Huitenlancl. kupelle, Domburg, Serooskerke (Walcheren), Veere, Aagtekerke, Grijpskerke, St. Laurens, estkapelle, Meliskerke, Zoutelande, Biggekerke, Arnemuiden, Koudekerke, Nieuw— en St. Joosland, Oost— en West—Souburg, Ylissingen, Ritthem. Dit hoold- kiesdistrict heeft eene bevolking van 43579 zieleu en een getal van 1884 kiezers. IJzendijke. IJzendijke, Breskens Cadzaud Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Retrancliement, Schoondijke, Zuidzande, Oostburg, Sluis, W ater- landkerkje, Bicrvliet, Ter Neuzen, Hoek, Aarden- burg, Philippine, Axel, St. Kruis, Eede, Westdorpe, Zuiddorpe, Sas van Gent, Koewacht, Overslag. T)it hoofdkiesdistrict heeft eene bevolking van 42462 zielen en een getal van 1474 kiezers. Goes. Goes, St. Philipsland, St. Annaland, Stavenisse, Oud-VossemeerSt. Maartensdijk Poortvliet, Scherpenisse, Tholen, Colijnsplaat, is- sekerke, Kats, Kortgene, Wolfaartsdijk, Kattendijke, Kloetinge, 's Heer Areudskerke, Heinkenszand, Heer Abtskerke, 's Ileerenhoek, Nisse, 's Gra- venpolder, Borssele, Ovezande, Driewegen, )ude- lande, Ellewoutsdijk. Dit hoofdkiesdistrict heeft eene bevolking van 44609 zieleu en een getal van 1875 kiezers. Kruiningen. Kruiningen, Wemeldinge, Kapelle, Yerseke, Schore, Hoedekenskerke, Baarland, Krab- bendijke, Waarde, Rilland—BathWoensdrecht, HuijbergenOsseudrecht, Houtenisse, Ossenisse, Hengstdijk, Putte, Graauw en Langendam, Zaam- slag, Boschkapelle, Stoppeldijk, Hulst, Clinge, St. Jansteen. Dit hoofdkiesdistrict lieeft eene bevol king van 42498 zielen en een getal van 1252 kiezers. Zierikzee. Zierikzee, Goedereede, Ouddorp, Stel- lendamMelissant, Sommelsdijk, Middelharnis Dirksland, Stad aan 't Haringvliet, Renesse, Elker- zee, Brouwershaven, Herkingen, Noordwelle, Elle- meet, Haamstede, Serooskerke (Scliouwen), Duiven- dijke, Zonnemaire, Nieuwe Tonge, den Bommel, Oude Tonge, Ooltgensplaat, Noordgouwe, Burgh, KerkwerveDreiscliorBruinisse Oosterland NieuwerkerkOuwerkerk. Dit hoofdkiesdistrict heeft eene bevolking van 47042 zielen en een getal van 1872 kiezers. Yoortaan zullen waarschuwingen en aanma- niugen tot betaling van 's Rijks directe belastingen vrij van port per post door de ambtenaren kunnen worden verzonden, mits gedrukt op open kaarten van 11 cM. bij 15 cM. en op minstens even stevig papier als dat der« gewone briefkaartfor- mulieren. Dr. H. E. Jonkman, die deze week naar Zuid-Afrika vertrekt over Engeland, had Zaterdag een samenkomst aan't miuisterie van binnenlandsche zaken. Des avonds werd hem te Amsterdam een diner aangeboden door het bestuur van de Neder- landsche Zuid-Afrikaansche vereeniging. Men meldt uit Maastricht: De Maas is eindelijk binnen hare oevers terug- gekeerd en de bewoners van het Maasdal kunnen weder ruimer adem halen. Zij hebben ook een benarden tijd beleefd. Ruim 6 weken waren zij, enkele tusschenpoozen uitgezonderd, door het water bedreigd of ingesloten. Geheel gerustgesteld zijn zij ook thans nog niet. De stand der rivier, 3^15 meter boven nul, boezemt nog altijd bezorgdheid in, daar de minste was hnar weder buiten de oevers kan doen treden. Yoorshands echter bestaat dit gevaar niet, vermits het weder den val van het water bevordert en ook de berichten van de Boveii- maas gunstig luiden. Ook daar even als hier, is het water meer dan een M. gevallen, en otschoon nog niet tot het gewoon winterpeil teruggekeerd, toch niet van die hoogte, dat een overstrooming vooreerst is te vreezen. Ter Nenzen. 