emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 1842. VVocnsda" 10 Januari 1883. 23e Jaargang. Ebba, de dochter van den Sclioolmecstei ABONNEMENT: Per drie maanden binuen Ter Neuzen f 1,Franco per post: oor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Your Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. (#1 Hi d ADVERTENTlFN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit 1*1 :id vcrocbljiit Dtiiwda*- en Vrijdag:»vo»d bij doi tiitaevcr J. K. II H U N T tc Ter Kenzen. folitielt Overzifilit. Op de stilte van het Kerstfeest, die door geen staatkundige beroeringen gestoord mocht worden, is een kalm, doch ver van opgewekt nieuwjaars- feest gevolgd. Onder allerlei rampspoeden is het nieuwe jaar begonnen. Europa, alom geteisterd door ongekeude watervloeden, biedt thans een treurig scliouwspel van menschelijke ellende aau. Behalve millioenen aan stoffelijke schade, heeft de watersnood in vele streken het verlies van talrijke menschen- levens veroorzaakt en daardoor verscheideue huis- gezinnen in diepeu rouw gedompeld, terwijl Frankrijk bovendien treurt wegens Gambetta's onverwachteu dood en het op staatkundig en maatschappelijk gebied overal woelt en werkt. En toch hoort men allerwege het zoet en eentoonig gekweel van de schalmeien des vredes, terwijl vooral deambtelijke organen in alle landen wedijveren in betuigingen van wederzijdsche vriendschap en vertrouwen. Zoowel Keizer Wilhelm te Berlijn bij de ontvangst van de veldheeren op den eersten dag des jaars als de Hongaarsche minister-voorzitter Tizza te Pesth bij de ontvangst der volksafgevaardigden hebben bij de beantwoording der uitgebrachte gelukwen- schen hun vast;: hoop op 't behoud van den vrede uitgesproken. Doch de geschiedeuis zet zich onaf- gebroken voort. Het zal ook dit jaar weer blijken, dat het onverwachte en onvoorziene de machtige onbekende blijft in alle berekeningeu, want onge- lukkig kan een enkele vonk Europa in vlam zetten, zoolang de Oostersche kwestie onopgelost blijit en Rusland, als een groote gewonde walvisch, elk oogenblik in de diepteu van den oorlog kan schieten, om aan de onduldbare harpoenen der nihil isten te ontkomen. Rusland's omwentelingspartij blijft den Czaar gevangen en het volk in spanning liouden. Nog voor weinige dageu werd bericht, dat de Czaar met >zijn gezin een der paleizen te St. Petersburg zou betrekken en tevens besloten had weder vrij en zonder geleide onder het volk te gaan verkeeren. Ook zou hij de ontbinding gelast hebben van het heilig verbond, dat indertijd opgericht is, om het nihilisme met gelijke wapons te bestrijden. Thans beginneu de nihilisten zich echter op nieuw te roeren. In Turkije beleeft de Sultan ook een ongeluk- kigen tijd vol gevaren. Hij verwisselt telkens van ministers en gunstelingen, neemt de verjaagden weder in gunst aan en verbant ze dan weder, hen vernederende en bedreigende. Hij ziet overal inoor- denaars en oproerlingen, en dat waarschijnlijk niet zonder reden. Thans wordt weder geineld, dat te Erzerum op last van de Turksche regeering de staat van beleg is afgekondigd en 350 ingezetenen in hechtenis zijn genomen, tengevolge der ontdekking eener Armenische samenzwering tegeu den Sultan. De geestestoestand van dezen laat weder veel te wenschen over. iv b, U I JLL K TON. Engeland heeft steeds moeilijkheden wegens zijne staatkunde in lerland en Zuid-Alrika. In Ierland worden de moordaanslagen en de gerechtelijke vervolgingen steeds voortgezet, terwijl Iersche volks- leiders voortgaan hun goed recht te bepleiteu. Gladstone moest met een geleide naar Midlothain reizen om voor zijn kiezers te spreken. W egens de terugkomst van Cetewayo heerscht er onrust en ontevredenheid in Zoeloeland. In Frankrijk is men thans nog geheel onder den indruk van Gambetta's overlijden. Intusschen wordt het doodengericht over hem in de binnen- en bui- tenlandsche bladen voortgezet. Het is, al naar mate van die 't houden, zeer verscliillend. Een ding blijkt echter ontegenzeggelijk Gambetta, de hoop van dezen, de vrees van genen, heeft in Europa een groote rol gespeeld, en groot, doch in zeer onderscheiden opzichten was