1 7ertrsk fler brievemnail naar Bost-Ms. n- Buitenland. Gemengde berichfen. 3o. het schrijveu over het zegel is uiterst moeielijk le pen liaakt, men moet opnieuw indoopen, moet le letters ettelijke malen overtrekken; 4o. de kleur en de stempel verdwijnen, als een vochtige doek of ook maar een warme liand met de oppervlakte in aanraking komt. Op 4 Januari a. s. zal voor het hoi te Arnhem de zaak worden behandeld van Berkje Yermeervrouw van B. I). Smeenkverdacht van opzettelijke vergiftiging van haar stiefkind. Be arbeider Smeenk te Zevenaarhad uit zijn eerste huwelijk zes nog jeugdige kinderen; hij lier- trouwde in 1881 met de beschuldigde, die, hoe- wel goed voor hem, zijne kinderen stiefmoederlijk behandelde. Juist daardoor nam zijne liefde voor die kinderen toe en vooral voor zijn vieijarig zoontje Paul, dat wel het meest van de stiefmoeder te lijden had. Beschuldigde zag dit met leede oogen aanvoelde zich miskend en gegriefd en begon op middelen te peinzen, om althans dat zoontje uit den weg te ruimen, denkende en hopende dat haar man zich dan meer met haar zou be- moeien. Met dat doel liet zij een aantal luci- fers met roode fosforkoppen op lauw water trek- ken, mengde dat met meel en bakte daarvan eene paphekoek, welke zij op 25 Oct. 11. aan het kind voorzette, die daarvan met gretigheid at. Yog dienzelfden avond begon het te brakenmaar daar het zich spoedig herstelde en den volgenden dag aanmerkelijk beter waswerd geene geneeskun- dige hulp ingeroepen. Eenige dagen later her- haalden zich de brakingen, het kind klaagde over hevige pijnen in buik en hoofd en stierf voordat de inmiddels door den radeloozen vader ingeroepen hulp van den geneeskeer kon worden verleend. Yolgens verklaring eener buurvrouwdie bij de eerste ongesteldheid was te hulp geroepen, was in het huis eene sterke fosforlucht merkbaaren als de lamp een oogenblik werd weggenomenlichtte het braaksel_ in het duister en steeg er damp op uit de keel van het kind. Be doktorendie de lijkschouwing bebben ver- richt, zijn van oordeel, dat hier aan chronische vergiftiging moet worden gedaclit en dat het niet eens maar meermalen aan het kind moet zijn toegediend. Yolgens het thans verschenen jaarboekje voor 1883 der Chr. gereformeerde kerk in Nederland, bedraagt het aantal Chr. ger, predikanten in ons land 283, terwijl in de 370 van hare gemeenteu 93 vacaturen zijn. In slechts enkele gemeenten zijn 2' predikanten; alleen Rotterdam telt er 3. Onder hen, die de meeste dienstjaren tellen, behooren d.d. G. Wissink te Appelscha, bevestigd 1840, P. Strik te lloden in 1841 en AY. A. k te Hoogeveen in 1842. Het aantal Chr. ger. scliolen bedraagt 73, waarvan 29 worden gesubsidieerd door de Vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs. Ter Neuzen. 2 Januari. Gedurende het afgeloopen jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden I varen zijn: -.ebrua, 17, Ma an 32, April 2fc», iviei 27, Juni 35, Juli 37, Augustus 26, September 27, October 28, Novem ber" 25 en Becember 27 zeeschepen. Be collecte, gehouden door de Nieuwjaars-com- missie alhier, heeft tot hcden opgebracht 630. Het vorige jaar bracht die commissie 674,50 bij een. Be eerste uitdeeling heeft Zaterdag jl. plaats gehad, bestaande. in brood en geld en wel aan 64 weduwen en 33 personen, die door ouderdom verliinderd zijn in eigen onderhoud te voorzien. PO STE R IJ EN. Yia Marseille, (Maats. Ned.) 5 Jan. 7,30'savonds. Yia Amsterdam, 5 Jan. 5,35 's avoris. Yia Napels, (Fransche mail) 6 Jan. 7,30'savonds. Yia Brindisi, 12 Jan, 5,35 ,s avonds. Be Fransche pakketbooten doen Riouw, Bauka en Palembang niet aan. