruiter te Garsthuizen en Joh. Yeltman te Wester-Emden; aangezien genoemd kantoor geen enkelen waarborg aaubiedt voor de riehtige behartiging van de belangen der- genen, die zich daarmede mlaten. Barbier (Leon), oud ongeveer 42 jaren, notaris te Luik, lengte middelmatig, haar grijs- achtig, gelaat mager met knevel en sikjedragende een binocle; gekleed met iange ulster, donker van kleur en gevoerd met lichte stof, kleinen zwarten bolvormigen hoed, wordt verdacht van van misbruik van vertrouwen. De officier van justitie te Middelburg verzoekt, overeenkomstig de aanvraag van den Procureur des Konings te Luik, opsporing, aanhouding en telegraphisch bericht aan dien Procureur des Konings of aan hem officier van justitie. Ter NeuzeB, 30 Januari. Van de 138 kiezers voor leden van de Pro- vinciale Staten in deze gemeente hebben heden 111 kiezers hunne stemmen uitgebracht. Aan de stemming op 16 Januari jl. hebben 94 kiezers gestemd. Te Hoek brachten van de 47 kiezers 86 hun stem uit, terwijl aan de stemming van 16 Januari jl. 28 kiezers deelnamen. Gisteren is alhier op de reede gekomen de Engelsche stoomboot Lyon, kapitein Simons, van New-Castle bestemd naar Ostende en geladen met steenkolen. Het stoomschip had een lek aan de machi- nekamer en is heden na reparatie weder vertrokken. Door de gevallen sneeuw en de daarop ge- volgde regen is het water in Belgie weder gerezen, waardoor het water van het kanaal van hier naar Gent moest getapt wordenheden morgen is men daarmede weder begonnen. Voor de vaart, vooral op Gent, is het te hopen, dat de tapping van geen langen duur zal zijn, daar de scheepvaart op die plaats dezen winter reeds veel geleden heeft door den hoogen stand van het water. Een gewijzigd wetsontwerp tot regeling van den census is door den Minister van Binnenl. Zaken aan de Tweede Kamer ingezonden nevens de me- morie van antwoord op het afdeelingsverslag. Bij dat gewijzigd ontwerp wordt de tabel voor den census thans aldus voorgesteld f 60 in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage; f 40 in de gemeenten Utrecht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haarlem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft, Schiedam en Middelburg; f 80 in de gemeenten Maastricht, Nijmegen, 's Hertogenbosch, Zwolle, Gouda, Alkmaar, Zaau- dam, Harlingen, Sneek, Vlissingen, Gorinchem, Goes, Bolsward, Dokkum, Zierikzee, Hoorn en Purmerend f 24 in de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zutphen, Amersfoort, Roermond, Tiel, Zalt- Bommel, Assen, Meppel en in alle gemeenten der provincien Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, voor zoover in deze tabel niet een andere som is aangewezen; f 20 in de de gemeenten Urk, Marken, Ylie- land, Terschelling, Egmond aan Zee, Wijk aan Zee en Duin, Zandvoort, Petten, Spaarndam, Ameland, Schiermonnikoog Weststeliingwerf, Ooststellingwerf, Ylagtwedde, Wedde, Onstwedde, Marum, Leek, Grootegast en Oldekerk en in alle gemeenten der provincien LimburgNoord-BrabantUtrecht Gelderland, Overijssel en Drente, voor zoover in deze tabel niet een andere som is aangewezen. Daar het ontwerp niet voor Eebruari tot wet kan worden verheven, is het noodzakelijk geworden daarin bepalingen op te nemen ter aanvulling van de kiezers- lijsten voor de Tweede Kamer. De aanneming en het in werking treden van de voorstellen tot censusverlaging en tot een gewijzigde indeeling der kiesdistricten zal Kamerontbinding noodzakelijk maken. De bepaling van het daarvoor geschikte tijdstip kan en moet, zegt de Minister, aan de Regeering worden overgelaten. Ten slotte dringt de Minister nogmaals op een spoedige behandeling van het ontwerp aan, opdat bij aanneming daarvan, de Regeering in de gelegen- lieid zij haar belofte te vervullen, om de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1883 volgens de nieuwe regeling te doen plaats grijpen en nog in den loop van dit zittingjaar een Commissie te benoemen voor het onderzoeken, van welke bepalingen der Grond- wet de herziening raadzaam is. Ilulst, 27 Januari. De loop der bevolking was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 26 mann., 32 vrouw., totaal 58 over- leden 30 mann., 30 vrouw., totaal 60. Er vestigden zich in de gemeente 54 mann., 79 vrouw., totaal 133, terwijl uit de gemeente vertrokken 55 mann., 71 vrouw., totaal 126. 