1 Landbouvvberichten. liuiLcnland. Geinenoxle berichten. Telegraphische berichten. Ter Nenzen, 16 Januari. Omtrent de scheepvaartbeweging in deze plaats deelen wij onderstaande opgave mede over 1882. Om aan den spoorweg alhier te lossen zijn biimengekomen 344(') stoom- stukgoedlOl 106751 Engelsche 303 schepen. raw ijzer 98 116035 Spaansche 21 menene 96 186718 Nederl. 9 kolen 46 45323 Belgische 8 oesters 1 186 Noordsche 8 ledig 1 2354 Duitsche 6 16 zeil- bout 12593 Eransche 2 scbepen. Deensche 1 Zweedsche 1 Russische 1 Uitgevaren zijn 11a aan den spoorweg te hebben gelost 313 stoom- stukgoedlOS 112729jEngelsche 271 20 schepen. zink 7 rails 21 zwavel- erts (3) 1 ledig 1-)8)316728 zeil- 19) schepen. dakpan- j nen (3) 1 7221|Spaansche 8586 Duitsche Nederl. 1079 Noordsche iBelgische Fransche Deensche 857 Zweedsche Russische 21 10 9 Door de oostsluizen werden geschut aartuigen, rechtstreeks van den Rijn naar Belgic en omgekeerd, opgeschut 139, afgeschut 71binnen- schepen opgeschut 3789, afgeschut 3826, totaal 7825 vaartuigen, zijnde 885 meer dan in 1881. In de haven vertoefden 977 binnenvaartuigen, zijnde 326 meer dan 1881. Aan kanaal- en liavenrechten werd ontvangenaan de oostsluizen f 13003, westsluizen f 18890,551, samen 31893,55$. -<! €- "2* 1=1 I 1 1 1 M 1 2 co ►8 <8 Van de 138 kiezers voor leden van de provin cial staten in deze gemeente hebben heden 94 kiezers hunne stemmen uitgebracht. In de ge meente Hoek hebben 28 van de 47 kiezers liun stembiljet ingeleverd. In December 1882 werden aan het Rijkstele- graafkantoor alhier behandeld 1921 telegrammen, gesplitst in: 850 aangenomen, 724 ontvangen en 347 opgenomen en verder geseinde telegrammen. gevat en kreeg de roodvonk. Goed als een engel en liefderijk als een zuster verpleegde Ebba de trouwe dienstmaagd maarte vergeefs. Sara stierf na zes weken. Het was nacht, toen zij den geest gaf. Ebba staarde mij weenend aan en zeide //Mijn arme trouwe Sara dient mij zelfs door haar dood, even als zij mij tijdens haar leven trouw heeft ge- diend. Ilier kent ons niemand van nabij. De dokter, dien Sara had, is toevallig een andere dan die over Gustaaf ging. Hij weet niet wie Sara is en wie ik ben. Daarom zullen wij Sara Rondkwist als Ebba Schildkrona laten begraven. Dan eerst zal ik voor mijn kinderen kunnen werken, wanneer ik als Sara Rondkwist naar Zwedeu terugkeer. Dan zullen zij nooit van een ander afhankelijk behoe- ven te zijn. Sara Rondkwist kan alles ondernemen wat zij wil, als het maar fatsoenlijk en winstgevend werk is en dat kan de barones Schildkrona niet. In Stockholm kent mij niemand en ook niemand kent daar Sara Rondkwistdaar zal ik een nieuw leven kunnen begin nen." Sara werd nu inder- daad als Ebba Schildkrona begraven en mij werd belast, dat ik den ouden baron en Sten moest sehrij- ven, dat Gustaaf en Ebba beiden overleden waren. Daarna verliet ik mijn patroon en ik reisde met Ebba en haar kinderen naar Zweden. Van Gus- taafs moederlijk erfdeel was nog duizend gulden over. Dit geld behoorde den kinderen en de dood genoemde moeder benoeinde Gustaafs gewezen gou- verneur tot voogd, in wiens bescherming de kinde- lliH'k. Ten vorigen jare zijn in deze gemeente geboren 39 mann., 34 vrouw., samen 73 kinderen. Levenloos aangegeven 7. Overleden 14 mann. en 15 vrouw. samen 29. Er werden 18 huwelijken gesloten. 85 personen vestigden zich in de gemeente en 79 verlieten dezelve. