BU1TEN LAN IX Gemengde berichten. Telegraphische berichten. tot stand koraen van onzen tramweg heeft het gemeentebestuur alhier begrepen iets tot de verbe- tering onzer gemeenschapsmiddelen te moeten doen. Den ondernemer der diligence-dienst van bier op Breskens is eene subsidie toegezegd onder verplichting tweemaal daags heen en weer op Breskens te rijden, een en ander met ingang van 1 Januari a. s. Op het bericht, dat ook de Eerste Kamer de overeenkomst betreflende de exploitatie der haven- werken aldaar door de Kon. maatschappij yDe ScheJde" had goedgekeurd, werden aldaar onmidde- lijk van de meeste open bare en van vele particuliere gebouwen de vlaggen uitgestoken. De vreugde is er algemeen. Van een 40tal burgers van Vlissingen ontving de burgemeester, de heer A. Srait, als souvenir een prachtig piece de milieu en een Mercuriusbeeld met een album, bevattende de namen der deelnemers, ook werd hem eene serenade metfakkelhchtgebracht. Door den grooten nood gedrongen heeft de gemeenteraad te Yerseke voor 3 raaanden tot onder- wjjzer benoemd den heer J. Ball, oud 52 jaar bezitter van den 3e rang, tegen woordig depothouder der Middelburgsche broodfabriek te Middelburg, vroeger onderwijzer, catechiseermeester en evangelist. dan in 't financieel belang van den Staat, en uit de aangehaalde cijfers blijkt verder, dat het publiek zijne liefhebberij om te loten jaarlijks betaalt met bijna een millioen gulden. In 1860 werd opgericht de Billitonmaat- schappij, ten doel hebbende de exploitatie der concessie, welke voor den tijd van 40 jaren was verleend aan Prins Hendrik en baron Van Tuijl van Serooskerken, tot het ont?inneu en in exploi tatie brengen van onbebouwde gronden op het eiland Billiton. Spoedig bleek eohter, dat het eiland zoo rijke tinmijnen bezat, dat men zich tot het ontginnen dier mijnen bbpaalde en verder naar het eiland niet omzag. Er is nu aan die maatschappij, bij besluit van den Gouverneur-Generaal, bekrachtigd door Z. M. den Koning, verlenging der concesse voor den tijd van 40 jaar toegestaan, waardoor haar een voor- deeltje van 70,000,000 (zegge zeventig millioen) Nederlandsche guldens is bezorgd. De Tweede Kamer bemoeit zich met het zaakje, daar die 70 millioen nu voor de Nederlandsche schatkist zijn verloren gegaan. Men zal trachten de verlenging der concessie in te trekken. De Minister van Financien maakt bekend, dat bij hem door tusschenkomst van een R. C. prieeter ontvangen is een som van f 1085, in bankbiljetten, onder het postmerk Haarlem, dd. 9 dezer, tot voldoening van te weinig betaald suc- cessierecht ingezonden. Bij beschikking van den Minister van Wster- staat, Handel en Nijverheid is met ingang van 1 Jan. a. s.lo. aan P. de Kiewit op zijn verzoek eervol ontslag verleend als opzichler van den wa- terstaat 8e kl.; 2o. benoemd tot opzichter van den waterstaat 3e kl. J. Bos, thans opzichter 4e. kl; en tot opzichter van den waterstaat 4e. kl. J Bouterse, thans buitengewoon opzichter. Gedurende November werden door den stoom- tram Bergen op ZoomTholen vervoerd 4571 personen. Opbrengst 967,85. Het goederen- vervoer beliep in die snaand f 227,95$ Van 15 September tot ultimo November werden 20751 personen vervoerd. Opbrengst f 4250,20. Het guederenvervoer bracht op gedurende dien tijd 480,36. De heer A. Doornbos, steenfabrikant te Los- dorp, is wegens het leveren van steen aan den aannemer van den verbouw en de vergrooting van het schoolgebouw te Holwierde, en dus wegens een handeling in strijd met art. 29 der gemeentewet door Gedep. Staten van Groningen vervallen ver- klaard van het lidmaatschap van den raad van Bierum. De opbrengst der middelen over November 1882 bedraagt f 9,848,713,02$, tegen 10,145,810,49$ in dezeifdo maand van het