9 Januari. Gisteren avond werd alhier op de bovenzaal van het hotel Rotterdam, bij den heer P. E. Standaert eene vergadering gehouden van ingeze- tenen dezer gemeente, ten doel hebbende het be- spreken over en het stelleu van een candidaat voor lid van de Provinciale Staten van Zeeland, ter vervanging van wijleu den heer J. Stevens, waar- iu het hout?" Iemand bespieden." ,/Dreef gij die eervolle bezigheid voor uzelf of voor iemand anders?" ,/Voor mijzelf, omdat ik weten wilde, wat soort van lessen gij mijn toekomstigen knecht wel gaaft." ,/Nu,beviel u het gehoorde //Niet al te best, Ik hoorde dat gij hem wilt maken tot iemand, die met zijn stand ontevreden is, tot een knecht, die zijn heer veracht." Als de knecht dat doet, ligt de schuld aan den heer.'" //Niet altijd. Maar dat zullen wij blauw-blauw laten en zeg mij eens, of gij het voor een ongeluk beschouwt als Andries in mijn dienst treedt Ja, voor een groot ongeluk." //Wees zoo goed mij dat eens duidelijk te maken." Gustaaf was tegenover Ebba op een boomstam gaan zitten en bleef heur aanstaren. //Een knecht zijn is in alle opzichten, met en zoncler livrei, altijd een ongeluk. ooral is dit met Andries het geval. Hij heeft een helder hoofdhij leert gemakkelijk en gaarne en zou stel- lig een voortreffelijk mensch worden, als men hem nu niet elke gelegenheid ter ontwikkeling ontnam. Maar nu rukt men hem uit de school en stuwt men hem voort op een baan, die de zonen der armen slechts door nood gedwongen inslaan. W aarom handelt gij zoo met hem Ik zal het u zeggen Lit eigenbaat en door uw verkeerd begrip van het leven, dat de gelukkige het recht heeft van te heerschen over den minder gelukkige. lloeveel beter zou het wezen, als gij hem gelegenheid gaaft om een ambacht te leeren of om zulke kennis op van de verkiezing op Dinsdag den 16 dezer zal plaats hebben. De vergadering was vrij druk bezocht en bestond uit 24 kiezers en een paar belangstellenden. Algemeen was men het eens, dat bij deze ver kiezing iemand in aanmerking moest komen voor het lidmaatschap, wonende in het kanton Axel, en dat de heer Mr. J. P. Dronkers, als het ware de aangewezen persoon was. Hoewel hij opentlijk bedankt had, meenden enkelen, dat hij, zoo deze vergadering hem de candidatuur aanbood, wel bereid zou bevonden worden, die aan te nemeu, waarop de vergadering, na eenige bespreking, Mr. J. P. Dronkers, als candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten proclameerde. Nadat dit was geschied werd de wenschelijkheid uitgesproken om in deze gemeente een kiesvereenigiug te stichten; met opstaan en zitten werd hiertoe besloteu, terwijl de lieereu H. C. E. van IJsselsteijn M. Schuijlenburg en Mr. E. A. E. van der Kemp bij meerderheid van stemmen werden benoemd tot de voorloopige regeling dier kiesvereeniging. Door de daling van het water te Gent en omstreken heeft men lieden opgeliouden met het tappen uit het kanaal van hier naar Gent. Heden middag oinstreeks 3 uur geraakte de Engelsche sloep Sapphir, kapitein Layz. ll, geladen met steen, komende van Gent en bestemd naar Londen, bij het uitvaren aan den westhavendijk vast; alle pogingen om de sloep er at te brengen mislukten tot heden. Eergisteren werd alhier door twee Engelsche sleepbooteu van Harwich op de reede en gisteren op het kanaal gesleept, de Engelsche stoomboot Craighill, kapt, Krewan, van Bilbao met menerie naar hier bestemd, welke stoomboot in zee de schroef verloren heeft en toen met zeilvermogen te Harwich is binnengeloopen. Zannisliig, 9 Januari. Bij de Hervormde ge meente alhier werd jl. Vrijdag beroepen de heer L.' A. van Langeraad, candidaat te St. Maartensdijk, die mede toezegging van beroep heeft ontvangen naar Nieuwveen, in Zuid—Holland, hetgeen door hem, volgens later ontvangen bericht, is aangenomen. Axel. Dc loop der bevolking dezer gemeente, was over het afgeloopen jaar als volgt: Geboren 67 in. en 61 vr., waaronder 2 m. wel in deze gemeente geboren, doch uiet tot hare werkelijke bevolk.ng behooreude, dus: 65 61 126. In deze gemeente vestigden zich 66 50 116. Aldus eene vermeerdering van 181 111 242. Overleden 30 m., 28 vr. Vertrokken91 86 Er gaan dus af 121 in., 114 vr., totaal 235. De bevolking vermeerderde dus met 10 m. en verminderde met 3 vr., de vermeerdering bedroeg dus 7 personen. Op 31 Dec. 1881 waren er 1553 m,, 1591 vr., totaal 3144, dus op 31 Dec. 1882: 1563 m., 1588 vr., totaal 3151. Er werden 19 huwelijken gesloten, als: 14tus- schen jongmans en jonge dochters, 1 tusschen jmgman en