Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 184?. Zaterdag 27 Januari 1883. 28e Jaargang. ItEkEND.MAKING. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Po9tdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlfiN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bl:id verschijut l)in*>din eu Vri.Mliigiivoud hij dcu uitscvcr J. K. G. B II O SI T te Tcr Kcuzcu, In den loop der maand Februari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkelijke ver- ordeniug, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeente, geboren in het jaar 1852, en ook die van ouderen leeftijd, voor zoover zij him 50e jaar nog niet zijn ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigd, ter gemeente-secretarie aangifte doen om voor de dienst bij de brandweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzuimeu wordenonver- minderd de daartegen bedreigde boete, ambtshalve ingeschreven, of, wanueer het verzuim eerst na de loting wordt ontdekt, zonder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 24 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Opnieuw is het Egyptische vraagstuk het onder- werp geweest van openbare redevoeringen op kiezersvergaderingen in Engeland. Zoowel te Man chester als te Blackburn heeft de Staats-secretaris van Oorlog, Lord Ilartiugton, in een daar gehouden rede betoogd, dat de tocht naar Egypte een on- vermijdelijke noodzakelijkhcid was geweest. Blijk- ba ir was hetgeen de Lord zeide niet zoozeer tot zijn hoorders gericht als wel tot Frankrijk en zijn bewind. Terwijl hij verzekerde, dat de regeering besloten had Egypte te verlaten, zoodra daar een naar Engeland's inzichten vaste regeering zal zijn gevestigd, deelde hij ter loops rnede, dat Enge- lands liandelingen in Egypte bij voortduring in- stemming vinden bij schier alle mogendheden, behalve Frankrijk, dat een overdreven beteekenis hecht aan het afgeschafte twceledir geldelijke toe- zicht en een slecht denkbeeld koestert van Enge- land's oogmerkeu. Hij geloofde echter dat die miskenning zou ophouden zoodra men den Engel- scheu geldelijken raadsman aan het werk zou zien. Uit de taal der Fransche dagbladen blijkt echter, dat het zeer te betwijfelen is, dat Frankrijk zich maar ook goedschiks in dien nieuwen toestaud zal schikken. In Frankrijk zijn thans behalve de Egyptische kwestie eu het gedrag van Pnns Krapotkin met ziju gezellen, de voorstellen aanhangig, die de regeering bij de Kamer heeft ingediend om de noodige macht in handen te hebben tegenover hen, die aanslagan mochten willen maken tegen de republiek. Enkele afgevaardigden hebben, met het oog op de woelingen der Koningsgezinden en de geruchten eener samenzwering, die op het punt van uitbarsting zou zijn, tegeu-voorstellen van meer ingrijpendeu aard gedaan, doch verscheidene Ministers hebben verklaard te zullen aftreden indien die voorstellen werden aangenomen. Het Journal des Debats en de Temps leverden belangrijke artikelen tegen het aannemen van uitzonderings- wetten. In naam der vrijheid, die ten bate van alien veroverd is, bidden zij de afgevaardigden zich niet te begeven op die noodlottige hellng, welke tot den ondergang der republiek moet voeren. Eugenie, de vroegere Keizerin der Frauscheu, is te Parijs aangekomen. In de Kamer is de beraad- slaging over de hervorming der rechterlijke inrich- ting geopend. De Minister ontwikkelde zijn ont- werp en bestreed het stelsel van verkiezing der rechters. Op verschillende banken heerschte rumoer. In Duitschland is bij den Eijksdag een voorstel ingediend tot het invoeren van een beursbelasting, dat ten doel heeft een hoogere opbrengst der Eijkszegelbelasting te verkrijgen. Door verschil lende sprekers werd het voorstel als ondoelmatig bestreden. In Oost—Rumelie blijft de toestand steeds zeer gespannen. Er is reeds gewezen op de moeielijke positie van Aleko Pacha, tusschen den Russischen Consul-Generaal, die de zaken des lands wil be- sturen en de Porte die den Gouverneur in het ongelijk stelt. Voorts rees het conflict tusschen de Nationale V ergadering en de Suzereine macht over de ver- mindering van de