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1882 1898 zielen. Philippine. In het afgeloopen jaar was de bevolking als volgtGeboren 25 mann., 17 vrouw., totaal 42; overleden 4 mann., 6 vrouw., totaal 10. Uit de gemeente vertrokken 15 mann., 14 vrouw., totaal 29 terwijl zich in de gemeente vestigden 15 mann., 9 vrouw., totaal 24. Er werden 5 huwelijken gesloten, als 4 tusschen jongmans en jonge dochters en 1 tusschen weduw- naar en jonge dochter. Bevolking op 31 Dec. 1881 372 345 717 31 1882 393 351 744 alzoo eene vermeerdering van 27 personen. Sas van Gent. De loop der bevolking was over 1882 in deze gemeente als volgt Geboren 20 mann., 29 vrouw., totaal 49. Overleden 15 8 23. Naar elders vertrokken 47 mann., 58 vrouw., totaal 105. In de gemeente vestigden zich 82 mann., 78 vrouw., totaal 160. 7 huwelijken werden er gesloten, als 5 tusschen jongmans en jonge dochters, 1 tusschen jongman en weduwe en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. Bevolking op 31 Dec. 1881 582 639 1221 31 1882 622 680 1302 zoodat de bevolking vermeerderde met 81 personen. Benoemd tot rijksveldwachter 3e klasse (jacht- opziener) F. Boone, tot heden onbezoldigd rijksveld wachter. Hij zal zijne standplaats hebben te Kouter, gemeente Clinge. De rechtbank te Zierikzee heeft J. F. v. D. en P. H., visschers te Graauw, wegens het stelen van mosselen op een door particulieren verpachte bank, onder de gemeente Zonnemaire, tot een cel- lulaire gevangenisstraf van 15 dagen veroordeeld. In de rijks—Postspaarbank is van 1 tot 10 Jan. jl. meer ingelegd dan terugbetaald f 62,049,58. In bet geheel is meer ingelegd f 2,035,870,04. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-reclitkank te lliddelhurg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Januari de volgende vonnissen uitgesproken A. v. D., wed. E. V., te Ter Neuzen, is wegens het zonder de vereischte vergunning sterken drank in het klein verkoopen, veroordeeld tot f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. F. P., boekhouder te Ter Neuzen, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 15 boete of 5 dagen gevang. lo. J. H., smid. 2o. J. d. D., werkman. 3o. D. d. Z., sluisknecht. 4o. J. M. F., werk man. 5o. M. v. A., werkman. Allen te Ter Neuzen, zijn wegens moedwillige mishandeling veroord. ieder tot 8 boete of 3 dagen gevang. Overslag, 16 Januari. Als eene bizonderheid kan worden medegedeeld, dat door den heer Mo dest van Laere, landbouwer in den Varempepolder, een bijna driejarig varken is geslacht, dat bij eene lengte vau 1 meter 40 eene dikte had van 2 meter 45 en een zuiver gewicht bezat van 339 kilogram (678 ponden.) Nu langzamerhand de tijd voor het aanplan- ten van heggen weer aankomt, wijzen wij op den practischen raad, dien een Fransch blad geeft. Doornen heggen worden veelal na verloop van eeni- gen tijd kaal aan den voet der struiken en bieden dus niet die voldoende afsluiting aan, welke men .ten teveus gegeven werden. Toen wij in Stock holm aaukwamen, namen wij vooreerst onzen intrek in een logementje, waarna ik den gouverneur op- zocht en hem naar Ebba bracht. Zij moest hem alles mededeelen, maar zij wist ook, dat zij op hem kon vertrouwen. In zijn handen gaf zij haar kinderen. De kosten voor het eerste jaar moesten gedeeltelijk bestreden worden uit het moederlijk erfdeelmaar later hoopte Ebba zeL te kunnen betalen. De gouverneur verhaalde aan Ebba, dat de oude baron sinds een jaar doodarm en dat Sten- bronik verkocbt was. Hij wist niet waar de baron was, maar bij had hooren zeggen, dat zijn familie hem onderhield. De graaf had voor een jaar wegens schulden bet land moeten ruimen en zijn echtge- noote at bij een van zijn bloedverwauten het gena- debrood. De gouverneur verhaalde verder, dat de tegenwoordige bezitter van Schildkrona een rijke koopman was en dat mijn ouders in diens dienst waren gebleven. Nadat wij dit alles vernomen hadden en nadat Ebba haar kinderen vaarwel had gezegd, bracht ik haar naar Sudermolm, waar mijn tante een huisje bezat, waariu Ebba later een winkel opende. Mijn tante woonde op de kamers, die gij nu in