Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1843. Zaterdag 13 Januari 1883. 23e Jaargaii". Hinnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTEITIIlf: Van 1 tot 4 regels 0 40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonueeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot ve£l verminderden prijs. 1 it it bind vn-scliiiut nliiodii, cn VrijilagtiTond ultscvcr JT, Ter tVeazeu. Ilet Fransche dagblad La Vdrite, dat nog al den naam heeft zwaartillend te zijn in zijne bui- tenlandsche beschouwmgeiiwas ditmaal echter goed ingelicht, toen het mededeelde, dat de En- gelsche Tegeering besloten had de Egyptische zaken te regelen buiten Frankrijk om, in strijd met de plechtigste verklaringen van haar woordvoerder en leider, Gladstone. Het aanloopje, dat de Engelsche Minister van buitenlandsclie zaken, Lord Granville, gebruikt om de Fransche regeering van dit besluit in te lichten, is een sehrijven aan de mogend- heden over de erkenning der vrije vaart door het Suez—kanaal. Daarin wordt gezegd, dat Europa belang heeft bij de handhaving der orde en bij een goed bestuur in Egypte. Engeland verklaart de verantwoordelijkheid daarvoor op zich te nemen, zooals de omstandigheden en zijne eigen belangen dit eischen. Het sehrijven stelt de zaak voor als een eenvoudig feit, zonder dat de Engelsche regeering zich daaromtrent verantwoordt of ook naar het gevoelen der mogendheden vraagt. Wei mogen deze laatsten hunne denkbcelden over de toekomstige regeling in Egypte kenbaar niaken. In Duitschland moet Gambetta's dood onder de hoogste kringen als een ware uitkomst worden beschouwd. Zelfs de Keizer moet aan zijn geueraals gezegd hebben „Het verheugt mij, dat Europa een heethoofd minder heeft." Alleen de oude Voii Moltke gevoelt, dat de dood eerstdaags ook in Duitsch land zijn sikkel kan komen zwaaien en sprak met zeer veel lof over Frankrijks verdedigingsoorlog onder Gambetta's regeering na Sedan, en over de onuitputtelijke veerkracht, waarvan het volk toen blijken gat. Intusschen moet beslo en zijn oin de veld-artillerie met 35 nieuwe batterijen uit te brei- den, om met d e van Frankrijk gelijken tred te houden. Ook zullen er naar den kant der Russi- sche grenzeu maatregelen van verdediging genomen worden. Nu Gambetta dood is, beet het in de vertoogen der ambtelijke pers, kan het koningschap wel eens in frankrijk aan de beurt komen en een verbond met Ruslaud tegen Duitschland kan dan wel eens in de kaart lig^en om den Elzas en Lotha- ringen terug te winneu. Rusland gaat langs den meer en meer in gebruik komenden weg de orde herstellen in Turkije. Op de grenzen van Armenie brengt het een groote troepenmacht bijeeu. Met dit bericht in verband krijgt de on dekking van een samenzwering te Erze- rum groote waarschijnlijkheid. Uit Batum, een Russische havenplaats op de grenzen van Aziatisch lurkije, wordt g aneld, dat de staat van zaken in Armenie zeer kritiek is. De Turksche regeenng heeft den staat van beleg afgekondiid in de ge- westen Sawas, Van, Ritlis, Diarbeker en Erzerum, waar een schrikbewind heersciit. Er zijn 1200 Armeuiers in hechtenis genomen, die als loden van F EU1LL fcCTO N. Kbba. de docliter van den Scliooline Op zekeren morgen in September, toen ik naar gewoonien op Gustaafs kamer met de taak van den gouverneur bezig was, liet de oude baron zijn zoon ontbieden. Door een gedienstigen geost had de oude heer vernomen, dat Gustaaf Vlik— wijls bij de schoolmeestersdochter kwam. Gus taaf moest zich nu dienaapgaande verantwoorden. Het lag niet in het karakter van den jongen man, dat liij zijn handelingen zou verloochenen en ook J1" ^f'e^ 'lct n'eV Hij bekende openhartigf, dat hij Lbba dagelijks trof en sprak. De oude baron hoorde hem zwijgend aan en sprak toen„Ik wil, dat gij haar volstrekt niet meer ziet of spreekt. Het is in onze familie geen gebruik een sleclit voorbeeld te geven en mijn zoon moet de eerste met zijn, die dat doetwant anders zou ik mij zijner moeten schamen." Nu vloog de deur, die naar de kamers van de barones voerde, plotseling open en mevrouw trad met gloeiende wangen bin nen. Haar kamenier had haar