Gemengde herichlen. in de negen eerste maanden van 1882 op de spoor- wegen gedood 804 personen en werden 8311 gekwetst. De expres-trein die 20 dezer van SanFrancisco (Amerika) langs den Southern Pacific Spoorweg vertrok, geraakte nabij Los Angeles, waar de weg sterk daalt, in vn-eselijk sm ile beweging en we d bij een bocht uit de rails geworpen en in een ravijn gestort. T t overmnat van ramp ont- stond er brand 111 de opeengetaste waggons door de aanraking met het vuur der locomoiief. Vijf- tien persouen hebben daarbij bet leven verloien. De lijken, die uit de smeulende massa te voor- scbijn werden gebaald, zijn onhcrkenbaar. Het getal der gekwetste bedraagt elf. Het vergunningsrecht voor den erkoop van sterken drank in bet klein heeft in bet jaar 1882 in de gemeente Groningen opgebracht f 19031,25. Te 's Gravendeel is een knnapje van 10 jaar met een sleedje door het ijs gezakt en verdron- ken. Uit de gracht nabij de Barbara-kazerne te 'a Bosch is door een visscber bet lijk opgehaald van den korporaal der infanterie Lemmens, die sedert den aanvang des jaars vermist werd. Te Haarlem is de drogerij van de kle renbleeker Van Leuven afgebr nd. Oo het woonbuis werd gedeol- telijk een prooi der vlammen. De postbode B. va.n Meerkerk op Ameide, die zicb op nieuwjaars- da^ wat veel ,/vergund" bad, is 14 d gen in zijn dienst gescborst. Tusseben Meppel en Steenwfjk, ongeveer 15 minnten Van la- tstgenoemde gemeente, is opni uw een moord gepleegd. Deerlijk nan bet hoot'd verwond door een schot, werd er een man zieltogend gevondeu. Kort na dt ontdekkiug stierf de ongelukkige. De justitie is den dader nog uiet op bet spoor. Een houtvlulter te Alkmaar vond in den Scheljdioek een drij end klepmanuje. Bij opening bleek bet een kinderlijk e te bevatten. - Een veelbelovende lOjange knaap te 'sGravenhnge bectt reeds eon celstr f van vijf m .anden voor dieistal on lergaan en was pas zes weken op vrije voeten. Een eeuw geleden wnren de inwoners van Hawaii no c wilden en menscheueters. Thans zijn er meer dan 300 telephoondraden in de stad Honolulu en snijden sommi e planters bet smkerriet bij electriscb licht. Aan boord van een stoomboot heeft n et ver van Washington een ontploibng plaats gehad, waardoor zeven personen gedood en verscbeidene gekwetst werden. De Autwerpsch gemeenteraad heeft besloten ter berdenking van de ,/Franscbe furie" 800 jaar geleden, nabij de Gemeenteplaats een gedenkteeken op te ricbten. Te Interlaken in Zwitserland is de notaris Matti gevangen ge- nomen, als medeplicbtige aan de bedriegerijen van den bankdirecteur Buiki, die zioli bij Alexandria verdronk. De groote suikerraffinaderij van de firma Stocklin Cie., bij Saint-Omer, is afgebrand. Descbade bedraagt 1,050,000 frs. Een Engelsch blad beweert, dat de bertog van Edmburg zijn erfreclit op bet bertogdom Sakseu-Goburg-Gotha voor een millioen p. st. aan Pruissen heeft ver- kocht. Bevestiging dient echter afgewacbt. De recbtbank te Zierikzee heeft de bande- 1 anr N. P. te Bergen op Zoom veroordeeld tot een celstraf van vijf en veert g dagen en vier geldboeten, ieder van 25, wegens bet bedriege- lijk verkoopen van sardijnen voor ansjovis; F. B. zijn helper bij dit werk werd vrijgesproken. Uit Arnhem wordt gemeld, dat twee beeren, die zicb Vrijdagmorgen een half uur van de stad op den Amsterdamschen weg bevonden, de ont ploffing bij Muiden als ver verwijderde donderslagen boorden, dus op een afstand vau ongeveer 90 kilometer of 16 uren