10 huwelijken werden er gesloten, als9 tusschen jongmans en jonge dochters en 1 tusschen weduw- naar en jonge dochter. Bevolking op 31 Dec. 1881 1102 1284 2386 31 1882 1097 1294 2391 zoodat de bevolking met 5 personen is verineerderd. Men schrijft uit WalsoordenDe ver- wachting, dat de wagendienst van Walsoorden op Hulst, die sedert 1 Januari 2 maal daags been en weer rijdt, in aansluitiug met den spoorbootdienst WalsoordenYlake, bevordelijk zou zijn aan het passagiersvervoer, begint zich langzamerhand te berestigen. Yele reizigers uit Holland en Noord- Brabant, die om deze omstreken te bezoeken vroeger den weg over Antwerpen namen, beginnen nu van bovengenoemde gemakkelijke gelegenheid gebruik te maken, dewijl zij daardoor de lastige douane-formaliteiten voorkomen, waaraan ze, door Belgie reizende, blootgesteld zijn. Philippine, 27 Januari. In de op den 25 dezer gehouden vergadering van de waterkeering van den calamiteusen Stad Philippinepolder, is tot secre- taris-ontvanger bij het bestuur der waterkeering van dien polder benoemd de heer J. J. Pateer, te Hoofdplaat, die tevens in de vergadering van stemheb- bende ingelanden van den calamiteusen Stad Phi lippinepolder en Kleine Stellepolder is benoemd tot ontvanger-griffier van die polders. posterijenT" Yia Napels, (Eransche mail) 3 Febr. 12,30's avonds. Yift Amsterdam, 6 Febr. 11,'s avonds. Yia Marseille, (Maats. Ned.) 6 Febr. 5,80's avonds. Via Brindisi, 9 Febr. 12,30 's avonds. I'e Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Te Antwerpen heeft weder een hevige brand gewoed, die de voddenmagazijnen en werkhuizen van de heeren Serigiers Co. op den Dam in de asch legden. De magazijnen en werkhuizen bestonden uit houten barakken, twee jaar geleden opgetimmerd op een onbebouwden grond, toebe- hoorende aan de stad en voor 10 jaar gehuurd. Zij vormden een groot vierkant, een oppervlakte beslaande van 2650 vierkante metersaan den oostkant stonden eenige steenen gebouwen voor den directeur en de opzichters, benevens voor stalling enz. Yerderop lag een magazijn vanledige petroleumvaten en daarnaast de zwavelfabriek van den heer Koch. 50 a 60 meisjes waren in het voddenmagazijn werkzaam en ongeveer 10,000 kilo lompen werden er dagelijks bewerkt. De brand brak eergisternacht te half een uit en verspreidde zich met zulk een snelheid dat het geheele blok ba rakken een vuurzee geworden was, waarvan de vlammen tot hoog in de lucht zich verhieven. Eenige matrozen die het eerst den brand hadden opgemerkt slaagden er in om de boeken te redden en een groot deel der meubelen. A1 de bewoners der gebouwen aan den oostkant konden zich half gekleed, redden. De directeur slaagde er ook in de paarden uit de stallen te halen. De brandweer bleefden geheelen nacht werken, doch kon alleen de aangrenzende panden vrijwaren. De magazijnen en werkhuizen zijn totaal vernield; van de houten barakken die enkel met pannen bedekt waren, zijn slechts puinhoopen overgebleven. Van dekantoren en de woningen, zijn alleen de muren blijven staan. De schade wordt geschat op 3 a 400,000 frs. Alles was voor 400,000 frs. verzekerd bij ver- schillende vreemde maatschappijen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het vuur heeft zich met zulk een groote snelheid verspreid dat men zelfs niet weet in welk magazijn of werkhuis het ontstaan is. Gelukkig dreef de noordewind de