weduwe, 2 tusschen weduwnaars en jonge dochters en 2 tusschen weduwnaars en weduwen. Levenloos aangegeven werden 5 m. en 1 vr. Zuiddorpe. De loop der bevolking dezer ge meente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 22 mann., 11 vrouw., totaal 33. Overleden 5 4 9. In de gemeente vestigden zich 26 mann., 14 vrouw., totaal 40. Uit de gemeente vertrokken 21 mann., 23 vrouw., totaal 44. Er werden 5 huwelijken gesloteu als4 tusschen jongmans en jonge dochters en 1 tusschen jongman en weduwe. Bevolking op 31 Dec. 1881 461 481 942. ,z 31 1882 483 479 962. Zoodat de bevolking is vermeerderd met 20 pers. Herplaatsing wegens een font van den zetter. te doen, dat hij een onafhankelijk man kon wor den. Dan zou hij een gelukkig en eerlijk mensch kunnen worden; dan ware hij niet gedoemd om het onbeteekenend leven van een luiaard te voeren, dat hem nu als knecht van een grooten heer wacht. Gij handelt onverantwoordelijk tegenover een kind, dat nog niet weet, wat het vermag. Steek Andries in een gegalonneerd pak, maak hem den makker van de andere knechts en den zondebok van uw eigen slechte luimen en gij zult hem weldra in den grond bedorven hebben. De fouten van zijn heer zullen spoedig zijn fouten wezen, maar zijn ondergeschikte stand belet hem, dat hij ook eenige deugd van zijn heer zal overnemen. De opgesmukte livrei zal hem voorloopig wel doen ver- geten, dat hij nooit, nooit een zelfstandig man kan wordenmaar later zal dat zijn gemoed verbitteren en de zelfzucht zal de eenige, alles overheerschende eigenschap wezen, die hem rest. Nu heb ik ge- zegd, wat ik zeggen moest en wilde." Ebba stond op en wilde heengaan maar Gustaaf verzocht haar, of zij nog even wilde vertoeven. Hij vroeg //Zijt gij er dan stellig zeker van, dat ik Andries tot mijn knecht wil maken?" //Zoo heeft men mij verteld." ,/Maar veronderstel eens, dat ik op geen andere wijze iets voor hem zal kunnen doen, iudien hij ten minste wil doorstu- deeren." //Dat is immers toch onmogelijk, als hij een livrei draagt?" //Mijn gouverneur zal hem les geven." //En Andries zal tevens de Ossenisse. Gedurende het afgeloopen jaar was de bevolking als volgt: Geboren 8 mann., 11 vrouw., tot ml 19. Overleden 7 3 10. In de gemeente vestigden zich 38 mann., 23 vrouw., totaal 61. Uit de gemeeute vertrokken 47 mann., 26 vrouw., totaal 73. Er werden 8 huwelijken gesloten als6 tusschen jongmans en jonge dochters, 1 tusschen jongman en weduwe en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. Bevolking op 31 Dec. 1881 455 430 885. 31 1882 447 435 882. Zoodat de bevolking is verminderd met 3 pers. lleilgstdijk. In deze gemeente was de loop der bevolking over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 8 mann., 10 vr., totaal 18; overleden 7 mann., 11, vrouw., totaal 18; levenloos aange geven 1 mann. en 1 vrouw. in onecht. Er vestiglen zich in de gemeente 17 mann., 26 vrouW., totaal 43. Uit de gemeente vertrokken 38 mann., 41 vrouw., totaal 79. 3 huwelijken werden er gesloten. Bevolking op 31 Dec. 1881 340 366 706 31 1882 320 350 670 alzoo eene vennindering van 20 16 36 pers. Kantongorecht te Hulst. Zitting van 28 December 1882. 1 en 2. J. M. en J. d. R., beiden te Hou tenisse, ter zake van het, ofschoon als brandspuit- gast behoorlijk opgeroepen, afwezig blijven bij het beproeven der spuitveroordeeld (no. 2 bij verstek) ieder in eene geldboete van f 2, subsidiair ge- vangenisstraf van 1 dag en in de kosten. 3. L. v. P., te Clinge (Belgie), ter zake van het niet muilbanden van een aangespannen hond, rijdende op een openbaren weg; bij verstek ver- oord. in eene geldb. van f 1, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 4. A. v. W., te Iiontenisse, ter zake van overtreding der reglementen op het voerwezen; bij verstek veroord. in eene geldb. van f 3, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 5 en 6. A. M. v. D. wed. A. B., te Hon- tenisse, en R. L. huisvrouw van P. A. J., te Stoppeldijk, beiden ter zake van overtred ng der ijkwet; veroord. (no. 5 bij verstek) ieder in eene geldb. van f 0,50, subs 1 dag gevang. en in de kosten. 