gaans, Een jaar of vijf geleden werd aan een lief- hebber een antiek gebeeldbouwd kastje verkocht voor de betrekkelijk geringe som van 230. Dezer dagen werd bet wcder verkocht aan een antiquaar te 's Hage, voor den enormen prijs van f 2500. Dit bewijst opnieuw, dat antiquite.ten in den te- genwoordigen tijd groote waarde bezitten. Een jongmenscb, een dokterszoon, werd Vrijdag tegen middcrnacbt op den Nieuwendijk te Amster dam in zijn vlucbt- aebtervolgd door een scbier ontkleede vrouw, wicr hart bij even vlug stal, als haar doosje met geld en kostbaarheden. Hij werd op T geroep van //bond den diet I" door eon paar beeren gegrepen en aan de politie overgeleverd. Een lid van den gemeenteraad van Ooststel- lingwerf, ontmoette voor eenice dagen een oi.be- zoldigd rijksveldwachter in een herberg, en bestraite hem, omdat hij 's avomls geene surveillance deed. De aangesprokene nam de vermaning ter harte en ging dienzelfden avond op weg, waar het toeval hem gunstig was, wijl bij tegen bet genoemde raadslid moest verbaliseeren wegens opeubare dron- kenschap. Gisteren voormiddng bracht een ontploffing te 's Gravel ilia e een droevig ongeval teweeg Ten gevolge van den krachtigeu lucbtdruk sloeg voor een zinkwerkerswerkplaats, in de Kranestraat, een bierperspomp uit elkaar, tijdens de baas en twee knechts daaraan herstelliugen verriclitten. Een loodgietersknecht werd vreeselijk verminkt en stierf oumiddclijkde baas brak het sleutelbeen en de andere knecbt werd ernstig gewond. Ilet ongeluk gebeurde op straat voor den winkel. Te Ambem heeft Zalt r lagavond een zcer merkwai rdige biniii nbr nd pleats gehad. De be- woners, be'staancle uit man, vrouw en kind, bat.den \l\xn woniug verlaten, toen een oogenblik later een of twee personen de zijdeur hebben opengemaakt en p. m. f 250 aan gouden en zilveren sieraden uit de linnenkast, benevens niim f 60 uit de secretaire, hebben ontvreemd, waarna bij ongeluk of moedwil bet linneu in de linnenkast in brand is gestoken, hetgeen benevens eenige andere meu- bels in de kamer totaal is verbrand. Zondagavond is op de Gooische tramlijn, precies toen een wagen op den overweg van het Oosterspoor vtas, groote ontsteltenis ontstaan door de nederlating vau de afsluitboomen van dien spoorweg, wegens bet valscbe gerucht, dat een sneltrein in aantocht was, met eenige bebloede hauden en bet te water geraken van eenige personen liep echter de zaak af; geen menschenlevens zijn te betreuren. Uit Zwolle irieldt men Zekere vrouw, d e sedert geruimen tijd gescbeiden van haren man leeft, beviel een jaar geleden van een kind van bet mannenlijk geslacht. In plaats van dat kind behoorlijk te verplegen en te voeden, nam de moeder een minnedienst waar en bleef bet kind onder toezieht der grootmoeder. Eergisteren stierf bet kind, zoo bet heette aan klierziekte, doch bij den doodschouw werd bevonden dat het blauwe plekken en ontvelli ;gen aan bals en aangezicht bad en dat een der armen en een been waren gebroken geweest. De nieuwe Beurs de Anspaebboulevard, te Biussel, is nauwelijks tien jaar voltrokken en nu reeds vallen er elk oogenblik losgeraakte steenen af. De politie geeft aan de twee kanten van dit monument, langs den kant der rue du Midi een bek doen pi mtsen, teneinde de voorbijgmgers te vrij- waren voor nlle ongelutken. Te Parijs heeft een 71jarige vrouw, mme. Cutelle, een afstammelinge van Mirabeau, zich in haar woning door kolendamp laten stikken. Ze bad in meer dan 48 uren