de verwachting nog van hem gekoesterd, toen de dood hem wegnam. Het behoeft ook geen betoog, dat zijn heengaan de vrienden en vijanden der republiek in beweging brengt en hen opwekt tot handelen. Op deze wijze beschouwd, moet zijn dood invloed oefenen en wijzi- ging brengen in den loop van Frankrijks geschie- denis, voor wat de naaste toekomst betreft. In Portugal heeft de koning de Kamers geopend met een troonrede, waarin wijziging in de grondwet wordt aangezegd, teneinde ook de ininderneden in de Kamer vertegenwoord gd te doen zijn. an de geldmiddelen wordt gezegd, is de toestand niet gunstig maar wordt gaandeweg beter. Ook de Congo—kwestie wordt even aangevoerd. In Spanje heeft de minister Camaccho in den ministerraad gezegd, dat de geldelijke toestand gunstig en de tijd der tekorten voorbij is, maar men moest zuinig zijn. Spanje wordt nog „E1 Dorado." Het papier is geduldig. In E'zypte is thans ook het naspel vau den jongsten krijg gesloten. Aan alle staatkundige gevangenen, die "nog niet terecht hebben gestaan, is een alge- meene vergitfenis verleend. Eenige Egyptische priesters en ambtenaren zijn in rang verlaagd. Daarentegen zal de Khedive eenige Engelsche officieren hooge onderscheidingsteekeneu verleenen. Eene spoedige terugtocht der Engelsche troepen, behalve die der reserve, wordt niet waarschijnlijk geacht. Geheel dus in strijd met hetgeen de Engelsche ministers op openbare vergaderingen den volken verkondigen. Iluneiilciitu. pam, te Vlissingen voor de vaart op Indie in aan- bouw bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde," zal onder voorbehoud van bijkomende gevallen, den 15 der volgende maand afloopen. Het zal een trotsch gezicht zijn het reusachtige schip van de helling te zien loopen. De secretaris van het armbestuur te Venlo heeft zijn ontslag ingediend, nadat de kas ledig was bevonden, die in hauden van den gefailleerdcn peuningmeester was. Het gemeentebestunr heeft het ontslag aangenomen, maar Ged. Staten hebben beslist, dat het ontslag niet verleend kan worden, zoolang de hangende geschillen niet uit den weg zijn geruimd. Ged. Staten hebben voorts het gemeentebestuur gelast een rechtsgeleerde aan te stellen, tot het nazien van al de rekeningen en bescheiden betrek- kelijk het faillissement-Wolters, welke stukken vervolgens bij de rechtbank te Roermond moeten worden ingediend. Bij de op 3 Januari te "Walsoorden gehoudn aanbesteding bleek, dat de nieuwe zegelwet reeds tot vergissing aanleiding gegeven had, doordien van de 10 ingeleverde inschrijvingsbiljetten er 8 van het oudmodel zegel voorzien waren en daar door als onwettig niet in aanmerking kouden komen. Daar de inschrijvingsommen op deze biljetten hooger waren dan op het laagste wettige inschrij viugs- biljet, was deze vergissing van geen invloed op den afloop der aanbesteding, en veroorzaakte zij alzoo geen teleurstelling. Het geval kan echter andere tot waarschuwing dienen. Het voornemen bestaat om het nieuwe plak- zegel, dat in de maak is, ongeveer van hetzelfde formaat te maken als het bestaande, en daarop deze aanwijzing te drukken Gebruikt den Zij stond nu op om been te gaan en sprak, terwijl zij haar fijue hand op mijn voorhoofd legde ,/Vaarwel, Andries Wanneer men u misschien beknorren zal, zeg dan maar, dat meesteres Ebba u fbt ongehoorzaamheid heeft verleid, omdat zij meende, dat gij niet zoo ruw en dom moest blijven als alle andere bedienden van den baron." Zij laclite eens hartelijk en ging toen voort//Wees dus maar niet bang, jongen en houd goedeu moed, zooals het hem past, die eens een man wil wezen. Gij hebt geen kwaad gedaan en uw rebellie hebt ge van mij geleerd, van mij, die vast besloten is oproer te stoken op het oude stamgoed." Nu rnaakte Ebba een buiging voor den jongen baron en zij ging voort„Nu is mijn oorlogsverklaring in zee. Als gij lust hebt, moogt ge mij aanklagen wegens majesteitsschenuis." Daarna ijlde zij weg, terwijl Gustaaf haar met een treurigen blik na- staarde. Hij beval mij huiswaarts te gaan. Den volgenden dag werd ik tot mijn groote ontzetting bij den ouden baron ontboden. Ik beefde en werd ijskoud, hoewel wij