buur bebt, dames. Mijn tante, een oude winkelier- ster, vroeg of Ebba de zaak wilde overnemen, dan kon zij haar ouden dag st.il slijten. Die zaak kwam in orde en Ebba begon nu haar bedrijf met dnebon- derd gulden, welke haar vader haar eens had gestuurd. (Slot volgt.) daarvan wel zou wenschen. Om hierin te voorzien, kruise men bij bet planten de dooms dwars over elkaar en binde ze twee aan twee aan elkaar vast. Men zal nu bespeuren, dat Vau lieverlede de takjes in elkaar grijpen en de haag zoo dicht groeit, dat zij volkomen ondoordringbaar is en blijft. Een Brusselscli blad deelt de volgende bizonder- heden mee over den toestand van Leon en Armand Peltzer. Leon is nog altijd onbekommerdhij hoopt er af te komen met 10 of 15 jaar opsluiting en re- kent op de toekomst. Armand heeft al zijn moed verloren. Hij spreekt niet meer en wil niemand, zelfs zijne advocaten niet ontvangen. Hij heeft geene hoop meer op zijne voorziening in cassatie. Zijne bewakers vreezen voor een zelfmoordzij laten noch uies noch andere seherpe werktuigen in zijn bezit. Zij bewaken hem dag en nacht. Mad. Peltzer, vergezeld van James, bezoektalle dagen hare zoonszij zal dit mogen doen, zoolang het hof van cassatie geen uitspraak zal gedaan hebben. De kleine Mariette, het dochtertje van Armand, is hij haar grootvader, den beer Booking, te Neukir- becn. Zij zal er blijven wouen. Het is ook de grootvader, die zekere kosten van het proces zal betalen. Aan het Mannheimer Tagablatt wordt bet volgende bericht, dat bet blad tereclit het hartver- scheurendst schouwspel noemt, dat de watersnood heeft opgeleverd. In de nabijheid van Oppau dreef een wieg aan wal, waarin zich een levend kind bevond, en waar- aan vastgeklemd liing het lijk der moeder, die van haar lieveling ook in den dood niet kon scbeiden. Uit Worms wordt gemeld, dat de grootste nood ten gevolge van de overstroomiiigen heerscht in bet gewest Frankenthal en de „kreitsen" Bensheim en Groszgerau. Het aantal ingestorte huizen alleen in eerstgenoemd gewest bedraagt meer dan 600, waar- door omstreeks 3000 menschen van dak beroofd zijn. Uit de onlangs in Erankrijk gehouden volks- telling is gebleken, dat van de 31 i millioen inwoners niet minder dan een millioen vreemde- lingen zijn. Onder dezen zijn de Duitschers, Zwitsers, Belgen, Italianen en Spanjaarden het sterkst in aantal. De laatste wonen voornamelijk in en om Bordeaux, terwijl de Italianen in Marseille eene zeer sterke kolouie hebben. De Duitschers zijn hoofdzakelijk in bet departement der Seine en in het noordeu vertegenwoordigd en behooren als de Zwitsers meest tot den handelsstandonder de Belgen en de Italianen vindt men vooral arbeiders. In bet departement der Seine leven 278,000 vreemdelingen, in het departement du Nord 193,000 en aan de Rhone 76,000. Belangrijk is het, hiermede het aantal vreemdelingen in andere landen te vergelijken. Duitschland heeft met 45 millioen inwoners 270,000, Engeland met 27 mil lioen inwoners 140,000 vreemdelingen. Omtrent den vreeselijken brand te Milwaakee in Wisconsin (Amerika) wordt nader gemeld. Het afgebrande hotel had 6 verdiepingen. Er was plaats voor 800 loges, maar bij de catastrophe waren vermoedelijk sleebts 400 daarin, benevens 87 bedien- den, alien slapend in de boogste verdieping, zoodat de meesten der laastgenoemden omkwamen bij het ongelooflijk snel woeden der vlammen. Velen spron- gen omlaag te pletter, ondanks pogingen tot redding, De omliggende straten waren met lijken bedekt. een vreeselijk schouwspel. Angstkreten vulden het luchtruim. Daar de boeken verbrand zijn is het getal slachtoffers onbekend. De raming is dat 60 verbrandden, 30 ontvingen ernstige brandwonden. Generaal Tompouce is onder de geredden. Chicago zond brandspuiten die 