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. Be reclitbank heeft in hare zitting van 30 Bee. 1882 de volgende vonnissen uitgesproken I. M., arbeidster te Molenhoek (Hontenisse), is wegens miskandeling veroordeeld tot 15 dagen cel- straf 8 boete of 1 dag celstraf. lo. M. v. d. W., 2o. M. M. v. d. P., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens eenvou- dige diefstal door twee personen beneden de zestien jaren doch met oordeel des ondersclieids te zamen en in vereeniging gepleegd, veroord. ieder tot 8 dagen celstraf. J. J. J., te Ter Neuzen, is wegens eenvoudige diefstal, gepleegd door iemand beneden de zestien jaren doch met oordeel des ondersclieids, veroord. tot 3 dagen gevangenisstraf. J. H., landbouwer te Ter Neuzen, is wegens lo. laster, 2o. hoon, veroord. tot 16 boete en 3 boete of 4 dagen en 1 dag gevang. F. G., tuinnier te Ter Neuzen, is wegens hoon veroord. tot f 3 boete of 1 dag gevang. I. K- vrouw van C. L. de S., zonder beroep te Clinge (Zeeland), is wegens hoon, haar bij acte van dagvaard ten laste gelegd, vrijgesproken. Januari Pebruari Maart April Mei Juni Juli August H Septem e October November Becember 26 20 31 29 29 38 34 34 32 32 27 28 13r.ij., 6 s., 5 k.,4m., 11. 7 r. ij., 7 s., 3 m., 3 k. llr.ij.,9s.,7 m.,3.k.,lh. 10m.,9s.,5 r. ij., 4k.,lh. 12m., 9 s., 5r.ij.,2h.,lk. 14 m.,10 s.,8 r. ij5 h.,1 k. 10m.,10 s.,9 r. ij.,4 k.,lh. 9m.,9 s.,8 r. ij., 5 k., 3 h. 11 r.ij.,8 s., 6 m., 5 k., 2 h. 9 s., 8 m., 7 r ij., 7 k., 1 oesters. 8 s., 7 m., 7 r. ij., 4 k., 1 h 10 r. ij., 7 s.,6 m.,4 k., 1 h 35665 27926 42496 38378 39178 46498 43362 39166 38749 41268 36152 41072 Be middelen van cassatie in zake het proces- Peltzer door de verdediging gesteld, zijn bekend. Men spreekt veel van zekere onregelmatigheden die zouden gebeurd zijn bij de samenstelling van de jury. Thans beweert men, bijvoorbeeld, dat een der gezworenen, wiens vader Franschman was, 469910 niet zou genaturaliseerd zijn. AYat er van dit alles waar is kunnen wij niet juist zeggen; doch dit mogen wij verzekeren, dat in eene zaak zooals deze, de meeste voorzorgen in acht genomen worden, en dat vooral Mr. Bemeure er aan gehouden heeft, de wet tot in hare kleinste, onbeduidendste formaliteiten te vervullen. AYat de gebr. Peltzer te wachten staat, indien zij gratie aan den Koning verzoeken en de dood- straf in levenslangen dwangarbeid wordt veranderd, verneemt men dat zij na 10 jaar celstraf van Leuven naar Gent gevoerd worden, waar zij zullen deel- nemen aan den gemeenschappelijken arbeid. Men weet dat die arbeid uit handwerk bestaat. Een deel der opbrengst van dit werk (de drietienden) maakt eene reservefonds uit, toebehoorende aan de veroordeeldenhet overige wordt gestort in de Staatskas. Be gebroeders Peltzer zullen somtijds bij ver- gunning hunne naaste bloedverwanten te Leuven mogen zicn. In den winter zullen zij het costuum van grijs laken met kap dragen; in den zomer dragen zij het grijs lijnwaden costuum. Hun eten zal grooten- deels bestaan uit gekookten rijst, zelden uit vleescli. Gedurende de tien eerste jaren zullen zij niemand anders zien dan hun bewaker. Te Molenbeek-Sa Sicard 's avonds om a een zak op den grond hc ging zijn vader halen, ci voddenraper van beroep is. en bleek te bevatten het noc klein meisje. Be schedel was haren waren nat van het bloed, denaar bovendien door een koord geworgd. Be kleeren waren versclm, was gebeel bedekt met bloed en slijk. bovendien, dat het kind nog het slachtoiu geweest van verfoeilijke lusten. Be kleine een dochtertje van zekeren AYalschaert. Ze ban haar broertje van school willen halen en was uit het huis geloopen. Iemand had de kleine Marie gezien, wandelend met een goed gekleed heer. Men zegt, dat het spoor van den moordenaar en van een medeplichtige reeds gevonden is. Te Funfkirchen (Hongarije) werd kort ge- leden eene boerin onthoofd, bescliuldigd 27 moorden begaan te liebben, waarvan 7 gevallen later wettig we.rden bewezen. Yrouw Nagy was in