vorig jaar. Terwijl de opbrengst over de elf eerste maanden van 1882 be draagt 96,180,872,19$, tegen 96,641,334,01 in de elf eerste maanden van 1881. Omtrent de international koloniale tentoon- stelling te Amsterdam wordt o. a. het volgende gemeld Reeds meer dan 1000 inzenders uit ons land hebben te zamen eene plaatsruimte aangevraagd van 6800 M2., en wel 4800 M2. in het hoofdge- bouw en 2000 M2. in de machinegalerij. Ruim 1100 Belgen hebben zich aangegeven, die in het hoofdgebouw 9000 M2. en in de machinegalerij 2000 M2. ruinate zullen innemen. Krupp te Essen heeft 128 M2. aangevraagd, de firma Grudon te Maagdenburg 225 M2. Het huis Sue te Parijs heeft aangevraagd voor den aanleg van een electri- trischen spoorweg van 800 tot 1000 M2. De groote machinefabriek Cail Co. rekent 5500 M2. noodig te hebben. De staatsloterij is voor onze schatkist een melkkoetje, dat niet wel gemist kan worden, zoo meent men en toch blijkt, dat de Staat jaarlijks slechts ongeveer 430000 voordeel er van trekt, terwijl enkele bevoorrechten jaarlijks f 540000 van de winst in den zak steken. De staatsloterij bestaat dus meer ten bate van enkele personen, De advocaat-generaal bracht in zake het proces Peltzers-Bernays jL Woensdag zijn belangrijk re- quisitoir, dat reeds 2 dagen geduurd had, ten einde. De heer Van Maldeghem deed in zijn requisitoir vooral uitkomen dat Leon naar Europa gekomen was op bevel van Armand. Te Parijs werd door Leon en Armand de moord beraamd. Om die samenkomsten geheim te houden, werd een ge- fungeerde persoon in het spel gebracht, een zekere Murray en tot voorbereiding van de misdaad te Parijs nieuwe naamsverandering aangenomen. Een geheel doolhof van logen en bedrog werd door den adv.—generaal ontmaskerd, een doolhof om de justitie op het dwaalspoor te brengen. Te Linden werd een pistool gekooht, dat Bernays den dood moest geven. Den 2 Jan. te Brussel teruggekeerd, werd alles in het werk gesteld om Beraays naar het huis in de Rue de la Loi te lokken. Hij kwam er inderdaad en naar de eigen opgaaf van Vaughan behoefde Bernays geen rijtuig te nemen. Het huis in de Rue de la L"i was vlak bij het station gelegen en voor het overige, schreef Vaughan, zou in den loop van den dag zijn rijtuig ter beschikking van BernBys zijn. Waarom dat allesp Om to voorkomen dat Bernays aan het station een rijtuig neemt. De koetsier zou later zich kunnen herinneren dat hij Bermys naar het huis Rue de la Loi heeft gebracht. Wie weet of Bernays zijn koetsier niet gelast buiten op hem te wachten? Wie weet of de koetsier niet iets hoort van het pistoolschot Daarom was een huis gehuurd vlak bij het station; daarom werd Bernays gewaarschuwd dat hij te voet kon komen; daarom werd het fictieve rijtuig van Vaughan voor 't verder verlaop van den dag ter be schikking van Bernays gesteld. Hoe dat alles ijs- koud was beraamd en met ongelooflijke slimheid bedacht Ziedaar dan Bernays in den valstrik gelokt. Of L6on alleen in huis was, is een moeielijke vraag. Is het feit te veronderstellen dat een ander ergens verborgen was om in geval van nood Leon bij te springen. Aangenomen dus dat L6on alleen was, heeft Vaughan eigenhandig de deur moeten openen iets wat op zich zelf genomen vreemd klinkt. Bernays is terstond bij het binnentreden van het kabinet, bukkende onder de portiere, ter wijl hij de donkere vreemde kamer binnentrad, van achteren getrnffen cn geslacht als een os, terwijl de moordenaar hem daarna hnlpeloos liet liggen, waar hij was gevallen en waar hij dan ook is uitgebloed. En daarna is het licht en het vuur aangelaten, teneinde den geen die later in het huis kon komen, de taak gemakkelijk te maken hij het tot stand brengen van de vooraf beraamde misse en sc&ne. Wie is degeen die