geen voedsel gebruikt. In een aardeu pot onder haar bed vond men 1000 frs. in een papier, waarop geschreveu stond Voor de „Enfauts assistes," en in een brief, die daarbij lag, stond o. a. //Liever dan aan dit geld te raken zou ik van bonger omkomen." Omtrent den brand van den circus te Ber- ditscheff verneemt men thans bizouderheden, die de Russische regeering heeft gepoogd te onder- drukken. Zoo,-its men weet, had de ramp plaats op den Russischen oudejaarsavond (13 Jan.) De toescbouwers, 2000 in getal, waren meest dronken, voordat de voorstelling begon. Een open vat met petroleum, waaruit de lampen werden gevuld, stond aan den ingang van de stallen. Een lamp, die er boven hing, viel er in. De geheele stad liep naar den brand, maar geene poging tot redding werd gedaan. De geheele brandweer was dronken. Men zegt, dat bijna 500 personen zijn otngekomen en 200 gewond. De Engelsche bladen deelen akelige bizonder- beden mede omtrent de wijze waarop Passanante, die een aanslag op het leven van den Koning van Italie pleegde cn gratie van de doodstraf verwierf, iu zijn gevangenis bebandeld wordt. Hij is, zoo schrijven zij, aan den muur geklouken met een keten, d;e zijn enkel omsluit en hem niet vcroorloofd meer dan een stap vooruit of ter zijde te doen. In de eerste twee jaren van zijn ge- vangenschap lag de ongelukkige dag en nacht op zijn matras; later heeft men hem toegestaan, dage- lijks een half uur zijn eel rond te wandelen. Drie wacbters bewaken hem onafgebroken door een kijkgat in de deur; maar zij mogen volstrekt niet met hem spreken. De arme man is wezenloos geworden. Te Loi iden wordt nu een 7jarig meisje vertoond, geheel met haar begroeid en wier ruggestreng met eenige wervelen is verlengddie eene soort van staart vormen. Zij zou behooren tot een stam in de wouden van Laos waarvan de telgen hetzelfde voorkomen hebben en doen denken aan e n overgang van dier tot mensch. Te Berlijn is Zondagnacht een treurige zelf- moord gepleegd door een moeder, i ie ook bare be de kinieren tegelijk het leven wilde benemen. Zij was met haren man, nadat zij de kinderen te slapen bad gelegd, uitgegaan en tegei, middcrnacbt tliuis gekomen. Daar de man, een bierbrouwer, dien "nacht dienst bad, begaf bij Zicb naar de brouwerij. Wegens huiselijke oneenighoden bad de vrouw liet plan oprevat zich het leven te benemeu en thuiskomende zette zij drie kopjes gereed, die zij met een voorafbereid zuringzo it vulde, en waar van zij een voor zichzelf en de twee andere voor bare beide kinderen, een meisje van 8 en een jongentje van 6 jaar, bestemde. Zij wekte bet meisje, welke bet kopje half slapende aan haren mond bracht, doch het vocbt wegens den slechten smaak oumiddelijk uitspuwde. De moeder bad bare hoeveelheid reeds mgenomeu en het vergif werkte zoo spoedig, dat zij, voor zij haar zoontje het kopje kon toedienen, reeds den geest had gegeven. Toen de vader 's morgens van zijn werk kwam, vond bij zijne beide kinderen slapende iu bun bed en de moeder dood op den grond uit- gestrekt. Een inwoner van een Saksisch stadje viel onlangs bij gladde straten, voor een huis, welks eigenaar verzuimd bad zand te strooien, en brak een been. Hij stelde een eiscb tot schadevergoeding in en de recbtbank veruordeelde den nalatigen eigenaar van het huis tot vergoeding van de kosten dcy geneeskundige liulp, en daareuboven tot bet uitkeeren van een levenslange toelage aan den eiseher. Te Cherson in Rualand heeft deu 16 dezer een