De verdediger zeide aan het eind van zijn taak genaderd te zijn en een kreet van verlichtirig ging in de publieke tribune op. Op nieuw werd het publiek gewaarschuwd. Mr. Picard zag ver- outwaardigd van het woord af. Daarop trad Mr. Lejeune op zijn beurt in een wederlegging van de repliek van den adv.-gen. Met groote welsprekendheid verdedigde hij Armand tegen de beschuldiging van trots en hoogmoed. Hij had alles ten offer gebracht voor zijn broeder. Met de wet in de hand tracbtte hij het bewijs te leveren dat zij in dit geval onmogelijk kon geacht worden op Armand van toepassing te zijn en ontleedde daartoe art. 66 Codepdnal. Nadat Mr. Lejeune zijn rede te 6 uur geeindigd had, werden Leon en Arrnand achtereenvolgens ondervraagd, en verklaarden niets in het midden te brengen te hebben. De President onderwierp nu de volgende vragen aan het oordeel der jury: lo. Is Leon Peltzer schuldig, te Brussel op 7 Januari 1882 opzettelijk en met het oogmerk om den dood te veroorzaken een manslag te hebben begaan op den persoon van Guillaume Bernays? 2o. Is die misdaad bedreven met voorbedach- ten rade? 3o. Is Armand Peltzer scliuldig, te Brussel den 7 Januari 1882, opzettelijk en met het oog merk om den dood te veroorzaken een manslag te hebben begaan op Bernays, hetzij door de misdaad uit te voeren, hetzij door rechtstreeks mede te wtrken tot hare uitvoenng, hetzij door aan eenig bedrijf tot de uitvoering beboorende eene dusdanige hulp verleend te hebben, zonder welke hulp de misdaad niet zou kunnen zijn bedreven, hetzij door tot de misdaad uit te lokken door beloften, misbruik vau gezag of macht, of door listige en schuldige kunstenarijen 4o. Is die misdaad met voorbedachten rade bedreven P De jury ging nu in de raadkamer; de beschul- digden werden weggebracht en de zitting tot de terugkomst der jury geschorst. Ten 7,10 trad de jury weder binnen en na haar het Hof. De pre sident der jury verheft zich te midden van cen doodsche stilte en verklaart dat de jury op al de vier vragen met ja had geantwoord. Die uitspraak werd door het publiek mer toejuichiugen begroet en er heerschte een hevige beweging in de zaal. De beschuldigden worden binnengebracht. Het was een vreeselijk oogenblik, toen de advocaat-generaal over hen het doodvonnis uitsprak. De President vroeg daarop aan L6on of hij iets in het midden had te brengeD. Leon: Ik aanvaard mijn vonnis, ik heb het verdiend, maar ik proclameer dat mijn broeder onschuldig is. Men heeft, hem veroordeelende, een gtrechtelijke misdaad begaan. President Ik verbiedt u aldus te spreken. Gij beleedigt de justitie, doch ik zal het uit aanmer- king van uwe opgewondenheid door de vingers zien. LdonIk ben niet opgewonden. De gendarmen dwingen hem te gaan zitten. PresidentArmand, hebt gij iets in het midden te brengen Armand. Mijn vloek en die mijner dochter komen over de jury! Het woedende volk op de publieke tribune begon te schreeuwen. Nadat met de grootste moeite de stilte hersteld was, diende Picard een kiacht in wegens onregelmatigheden. Er was een getuige gehoord zonder beeediging, en er waren eens getuigen in de zaal die er niet mochten zijn. Het Hof verwijderde zich om over het vonnis te beraadslagen. Een kwartier verloopt in dood sche stilte. Leon blijft zich zelf gelijk, doch Armand heeft een lijkkleur en snakt naar lucht. Het is alsof hij opeens twintig jaar ouder is ge- worden. De verdediging laat hen terstond het verzoek om cassatie teekenen. Het volk lacht en tiert niet meer, maar het gejuich daarbuiten dringt in de gerechtzaal door. Het Hof keerde te 7 u. 35 m. in de zaal terug, verwierp de excepties, door de verdediging opgeworpen, en veroordeelde Ldon en Ar mand tot de straffe des doods, te Brussel te ondergaan. De veroordeelden hadden drie dagen den tijd zich in cassatie te begeven, maar zij hadden reeds het beroep geteekend, na de uitspraak van de jury. De veroordeelden worden weggevoerd. Armand kon nauwelijks op zijn beenen staan. Buiten waren