jaarlijksche schatting eu thans spreekt men weder van vijandelijkheden tusschen de Christen en de Mahomedaansche bevolkmg. Daaromtrent wordt nl. uit Sofia bericht, dat de Muzelmansche bevolking een opstand voorbereidt. Het comite te Konstantinnpel zou wapenen ge- von ien hebben, die ovengens door het gouverue ment der proviucie in beslag genomen zijn. Tevens meldt men, dat in stilte troepen langs de grenzen zijn georganiseerd en de Christenen maatregelen nemeu. Te Montenegro heeft de Oostenrijksche invloed twee malen een belangrijk echec veleden. De Pre sident van het Montenegrijnsch Kabinet Macha Vrbitza, die een vriend was van den Oostenrijkschen Consul-Generaal en aan wien men het te danken had, dat Montenegro een schijnbare neutraliteit be- waarde tijdens den opstand in Rumenie, is sedert eenige dagen vervangen door Bojo Petrovics, een hevig vijand van Oostenrijk-Hongarije. Het tweede echter zal waarschijnlijk de vervanging van den Minister van Finantiiin teweeg brengen. De nieuwe Minister Maternovics is een in de politieke wereld weinig bekend persoon, doch zijn post als aide de camp van den Vorst, doet veronderstellen dat hij Rusland is toegedaan, zooals nagenoeg de geheele militaire partij in Montenegro. Terwijl het moordcomplot in Ierland voornamelijk de aandacht bezig houdt en men uitziet naar de bevestiging van het gerucht, dat de moordenaars van Lord Cavendish en Burke terecht zullen worden gesteld, zijn drie van de onstuimigste volksredenaars der nationale partij, Davitt, het parlementslid Healy en Quin door den rechter veroordeeld tot het stellen van een borgtocht voor bun beter gedrag in de toekomst, of zoo zij dit weigeren, tot een gevan- genisstraf van zes maanden. In de Rijks-Postspaarbank is van II tot 20 dezer meer ingelegd dan terugbetaald f 40,208,24. In het geheel is meer ingelegd f 2,076,078,28. Bij de jl. Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Goes, is gekozen de heer II. de Wilde met 163 stemmen. De heer D. Hildernisse bekwam er 132. De gemeenteraad van Ylissingen heeft de directie vau den stoomtram voor den tijd van een jaar uitstel verleend van het leggen van spoorstaven naar de buitenhaven en naar het badhuis. Door den burgemeester werd toezegging gedaan, dat door een deskundige een ouderzoek zal worden ingesteld, of de gebreken in den dienst aan de wijze van exploitatie of aan force majeur moeten worden toegeschreven. Naar een bericht uit Amsterdam wordt de lijn van daar op New-York van de „Koninklijke Stoomboot-Maatschappij" met 1 Februari a. s. opge- heven wegens een overeenkomst, gesloten met de directie der „Ned. Am. Stoomvaart-Maatschappij," die voortaan deze lijn geheel zal exploiteeren en daaftoe de stoomschepen Jason en Stella vau de //Kon. Stoomboot-Maatschappij," onder hanr vloot zal opnemen. In de jl. Woensdag gehouden zitting der Eerste Kamer is na uitvoerige verdediging door den Minister van Waterstaat, die dichting van de Ileerewaedsche overlaten als nimmer schadelijk kenschetste, daar ze ook niet baten tenzij de Maas- dijken zijn door.rebroken, die misrekenining on- mogelijk achtte en het financieel bezwaar bestreed met de opmerking, dat de spoorweguitgaven binnen eenige jaren ophouden, het ontwei-p tot verlegring van de uitmonding van de Maas nog breedvoerig bestreden door de heeren Borsius, Iluijdecoper en Van Naamen en ten slotte aangenomen met 21 te en 18 stemmen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen ee>i ontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Yenlo van voormaLge vestinggronden aldaar. De heer J. Dirks, die den elfden dezer als eerstaanwezend ingenieur van de kanaalmaatsehappij zijn betrekking heeft neergelegd, heeft zich verbon- den om in het voorjaar, na eerst de droogdokken van Marseille en Toulon te hebben bezocht, naar Chili te reizen met eeue opdrucht van het Chileen- sche gouveniement betrekkelijk den aanleg van droogdokken daar te lande. Den 17 Maart vertrekt de heer Dirks van Bordeaux naar Valparaiso. Wij herinneren belanghebbenden, dat alle kennisgevingen of declaration van verschuldigd schoolgeld of quitantien vrij