verschrikkelijke braud gewoed, waardoor een groot gedeelte der stad is vernield. Een telle wind dreef de vlammen voort. Daar er wordt bijge- voegd, dat de. Russiscbe autoriteiten telegrainmen over den brand hebl>en nchtergehouden, zal men eerst later vollediger berichten kunnen verwachten. Te Burolo, een dorpje niet ver van Ivrea, leeft een grijsaard van 85 jaren, Giacomo Bertoldo genaamd. Zijn leven begon bij in bittere armoede en moest later het barde brood der dienstbaarheid in een naburig dorpje eten. Toch wist bij door zuinigbeid en ontbouding een bescheiden vermogen bijeen te garen en dacht er aan hoe hij dit geld ten nutte zijner dorpsgenooten bet best zou kunnen besteden. Na ingezien te hebben, dat een goede upvoedmg der kinderen bet meest den lande ten voordeele komt, sclionk bij een goed deel zijner spaar- penningen aan bet weesbuis in zijn geboortephiats. Toen de Koning dit vemomen bad, scbonk bij den ouden man het ridderkruis der Kroonorde. Een ton met vijftigduizend dollars in goud, die door de Amerikaanscbe regeering naar de Zuid- zeekust werd gezonden, is uit een kelder te Panama, waar zij tijdelijk geborgen was, gestolen, zonder dat iemand weet hoe. Een andere ton met goud, in denzelfdea kelder, werd door de dieven onaange- roerd gelaten. De ramp bij Muiden. De nadere bizouderheden omtrent de kruitramp bij Muiden zijn scbaarscb. De oorzaak blijft on- opgebelderd. Men moet zicb tot gissingeu blijven bepalen. Niet onwaarschijnlijk klinkt echter eene verklnring, die door de werklieden der fabriek gegeven wordt. Zij meenden, dat het oulieil kon zijn ontstaan door bet ontvonken van een stuk vuursteen, hoe klein dan ook, dat bij ongeluk iu bet kruit gebleven en bij bet malen uit elkander gespat was. Tloe nauwkeurig men steeds te werk ging, om vuursteen uit bet kruit te houden, daar men met bet groote gevaar daarvan bekend was, is het niet onwaarschijnlijk, dat dit nu toch voorgekomeu en aldus de ramp veroorzaakt is. De ramp viel voor in den schafttijd, waardoor dus slechts enkelen van de 60 werklieden zich in de abriek bevonden. Vrijdagavoiid was bet gevaar gewekeu; de groote magazijnen zijn behouden. Er zijn elf dooden en ongeveer evenveel gewonden. De namen der dooden zijnDirk Dolleman, Gerrit Jongk nd, J. A. Karsemever, de chet; Evert Klok, Gerard Kreune, Gerrit van Ravens- waay, Leendert van der Sluys, Jacob Yis, Jacob Yis Gzoon, Sipke vau der Weyden en Jan van MTlgum. Tot nu toe zijn er 10 gevondeu. De meesten der slacbtolfers zijn getrouwd. Een der dooden laat eene vrouw en elf kinderen na; een andere vrouw, die nu weduwe is, was eerst enkele dagen geleden bevallen en heeft met haar man nog een breeder verloren. Iu bet gasthuis te Amsterdam zijn vier zwaar gekwetsten opgenomen, nl. Ruysendaal, Jan Mol, Willem v. d. Waalen en Kreune, een breeder van Gerard Kreune, die onder de dooden Ver mel d wordt. De lijken zijn op draagbaren tentoongesteld tegen een vrijw lligp gift, ten behoeve van de nagelaten betrekkiugen der slachtoffers. Het laat zicb begrijpendat die hoopen bijeengeranpte ledematen een afscbuwwekkend scbouwspel ople- verenslechts twee lijken zijn nog eenigszins ber- kenbaar. De tegenwoordig geweest zijnde troepen zijn in- gerukt, doch sterke wachten met twee brandspuiten zijn op bet terrein acbtergebleven. Uit Amsterdam en alle omli/gende plaatsen is geneeskundige bulp verstrekt. De militairen hebben zich tlink gedragen. Zaterdag heeft de Minister van Oorlog alles