verteld, dat haar zoon, dat Gustaaf Sclvldkrona van Stenbronik ver- lieid was op een schoolmeestersdochter. Zij kwam nu om te hooren, of dat mogelijk kon wezen. Terwijl de moeder raasde en uitvoer, bleef Gustaaf dood- bedaard. De oude baron verklaarde ernstig en deftig, dat zoo iets onmogelijk was en dat hij die een geheim genootschap onder het bestuur van ge neraals in Russischen dienst omwentelingsbewegin gen voorbereidden, met het doel om Armenie van het //Turksche juk" te bevrijden. De Turksche regeering heeft ontdekt, dat de saamgezworenen door Rusland aangemoedigd en met Russisch geld on- dersteund zijn. I it Spanje komen reeds andere tijdingen over den staat der geldmiddelen. In den ministerraac had Camacho, de schatmeester, voorgesteld alle staatsbosschen te verkoopen, wier opbrengst hij op omstreeks 40 millioen pesetas schatte, met het doe om daarvoor den staat de middelen te verschaffen om het evenwiclit op de begrooting te herstellen en de rente te waarborgen der in Juli a. s. uit te geven leening. Behalve de minister-voorzitter Sa- gasta, konden geen der overige ministers zich daar- mede vereenigen. Na langdurige beraadslaging werd daarop besloten, dat Sagasta den koning het ontslag van alle ministers zal aaubieden. Sagasta zou dan vervolgens belast worden met het samen- stellen van een nieuw stel ministers. Zoo loopt alles op een sisser af met die schuldverwisselende „trotsche" Hidalgos en met den Spaanschen bluf en de reeds verdachte grootspraak over het eind der tekorten van den geldridder Camacho. In Italie en ook elders te Marseille en te Pesth hebben voortdurend betoogen plants tegen Oostenrijk, in den persoon van den Keizer en den Kroonprius wegens het ter dood laten brengen te Trie'st van Oberdank,den Italiaansehenrepubiikein, die betchul- digd was van een voorgenomen aanslag op den Keizer van Oostenrijk tijdens zijn bezoek te Triest Daar deze bewe nng nog grootere afinetingen zal aannemen, zoo komen wij op die zaak nader terug. Z. M. heeft K. J. A. G. baron Collot d'Escury, met ingang van 16 Jan. a. s., benoemd tot school - opziener in het arrondissement Axel. In het afgeloopen jaar hebben 25 schepen van het droge dok te Middelburg gebruik gemaakt, ter gezamenlijke inhoudsgrootte van 26372 ton. Het grootste schip, dat in het dok werd gezet, was de ,/Nederland", van de Ned. Stoomvaartmaat— schappij te Rotterdam, metende 2345 ton en een lengte hebbende van 95 el. ler verkiezing van een lid van den gemeen- teraad van Goes, moet herstemd worden tusschen de heeren H. de W llde, die 107 en D. Hildernisse, die 69 stemmen verwierf. De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft besloten, voorloopig niet te beslissen over het lot van de Gevan'renpoort aldaar. De raadscommissie, die benoemd was om in deze rapport uit te bren gen, had den raad voorgesteld, of de poort af te geheele zaak reeds met Gustaa had afgehandeld. Hij verzoclit zijn echtgenoote verder, dat zij bedaard zou wezen en dat zij voortaan haar eigen kind beter mo .st hennen. De barones wilde even wel niet bedaard handelen, maar viel eerst flauw en kreeg daarna hevige krampen. Terwijl freule Ma rianne, de oude baron, de gouvernante, de kamenier en mijn vader met de barones bezig waren, ging Gustaaf stil heen en naar buiten. De tusschen- komst van zijn ouders in zijn verkeering met Ebba had den stillen en zuiveren gloed van zijn genegen- heid voor haar veranderd in een hevigen, teugel- loozen hartstocht. Reeds lang had hij geweten, dat hij haar bemindemaar nu, nu kon hem niets meer zijn liefde doen verzaken. Ebba moest de zijne worden Nadat hij tijdens een lange wande- ing dit besluit genomen had, ontmoette hij Ebba dicht bij het kasteel Schildkrona, juist liij den toegang tot het Park en hij verzoclit haar, of zij met hem mede wilde gaan, omdat liij haar iets gewichtigs had mede te deelen. Zij namen plaats op de eerste bank de beste. Nog nooit had hij aan Lbba zijn liefde bekendmaar nu sprak hij. Haar bood hij zijn leven, zijn hand en zijn hart aan. Ook Ebba bekende vrijmoeclig, dat hij haar tegenliefde bezat, dat zij bereid was om lief en eed met