Telegraphische berichten. Op de Engelsche stoomboot Miaca, kapt. Goundry, alhier aan de loskade van den spoorweg liggende, met bestemming om, na lossing der lading, van daar naar Gent op te varen, werd, bij het in ■werking brengen der machine, ontdekt dat de as gebroken was en diensvolgens de schroef was weg- gevallen, welke men later uit het kanaal heeft opgehaald. Men is nu wachtende op order van nadere bestemming. Ter vervanging van wijlen den beer J. Stevens zal eene verkiezing plaats hebben voor een lid der Provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Hulst, op Dinsdag 16 Januari a. s. en de herstemming, zoo die noodig is, op 30 Januari. Door den heer A. Brink, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Almkerk, is bedankt voor het beroep naar een dier gemeenten te Zierikzee. Uit Middelburg wordt aau het Hbl. geschre- ven, dat het thans zeker zou zijn dat de Rotter- damsche Lloyd hare kantoren in het aanstaande voor- iaar naar Vlissingen zal overbrengen en hare stoom- booten uit die haven naar Indie doen vertrekken. De N. R. Ct. spreekt dit bericht echter weder tegen. De St. Ct. bevat de wetten tot bekrachtiging van provinciale belastingen in verschillende pro- vincien. Voor Zeeland is die bekrachtiging verleend voor twee en dertig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over 1883; en vier en twintig op centen op de hoofdsom van de belasting op het personeel over den dienst 1883/84. Men schrijft uit MaastrichtHet begint er hier weer treurig uit te zien. De om de stad ge- Jegen dorpen, en met name Heugem, Limmel, Itteren en Borgharen, worden andermaal met over- strooming bedreigd. Reeds zijn alle buurtwegen onbegaanbaar en bij den geringsten was loopt ook het water over de rijkswegen. De molens en fa- brieken, die door het water van Maas of Jeker worden gedreven, liggen stil. In vele kelders staat het waterook een gedeelte van het stedelijk park slaat blank. De toestand is bijna dezelfde als in het begin van November. Heden avond half acht was het water wassende stand 46,20. Ook uit Belgie wordt was met aanhoudenden regen geseind. GE.V1EN3DE BER1CHTEN. In de vorige week hebben zich te Rotterdam weder 9 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Nu de vergunning tot drankverkoop door J. deJ. te Baarland is ingetrokken, bezit dat dorp geen enkele tapperij meer. Alleen op de haven vindt men nog zulk een gelegenheid. Omtrent den stand der Maas komen weder verontrustende be- richten. Het water is aanhoudend wassende. De prijs van f 500 voor een school— en ieesboek over de zuivelbereiding, door de Buma—stichting uitgeschreven, is toegewezen aan de hoofden van scholen te Beetgum en Leeu warden, de heeren Van der Maen en Boersma. In schijnbaar be- hoeftigen toestand is te Rotterdam in hare woning aan de Groote Markt overleden eene 76jarige vrouw. Bij onderzoek in hare woning vond men verschillende gouden en zilveren sieraden, beneveus twee spaarbankboekjes, waarop ruim f 2000 inge- schreven stond. Terwiji zekere Derks met de Kerstdagen van Leur naar Batenburg ging, is hij ouderweg in een waterplas verdronken. Hij leed aan vallende ziekte. In de Molenstraat te 's Hage is een kind, dat water en vuur had ge- haald, gevallen en door het heete water deerlijk gebrand. Aau den raad der gemeente Ilemelumer Oldephaert en Noordwolde is een adres, onder- teekend door 220 hoofden van huisgezinnen, op- gezonden, houdende verzoek om geen stoomtram op de publieke wegen toe te laten. Als curiositeit kan gemeld worden, dat bij de verkoopiug der nalateuschap van wijlen mej. Van Dam te Gorinchem, waarmede men zich diie dagen heeft bezig gehouden, o. a. werden te voorschijn gebracht 26 parapluies, 200 paar kousen, 70 japonnen, enz. enz. In den avond van 22 dezer zijn in Belgie en naar het buitenland 1127 depeches verzonden om de uitspraak 7an het proces Peltzers bekend te makendie de peches bevatten in het geheel 37,008 woorden. Het hof van Oost-Vlaandereu te Gent heeft uitspraak gedaan in de zaak van den moord te Melle. De beide