iu oogenscbouw genomen en zijne bizondere tevreden- bed betuigd aan den majoor Greve over de houding van de troepen van Naarden, terwijl de Commissaris des Konings in dit gewest reeds een loco onderzoek heeft gedaan. Er is niets verzekerd. De kruitfabriek, genaamd De Krijgsman, is een particuliere onderneming van de beeren Bredius. Zij dateert reeds van de vorigc eeuw en werd in 1848 aanmerkelijk veryroot, daar aan liaar bet leeuwenaandeel der Rijksbestellingen gegeven werd. Deze fabriek stond onder toezieht van den M.nister van Oorloy. Sedert 1702 stond //de Krijgsman" daar, waar zij jl. Yrijdagmorgen nog stond, in een lagen, klemen polder, die door stevige kaden en een vrij diepe en breede ringvaart is omgeven. De grond is los en veenachtig en de bouwing en afscheiding der gebouwen heeft daardoor nooit zoo kunnen gescbieden als tot verminderiug van het gevaar bij ontploffing van een gebouw wenschelijk was. Men tracbtte door het pooten van boomen, bet graven van greppels en slooten en bet aanleggen van grasgrond, zooveel mogelijk in de verminde riug van bet gevaar te voorzien. De beweegkracht in //de Krijgsman" werd door eene stoommachine verkregen, die door een over- dekte as met de beide molens verbondeu was en, vergissen we ons niet; door middel van een me- taillieke koord aan de meer afgelegen werkplaatsen drij 1 kracht verstrekte. Zonder de beweging in de anlere gebouwen te stremmen, kon elke werk plaats stil staan en ter vermijding van gevaar was het drijfwerk niet in, maar tegen de gebouwen aan geplaatst. In de mob ngebouwen geschiedde de fabricage van het kruit; groote steenen, waarvan de meeste naar we meenen heel zijn gebleven, maalden daar het poeder in zijn verscbillende phasen. Meer naar acbteren waren de droogkamers, stoven ge naamd, waar het kruit na zijn verblijf in bet vooraanstaande zoogenaamde lucbtdroogbuis gebracbt werd. Iu de torens werd het meeste kruit bewaard, ze zijn gelukkig behouden. De busjeshuizen bewaar- den de tallooze met kruit gevulde blikken busjes, welke in vorrn gelijken op de oude jagerskruithorens. Deze gebouwen zijn in de lucht gesprongen, even- als de glanshuizen, waar zich een collossale boe- veellieid kruit moet hebben bevonden eu werk plaatsen en magazijnen van materieel. Vier en dertig jaren geleden heeft in dezelfde fabriek een groote ontploffing plaats geliad, welke echter lang zoo noodloltig niet was als die vau tlians. Yoor zes of zeven jaren ontploften een paar ovens toen was de verwoesting betrekkelijk gering. Wat, thans heeft plaats gehad is een ramp, die zicb nog jaren lang in het stedeken Muiden zal doen gevoelen. De aanblik van den omtrek der kruitfabriek moet verschrikkelijk geweest zijn. Boomen werden nit den grond geslingerd en een eind weg voortge- worpen, stukken steen, enz. vlogen op verren af stand, fragmenten van lichamen, bier een platge- drukt hoofd, daar een arm, wat verder een stuk dij werden gevonden en dat alles was bet werk van eenige secouden. De machinerien zijn voor bet grootste gedeelte verwoest, evenals de geheele onmiddelijke nabijheid. De voorraad kruit moet op bet oogenblik nog nl groot zijn geweest; er was juist" voor een paar dagen een partij van ca. 15,000 kilogram ter ver- zending gereed gemaakt, bestemd voor Zuid-Afrika. Een correspondent van het Handelsbl. meldt nog bet volgendeTe Muiden aangekomen, hood zicb voor onze oogeu een tooneel, dat niet gemakkelijk is te vergeten. Alle bewouers op straat, de