hem te deelen. Zij zwoeren elkander eeuwige trouw en bezegelden die met liun eersten tus. Dat was beslisseud voor Ebba's lot en leven. Want toen de barones weer naar heur kamer was breken of haar te behoudenin het laatste geval wilde men dan iets antlers af breken, nl. de huizen ter weerszijde van de poort. Uit Joure is een adres aan Z. M. den Koning gezonden, w.iarin verzocht wordt om de indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de pas gewij- zigde zegelwet in dier voege, dat quitantien en kort papier beneden f 100 van zegelrecht worden vrijgesteld. Aan een werk van den Belgischen geleerde Leon Donnat wordt een statistiek ontleend, die aauwijst hoeveel in de voornaamste Staten van Europa ieder burger bijdraagt in de kosten van het onderwijs en in die van de landsverdediging. Deze tabel luidt als volgt Yoor onderwijs. Yoor oorlog. Italic, 6,00 francs. 9,05 francs. Zwitserland, 5,80 5,80 Dem-marken, Saksen, Nederland, Engeland, Beijeren, Pruisen, Belgie, Wurtemburg, Oostenrijk, Frankrijk, Rusland, 5,50 4,00 8,80 3,75 3,00 2,90 2,75 2,10 1,96 1,85 0,16 10,40 14,15 21,80 22,25 14,15 14,15 8,10 14,15 8,00 25,85 12,23 4 oor onderwijs wordt per hoofd het meest besteed door Italie, het minst door Rusland. Nederland wordt overtroffen door 4 Staten. Wat oorlog betreft, hierin staat Nederland in de eerste rijen. Het meest wordt uitgegeven door Frankrijk, wiens leger in diep verval was en dat misschien gereed gemaakt wordt voor een moge- lijken revanche—krijghet minst wordt per hoofd betaald in Zwitserland. Frankrijk en Engeland met zijn dure marine alleen overtrelfen Nederland. I let eerste offer der nieuwe zegelwet is op nieuwjnarsdag reeds te Groningen gevallen. Een geacht ingezetene aldaar quiteerde namelijk, zonder om de nieuwe wet te denken, inderhaast een nota van f 13 en gebruikte dus geen plakzegel. Een candidaat-notaris, zoon van de dame, die de reke- ning had laten betalen maakte de bevoegde inacht op dat verzuim opmerkzaam, zonder eerst den handelaar te waarschuwen, die nu de hooge boete zal moeten betalen. Er schijnen personen te zijn, die bij het kwiteeren van rekeningen hun naam en den datum gelieel op het kwitantiezegel plaatsen. Dit is ge- vaarlijk; men kan het zegel losmaken en dan op een andere kwitantie plakken. Om dat misbruik te voorkomen, handelt men voorzichtig, wanneer men de handteekeniug gedeeltelijk op het zegel en gedeeltelijk op de kwitantie schrijft. go bracht geworden, had freule Marianne na het aangrijpend tooneel, dat zij juist had bijgewoond, belioefte gevoeld aan frissche luchtzij was het I ark iugegaan en daar had zij haar broeder met Lbba gezien. Zij was naderbij geslopenzij had geluisterd. En wat vernam zij? Haar broeder ei formeel zijn liefdesverklaring af tegenover de schoolmeestersdochter en hij bood haar zijn hand, lie zij bereidwillig aannam. Marianne werd rade- loos en ijlde ontroerd en onthutst naar heur vader, wien zij dat schandaal vertelde. Onmiddelijk ont- Jood de baron den schoolmeester. Later hoorde ik mijn vader aan mijn moeder vertellen, wat hij als getuige van hun gesprek gehoord had. Trotsch had de baron den meester bevolen, dat deze zijn dochter onmiddelijk weg zou sturen, hoe verder me hever, omdat hij, de baron, dat verlangde. Sten antwoordde, dat hij zulks nooit, nooit "zou doen. Hij was een weduwnaar en kon zijn eenig kind niet missen. Nu werd de baron toornig en zei, dat Ebba een lichtziunige, slechte deern was, dat zij verboden omgang had aangeknoopt met ziin zoon en dat hij, de baron, als vader, zulk een zedeloosheid met kon dulden. Sten hoorde bedaard toe en toen de baron eindelijk zweeg, gaf hij dezen emdkenms, dat Gustaaf, nog geen half uur geleden, hem, de vader van Ebba, gevraagd had om de hand van zijn dochter en dat hij geen bezwaren gemaakt had, omdat zij elkander beminden. De baron zweeg nu geruimen tijd en zat als versteend van toorn !'e,n, S i'- is de heer Werker, eigenaar van het Bible Hotel, door den rechter van instructie te Rotterdam, Mr. Croockewit, gehoord in zake de 1111 lioenenjuttrouw. Uitde met zooveel zorg gevoerd wordende instructie moet