beschuldigden Bracke en Malyster zijn tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Te Ant- werpen heeft een concert plaats gehad ten voordeele van de overstrooming der Rijnbewoners. De ont- vangst bedroeg bijna 16000 fr. Het gemeente- bestuur van Darmstadt heeft dezer dagen aan een zekeren heer Securius uit Wiesbaden, vergunning verleend, om op zijn eigen kosten een inrichtiDg tot lijkenverbranding in den trant van die te Gotha te stichten. Te Munchen is een persoon wegens woeker veroordeeld tot twee maanden gevangenis- slraf en 500 M. boete. Hij had nl. aan een boer een som van 6000 M voor een maand geleend tegen 6 pCt. winst en 1000 M. provisie. Op- nieuw is te Brussel een vrouwelijke postbeainbte ontslagen en veroordeeld tot 50 fr. boete, omdat zij het geheim van een aangeteekenden brief ge- schonden had. De stoomketel in de groote broodfabriek buiten de Apoort te Groningen is met donderend geweld gebarsten. Een gedeelte buitenmuur en een venster zijn uit elkaar geslagen en de zware houten zok dering is versplinterd. Iliertoe bepaalde zich, wonder genoeg, de schade aan materieel, terwiji niemand persoonlijk letsel bekwam. Het ongeval is te wijten ann den stoker der fabriek, die van 2 tot 5 uur de functie van machinist vervulde. Hij had ten 2 uur stoomop gemaakt om bij de komst der werklieden ten 5 uur gereed te zijn en zich daarbij niet overtuigd van den stand van het water in den ketel, die uit watergebrek is Te Diekirch is dezer dagen een man be- j graven die in het veld door een wild zwijn was aangevallen. Zwaar gewond had hij zich voort- gesleept naar een op 100 meters afstand zijnde beek, om daar zijne wonden te wasschen. Toen hij echter den waterkant bereikt had zakte hij door bloed- verlies uitgeput ineen en viel in het water. Zekere J. H., oud 42 jaar en goochelaar van beroep, heeft ongeveer acht wekeu geleden de ge meente Arnhem verlaten, zijne vrouw met acht kinderen onverzorgd achterlatende. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is ovcrkomen. De commissaris van politie te Arnhem verzoekt zijne opsporing en bij ontdekking bericht. Het signalement van den man is: middelmatige lengte, bruine oogen, zwart krullend haar en donkere knevel. Naar het oordeel van alle rechtsgeleerden levert de voorziening in cassatie in zake het proces- Peltzer weinig kans van succes op. De veroor- deelden kunnen er trouwens niets bij verliezen. De chef der jury, de heer Godefroy, is naar Parijs vertrokken om daar een maand uit te rusten van de vele vermoeienissen. Men bericht, dat de advocaten Picard, Robert en van Calster in de gevangenis een onderhoud hadden met Ldon en Armand Peltzer. Mevrouw Peltzer bezocht 's avonds Armand en eerst na haar bezoek deelde de adv. Van Calster haar het vonnis mede. Armand en L6on zijn zeer terneergeslagen, vooral Armand die een andere uitspraak had ver- wacht. Na het uitspreken van het vonnis gebruikten zij geen voedsel voor Zaterdagmorgen. Armand spreekt geen woord met zijn broeder. In zijne redevoering in de Belgische kamer, heeft de Minister van Finantien aan de Kamer aangekondigd, dat de Minister van Justitie binnen kort een crediet van 300,000 fr. zou vragen voor gerechtskosten. Het schijnt dat die aanvraag van crediet betrekking heeft op de zaak Peltzer. Armand en Ldon zijn wel veroordeeld tot de kosten, doch men weet ook dat zij geen *docu- menten" meer bezitten. den ringen met diamanten en eenige andere voor- werpen van waarde in beslag genomen. Dit onder zoek heeft geleid tot de voorloopige aanhouding van vier personen, drie van hen zijn naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Het schijnt nu dat de papieren, die onlangs bij den Amsterdamschen kruier Van der Poll werden gavonden al waren het dan ook slechts lastge- vingen tot het doen van boodschappen bij dezen en gene wel degelijk in zdover van waarde zijn geweest, dat zij het middel waren om het verlo- rene terecht te brengen. Men hoopt nog meer te vinden; maar zooveel is nu reeds gebleken, dat, wanneer men 24 uren later ware