7 en 8. J. F. v. d. W., te Boschkapelle, P. D., P. V., P. J. F. d. W., P. d. S., P. O., Z. D. en J. M., alien te Boschkapelle, ter zake van overtreding van het reglement op de herbergen aldaar; veroord. de onder no. 8 vermelden bij verstek, ieder in eene geldb. van f 1, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 9. D. B., te St. Jansteen. 10. H. V., C. L. M., J. A., J. H., en H. V., alien te St. Jansteen, ter zake van overtreding van het reglement op de herbergen aldaarveroord. no. 9 in eene geldb. van f 3, de onder no. 10 vermelden ieder in eene geldb. van f 2, alien met subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 11. F. v. R, te St. Jansteen. 12. P. E. A., te St. Jansteen, A. A. en J. II., beiden te Vracene, alien ter zake als voren; veroord. no. 11 in eene geldb. van f 3, de onder no. 12 vermelden ieder in eene geldb. van f 2, alien met subs, gevang. vau 1 dag en in de kosten. 13. E. V., te Koewacht, ter zake van het graven van zand uit een openbaren wegbij verstek veroord. in eene geldb. van f 1, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. 14. E. d. W., te Clinge, ter zake van het zich bij herhaling bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg; bij ver stek veroord. in eene geldb. van f 10, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. makker zijn van hoogmocdige dagdieven en omgaan met de livreiknechts, die rond uw vader springen en hij zal gekleed gaan als zij ,/Mejuffrouw StenAndries zal nooit een livrei behoeven te dragenriep Gustaaf. Ebba staarde hem aan, greep zijn hand en fluisterde: //Mijn vurigsten dank voor deze belofte, baron Schildkroua." Zwij- gend drukte Gustaaf haar hand, waarna zij van elkander scheiden. Wat Gustaaf zijn vader vertelde, weet ik niet, maar wel weet ik, dat ik mijn gewoon pak mocht aanhouden en dat ik in het geheim les kreeg van den gouverneur. Mijn dienst was licht genoeg. Soms vergezelde ik mijn jongen heer, wan- neer hij uitreedik moest zijn boeken en zijn rook- getuig in orde houden en bracht de vooriniddageu op zijn kamer door, waar ik mij bezig hield met het werk, dat mij de gouverneur had opgegeven. Ebba zag ik minder dan vroeger wij kwamen niet meer samen aan den oever van het meertje. Zij had nu een anderen leerling in baron Gustaaf, dien zij nu dagelijks trof. Het verstandig, wel onder- wezen meisje leerde hem ware humaniteit en haar woorden maakten diepen iudruk, misschien, omdat zij van haar schoone lippen vloeideu. Zoo ging de zomer voorbij en de herfst begon. De oude baron had besloten, dat Gustaaf, hoewel deze gestu- deerd had en zelfs advokaat was, evenals zijn vader en zijn grootvader baron Schildkroua op Stenbronik zou blijven. (Wordt vervolgd.) 15. J. K., te Iiontenisse, ter zake vau het zich in kennelijken staat van dronkenschap be vinden- op den openbaren weg; bij verstek veroord. in eene geldb. van f 6, subs, gevang. van 2 dagen en in de kosten. 16, 17, 18, 19, 26, 21 en 22. C. D. A. V., te Hulst, C. d. X., te St. Jansteen, J. G., tc Iiontenisse, F.- W., te Hontenisse, B. d. B., H. B. en A. v. II., alien te Koewacht, alien ter zake als voren; veroord. (no. 18, 20 en 22 bij verstek) ieder in eene geldb. van f 3, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. Zitting van 4 Januari 1883. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 on 17. H. J. K., F. J. H., J. F. C, C. A. S., E. B., J. B., J. F. S., J. d. S., P. E., J. XJ. P., J. W., A. B, L. M. d. Z., P. A. H., J. B. en J. J. v. A., alien te Hontenisse, beklaagd van het als spu tgast afwezig blijven bij eenen brandalien ontslagen van rechtsvervolgiug. De kosten te dragen door den staat. 