Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsc h-Vl aanderen. No. 1841. Zalerdag 6 Januari 1883. 23e Jaargang. 2) Ebba, de tlocbler van den Sclioolmecsler. Hinnenlmid. ABONNEMENT: Per drie maanden binuen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederlancl 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika /-1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTlDN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimtc berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ECU b!:i«e vemiiijut ICiiotdng* eu VrSjdagavoMd btj dai iiit«evcr H. O. II K T te Ter Neuzeu. JColitteDi tJverziclii. Bij de gewone outvangst op nieuwjaarsdag heeft de President der Fransche republiek, Grevy, aan de voorzitters van den Senaat en van de Kamer van afgevaardigden zijn diep leedwezen over den dood van Gambetta betuigd. De Pauselijke afge-. zant gaf hem namens de audere vreemde gezanten de wenschen voor Frankrijk's welzijn te kennen, met verzoek deze woorden als een eerbiedig bewijs van achting aan te nemen. De heer Grdvy be- tuigde zijn dank voor de uiting dezer gevoelens jegens Frankrijk en diens president. Het aantal bezoekers was zeer groot. De plechtigheid lieeft overigens geen bizonder geval opgeleverd. Intussclien zijn de republikeinsche staatslieden tegenwoordig in geen gnnstige omstandiglieden. Jules Grevv is reeds op Imogen leeftijd en kan lioe langer hoe minder de voorlichting missen, die zijn schoonzoon, de lieer Wilson, hem in mime mate geeft. Som- mige der Ministers zijn zelfs wel eens van meening, dat die voorlichting wat al te ruim is. Wilson, opvolger van Gambetta, als voorzitter der begroo- tings—commissie, is ecliter door zijn groote sclierp- zinnigheid een kostbare hulp voor den reeds hoogbejaarden president der republiek. Duclerc, de Minister-voorzitter, is steeds voortdurend on- gesteld en niet bij machte de afdeeling van buitenlaiidsclie zaken te beheeren, gelijk bij zelf dat wenschen zou op een zoo belangrijk oogenblik als het tegenwoordige, zoodat de leiding grooten- deels op ondergeschikten nederkomt. Beide voor zitters zjjn dus niet in zeer goeden doen. Behalve Brisson, de opvolger van Gambetta als voorzitter der Kamer, is er slechts een man onder de repu blikeinsche partij, die als het ware aangewezen is om opnieuw aan het lioofd van het be wind te komen. Die man is Jules Ferry, en het is in geenen deele onwaarschijnlijk, dat hij in den loop van dit jaar weder aan 't bestuur komen zal. Jules Ferry zelf wenscht trouwens op dit oogenblik den ambtstitel niet. In Engeland zullen eerstdaags de gemachtigden der groote mogendheden samenkomen om de regeling der Donauvaart te bespreken. Ook Rumenie en Tnrkije zijn daartoe uitgenoodigd. Hit Turkije wordt bericht, dat het voorstel tot aanneming van de uitnoodiging door den minister - raad aan den Sultan onderworpen is. Voorts ver- neemt men uit Koustantinopel, dat Fuad-pacha, de minister die laatstelijk in zijn eer hersteld is en zelfs van den Sultan een kostbare snnifdoos ten geAchenke ontving, opnieuw weer in hechtenis ge- nomen is. Men blijft echter op een spoedig en gelukkig verloop der ontbindingsverschijnselen in Turkije liopen. Uit Egypte verneemt men, dat te Kairo een besluit verwacht wordt tot het uitsclirijven eener algemeene vergiffenis, met de bepaling, dat alle FEUILLETON. Nu zijn wij in den zomer na den dood van de oude Saar. In de kerk was avonddiensthet was Zondagmiddag. Andries zat met zijn kin in de hand op een bank bij Saars grafheuvel, terwijl hij naar de tonen van het orgel luisterde en naar het marmeren kruis staarde. Nu en dan parelde er een traan over zijn wangen. Thans zweeg het orgel. De kerkdeuren werden geopend en het volk stroomde uit den tempel. Twee oude, armoedig gekleede vrouwen scheidden zich van de volksme- nigte en naderde de bank, op welke Andries zat. De jongste van de twee klopte Andries op den schouder en sprak zachtGoeden avond nog altijd zoo treurig?" „l)at kan u niet verwon- deren, juffrouw, want gij hebt de doode immers ook twintig jaar lang gekend," antwoordde Andries, terwijl hij stil bleef zitten. „Och, was ik ook maar daar, waar zij nu is." //Wij