haar dorp bekend als de algemeene raadgeefster. AATie vrouw, man, vader, kind of medeminnaar uit den weg wilde ruimen, wendde zich tot haar en kreeg dan een of ander gebak, waarin eene hoeveelheid ratte- kruid, die voor het doel zijne werking nooit miste. Zijzelve is tweemaal gehuwd geweest en heeft beide keeren hare mannen op deze wijze naar de andere wereld geholpen. Niettegenstaande dat alles hing zij steeds de vrome uittoen haar doodvonnis werd uitgesproken, verzocht zij in het leven te mogen blijven, ten einde voor haar vaderlaud te kunnen bidden. Hare dochter bevond zich in de voorste rijeu der toe- schouwers, toen de voltrekking van het vom.'is plaats had. o Be burgemeester van's Hage, hoofd der gemeente- politie, lieeit bepaald, dat voortaan op de publieke bals personen beneden 21jarigen ouderdom van beiderlei kunne, niet zullen worden toegelaten. Te Maastricht wordt sedert Bonderdag jl. vermist de zoon van den vleeschhouwer P, S., een braaf en oppassend jongeling van 25 jaren. Be beurs- belasting wordt te Amsterdam betaald aan het kantoor der hondenbelasting. In de Haar- lemmermeer onder Sloten is eene boerderij, groot ruim 60 hektaren, verkocht voor 59,846. Vijftig Ned. el boven Amsterdamsch peil zal men zich, ter gelegenheid van de Wereldtentooustelling te Amsterdam kunnen doen optrekken, teneinde daar een overzicht bij vogelvlucht te nemen van de hoofd- stad en haar omgeving. Baartoe zal nl. een Belvedere worden gebouwd. 0, die drukfouten In de Amst, Ct. leest men de volgende advertentie: Ileden overleed tot mijne diepe droefheid mijue geliefde eehtgenoote in den ouderdom van 40 jaar, mij nalatende vijf jeugdige kinderen, alien te jong om.hun her- stelbaar verlies te beseffen. Be telegrafistte Amsterdam, die eenigen tijd geleden naar het buiten- gasthuis werd vervoerd wegens plotselinge krankzin- niglieid, her vat weder, volkomen hersteld, zijn dienst. Be stparine-kaarsenfabriek van de flrma Brandon, te Amsterdam is jl. Zaterdag gesloten. 800 men- sclien zijn daardoor zonder werk. Be deur- waarder P. Huet, bij het Brusselsche hof van cassatie, die nauwelijks twee maanden geleden zijn eeuwleest vierde, is den 21 Bee. jl. gestorven. Hij was te Brussel den 7 Oct. 1782 geboren. Te Vannes is een visscherssloep in 't zicht van Nevet omgeslagen. Be equipage uit 9 man be staande, kwam om in de golven. Be te Marseille gevestigde Grieken hebben een iuschrijvmg voor een standbeeld van Gladstone geopend. Be aca- demie te Athene heeft 300 frs. toegezegd en de kon maar niet warm worden. Andries zorgde voor haar, als ware hij heur zoon en zijn braaf, verstan- dig gezicht toonde diepen kommer. ,/Ga nu, Andries, ga maar slapen," zeide Saar, nadat zij thee gedronfcen had, //Voor ik eens goed geskpen heb, zal ik mij wel niet beter gevoelen." Andries ging naar een kamertje, dat tusschen den winkel en de keuken lag; maar hij ging niet "naar bed, doch bleef op den drempel zittcn, vlak voor de kamer van Saar. Hij hoorde, hoe deze beweging maakte, hoe zij de klep van liaarouden schrijflessenaar opensloeg en weer dichtmaakte, hoe zij met papieren bezig was, alsof zij deze in orde bracht.. Eindelijk werd het stil in haar kamer en deze stilte duurde eenige uren, maar toch bleef Andries op zijn post, tot hij een zucht vernam, die door een gesmoorde klacht werd gevolgd. Nu opeude hij de deur oumiddelijk. Er brandde nog liciit in de kamer. - Saar lag onrustig te woelen op haar legerstede. Haar gloeiend gelaat, haar vliegende ademhaling en haar gesmoorde zuchten getuigden voldoende, dat zij een hevige koorts had. Andries uitte een luiden kreet en ijlde naar de legerstede. »Mijn goede, lieve juffrouw Sara, hoe gaat het vroeg de sterke man, terwijl hem de tranen in zijn logeu stonden. Sara herkende hem niet en sta- jelde maar