90 mijlen binnen 80 minuten afspoorden. De kassier redde met gevaar van zijn leven de hotelkap bevattende 600,000 doll, waar- door de mateneele verliezen minder zijn. De eige- naar is krankzinuig geworden. Op hetzelfde oogenblik, dat Zaterdag de bevolking van Nice het stoffelijk overschot van Gambetta naar het graf begeleidde, woonde de prins van Wales te Woolwich de onthulling bij van een standbeeld van den keizerlijken prins, waarvan de kosten waren bestreden door vrijwillige bijdragen van de officieren der land- en zeemacht_ Een gewezen Staatsopperhoofd failliet ver- klaard, is voorzeker geen alledaagsche gebeurtenis. In Zwitserland doet zich thans dit geval voor. De heer Eornerod, die president van het Helvetische Eedgenootschap is geweest, is, in zijne hoedanig- heid van lid van den raad van bestuur van het Credit Foncior Suisse, door de rechtbank van koophandel te Parijs in staat van faillissement verklaard. Uit Dublin komen zeer ongustige bericbten. Nadat gedurende geruimen tijd van geene aanslagen vernomen was en de rust langzamerhand op het eiland scheen terug te keeren, verneemt men eens- klaps, dat in genoemde hoofdstad een twintigtal personen in becbtenis zijn genomen, onder verdenking van bet smeden van een complot, dat zich niets minder dan den moord van verscheidene politie- beambten ten doel stelde. Onder de gearresteerden bevindt zich een lid van den gemeenteraad, Carey genaamd. - In den nacht van 9 op 10 dezer is een bende gauwdieven in de woning gedrongen der familie Rumst, te Kemseke, een dorp op anderhalf uur gaans van St. Nicolaas gelegen. De familie Rumst bestaat uit drie bejaarde lieden, twee broeders en een zuster die leven van een klein fortuin, door hen met werken gewonnen. Daar zij niemand ge- noeg vertrouwden, hadden zij hun geld niet uitge- zet en bewaarden bet in hunne woning. De roovers eenmaal in huis, staken de grijsaards een prop in den mond en bonden ben, teneinde hun bet weg- loopen en bet roepen te beletteu. Daarna door- suuffelden zij bet geheele huis. Zij vonden einde- lijk den spaarpot der oudjes, die ongeveer 15,000 francs bevatte, en namen toen de vlucht. De daders van dien ongehoorden diefstal zijn onbekend. Te Berditscheff (Rusland,) eene stad met ruim 50,000 inwoners, in het gouverneinent Kiew, is in den nacht van 14 dezer een circus verbrand tijdens daarin eene voorstelling plaats had. Bij deze ramp zijn ongeveer drie honderd menschen omgekomen. 's Gravenhage, 16 Januari. De eerste trein welke heden ochtend van bet Rij nspoorwegstation van hier vertrok, stortte even voorbij Voorburg in het Leidsche Vliet, doordien de spoorwegbrug open stoiul. Daar de spoortrein pas te Voorburg had gestopt, was de vaart gering. De locomotief benevens de tender bleven tusschen de bruggenlioofden hangen de machinist viel te water, maar redde zich. De passagiers hebben geen letsel bekomen. Bij de volgende treiuen hebben de passagiers bij de brug van trein moeten verwisselen. Een lijder aan pokken te Kraliugen is Zaterdag overleden. De moeder blijft halstarrig weigeren bare kinderen te laten inenten. Bij den burgemeester van Amsterdam is f 1000 ontvangen voor den watersnood in Gelderland en Noord-Brabant. Wederom is een slachtoffer gevallen van de kwade gewoon e om geweren geladen te laten staan. Te Nieuwenboorn is een dienstbode, bij het verzetten van zulk een geweer, doodelijk getrofPen, daar bet schot afging. In een onbewooud huis, staande aan de Oudenlioornsche sluis onder de gemeente Oudenboorn brak een zware brand uit, die het ge heele huis spoedig in ascli legdemet moeite werd door de brandweer een aangrenzend paud behoudeu. Bij een binneubrand te Amsterdam ontstaan door het omvallen van een petrolemntoestel, bekwain een knaapje ernstige