mogen nooit onge- duldig wezen," antwoordde Cornelia, wij moeten de beproevingen verdragen, die ons opgelegd worden. Saar was een brave vrouw, die wij alien missen. Maar zij zou uw hopelooze treurigheid ten hoogsten afkeuren, als zij die kon bespeuren." //Och, als gij haar lcven had gekend, zooals ik, dan zoudt gij ook begrijpen, dat men haar betreuren moet, zooals ik," sprak Andries. Zij was op de wereld om te staatkundige inliechtenisnemingen zullen ophouden en alle staatkundige overtreders vergiffenis erlangen. De Noord-Amerikaansche republiek, de Yeree- nigde Staten heeft haar Fransche zuster een bewijs van vertrouwen gegeven, door van het haar toege- kende reclit eener bizondere rechtspleging in Tunis af te zien en het nieuwe door Frankrijk daar inge- voerde rechtswezen als voldoende te erkennen voor de besclierming van Amerikaansche onderdanen. In het afschaffen der bizondere rechtbanken ligt echter een feitelijke erkenning der Fransche opper- heerschappij in Tunis en de Fransche hladen liopen, dat de Europeesehe mogendheden weldra het voor- beeld der Unie zullen volgen. Voorts wordt uit New-York gemeld, dat de Yereenigde Staten wegeus overvoortbrenging met een stilstand in de nijverheid bedreigd worden. In de laatste drie jaren is de bevolking slechts met 6 pet., de voortbrenging daareutegen in alle groote takken van nijverheid met 30 pet. toegenomen. Dit zou nog niet veel te beteekenen hebben, zoo de uitvoer naar het buitenland in evenredigheid toegenomen was. Maar dat is niet het geval. Daardoor nu wordt, meent men, ook Engeland met een stilstand in de nijver heid bedreigd. De ervaring tocli heeft geleerd, dat op een dergelijken stilstand in de Vereenigde Staten er steeds een in Engeland volgt. Dan toch vermindert de vraag naar Engelsche goederen in de Vereenigde Staten aanmerkelijk. Z. M. heeft machtiging verleend aan E. H. Wortman, secretaris van Zaamslag, om de betrek- king van sub-ontvanger der accijnsen aldaar waar te nemen. Gelijk men weet, heeft de Minister van justitie aan de Tweede Kamer statistieke opgaven toegezonden betreffende de uitvoeriug der drankwet in de verschillende provincien van het Rijk. Uit den verzamelstaat blijkt, dat het totaal der verleeude verguuningen bedroeg: in Noord- Brabant 5482, met een aanvankelijke opbrengst van het vergunningsrecht ad f 113,904; Gelder- land 3493 met f 89,446,50 Zuid-llolland 5367 met f 212,624,13; Noord-Holland 4622 met f 145,248,15; Zeeland 1629 met f 33,103,75; Utrecht 1461 met f 41,997,50 Friesland 2509 met f 68,296,50Overijsel 1786 met f 47,279,71 Groningen 2839 met f 61,464,12 JDrente 1040 met 18,618,50 en Limburg 2973 met f 35,021 aanvankelijke opbrengst van het vergunningsrecht. Het aantal vergunningen in de gezameulijke gemeenten van het koninkrijk bedroeg derhalve 33,021 met een opbrengst van 867,003,96|. Ten einde te voldoen aan de eischen der onderwijswet, zal het gemeentebestuur van Vlissin- ontbereu en zich op te offeren en zoo is zij ook ge- storven." „Zich opofferen is somtijds een genot," zeide Cornelia. //En Saar had altijd den troost, dat zij in den zoon van haar zuster een trouw hart vond." „Den zoon van haar zuster? Meent ge mij Ik was haar knecht maar, een rechtschapen knecht." ,/Dus geen familie van haar?" ,/Neen, niets geen familie. Neem hier plaats; dan zal ik u haar geschredenis verhalen." Cornelia kuikte haar zuster toe en de oudjes gingeu ook op de bank zitten, waarop de knecht zat. Deze liet ondertusschen zijn lioofd nog een poos op de hand rusten, alsof hij dat, wat hij ging vertellen, nog eens wilde overpeinzen. Eindelijk begon hij z/In de gemeente Pryby woonde een schoolmeester, die Gustaal Sten heette. Hij was ook koster en organist en bizonder ijverig en flink. Hij was zeer knap en in alle moeilijke zaken, iedereens hel per en raadgever. Reeds lang was hij weduwnaar en huisde met zijn eenige dochter, Ebba. Dichtbij zijn woning lag Stenbronik, het eigendom van de familie Schildkrona. De bezitter er van, baron Schuldkrona, was een zeer hoogmoedig man, die zich boven iedereen verheven waande. Zijn stam- boom reikte zelfs tot den zondvloed. Mijn vader was lijf knecht en mijn