nl. gebleken zijn, dat op enkele avonden, als bij Jannetje Struik de geld- schieters met hunne vrouwen gasten waren, de por- i ler van dat hotel in last had haar te komen roe- pen, met de boodschap dat notaris Van Houten er was. Na zulk een boodschap verontschuldigde Jan- netje zich bij haar gasten, ging de kamer uit en vertoefde dan een half uurtje in eene andere kamer. Wanneer zij dan in haar vertrekken terugkeerde had zij altijd veel nieuws te vertellen, over de mede- deelingen haar door den notaris aangaande den stand der uitbetaling van de erfenis gedaan. Ternadere liuichting omtrent deze feiten en betreffende de leefwijze van de millioenenjuffrouw in het Bible Hotel is de heer Werker Woensdag te Rotterdam gehoord. Men schrijft uit MaastrichtDe nadeelen, in het zuiden van Limburg door het hooge water veroorzaakt, zijn, hoewel gelukkig niet zoo groot als in 1880, tocli nogal beduidend. De arbeider die, geruimen tijd tot werkeloosheid gedoemd, zijn laatste spaarpenning heeft opgeteerd, de landbouwer, die zijn wmterkoren za-z weggespoeld en zijn voe- dergewassen vernielen, alien hebben bij en door de waterramp geleden. Hierbij komt, dat de algemeene liefdadigheid, die in 1880 zich niet onbetuigd liet, ditmaal niet is ingeroepen, zoodat van eene tege- moetkoming in de geleden schade geen sprake kan zijn. Er zijn dan ook vele oeverbewoners, die op eigen hulp bedacht, zich gereed maken hunne woonplaats te verlaten. Reeds hebben sommige pachters geweigerd nieuwe huurcontracten aan te gaan, zoodat ten slotte de grondeigenaars het grootste uadeel bij de overstrooming zullen lijden. 1 c Hintham, Orthen en Gerven in N.-Braband, zijn de meeste huizen van het water bevrijd, doch op den Ileunist staat in sommige stallen nog 1 M. water. De overlaat Vrossum-St. Andries" werkt met 108 cM.; het water stroomt van de Waal liaar de Maas. Onder Alem ontstond binnendijks tusschen paal 534 en het dorp een nieuwe afschui- ving, doch voor 't oogenblik zonder gevaar. Tus schen Alem en 't Wild is de afslag dermate toege- nomen, dat de dijkskruin op vele plaatsen met nj- en voertuigen niet meer kan gepasseerd worden met herstel is aangevangen. Ilet waterschap het Laag Hemaal, onder welks beheer de Maasdijk bij de 'mrpen Alem, Maren en Kessel behoort, heeft tot behoud van den dijk vier huizen onteigend en 90,000 steenen verbruikt en daardoor in dag- gelden ongeveer 14,000 uitgegeven. De toestand der dijken is over T algemeen gunstig en ook het lmlitair detaehement, dat aan den dijk onder Hedik- lmizen hulp heeft verleend kon van daar terugkeeren. en verbazing. Daarna zeide hij. Hij liet Sten aan de deur zetten en Gustaaf ontbieden. Wat er tusschen den vader en den zoon voorviel, hoorde mijn vader niet; hij moest heengaan, teen Sten kwam. Maar het onderhoud tusschen den vader en den zoon had voor gevolg, dat Gustaaf dien- zelfden avond Stenbronik verliet en mij medenam. hiderweg hielden wij voor het huis van den school meester stil. Gustaaf stapte af en ging naar bin nen om van Ebba afscheid te nemen. "Hij wilde naar de hoofdstad, waar hij een onafhankelijk be- staan kon vinden, waarna hij Ebba zou huwen. Nadat zij elkander eeuwige trouw beloofd liadden namen de gelieven afscheid. Gustaaf kreeg een aanstelling bij een ministerie, maar wenschte zoodra mogelijk attache te worden bij eenig gezantschap. Hij droeg een goeden naam; hij had veel familie en andere betrekkiugeu en daarom viel hem de vervulling van zijn wensch gemakkelijk. Hij werkte vlijtig en leefde zeer ingetogen. Mij behandelde hij met als een knecht, maar als een nabestaande, die hem uit dankbaarheid dieude. Hij wilde, dat ik studeeren zoude, maar het noodlot schikte dat anders. Na verloop van twee jaren stierf ziju moeder, de barones. Haar nalatenschap was nau- wehjks halt zoo groot als men verwacht had maar er was toch genoeg om Gustaaf onafhankelijk te maken. Hij reisde naar Stenbronik, woonde de begrafems van zijn moeder bij, bezocht zijn Ebh« en keerde verliefder dan ooit naar de TER 1EIZEAISCIE (OIRAW. D II It IV 1 t olit U *V"i'?ii'in n n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1