vlammen langs den kant van de vaartdok en der vaart zoodat er geen gevaar was voor het nabijgelegen magazijn van petroleumvaten. Uit Mechelen wordt gemeld, dat het gemeen- tebestuur aldaar overhoop ligt met het parket. Dezer dagen had de procureur des Konings het garnizoen en de politie opgeroepen, om naar een dorpje uit den omtrek te vertiekken, waar een overstrooming plaats had. Ondertusschen barstte een brand u t te Mechelen, en de burgemeester kon g<>en enkelen agent vinden om de orde te handhaven. De burgemeester zond een klacht aan het parketde procureur antwo rdde tamelijk bitsig naar het scln.nt; kortom, de zaak is nu voor de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie gebracht, die moeten beslissen of de politie eerst naar ft vuur of eerst naar 't water moet loopen. De kruitontploffingen zijn in ft jaar 1883 aan de orde van den dag. Eerst de ramp te Muiden en te gelijk een nog veruielender ontploffing in California thans een dergelijk ongeluk in Enge- land en tevens de tijding dat te Linares in de Spaansche provincie Jean (Andabisie) een kruitfa- briek in de Jucht is gesprongeu. Bij 't afzenden van het bericht uit Spanje spande men bovemnen- schelijke krachten in om het vuur te blusschen, daar in de oumiddelijke nabijheid een dynamiet- magaziju geiegen is. Sedert eenige dagen is te Antwerpen onder den naam van ,/de Gasverbruikers van Antwerpen/' eene maatschappij opgericht die alleen ten doel heeft door alle wettelijke middelen, de verminde- ring te bekomen van den prijs van het gas te Antwerpen, alsmede de terugbetaling der sommen te veel op het verbruik ervan betaald. Het Belgische gerecht is al zeer ongelukkig met zijne nasporingen naar den moordeuaar van de lljarige Marie Walschaert, te Molenbeek St.-Jan. Zaterdag moest Louis Polders, die van die gruwe- lijke misdaad verdacht werd, voor de reclnbank te Brussel verschijnen, ten ei"de het tegen hem uitgevaardigde bevel tot aanhouding te hooren bekrachtigen, maar nog voor de zitting is hij door den rechter van onderzoek, in overleg met het Openbaar Ministerie, weder op vrije voeten gesteld. Men sehijnt dus ook hem voor onschuldig te hou- den, maar- ergerlijk is het dan tevens te lezen, dat de ongelukkige, die bij zijne aanhouding reeds on- gesteld was, tengevolge van den uitgestanen angst, in zulk een toestand verkeert, dat hij uit de gevan- genis naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. Voortdurend bevatten de Duitsche bladen ijzingwekkende bizonderheden over de aanvaring tusschen den Cimbria en den Sultan. Een jong echtpaar gaf zich in zijne wanhoop zelf den dood, door het openen van de polsaderen. Een Poolsch jodenkind, dat gered werd, kreet en jammerde om zijn verdronken ouders. Een jeugdig meisje klampte zich wanhopend 1 uur lang vast aan den rand van een reddingsboot, totdat men er in slaagde, haar er in te trekken. Een officier wilde zich redden door middel van drijvende stukken hout, doch werd door eenige passagiers, die zich aan hem vastklemden, mede naar de diepte getrokken. Een Amerikaan het gevaar ziende, liep naar zijne zuster, welke hij uit Duitschland had gehaald, en ried haar aan, zoo snel mogehjk met hem naar he* dek te komen. Daar wierp hij haar met geweld in de pas uitgezette boot, sprong haar na en was gered; de zuster had echter bij die hardhandige broederlijke liefde eenige kneuzingen bekomen. Aan den Kroonprins en de Kroouprinses van Duitschland zijn, bij gelegenheid van hun zilveren echtfeest, 't welk in alle stilte, doch niet- temiu onder hartelijke deeluemmg der natie, den 25 dezer gevierd werd, de innigste bewijzen van sympathie geschonken. De geschenken der Familie waren in de Roode Zaal van het Prinselijk paleis voor de Hofstaten ter bezichtiging gesteld. Voor het publiek bleef natuurlijk de zaal gesloten. Men verzekert even- wel, dat de prachtige