brandwonden. De failliete boe- del vau J. G. Engels, firrna A. Engels te Amsterdam is door de rechtbank insolvent verklaard. Door twee vrouwen werd Zaterdagavond een pasgeboren kind in de Lijnbaangracbt te Amsterdam geworpen. Zij werden door een paar kinderen verraden en door de politie gevat. Zekere v. d. W. te Dokkum heeft zijn schoonvau - zoodanig mishandeld. dat deze in beden- kelijken toestand verkeert. Bij het afscheuren van een gewoon behangsel kwam er ten huize van een ingezetene van's Gravenhage een antiek Chineesch behangsel voor den dag, waaavoor reeds door een antiquarius f 2000 is geboden. Met het oog op bet veelvuldig misbruik vau vitriool in Belgie tot bet plegen van aanslagen op personen, zullen maatregelen genomen worden om den verkoop van bet gevaarlijk vocht aan beperkende voorscbriften te onderwerpen. In het Aquarium te Berlijn is tlians bet skelet geplaatst van den walvisch, die ruim een jaar geleden met stormweder op de Duitsche kust bij Geestemunde straudde. In den kop van het skelet kunnen 12 menschen plaats viuden; de geheele lengte van bet skelet is 21 meter. Eene dame te New-York, die geen kapitaal genoeg bezat om een boarding—bouse voor menschen in te richten, kwam op bet denkbeeld hmsvogels te herbergen, terwijl de eigenaars van huis waren. Hare onder- neming slaagde naar wenscb, zoodat zij zich nu in een goed inkomen verheugt. Voor een kanarie wordt 20 cent wekelijks betaald, voor een papegaai 40 cent, terwijl zij voor andere vogels, die veel verzorging beboeven, tot een dollar per week rekent. Sedert Zaterdag 5 Januari heeft de beer D., ontvanger der directe beiastingen van Noord-Be- velaud en te Col nsplaat woonacntig, zijn kantoor verlaten, zonder dat men iets zekers weet, waar bij zich thans bevindt. Het kantoor on de kas zijn volgens algemeen zeggen in orde bevonden door den beer controleur van Zierikzee, die nu het kantoor waarneemt. In den nacht van 11 op 12 dezer werd bij J. vau Maldegem te Schore (N.-Beveland) op het raam geklopt,, waardoor man en vrouw uit bun slaap gewekt werden. Op de vraag, wat dat kloppen beduidde, was bet antwoorddat zij spoedig naar hunne ouders moesten gaan, want dat hunne moeder erg ziek geworden was. De man riep„wacht, dan ga ik mee," docli hij kreeg ten antwoord, dat de klopper niet waebten kon, aangezien bij terstond doorgaan moest om den dokter van Kruiuingen te halen. Natuurlijk Getal. Soort schip Geladen mel h.U inhoud Onder rlag. Getal. Siiorl schip. Geladen met K. 11. inborn). Ontler ilag. p) Hiervan zijn 30 stoomscbepen, na geheel ol gedeeltelijk gelost te hebben, naar Gent opgevaren. Gekorr.ea van Gent. (3) Gekomeo van Sehaete. I— 11 I—1 h-» H-» 1—J 1—J 1— OO QO oo 00 oo oo oo oo oo oo oo oo L OO oc f I •^7 —I —7 —7 •<1 -~-7 pi o CO C© 1 at Ox 4^ Co to 1—1 OS o* CX C5 Ca 4^ 4^ CO CO i^ 4^ oa w o oo CO k— to o CO —7 o to ca o Ci o oo o ca h—4^ ca to 4^ et 1—1 11 1— h—i 1— I—1 CSX CD 1 o CO CO CO oo o 1—1 t— k—1 I—J H-1 —i o <1 —I CO OO oo c xca 4^ -7 n* re" CO H-1 o* ->7 to o oo s S" C5 oa ex 4^ 4^ CJX OX OX oo i—I cx o o b—1 to CO 4* 4^ CO oo 4^ a OO CX ca h-1 h-> -7 CO ox CO £L o C5 ca 4^- ox ox OX oo o CO 4^ zo o oo ca CO o oo to 44- ca -o CO o ca Co t——4 00 oo CO —i OO to 1— t— H-J h-1 to 5 oz to CO CO CO ca -7 o ES o c* 1—' 4^- CO to t—3 CO OX to esq on Oo h-i to b-1 to to 1 o oo CO h-1 oa OO CO OX ca Oo lO 1 I—1 S—i h-» OO o to oo 1— 11 ca oo o 5 OO CO O* CO CO to CO CO 4^ to OO h-J W h-j 1—1 1—J to H-J CO to Co oo co Co O 1— ST CO 4- 4^ to OX o to OO O 1^ to q. o r-t- P PLd P o> <*- CO <1 H-. p P CD <1 t-3 p C2 P OQ CD S3 f+s O OO B CD P e-t- OQ CD <1 P k-i CD P CS3 CD CD CO CD CD P W o p" p maun, vrouw. totaal. mann. vrouw. to'aal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2