van zegel zijn, m ts op deze stukken gesteld worde: vrij van zegel in- gevolsre Koninklijk besluit van den 14 April 1871 no. 11. Het aantal invalieden, dat thans te Bronbeek de welverdiende rust geniet en in de voorrechten deelt aan die uitnemende instelling verbonden, bedraagt 192. Hiervan ziju 117 Nederlanders, 34 Belgen, 22 Duitschers, 2 Zwitsers, 5 Frauscheu, 1 Oostenrijker en 1 Zweed. Onder die 192 personen is er een 91, een van 86 en een van 81 jaar, 21 zijn tusschen de 70 en 80, 60 tusschen de 60 en 70, 54 tusschen de 50 en 60, 28 tusschen de 40 en 50, 21 tusschen de 30 en 40 en 5 tusschen de 20 en 30 jaar. Het gezamenlijk aantal jaren bedraagt 10,702, dus de gemiddelde leeftijd is 56 jaar. Dinsdag had te Muiden de teraardebestelling van't overschotder slacht,offers plaats. Den geheelen dag luidden de kerkklokken. Met tusschenpoozen werden de lijken weggebracht. Ten negen ure trok de eerste stoet door de straten naar het kerkhof, even buiten de Amster lamsche poort, waardeweg rechts naar de fabriek en de ander links naar den doodenakker leidt. 't Was de 19jarige J Yis. Zijn vader volgde het lijk met twee kleme broertjes van den overledene. Ten 10 uur volgde dat van Jongkind, een 35jarig man. Bij het graf sprak de predikant Den Boer. Hij zeide o. a. dat deze Jongkind geen lust had gehad om op de fabriek te werken en er eerst, op aansporiug van zijne vrouw, 's morgens toe overgegaan was. Om 12 uur had de begrafenis plaats van den kruitbaas, die aan de gevolgen van schrik is overle en. Aan het graf werd het woord gevoerd door den predikant Den Boer en den heer Bredius, directeur der fabriek, die den begravene roemde om zijn ijver, plichtsbe- trachting en godsdienstigheid. In den namiddng was nog de beurt aan wijlen Klok en Van der Sluisnog werd een kist met onherkenbare over- blijfselen grafwaarts gedragen, en toen eerst was de doodenakker voor lieden voldaan. De vijf gewonden die te Muiden wordeu ver- pleegd zijn gelukkig beterende, en ook de vrouw van den kruitbaas is herstellende. Zondag jl. was de weg van Muiden naar Weesp steeds vol menschen en was bijna niet begaanbaar te Weesp werd bepaald gevochten om in den trein te komen en van Amsterdam kwamen gedurig led ge treinen aan om de menschen te vervoeren. Wie een plaats was machtig weten te worden gaf die niet op, al zat hij 1 e klasse met een 3e klasse biljet. De conducteurs konden er uiets aan doen. Terwijl men op de treinen van den Oosterspoorweg in bagagewagens was gepakt en zelfs eenigen op de buffers der wagens stonden, waren er op den stoomtram die zich aan de wagens lieten hangen. Op den stoomtram werden soms geregelde gevech- ten gelever 1Men berekent dat door den spoor- weg bij de 20,000 menschen naar en van Weesp zijn vervoerd, terwijl de Gooische stoomtram te Amsterdam 10,467 kaartjes afgaf. Hoeveel per sonen bovendien per gewoon rijtuig of te voet zijn gegaan, is met geen mogelijkheid te ramen. Er heeft zich eene commissie gevormd met den burgemeester aan het hoofd tot leniging van de ellende, die door de ramp aldaar is ontstaan. T«r Neuzen, 26 Januari. Jhr. Mr. R. A. Klcrck heeft in de eerste aflevering van De Militaire Gids een zeer degelijke en be- laugwekkende beschouwing gcleverd over een onder- werp, dat de ernstigste overwegiug verdiend, vooral ook ter wille van de ingrijpende vraagstukken van internationaal recht, welke er mee in verband staan. Hij wijde namelijk zijn aandacht aan de kwestie der verplichtmg van Nederland tot handhaving van zijn neutraliteit op de Wester-Schelde. Eerst stelt de schr. in het licht, hoe vraag stukken van internationale politiek doorgaans den Nederlander geheel koud latenalleen wat men noemt handelspolitiek acht men een zaak van ge- wicht. Toch behoort de Regeering van een kleinen Staat zich op internationaal terrein nog aan iets anders dan enkel aan handelsstaatkunde te laten gelegen liggen. Het onderwerp, hetwelk in 1874 practisch aan de orde kwam door het voorstel van den heer De Roo van Alderwerelt, die de vestingen Ter Neuzen en Ellewoutsdijk, welke in de vestingwet-Weitzel nog behouden bleven, wilde