cadeaux, door de leden van het Keizerlijk Huis den Troonopvolger vereerd, later in het openbaar zullen worden geexposeerd, gelijk zulks ook het geval is geweest met de huwelijksgeschenken, Prins Wilhelm door de leden van de Familie aangeboden. Het aantal feestgaven, buiten die der Ilohen- zollerns, het hooge echtpaar toegestroomd, is schier ontelbaar. Vele honderden pakketten werden uit alle oorden van Duitschland en de wereld door den Kroonprins ontvangen; voor het meerendeel waren het bloemen en bloemruikers. Al die kin- deren van Flora prijken, bevallig geplaatst, voor de vensters van de Prinselijke woning. De Kroonprinses verraste haar gemaal met diens afbeelding, vervaardigd door Reinhold-Begas. Het portret was echter nog niet geheel gereed, doch reeds nu wordt verzekerd, dat het een meesterstuk van den beroemden kunstennar is. Door de leden van den tegenwoordigen Hofstaat en door hen, die er vroeger deel van uitmaakten, werd een voortreffelijke piano uit de fabriek van Bechstein, aan het zilveren echtpaar aangeboden. De concertvleugel, bestemd voor de Marmeren Zaal van het Nieuwe Paleis is, in overeenstemming met de geheele zaalinrichtiug, in Rococo-stijl vervaar digd. 't Ontwerp voor de samenstelling van de ornament-versiering, heeft men te danken aan den ,/bouwraad" Heyden, bijgestaan door de professoren Ewald en Hertel. Als nationaal huldeblijk werd het echtpaar ter hand gesteld een som van i J millioen Mark, bestemd om aan liefdadige doeleinden, door den Kroonprins te bepalen, te worden besteed. De pracht, welke bij de verleende feest-audientie werd ten toon gespreid, moet zeldzaam schitterend geweest zijn. Alleen reeds aan de fraaie equipages stond de menigte zich den geheelen middag te vergapen. Vooral de Keizer werd met de grootste geestdrift begroet. Hij steeds nog vlngger dan vele jeugdige leden van de familie het rijtuig uit. V6or de Keizer zijn zoon en schoondochter kwam begroeten, hadden dezen een bezoek bij hun vader en schoonvader afgelegd. Op weg naar't Keizerlijk paleis werd het feestvierend echtpaar met een gejubel, waaraan bijna geen einde scheen te komen, door het volk gehuldigd. Tegen de mogelijkheid eener onderzeesche verbinding tusschen Engeland en Frankrijk zijn vele bedenkingen ingebracht. De concessionaris van den tunnel, Sir Edward Watkin, heeft getracht de teclmische bezwaren te weerlegyen, waarbij hij de lengten en diepten der onderaardsche mijn- werken van Engeland en Wales in aanmerking neemt. De lengte van den voorgestelden tuunel op rond 32 KM. gesclut, wordt aanzienlijk over- troffen door de lengte der mijnwerken van Bridge- water welke 335 KM. bedraagt. De diepste schacht vindt men in de steenkolenmijnen van Ashton bij Manchester, welke 860 M. belr.iagt, terwijl die van Pendleton 840 M. diep zijn. Deze diepten over- treffen die van den tunnel verre, daar deze op het diepste punt, tusschen Folkestone en Dover, in de nabijheid van Shakespeare Cliff bij een middellijn van 2,7 M., slechts 48 M. diep zal zijn en dan 30 M. on ier het watervlak zal liggen. Om zich een denkbeeld te geven van de rampen door de laatste overstroomingen ook in Frankrijk teweeggebracht, deelen de Fransche dag- bladen het volgende mede: Een de? dorpen, die het meest door de laatste overstroomingen der Doubs geleden hebben, is zonder twijfel het kleine Navilly. Het water heeft om zoo te zeggen het geheele dorp weggeslagen, want enkele puinhoopen alleen wijzen nog de plaats aan waar het stond. Vijf en veertig liuizen zijn totaal onbewoonbaar, zeventien liuizen zijn iugestort; meer dan honderd menschen zijn van alles ontbloot. Zij hebben noch woning, noch eten, noch kleeren meer! Dit is slechts een der verschrikkelijkste blad- zijdeu uit de akelige geschiedenis der laatste overstroomingen. In de laatste dagen is het in Noord-Amerika ten oosten van de Mississippi buiteugewoon koud geweest. Te New-York en in New-Engeland daalde de thermometer 20 gr. in 24 uren. Den 28 stond hij 's morgens te New-York 2 gr. boven nul, te Chicago en westwaarts van 15 tot 20 beneden nulte Winnipeg 46 beneden nul, te Minnesota 82 en te Wisconsin 26. De bevolking van de strafgevangenis „de Kruis- berg," nabij Doetinchem, bestoud op 1 Januari 11. uit 111 jeugdige mannelijke veroordeelden en 80 opvoedelingen. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft C. B., brievenbesteller te Maastricht, veroordeeld tot 18 maanden celstraf we gens ver- duistering van gelden, in een openbare bewaarpliats nedergelegd. Gedurende zijn 40jarige praktijk, aldus meldt men, verrichtte de heer Versteeg, geneesheer te Maassluis, omstreeks 7000 accouche- menten. Een 5tal ingezetenen uit Borculo zijn door den rijksveldwachter en door den gemeente- veldwachter uit Neede bekeurd wegens een jacht- delict. Onder de bekeurden zijn: 1 wethouder, 1 raadslid en 1 veldwachter. De Kon. fabriek van waskaarsen te Amsterdamzal worden geliquideerd. Alle roerende en onroerende goederen der fabriek zullen in publieke veiliug worden gebracht. De laatste balans sluit met een verlies van 411,407,16. In het dorp Strijp bij Eindhoven zal weldra eene stoomknoopeufabriek worden opg richt Jan Ruy- zendaal, een der zwaar gekwetsten bij de ramp van Muiden, is in het Binnengasthuis te Amsterdam over- leden. Hij laat een vrouw en vier kiuderen na. Een hevige storm woedde Hinder'lag- enVrijdag- nacht op de Engelsche kust. B'j Liverpool zijn drie groote schepen gezonken. Het water van de Theems bij Louden was door den storm zoo laag, dat zelfs de kleine penny-booten niet meer durfden varen. Te Luik hebben zes jongeli»den een hunner karaeraden met geweld zooveel jenever lateu drinken, dat de ongelukkige er in gestikt is. Prins Karel van Pruisen heeft 27 millioen Mark nagelaten. Daarvan erft Prins Frederik Karel, de vader van Prinses Hendrik, 9 millioen. Geue- raal Todleben, de roemrijke verdediger van Sebas- topol, de overwinnaar van Plewna, ligt, naar men meldt, zoo ernstig ziek. dat aan zijn behoud ern- •stig wordt gevreesd. In Noorwegen hebben zich gevallen van vergiftiging door arsenicum, in bont- werk aanwezig voorgedaan, zoodat men gemeeud heeft /oowel verkoopers als koopers groote voorzich- tigheid aan te bevelen en de aandacht van genees- heeren en autoriteiten daarop te vestigen. Op het gemeentehuis te St. Maartensdijk bevindt zich een sierlijk bewerkte, gedreven zilveren beker eenmaal het eigendom van het St. Jacobs- gild, dat in de 17e en 18e eeuw in genoemde gemeen te bestond. Dit gild werd omstreeks het jaar 1596 opgericht door een zestal personen; die een bedevaart naar het vermeend graf van den apostel Jacobus te San Jago di Compostella in Spanje hadden ge- daan, en wier namen op den rand van den bokaal voorkomen. Deze is evenals het deksel met fijn reliefwerk versierd en het geheel circa 15 cM. hoog, rust op een 12 c. M. hoogen voet. De heer Yictor de Stuers, die eenigen tijd geleden den beker bezichtigde, verklaarde hem voor een zeer belang- rijk en kostbaar stuk. De oestercultuur in Tholen leverde in het afgeloopen jaar zeer bevredi :ende resultaten op. Wei bleef de nadeelige invloed van het gure weder op het jonge broedsel niet uit en ging veel zaad ver- loren, maar zoowel quantiteit als qualiteit der ver- zonden oesters, gaven veel redenen tot tevredenheid. De prijs varieerde tusschen 5 en f 8 per ton (1000 stuks.) De banken bezuiden dit eiland, als mede die aan het Tholensche veer, blijken bij voortduring zeer geschikt te zijn voor genoemde cultuur. Ongetwijfeld zullen dan ook de tegenwoor- dige exploitanten bij de her-verpachting der terreinen in 1884, met tal van medeliet hebbers te kampea hebben. mann. vronw totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2