moeder huishoudster in het slot, waar beider ouders reeds gedieud hadden. De oude baron betaalde goed en stond er bizonder op, dat hij goede boden had. Ik werd dus te Sten bronik geboren en zou zoo groot gebracht worden, gen op het einde dezer maand den bouw van drie scholen aanbesteden, waarvoor de raming f 114,000 bedraagt, of f 38,000 per school. De Min. van Financien heeft op eene vraag daaromtrent te kennen gegeven, dat men op het kwitantiezegel alleen den naamteekening behoeft te schrijven, maar dat de dagteekening met een stempel gezet mag worden, terwijl alle gebruikelijke verkortingen van dag, maand en jaar gf;oorloofd zijn. Volgens de Amst. Ct. heeft een der grootste bankiersfirma's te Amsterdam eenige dagen geleden den ontvanger der zegelrechten reeds doen soinmeeren tot levering van plakzegels en hebben eenige andere bankiers aldaar thans bij deur- waarders-exploit op nieuw tegen den plakzegelnood geprotesteerd en den Miuister aansprakelijk gesteld voor alle door hen te lijden nadeelen. De Minister van Waterstaat heeft beslist, dat de kwitautienafgegeven voor aangeboden telegrammen, die meer dan f 10 kosten, aan het zegelrecht onderworpen zijn ten laste van de afzenders. Door de Provinciale Staten van Noord-Hol- land, is gisteren tot lid van de Eerste Kamer der Staten—Generaal met 34 stemmen gekozen, Mr. D. Visser van Hazerswoude, in herstemmiug met den heer A. C. Wertheim, die 28 stemmen verkreeg. Bij het departement van Kolonien is het na- volgende telegram van den Gouvern.-Gen. van Ned.-Indie vau 2 dezer ontvangen: Op 29 Dec. werd in Atjeh een transport door talrijke benden aangevallen. Van Atjehsche zijde gewaarschuwd, had de militaire kommandant afdoende maatregelen genomen. Met grooten moed tastten onze troepen den overmachtigen vijand aan, die op de vlucht sloeg, 18 doodeu in. onze handen latende. Aan onze zijde sneuvelde 1 mindere militair en werden 22 mindere militairen en 2 dwangarbeiders gewond. De vervolging wordt voortgezet. Een der rechtsgedingen betreffende goederen van de zoogenaamde millioenen-juffrouw Jannetje Struijk werd jl. Woensdag door de Eerste Kamer der arrondissemeuts—rechtbank te Amsterdam beslist. Het gold hier een door den heer Wamsteeker onder den heer Werker, eigenaar van het Bijbel- hotel gelegd beslag op onder zijn berusting zijnde goederen van gemelde juffrouw. Nadat het beslag van waarde was verklaard, gelegd tot verzekering van een bedrag van f 1400, zijnde een deel van een vordering van f 68000 op gemelde juffrouw, is de heer Werker thans overeenkomstig de door hem afgelegde verklaring veroordeeld tot afgifte dier goederen aan gemelde heer Wamsteeker, iudien deze hem zijn kosten vergoedt. Tot die goederen behooren ook een dat ik eens den dienst van mijn vader zou kunnen erven- In mijn tiende jaar moest ik bij Sten naar school om schrijven, rekenen en den catechismus te leeren, dus alles, wat voor een aanstaanden lijf knecht noo- dig geoordeeld werd. De baron wilde volstrekt niet. dat ik meer zou leeren dan de genoemde vakken. Hij ging van het beginsel uit, dat ver- lichting de lagere vo ksklassen maar ongelukkig ken maken. Sten was in zijn hoedanigheid van schoolmeester den baron een onheilstichtend mensch en menigmaal klangde de laatste over al het ongeluk, dat de eerste door zijn school veroorzaakte. Toen de tijd naderde, waarin mijn onderricht bij Sten beginnen zou, werd deze bij den ouden baron ont- boden, die hem bevelen wilde, hoe er te mijnen opzichte gehandeld moest worden. Ik zou streng-orthodox onderwijs krijgen maar geschiedenis, aardrijkskunde, natuurkennis en derge- lijke zaken mochten mij niet onderwezen worden. Rekenen en schrijven waren daarentegeu noodzakelijk. Ik herinner mij den dag nog zeer goed, waarop Sten bij den baron geroepen werd. Mijn vader klaagde later tegen moeder over den meester. Sten had niet diep genoeg voor den baron gebogen hij was niet onderdanig genoeg geweest en dat was een groote misdaad in de oogen mijner ouders. De meester had den baron aldus geantwoord ,/Ik zal mij zooveel mogelijk naar uw wenschen rich- ten, baronmaar dat zal niet gemakkelijk gaan, brandkast, een zijden