militaire maatregelen grnomen om het volk in bedwang te houden en den gevangenwagen te be- schennen. Wio in het paleis van justitie was, werd opgesloten gehouden, totdat de wagen op weg naar de gevangenis was, Er heerschte een ge- weldige agitatie in de stad; het volk riep „Leve de justitie!" en toen de wagen voorbijreed liepen honderden dien na, Peltzer! Vaughan!" sciireeu- wende. Keizerin Eugenie heeft in twee instantien haar proces tegen het ge.meentebestuur van Mar seille gewonnen, dat haar den eigendom betwist had van het paleis en het park du Pliaro, dat door die stad in der tijd aan Napoleon III ten geschenke was gegeven. In een schrijven aan den heer llouher verzoekt de Keizerin dezen de noodige stappen te doen om, nu haar recht erkend is uit haar naam het paleis en het park, dat de Keizer op eigen kosten heeft doen inrichten, aan de stad Marseille ten geschenke tegeven. De waarde dezer bezittingen wordt op drie millioen frs. geschat. Door het Pransche hof te Riorn zijn veroor- deeld wegens de troebelen te Montceau, een per soon tot 5 jaar, een tot 3 jaar, 4 tot 2 jaar en 2 tot 1 jaar gevangenisstraf. Alio gezworenen heb ben een verzoek om gratie geteekend. 14 perso- nen werden vrijgesproken en voor de oveiige 8 heeft het hof verzachtende omstandigheden aange- nomen. De volgende gebeurtenis bewijst hoe een jong meisje drie knapen in moed en barmhartigheid overtroffen heeft. Bij de groote overstrooming te Dbrsdorf 11. was het water zoo hoog gestegen, dat het twee voet hoog in de woning eener arme weduwe binnendrong. De weduwe riep de hulp in voor haar en hare twee kinderen, doch te vergeefs, of- schoon drie knapen met waterlaarzen toegerust in het water stonden. De 20jarige dochter eener weduwe verzocht aan de drie knapen de ongeluk- kigen te helpen, doch daartoe waren zij niet te bewegen. Het meisje waagde zich nu door den vloed, haalde de vrouw uit het venster, droeg haar 20 voet verder en ondernam nog tweemaal den gevaarlijken gang, om de beide kinderen te red den. Ter eere van het meisje wordt haar naam geuoemdzij heet Wilhelmina Menges. GEMEN3DE BERICHTEIM. In de Rijks-postspaarbank is van 11 tot 20 December jl. meer ingelegd dan terugbetaald f 24,558,62^. Uit Breda wordt bericht, dat de gieting van het standbeeld van Jan van Nassau, hetwelk Vrijdag jl. heeft plaats gehad, uitstekend is geslaagd. Ds. K. 0. Feickens, Doopsgezind predikant bij 't Nieuwe Huis te Oldeboornis een paar uur na zijne openbare godsdienstoefe- ning plotseling door een beroerte getroffeu en overleden. De brievenbesteller Langenbach is door het Hof te Arnhem, wegens verduistering tot 5 jaar en zijn vrouw tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een feile brand heeft te Bergen- op-Zoom de boerderij van den landbouwer Bogers in asch gelegd. Broeiing van liooi schijnt oorzaak te zijn geweest. Een Nieuwedieper visscher heeft een monsterschelvlsch gevangen, grooter dan de bekende oudste visschers zich herinneren ooit gezien te hebben het dier was 97 centimeter lang. Te Nijmegen viel eene bejaarde vrouw in hare woning van een trap en bleef op de plaats dood. De stoomboot, varende tusschen Naaldwijk en Amster dam en Rotterdam, is in 't Hollandsch Diep ter hoogte van Moerdijk, op de terugreis, met voile lading gezonken. Een postbode van Doesborgh op Velp heeft bij de politie te Arnhem zich zelf aangegeven wegens diefstal van het bedrag van twee postwissels. Armoede schijnt den man tot die oneerlijke daad gebracht te hebben. Te Haarlem is tegen een timmermansgezel, die sterken drank mede naar het karrewei nam en ze aan zijn kame- raden voor 5 ct. per borrel verkocht, proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen vau sterken drank in het klein zonder ffvergunning." Te Bazel werd een meisje zoodanig door een sneeuwbal in den hals getroffen, dat zij bewusteloos op den grond viel en naar het hospitaal moest gebracht worden. Haar toestand is niet zonder gevaar. Te Nantes is een huis