gekomen, de vogels gevlogen waren geweest en de brillanten, voor de heeren Bosch Zoon van zooveel waarde naar Louden verkwanseld en daar gewis spoorloos verdwenen zouden zijn. Zaterdagnacht ontvingen de heeren Bosch van den rechter-commissaris bij de rechtbank te Rotterdam, mr. A. E. Croockewit, een telegram om Zondag zoo vroegtijdig mogelijk te Rotterdam te komen, en ze werden daar niet weinig verrast toen hun de diamanten uit het be- wuste pakket, dat indertijd zoo geheimzinnig ver dwenen was, ter waarde van p. m. f 70,000 werden getoond. Zij herkenden de voorwerpen onmiddelijk. De aangehouden persoon op de St. Anthoniebree- straat te Amsterdam, bij wien diamanten zijn gevonden, door Januetje Struik aan de heeren Bosch ontvreemd, is genaamd Conseuheim, commissionair in gouden en diamanten werken. Er ontbreken nu nog een broche en drie ringen met brillanten aan het ontvreemde van de heeren Bosch. Ongetwijfeld zijn ergens nog gelden of geldwanrdige papieren geborgen. Januetje betaalde alles content met geleende gelden. Zij, die haar leenden, kregen kostbare geschenken, die weer moesten dienen om crediet en vertrouwen te wekkeu, en nieuwe sommen te erlangen, waarmede dan weder de kostbaarheden werden betaald. Op het laatst, in December van verleden jaar, waren geen kapitalen meer te krijgen en ontstond het geschil met de firma Van der Gant. Toch was er nog genoeg over om goed te blijveu leven, en die omstandigheid deed zoovelen gelooven, dat er in- derdaad geheime bronnen van inkomst waren. Wanneer dit geding in openbare behandeling komt en alle getuigen worden gehoord, die in de instructie verklaringen hebben afgelegd, dan zal men vreemd opzien van zooveel list en sluw overleg aan de eene en zooveel geloof en goed vertrouwen aan de andere zijde. Want al hebben de geldschieters kostbaarheden, kleederen, huisraad, enz. enz. ten geschenke gekregen, ze hebben hunne kapitalen op verre na niet terug, en het merkwaardigste is dat bijna alles is geleend zonder eenig bewijs van ontvangst aan hen, die leenden. Er is eene familie te Haarlem door deze boerendeern (die f 1000 betaalde aan den geneeskundige, die haar bij hare bevalling bijstond) geheel geru'ineerd, om van anderen niet te gewagen. 't Is bevredigend voor het rechtsgevoel, dat de Rotterdamsche justitie in deze zaak zooveel licht brengt. Be Millioenen-juffrouw. Zaterdag is op last der Justitie, onder leiding van den inspecteur van politie J. F. Verschoor, opnieuw een huiszo'eking bewerkstelligd ten huize van Van Zutphen, aan de Leuvehaven no. 14 te Rotterdam, met het bizonder gonstig gevolg dat door de rechercheurs Randseu en Kuijpers, op een verborgen wijze, gevonden is de door misdrijf ver- kregen collier met diamanten, in zake de millioenen- juffrouw en zijn op dien dag ook, in een verdacht koffiehuis op het Steiger aldaar, door genoemden inspecteur in beslag genomen twee braceletten met diamanten, £en van welke een waarde van p. m. f 40,000 vertegenwoordigt, welke beide braceletten men in dat huis voor p. m. f 500 verkocht had zijnde in eerstgenoemde woning ook nog drie gou- '8 Gravenhage, 29 December. De Eerste Kamer heeft heden een tal van ontwerpen aangenomen zoomede de Hoofdstukken I en VII A. De Minister verklaarde, dat het Koninklijk besluit tot vrijstelling van zout voor het landbouw- bedrijf wacht op de volgorde der middelen om misbruiken te voorkomen. Nog verklaarde de Minister, dat het tegenwoordig plakzegel voor kwitantien tijdelijk is, en dat het zal vervangen worden door een kleiner en ge- perforeerd zegel. De kamer is gescheiden tot Maandag 15 Janu ari a. s. HANDELS3ER1CHTEN. Dordrecht 28 December. Lokeren, 13 Dec. 27 Dec. Wegens de feestdagen was de markt heden 9lechts door enkele schippera bezocht, waardoor de aanvoer zeer beperkt was en het aangevoerde tot vorige prijzen werd verkocht. Tarwe, Roftge, Gerst, Haver, 106 k„ fr. 20.76 a 22,75 12,76 13,75 12,75 14,25 20,50 a 22,50 12.50, 13,50 13,25 14,50 p. aak 12,25 14,00 13,00 14,50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2