den vreeselijken moed heeft gehad een paar dagen later het huis binnen te treden om het lijk in den stoel te zettenp De doctoren verklaren den indruk van den voet van Armand herkend te hebben we hebben dat niet eens noodig om de medeplichtigheid van Armand te bcwijzen Zij vloeit voort uit alle feiten en uit den geheelen loop der zaak. Advocaat-Generaal eindigde hiermede zijn requi- sisoir. Hij zal geen conclusien nemen. Zijn doel was de waarheid in het licht te stellen. Aan de jury thans om naar geweten, eer en plicht, uit- spraak te doen Sedert gisteren zijn de verdedigers aan het woord. Men verwacht de uitspraak der jury a. s. Dinsdag- avond of Woensdag. Deze week heeft de Belgische Kamer de beraadslaging over het wetsontwerp tot regelin" van het gebruik der Vlaamsche taal in de in- richtingen van middelbaar onderwijs voortgezet en ten slotte een amendement aangenomen, waarmede de minister van onderwijs zich vereenigd had, en hetwelk voorde voorbereidendeklassen der middelbare scholen in de Vlaamsche gewesten des lands het Vlaamsch en Pransch op gelijken voet stelt. Ver- worpen werd een radikaler amendement van het lid Coremans, strekkende om de Fransche taal van de bedoelde klassen voor de eerste twee jaren van het onderwijs uit te sluiten. le Parijs heeft een Joodsch koopman in diamanten Rappaport, zijn 19jarige dochter gedood en zichzelt daarna doodgeschoten. Rappiport was sedert 1876 van zijn vrouw gescheiden; zijn dochter had een liaison aangeknoopt met een rijken Span- jaard en de vader had die zelfs aangeunocdigd, meenend, dat de Spanjaard met zyn dochter zou trouwen. Toen het bleek, dat de man reeds ge- huwd was, werd de vader wanhopig. Op zijn schrijf- tafel vond men een brief luidende dat de ondank- baarheid van zijn dochter hem tot zelfmoord had gedreven. Te Weenen is een oproer uitgebroken onder de personen zonder huisvesting, wien in een oude politie—gevangenis een schuilplaats was aangewezen. Zij vonden het eten te slecht, dreigden de poli- tieagenten met hun messen en staken het bedstroo in brand. Niet zonder moeite gelukte het de op- roerigen te bedwingen. Te Antwerpen is een 70jarige grijsaard dood in zijn woning gevonden. Ofschoon hij zeer rijk was, leefde deze man armoedig. Hij had noch dienstbode, noch werk vrouw en werd door uiemand verzorgd. Men noemde hem ffde gierigaard." Zijne zwarte majesteit koning Tofa, aan de westkust van Afrika, heeft bij eene Hamburgsche firma eentroonbed besteld, dat thans voor de venster- ruilen van een depot dier firma te kijk ligt. Het bed, waarin drie fluweelen matr<ssen, een roode, een zwarte en een witte, met zijden dekens van dezelfde kleuren, moet den koning over dag als troon en 's nachts als beddienen. Boven het, van rood gaas ter afwering van insecten omgeven, meubelsluk verheft zich een roode met gouden franje versierde koepel, waarop een eigenaardig soort van kroon rust. Het geheel is volgens Euro- peescbe begrippen niet erg smaakvol en zal eerstdaags worden afgezonden. 's Gravenhage, 15 December. In de heden ge- houden zitting der Tweede Kamer is besloten, ook bij alle stukken van haar uitgaande, na 1 Januari de nieuwe spelling aan te nemen. Het debat over hoofdstuk Marine is aangevangen. De heeren Lieftinck, Gratama, Van der Hoop, Kool en Wasse- naar bespraken de Adderramp; zij brachten hulde aan de slachtoffers, maar betoogden, dat er, hetzij bij het Departement of bij de Marineambtenaren schuld was. De Minister van Marine bracht eenige verontschuldigingen in, verklaarde de wenken van de commissie te zullen opvolgen en alles te doen wat de zelfstandigheid der commandanten niet benadeelden. Na een debat hierover, heeft de Minister aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2