onbe- stemdste gerucbten omtrent het aautal dooden en gewonden, geen huis zonder scbade, jammerende moeders en builende kinderen, groepjes bier, groepjes daar, voor vernielde gevels; uit elkander geslagen kozijnen met de gordijnen in Harden er achter. In de straat, de smnlle boofdstraat, waar de kracht der lucbtverplaatsing dwars doorging, is de scbade meest- al ter zijde, de daken opengescheurd, of de liuizen zonder dak. Op de straat dakpannan en glasscherveu, pu.n en stukken meubilair; in de buizen ineen- geslagen bedst.ideu, inboedels door elkander gesme- teu. Maar erger is de verwoesting op de grachten, waar de buizen en face de kracht der slagen ont- vingen." Is in een straat ten minste nog een enkel venster, een raam, een hekje gespaard gebleven, daar is letterlijk in den voorgevel niets heel. Docli merkwaardig genoeg is in de buizen geen enkel ongeval van ernstigen aard te betreuren, en liep alles met een schram of een kleine kwetsuur af. Den aanblik, dien de uitgestrekte terreinen aan- bieden, waarop zicb de 10 a 12 gebouwen bevindeu, die de fabriek met hare werkplaatsen uitmaakten, kunnen we niet beter vergelijken dan met dien van een slagveld in de onmiddellijke nabijheid van een gebombardeerd dorp. Niet zouder moeite en in- spanning hebben we bet terrein dezer verschrikkelijke verwoesting doorgestrompeld, over boomen en ruinen door rookende puinhoopen en langs pas ontstane ravijnen, ja langs waterplassen op plaatsen, waar twee uur te voreu een steenen gebouw had gestaan. Men bereikt de terreinen over een pad langs de vanrt. Eerst treft men vier huisjes, die door werk lieden met hunue gezinnen worden bewoond. De daken zijn vernield, bet huisraad verplaatst, maar de vier vrouwen en dertien kinderen, die op het oogenblik der ontploffing in huis waren, zijn niet gedeerd. Met groote orde werd op de terreinen door de militaire macht gearbeid. Eerst na de geheele blusscbing van bet brandende gedeelte en de beveiliging van die aan stukken en brokken ge slagen buizen, die verder gevaar voor instorten opleveren, zal men er toe kunnen komen, naar de vermisten te zoeken. De officier van justitie Mr. Telders was op bet terrein, maar heeft tot dusver omtrent de vermoe- delijke oorzaak en de eigenlijke toedracht van de achtereenvolgens gebeurde ontploffingen in van elkander verwijderde werkplaatsen niets te w-eten kunnen komen. Zij die verklaring zouden kunnen geven, zijn natuurlijk niet meer. Als een bewijs van tegenwoordigheid vau geest van een der werklieden kan gemeld worden dat de man, lioewel zwaar verminkt aan gelaat, arm en been, zicb naar een sloot sleepte en zicb te water liet vallen, waaaruit bij later gered werd. Van bet ongeluksterrein bij Muiden meldde men nog van gisteren Op 50 el afstauds van bet drooghuis, waarin bij werkzaam was, is beden ochtend de misvormde romp, zonder hoofd, gevondeu van E. Klok. Ver mist word n nu nog Van Wilsum, Vis en Kreunen. De militairen blijven steeds volijverig bezig met bet opruimen. Zeer tegen den zin der Muidenaars, natuurbjk, worden de minst bescbadigde loodseu reeds weder gerestaureerdalgemeen boopt men er intusschen nog, dat de fabriek niet berbouwd zal worden. De Gooisclie stoomtram vervoerde Zondag jl. ongeveer 25,0 0 personen, voor f 15,000, en voerde er sinds Vrijdag reeds 70,000 nieuwsgieri- gen been. De tentoonstelling van de lijken, waarnaar som- migen kwamen kijken is verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 3