eenige onzamenhangende woorden, waarop Andries, die er anders niet zeer gevoelig uitzag, 'fon te weenen als een kind. Zijn snikken maakte, sonen geworp. duisternis geholpen, uit de staa den volgenden dag, daar het nog niv. was, in een weiland doodgeschoten. Een zathe te Haule, waarvoor 10 jaren geleden f 40,000 geboden is, kon het dezer dagen bij publieke veiling slechts brengen tot ruim f 15,000. ^Een in de Haarleinmermeer, in 1876 f 120,000 gekost hebbende, bracht nu bij publieken verkoop nog geen f 50,000 op. Bezer dagen zat in een der koffiehuizen te Zwolle een soort van boter-agent tamelijk op zijn vak te bluffen en zeide o. o. dat hij dadelijk 100 achtste vaten boter van 20 pond elk, le kwaliteit kon verkoopen voor f 22 per stuk. Een paar aannenkers maakten van dien bluf gebruik en namen onder getuigen den koop aan, onder voorwaarde van iv-ur door deskuiuligen. Toen den volgenden morgen deze keur zou plaats hebben, was er echter geen enkel vat boter te vinden en de bluffer zag zich genoodzaakt, de zaak af te maken door een ronwkoop van 100 aan ieder der aannemers. Bure bluf! Te Eindhoven had dezer dagen, des avonds te 10 uur, een aanranding plaats. Twee zusters, waarvan de een gehuwd is, huiswaarts keerende, werden staande gehouden en op schandelijke wijze inishandeld. Be ongeliuwde zuster had het geluk uit de handen van den aanrander te ontkomende andere werd, na vele ondergane beleedigingen, op haar hulpgeschrei ontzet. Naar men vemeemt, is de aanrander een persoon te Helmond. Be zaak is in handen der pclitie. Uit het pakhuis van de expediteuren Van Gend Loos aan het Hogendorpsplein te Rotter dam, is ontvreemd een' pakje, bestaande uit een kartonnen zeepdoosje, waarin f 172,50, bestaande uit 6 bankbiljetten van 25, 2 nieuwe munt- biljetten van f 10 en een rijksdaalder, weik pakje was afgezonden door Marta aesje en geadresseerd aan G. Mannesje, adres den heer Jongman, Breedstraat no. 93 te Leiden. AVordt verzocht opsporing en bericht door den commissaris van politie le afdeeling te Rotterdam. Als een bewijs van de hooge waarde die men tegenwoordig hecht aan Belftsch aardewerk diene dat deze week een klein potjetwelk gelieel zwart en verkleurt was, verkocht werd voor f 3.25 aan een rondventer die het overdeed aan een Belgisch koopman voor f 350. Be eerste had dus een aardig winstje,maar nog meer won de laatste, daar hij het aan een liefhebber voor fr. 3000 f 1490 verkocht. Men verzekert, dat het nog meer waard is. Bat iemand in een advertentie verlangtmet een dame in briefwisseling Ite treden, komt dagelijks voor maar zeldzamer is de mededeeling, die wij dezer dagen lazen van iemand die zich noemt ,/de vader van een zoontje, wien het tengevolge van Parijsche marmermaatschappij heeft een geschikt blok marmer aangeboden. Be komeet, die hier te lande (nominaal) geschitteid heeft, is sinds eenigen tijd ook- in China zichtbaar en heeft daar cen "einde geinaakt aan de politieke loopbaan der dat de zieke haar hoofd naar hem toekeerde en fluisterde,/AVeen ween niethet zalgauw weer beter Maar de goede Andries bleef snikken. Be nacht scheen hem nog een eeuw te duren. Zoodra (k morgen aanbrak, klopte hij bij de waschvrouw aan', wie hij verzocht, of zij een oog op de zieke wilde Imuden, terwijl hij een dokter ging halen. AVeldra keerde hij met een geneesheer terug, die zijn hoofd scliudde en meende dat de zieke gevaarlijk was, nadat hij haar eens goed gezien en haar pols gevoeld had. Saar was ernstig ziek. Zoodra de oude vrijsters dit lioorden, boden zij zich aan om de zieke te verplegen. Saar had haar immers zoo dikwijls een dienst bewezen en daarom hadden zij het beste mensch ook lief gekregen. Het jongste oudje nam dadelijk plaats bij het ziekbed, waarna Andries heenging. Hij bleef lang weg. Ondertusschen lag