18. P. B. K., te Hontenisse, ter zake van het als brandspuitgast bij gelegenheid van eenen brand niet gehoorzamen aan de bevelen zijner superieuren; veroord. in eene geldb. van f 2, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. In 1882 verlieten 4441 schepen de haven van Antwerpen: 3368 met ladingen, 1037 in bal last; 419 waren Belgische schepen. Er kwamen evenveel schepen aan met 3443545 ton lading. De stoomschepen, die te Antwerpen aankwamen, maakten te z men 3293 reizen, 515 schepen kwamen van Nederland en 2 van Ned.-Indie te Antwerpen aan. Te Thienen nabij Leuven heeft 't volgende misdrijf plaats gehad. Zekere Sevenants, fabriek- werker, een man die sedert jareu aan ziusver- bijsttring lijdt, was gedurig het voorwerp vau allerhande plagerijen vanwege andere werklieden. Op zekeren dag liet de ongelukkige man zich door die gekscheerders ophangen en het scheelde weinig of hij hiug voor goed; £en andermaal had men hem in een oven gestoken, toen men hem er uittrok hadden zijue klompen reeds vuur gevat. Verleden week plaagde men den armen duivel nogmaals door hem onophoudend in een gracht te werpen. Die plagerijen moede, keerde hij zich eensklaps om en sloeg op goed geluk met een kleine kruik die hij in de hand had; hij trof ongelukkig een knaap van een vijftiental jaren aan het hoofd, die levenloos ten gronde viel. Weinigen hebben de geldvoreering zoo ver gedreven als een oud vrouwtja van Petegem, bij Deinze, dat met het oude jaar gestorven is. Zij hield gansche dagen de wacht bij haar geld. Men zag haar zelden in de straat. Men wist niet hoe het kwam dat zij met zoo weinig als zij at, het leven kon houden. Maar het was nu al verschei- dene daren dat men haar hoegenaamd niet meer gezien hadhaar deur bleei gesloten. De politie droug de schamole woning binnen. Welk schouwspelEene menigte ratten sprongen van onder de tafel, u.t een soort van hoopje dat geenen vorm noch naam meer had, en liepen de straten op. De gierigaardster was dood reeds sedert verscheidene dagen. Haar lijk lag onder de tafel, op een slechte matde bevleesehde deelen waren op afschuwelijke wijze door de ratten afgekuaagd. De vingeren omklemden krampacht g eenen grooten kom, vol gouden geld. Men zag dat de arme rijke in een laatste wanhopige omhelzmg haren schat op hare borst gedrukt had en dan bezweken was. Welk leven, welk einde! Zaterdag werd Gambetta begraven. Het was in den geheelen voormiddag prachtig weder. De zon scheen helder van het blauwe gewelf op den grooten stoet van burgers en krijgslieden van alle wapenen, die reeds vroegtijdig waren aangetreden, om aan den grooten redenaar de laatste eer te bewijzen. Op de Esplanade der Invaliden en op de kade langs de Seiue vormde zich de groote stoet van deputation die het lijk zouden volgen. Vooral de Place de la Concorde had een eigenaardig aan- zien. De daken der omriugende huizen en het terras van den nabij gelegen tuiu der Tuilerien, dat alles was overdekt met menschen. De stand- beelden der stedemaagden in de hoeken van het plein waren pyramiden van menschen geworden. Ten half elf zette de voorhoede van ruiterij zich in beweging, te midden van een groote stilte onder de toegestroomde menigte. Het geschut van het Hotel der Invaliden kon- digde aan, dat de stoet ging vertrekken van het paleis Bourbon. Even overkropt met menschen, als de rarnen en daken waren, waarlaugs de stoet ging, even stil was het in de overige straten. Vele winkels waren daar gesloten en de voor bij gangers waren weinig in getal. Tegen twaalf uur betrok de lucht en dreigde het te gaan regenen, doch gelukkig bleef het droog. Op de Place de la Repuhlique en vcrderop in de dicht bevolkte strateu varrhet elfde arrondissement, die naar Pere-Lachnise leiden, was het heel wat woeliger dan te midden van het deftige publiek op de Place de la Concorde. Yoor den ingang van het kerkhof had men eeu groote rouwversiering aangebracht. Het was in dezen halveu cirkel, dat de redevoeringen gehouden werden, nadat de kist onder een zwarte tent in het midden geplaatst was, en de troepen rechts en links mai'D. vronw totaal. maun Yronw. totaal. ma n VIOI W. totaal. lO'inn. vrouw. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2