kostuum, een horloge iu de vorm van een bij en een paar handringen, waarvan de bekende heer Anthony Hoetink eigenaar be- weerde te zijn. Den milicien-kannonier Stigt, die in de af- geloopen zomer, door het ontijdig springen van een granaat in het kamp bij Oldebroek, zoo deerlijk aan de linkerhand werd gewoud, is thans een voort durend pensioen toegekend ad 250 's jaars. Te Moerdijk, gemeente Kluudert, is de kapitale stoommeelfabriek van de heeren Merkelbach en Co. geheel afgebrand. Van de gereedsckappen en koop- mansgoederen is niets gered. Het geheel was ver- zekerd bij de brandwaarborg-maatschappij te Rot terdam voor f 97,000. Alleen aan granen, meel en afval is voor ruim f 25,000 door't vuur ver- nield. Men zoekt de oorzaak van den brand in 't warmloopen van eene as iu't bovengedeelte der fabriek. De belendende gebouwen zijn met groote krachtsinspanning gespaard. Men schrijft uit Maastricht van 4 Jan. De daling der rivier de Maas voor deze stad is zeer langzaam, zoodat steeds een groot aantal dorpen geheel of gedeeltelijk in het water liggen men is beducht voor doorbraak van sommige dijken; voorzorgsmaatregelen worden zoowel des nachts als bij dag door den waterstaat met de meeste nauwgezetheid genomen. De overvaart is iu eenige gemeenten door den fellen stroom onder- broken. Door de overstrooming der buurtwegen moeten de postboden en landlieden groote omwegen maken om stadwaarts te komen. De overstroomde landen die met granen bezaaid zijn, kunnen totaal als verloren beschouwd worden. De Maas is sedert gisteren 2 cM. gewassen; de peilschaal aan de Maasbrug teekende heden- morgen 4-6,17 M. boven A. P. Treurig luiden de berichten uit den omtrek. Te Bunde is het halve dorp geinundeerddit is ook nog het geval met de dorpen Limmel, Heugem, Borgharen, Itbren enz. Te St. Pieter, de moestuin vau Maastricht, staan ook de velden onder water en richt het kwelwater daar veel nadeel aan. Te Hocht dreigde een dijk van de Zuidwillemsvaart door te breken, met veel moeite heeft men de outstane scheuren kunnen aanvullen. In de stad begint het water weder te wijkental van kelders echter zijn nog volgeloopeu. Het nieuwe gedeelte van het stadspark, dat nauwelijks aangelegd is, staat blank en zal zeker een gedeelte der teelaarde, die er nog niet te vast opzit, moeten inschieten. Allerwege staan de fabrieken en molens, die door het water van Maas of Jeker worden gedreven, stil. Ook de soheepvaart ondervindt een vertraging daar de stoombooten Luik niet kunnen bereiken maar te Herstal moeten lossen. Uit Boxtel meldt menIn deze omstreken is het zeer treurig met het water gesteld. De dijk als de jongen leergierig is." Mijn vader kon echter onmogelijk begrijpen, dat ik leergierig zou kunnen wezen, omdat de baron immers stellig be- paald had, welke een mate van kennis ik zou moeten verkrijgen. Hoe zinneloos dus om te veronderstel- len, dat ik leergierig kon wezen en zoowel vader als moeder spraken tegen mij over Sten als over een mensch, dien men niet tot voorbeeld moest nemen. Zij verboden mij ten strengste het verblijf in de school, wanueer die vakken onderwezen zou- den worden, welke ik niet mocht leeren. Overigens had Sten voorgeslagen, dat ik maar op bepaalde uren deel zou nemeu aan het onderwijs. Daags voor mijn eerste schoolbezoek werd ik bij den baron ontboden. Zulk een groote eer deed mij sidderen en beven, toen ik voor den gestrengen heer stond. Hij sprak mij ongeveer op de volgende wijze toe //Ge zult nu lezen leeren. Dat hebt g' aan mijn goedheid te danken, zoodat ge mij wel erken- telijk moogt wezen. Wees vlijtig, opdat ge weldra de kennis verwerft, die ik noodig voor u oordeel. Iloud u op een afstand van de andere schoolkin- deren en bekommer u over hen niet. Wat zij leeren, gaat u ook niet aan, omdat ik zulks wil. Leer uw catechismus, vrees God en leer mij, uw heer, eeren. Dan kunt g* op mijn gunst rekenen." Het opvolgen van des barons wil scheen mij Gode welbehagelijk te moeten ziju eu ik daclit het onmogelijk dat ik ooit iets tegen zijn wil zo1 kunnen ondernemen. Gedurende een jaar ging TER AEIOTSCHE COHANT IIKiJBlMPyi mMEKII

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 1