midden in den zomer waren. Nadat men mij in mijn beste pak had gestoken, nam mijn vader mij bij de hand en hij bracht mij naar de zaal, waar de oude baron in een leuning- stoel zat. Ik bleef aan de deur staan en klapper- Z. M. heeft aan F. B. van den Eackhout, gewezen hoofd der openbare school te Overslag, een pensioen toegekend van 509 's jaars. De wBatavia," het eerste van de twee stoom- schepen voor rekening der firma Ruijs, te Rotter- tandde van angst en schrik, omdat ik begreep dat mij een ontzettende straf wachtte, dewijl ik tegen den wil des barons gehandeld had. Deze sprak echter zacht en met een goedigen blik „Kom dichter bij Ik ging drie stappen voorwaarts. ,/Nog dichter zeide hij, en ik ging weer drie stappen vooruit. Maar nu bleef ik staan en de slotheer vroeg: //Hoe oud zijt ge.J" ,/lwaalf jaar." „Goed. Dan zijt g'al oud genoeg, want een goede knecht moet vroeg beginnen. Dus kan het nu met uw schoolgaan uit wezen. Ge kunt voortaan Zondags uw catechismus gaan leeren en daarmede uit zoo wil ik het hebben. Jonker Gustaaf Schildkrona, mijn zoon, wil u voor jockeij en dat zult gij worden, zoodra de kleermaker uw livrei klaar heeft. Dit is een groot gelnk voor u, maar gij zult u dat geluk waardig moeten maken, zoodat ik hoop, dat gij u gedragen zult tot tevre- denheid van mij en van uw heer." Een wenk met de hand als afscheid van mijn gebieder, de onderdanigste dankbetuiging van mijn vader en een diepe buiging vau mij vormden het slot van dit tooneel. Mijn ouders waren zeer verheugd, maar ik voelde mij zeer ongelukkig en weende, omdat ik niet meer naar school mocht. En toch zou het zoo mooi zijn, als ik de fraaie livrei hadmaar dat kon mij niet troosten, nu ik niet meer mocht leeren. Jouker Gustaaf was de ongelukkige oorzaak van deze ramp en ik haatte hem van harte. Toen de 18 Deze aanwijzing behoort echter, naar des Minis ters inzien, met aan den boveukaut, maar aan den onderkant van het zesjel voor te komen. Het bovenste gedeelte, dat vrij blijft, kan dan dienen voor het stellen der handteekening. De accijns op het gedistilleerd heeft in de jongste maand December f 146,000 minder op- gebracht dan in December 1881. Alzoo bedraagt de totale vermindering over 1882 ruim zes ton 602,863), aanwijzend een minder gebruik van een mdlioen zeven en vijftig duizend zes honderd vier en vijftig liters (',057,654). De bevolking van Amsterdam, die op 31 Dec. 1881 bestond uit 15S,754 m. en 179,293 vr., te zamen 33S,047 personen, vermeerderde in 1882, lo. door vestiging uit andere gemeenten met 11,699 m. en 11,833 vr., totaal 23,532; 2o. avond viel nam ik mijn hengel en ging ik naar het meertje, naar de plaats waar ik Ebba steeds trof. Zij zat er reeds en was druk bezig met eenig hand- werk. Vragend riep ze mij te gemoet„Durft gij werkelijk nog herwaarts komen Ik was al bang, dat gij te weinig moeds daartoe zoudet heb ben, en ik ben maar bier gekomen, omdat ik hoopte, dat de oude baron verschijnen zou om mij eens ge- ducht de les te lezen. O, wat een pret zou dat voor mij geweest zijn Dan zou ik hem vrij en frank alles gezegd hebben, wat mij op het hart ligt en wat zou hij dan gebulderd hebben Ebba klopte van pret in haar lianden, toen zij zich maar voorstelde, hoe kwaad de baron zou kunuen wezen, maar plotseling hield zij op, terwijl ze mij, die haar intusschen genaderd was, aankeek. „Wat is dat nu Waarachtig, ik geloof, dat ge sclireit Hebben z'u mishandeld Ik bleef schreien en snikken en vertelde, wat er was voorgevallen. Nu riep Ebba toornig ,/Maar dat is hoogst afsehu- welijk En toch zeg ik u, dat het niet zal ge- beuren. Ik zal u boeken geven en gij moet lezen en leeren en als gij dan genoeg kent, moet gij van dat volk vandaan en een vrij man worden. Ja, zoo moet het gaanzoo waar, als ik Ebba Sten heet. Reken op mij, Andries 1" En Ebba rnaakte mij nu duidelijk, hoe ik mijn vrije uren besteden moest. Zij zou mij elken Zondag, als ik bij haar vader kwam, nieuwe en nuttige boeken geven. Maar volgens haar manier van zien was het ergste door geboorte met 6533 jongens, 6267 meisjes, te zamen 12,800 geheele vermeerdering alzoo 86,382 personen en