van vier verdiepingen plotseling inge- stort. Drie menschen zijn gedood en verscheidene andere gewond. Verleden week zijn te Londen 637 personen gestorven tengevolge van den nadee- ligen invloed van den mist op deademhnlingsorganen. Voor het meerendeel waren die personen natuurlijk borstlijders. In de mijn Hardenberg, bij Dort mund, is de mand, waarin de werklieden neerge- laten worden, door het breken van het touw, naar beneden gestort. Twintig manneu kwamen daar- door om het leven. Een hevige brand heeft de kaarsenfabriek van den heer Chatanay te Lyou vernield. De schade bedraagt 500,000 fr. Honderd werklieden zijn van hun broodwinning beroofd. De gemeenteraad van Middelburg heeft be- sloten stappen te doen, om den onhoudbaren toe- stand, waarin tegenwoordig de exploitatie van den stoomtram MiddelburgVlissingen verkeert, te doen eindigen of anders de concessie in te trekken. Te Broek in Waterland heeft zich eene socie- teit gevormd, „FIet Nut" genaamd, onder bescherm- heerschap van den burgemeester dier gemeente. Van deze societeit mogen geen heeren lid zijn. Onder ^heeren" worden verstaan personen, die niet alleen des Zondags, maar ook in de week „een hoed dragen." Deze societeit telt reeds 80 leden. De postbode J. G. Balsters, die voorgeeft den 8 November des nachts te zijn aangerand tusschen Winsum en Sauwerd, is bij besluit van den Minister van Waterstaat, uit den dienst ont- slagen met ingang van 8 November 1882, terwijl rechtsingang tegen hem verleend is wegens ver duistering van gelden. Alweer wordt een huiszoeking gemeld, ten gevolge de millioenen—julfrouw-kwestie, thans bij de schoonmoeder van Jannetje's broeder, Gerrit Struik. Be bewoonst.er was afwezig, zoodat deuren en kasten op last der politie opengebroken werden. Er heeft zich te Woerden dezer dagen weer een merkwaardig staallje van bijgeloof voorgedaan. Ten behoeve van een zieke, van wie men vermoedde dat zij betooverd was, werd de raad van eene waarzegster ingewonnen, die in vrij onbepaalde termen de tooveres aan wees. Hierr.a werd over- gegaan tot het martelen van een zwarte kip in kokend water. Het hielp echter niet veel, daar de tooveres zich niet liet zien en de patiente den volgenden dag stierf. Te New-York begint men huizen te bouwen waarin de bevolking van een groot dorp geher- bergd zou kunnen worden. Zoo is er een gebouw van 10 verdiepingen, waarvan de twee hoogste tot droogplaatsen en bodenkamers zijn ingerichtwant men veronderstelt, dat elke familie, die deze reuzen- kazerne betrekteen dienstpersoneel heeft, dat minstens uit vijf personen beslaat. Er zijn vier machines, die de huurders naar de verschillende dtages brengen, welke elk acht woningen bevatten, zoodat 64 familien in dit huis een onderkomen vindeu. Op de eerste verdieping is een restaurant ingericht, waar de huurders hun diner kunnen bestellen. De ontploffing op Mont-Valerien waar van in de telegram men sprake was en die bijna 30 personen verwondde heeft nog verschrikkelijker gevolgen, dan men reeds in den aanvang vreesde, Het blijkt namelijk, dat de toegebrachte wond'gn bij velen zoo kwaadaardig wareu, dat genezing een onmogelijkheid werd. Reeds zijn dan ook acht der gewonden overleden en heeft deze ramp in het ge- heei dus reeds tien slachtoffers gemaakt, terwijl men de gegronde vrees koestert, dat het daarbij niet blijft. De Iersche boer Flynn is ter dood veroor deeld wegens den moord op twee deurwaarders, die doodgeschoten, in een zak genaaid en in een meer geworpen werden. In twee maanden zijn 13 boeren wegens moorden ter dood veroordeeld en daarvan zijn reeds 5 ter dood gebracht. Een eigenanrdige, bijna onuitputtelijke bron van inkomstsn heeft zich de raad der gemeente Sittard weten te schaffen. Deze heeft nl. besloten om een belasting te heffen op alle publieke ver- makelijkheden als bals, concerten, tot straatmuziek incluis. De straatmuzikanten betalen er 25 cents per dag ieder.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 3