doen vervallen. De meerderheid der Kamer oordeelde met de Regeering, dat de genoemde sterkten niet moesten worden geslecht, omdat haar behoud ons alleen in staat kon stellen den doortocht door de Wester-Schelde met goed gevolg te beletten. Voordat de schr. den loop en de uitkomst der toenmalige discussie resumeert, geeft hij, in korte trekken, de algemeene betrinselen aan, door het volkenrecht gehuldigd omtrent de rechten en plich- ten der neutralen ten opzichte der oorlogvoerende partijen, met betrekking tot 't vvrblijf en den door tocht der vijandelijke strijdkrachten over het onzijdig grondgebied. De schr. komt te dien aanzien tot het resultaat, dat de Staat kan, en tevens, volgens de overgroote meerderheid der schrijvers en de algemeen aange nomen begrippen omtrent volkenrecht, den doortocht over zijn waterwegen evenals over zijn landwegen in oorlogstijd ten strengste moet verbieden. In Maart 1874 was er ook dan geen enkel Kamerlid, die 't gevoelen verdedigde, dat wij den doortocht over de Wester-Schelde, in tijd van krijg, niet als een schending van onze onzijdiglieid be- hooren te beschouwen. Iiet debat liep vooral over de vraaghoe wij onze neutraliteit behooren te handhaven. De schr. releveert ook nog hetgeen, zoowel door den Minister Weitzel als den heer Cremers, tegen de stellingen van de heeren De Roo, Van Lynden en Van Zuvlen werd aangevoerd, om dan het gunstig resultaat van die bestrijding te constateerenhet voorstel-De Roo werd met 35 tegen 30 stemmen verworpen. Nadat de heer Klerck nog het laatste nood- argument, dat de Schelde niet is een rivier, maar een zeearm, te hebben ontzenuwd, komt hij tot het. feit, hoe de voorstanders der slooping van de vestingwerken van Ter Neuzen en Ellewoutsdijk een krachtigen bondgenoot vinden in de tegen- woordige Regeering, die, bij de herzieuing van de Vestingwet, voorstelt, de bewuste vestingen te doen vervallen. De Regeering is van meeuing, dat wij onze neutraliteit op de Schelde behooren te handhaven, doch zij wil dit overlaten aan de vloot. In de kamer vond dit denkbeeld reeds weerftand. Vele leden meenden, dat de Regeering geh el over het hoofd heeft gezien, lioe in 1874 dit vraagpunt buitengewoon uitvoerig was behandeld, en de kwestie van internationale politiek daarbij op den voorgrond was gesteld. Het was dan ook niet uitsluitend de vraag, of die werken voldoende waren om aldaar onze neutraliteit te verdedigen, al stond het ook naar'het gevoelen dier leden vast, dat zij in verband met een deel onzer vloot een niet te versm den geheel zouden vormen, maar, zoo werd zeer terecht opgemerkt wij zouden ons, werden de vestingw rken Ter N -uzen en Ellewoutsdijk geslecht, bij mogelijke verwikke- lingen tusschen vreemde Mogendheden aan het verwijt van onwil blootstellen, door ons uit vrije beweging van de middelen te hebben ontbloot, die ons krachtiger konden maken bij het beletten van den doortocht an oorlogsschepen, welke tot ber.iking van oorlogsdoeleinden de Schelde zouden willen opvaren. Niet het aanwenden van pogingen om onze neutraliteit te handhaven, maar juist het verzuimen daarvan, zou ons in de onaangenaam- he ien kunnen brengen, waarop door sommige leden de aandacht was gevestigd. Ten slotte werd nog gewezen op het belang, om een vast punt in Staats-Ylaanderen te bezitten, met het oog op sommige denkbare politieke verwikkelingen. De Regeering volhardde bij haar gevoelen, zich daarbij groudende op 't motief, dat Ter Neuzen eu Ellewoutsdijk voor het doel, met het behoud dier sterkten beoogd, onvoldoen le zijn. Zij beroept zich voorts op Maastricht, ook als vesting opge- heven, ondanks de voorleelen, welke zij aan onze defensie schonk. De schr. daarentegen gaat uit van 't standpunt, dat die laatste vergelijkiug niet op- gaat, terwijl hij in elk geval, zelfs toegevende, dat de beide sterkten niet zoo sterk meer zijn, gelooft, dat het aan de oorlogsschepen, die even- tueel op de Schelde zullen worden gestationeerd, om den doortocht door die rivier te beletten, ge- TER \El'ZE\iS(llE (0WIA\T i'olioek t v«*rzi«;ln.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1