verminderde, lo. doorvertrek naar elders van 8163 in., 8417 vr., te zamen 16,580; 2o. door overlijden van 4227 m., 3991 vr., te zamen 8218geheele vermindering 24,798 blijft vermeerdering 11,534 pers. Op 81 Dec. 1882 was de bevolking alzoo 849,581. Volgens /Bureau Veritas" zijn in de maand November de volgende zeilschepen verongelukt 24 Duitsche, 15 Amerikaansche, 39 Engelsche, 15 Fransche, 3 Grieksche, 7 Nederlandsche, 4 Italiaan- sche, 22 Noordsche, 1 Portugeesch, 5 Russische, 9 Zweedsche en 1 Turksch, totaal 158. Iiieronder zijn 5 schepen begrepen, waarvan geen berichten zijn ingekomen. Gedurende dezelfde maand verongelukten de volgende stoomschepen: 1 Duitsch, 2 Amerikaansche, 18 Engelsche, 2 Belgische, 2 Fransche, 1 Grieksch en 1 Zweedsch, totaal 27. Iiieronder zijn be grepen 3, waarvan geen bericht is ingekomen. Het ontwerp tot herziening der kiestabel is thans gedrukt. Daarbij wordt de vermeerdering van het ledental der Kamer tot 92 voorgesteld, met het oog op de toegenomen bevolking. Het streven van den Minister is naar evenredig gelijke vertegenwoordiging van de politieke meeningen der kiezers. Zeer ernstig overwoog hij de verdeeling des rijks in weinige districten of invoering van het stelsel-Hare. Doch de proefneming met dit nog nergens op groote schaal ingevoerde stelsel achtte hij niet wenschelijk. Waar geen stelsel van pro- portioneele vertegenwoordiging wordt aangenomen, is verdeeling in groote kiesdistricten niet aanbeve- lenswaardig. Vandaar dat bij dit ontwerp aange nomen is het stelsel van enkelvoudige districten, waardoor politieke kansbereking onmogelijk wordt, de minderheden in meervoudige districten kans hebben meerderheden te worden in enkelvoudige districten en het ouderling overleg der kiezers gemakkelijker wordt. Alleen Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenhage en Utrecht zijn meervoudige districten gebleven. Nieuwe hoofdkiesdistricten worden voorgesteld te Warffum, Veendam, Hoogeveen, Franeker, Has- kerland (Joure), Opsterland (Beesterzwaag), Tiet- jerksteradeel (Bergum), Kampen, Enschede, Om- men, Groenlo, Zevenaar, Harderwijk, Apeldoorn, Elst, Zalt-Bommel, Doom, Harmelen, Purmerend, den Helder, Zaandam, Heemstede, Warmond, Alphen Schiedam Ridderkerk Schoonhoven IJzendijke, Kruiningen, Roosendaal, Oosterliout, Helmond, Veghel, Oss, Gulpen, Sittard en Venlo. Deze en de overige bestaande districten zullen ieder een lid kiezen. Amsterdam 8, Rotterdam 4, den Haag 3 en Utrecht 2. De Zeeuwsche districten zullen aldus ingedeeld zijn: Middelburg. Middelburg, Vrouwepolder, Oost- vau de zaak, dat ik livrei moest dragen. Ze zeide //lloe akelig, dat iemand reeds van jongs af als een anders eigendom behandeld moet worden. En toch kan er nog veel gebeuren, voor uw livrei klaar is. Ga nu maar huiswaarts, maar kom morgen weer hier. Misschien heb ik dan iets bedacht, wat u van het livreipak kan ontslaan." Ik kon maar niet begrijpen, dat een pak met goudgalon vernederend kon wezen, omdat ik dat altijd als eervol beschouwd had. Want ik had steeds gezien, hoe ootmoedig de boeren de livreiknechts begroetten en hoe de eersten de galons en de vergulde knoopen van de laatsten nastaarden. En nu verachtte Ebba dien livreistand, die toch mijn eenige troost geweest was, toen ik huilen moest, omdat ik niet meer school mocht. Maar als Ebba het vernederend achtte, wanneer iemand zoo'n mooi pak droeg, dan moest het ook wel zoo wezen. Met deze treurige overtuiging verliet ik Ebba. Maar ik kon onmo gelijk naar huis gaan. Ik klom den heuvel op en bleef op den top zitten weenen, terwijl ik nu en dan naar Ebba keek, die peinzend bij het meertje bleef zitten. Maar eensklaps stond iemand op in het struikgewas achter haar. Het was jonker Gus taaf, die, toen Ebba bang opstoof, bezorgd vroeg ,/Heb ik u verschrokken ,/Zoo licht schrik ik niet," antwoordde zij, ,/en vooral niet van iemand die ik onder handen moet nemen." ,/Dat doet mij geuoegen, want dan kom ik als geroepen. vWat hebt ge mij te zeggen?" //Wat deedt gij daar I II miqiii— II im Willi i 1 'Wimw iwi-nnim i mi n ■iimiw w——mm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1