Tante Saar te ijlen. Zij sprak over haar kinderen en zei, dat zij sterven zoude zonder -deze omhelsd te hebben en zonder dat deze haar moeder hadden leeren kennen. Be goede Cornelia en haar zuster stonden daarover zeer verbaasd en al waren zij hoogst fatsoenlijk en al hadden zij ook medelijden met de arme zieke, toch konden zij haar nieuwsgierigheid niet onderdrukken. Het gevolg daarvan was, dat zij alles in de kamer begonnen te doorsnuffelen, waarbij zij toevallig de ongesloten klep van den lessenaar openden. Be lessenaar bevatte verscheiden voorwerpen, zooalseen gouden lialsketting, die eeuwen oud kon zijn en waarop een adelijk wapen was gegraveerd. Er lag ook een pakje, dat oogen- brieven bevatte en verzegeld was met seni een adelijk cachet, dat ook in den lessenaar lag. Het adres van het pakje luidde Ben hoogwelge- boreq heer baron Karel Geuzau Schildkrona.. Tegen den middag keerde Andries terug, maar niet alleen en ook niet te voet, doch op den bok van een prachtige slede, waaruit hij een nette dame en een deftig jonkman hielp stijgeu. Andries ge- leidde beiden in de ziekekamer, w-aarna hij de legerstede naderde en der zieke eenige woorden toefluisterde. Cornelia hoorde hem zeggen ,/Uw kinderen zijn hier." Saar sloeg haar oogen op, wierp een helderen, verstandigen blik op Andries en zei toen met een matte stem„AAraar zijn zij Andries ging nu op zijde en de twee vreemde- lingen naderden. Saar stak hun de handen toe en zei duidelijk ,/Nu sterf ik tevreden, mijn taak is volbracht, uw toekomst is onbewolkt. Mijn zoon mijn dochter, moge de Allerhoogste over u waken. Oinhels uw moeder." „Onze moederherhaal- den beiden verbaasd, terwijl zij zich over de zieke bogen. Saar lei haar eenen arm om den lials van haar zoon, met den anderen omvatte zij haar dochter en fluisterde: Alles zal u duidelijk worden, als ik gestorven ben." Meer kon zij niet zeggen. Be koorts nam in lievigheid toe, zij begon weer te ijlen en zij bleef buiten kennis. Acht dagen later werd Tante Saars overschot grafwaarts gedragen. In den stoet zag men den baron Karel Geuzau Schildkrona. Andries hielp de kist mededragen. In de volgende lente kwam er op den grafheuvel een eenvoudig marmeren kruis, waarop niets dan Tante Saar te lezen stond. Yan alle graven op het kerkhof werd dat van Saar het best onderhouden. Elken morgen kwam een jonge rouwdragende dame in een rijtuig, die aan het kerkhof afsteeg en het kruis met frissche kransen versierde en iederen avond hield zich Andries bezig met de bloemen, die hij aan den voet van het kruis had geplant. Ben kleineu winkel had Andries overgenomen. Be klanten misten de goedhartige oude Saar wel, maar te harer gedachteuis en ter eere van haar gin- gen zij voort met het koopen van hun levensbe- hoeften in den kleinen winkel. Andries was wel niet vriendelijk en voorkomend, zooals Sara geweest was, maar ernstig en stil. Boch was hij haar neef niet. Wel was het onaangeuaam, dat hij den winkel des avonds zoo vroeg sloot, omdat hij anders niet naar het graf van Saar kon gaan en daartegen was niets te doen. En ipen kon het koopen toch niet bij hem nalaten Als de vrouw van den armen werkmau brood en melk voor haar kmderen mflest borgen en Andries haar dan crediet weigerde, dan was er een bezwering, die steeds zijn hart vermurwde. jtJktt zoude Saar niet gedaan hebbenzei men en dadelijk kreeg men wat men verlangde. Be twee oudjes betreurden Tante Saar innig, omdat zij veel aan haar misten. Zij hadden een goeden steun, een gonde raadgeefster verloren (Wordt vervolgd.) (i Gttal. Geladen met: k. m. mhond. 360 In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. rnw ijzer, stukpoedercn, k. kolen, m. menerie, h. hont, ledig. uviliiu WW - - U <~J K- T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1883 | | pagina 2