TER NEUZEMSCH£ COURANT Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voar Zeeuwsch-VIaanderen. BINNEN LAND BIJ VOKOSKIL Zaterdag 9 December 18S2. No. 1833. RECHTSZAKEN. Arrotnlissenieuts-rcchtbank te Miiliielbarg. ZEGELWET. Ter Neuzwt, 12 December. VAN DE De rechtbnnk beeft in bare zitting van 5 December de volgcnde vonnissen uitgesproken 1P. d. C., arbeider te Koewacht, is wegenslo iaster2o. feitelijke en gewelddadige wederstand jegens den gewapenden arm, veroordeeld tot 8 dagen celstraf. K. L. II., schaapherder te St. Jansteen, is wegens mishandeling, veroord. tot 8 boete of 8 dagen gevangenisstraf. V. N. V., visscher te Philippine, is wegens mis- handeling. veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevang. 8. v. W., vrouw van A. d. W., te Axe!, is wegens eenvoudige diefstal, veroord. tot 8 dagen celstraf. K. J. H. en J. H., arbeiders te Ter Neuzen. zijn wegens eenvoudige diefstal, de eerste vrijgesproken, de tweede veroord. tot 3 dagen celstraf. Bij het naderen van het tijdstip (I Januari 1883) waarop de wet van 11 Juli 1882 (Stnatsblad no. 93) tot wijziging der wet op het recht van zegel in werking treedt, is het zeker niet van bslang ontbloot hare voornaamste bepalingen meer onder de aandacht van het publiek en voornamelijk van den handelsstand te brengen. In art. I bepaalt zij dat aan een vast zegelrecht van vijf centen zijn onderworpen alle zonder tnsschenkomst van eenig openbaar ambtenaar opgemaakte, niet uitdrukkelijk vrijgestelde, kwitantien en andere eenzijdige aoten of geschriften, bevattende de erkenning door of namens den sehuldeiscber van het geheel of gedeelteljjk te- nietgaan esner geldschnld, onverschillig in welken vorm die stukken overigens zijn opgemaakt, ook al ware het in ciien van berichten of brieveu, zoodatalle kwitantien, voorzoover zij een bedrag boven 10 betreffen, in plaats van aan 21 cent, zuoals vroeger, thans aan een bedrag van 5 cent zegelrecht zijn onder worpen. Dat zegelrecht komt ten laste van den schuldeDaar. Het is dus den leverancier3 aan te bevelen, aan hunne afnemers, en particulieren onderling, geeue kwitantien voor bedragen boven 10 ongezegeld af te geven, temeer daar zjj het recht hebben, van hem, die betalen moet de 5 centen voor zegelrecht te vorderen. De voldoening van dat recht moet geschieden, voor hier te lande opgemaakte stukken, door daarvoor te gebraiken het van Rijkswege uitgegeven gezegeld papier of het op verzoek van belanghebbenden gestempelde papier of perkament, of eindelijk door opplakking van een plakzegel voor de onderteekeniDg. Is dit voorsehrift niet nageleefd, dan wordt eene boete van 25 door den schuldeischer verbeurd. Deze bepalingen zijn niet toepasselijk op dekvitan- tien voor betaalde rijks-, provinciate- of plaatselijke bel&stingen, polder-, dijk-, molen- of sluisgelden en andere watersohapslasten, waaromtrent de bestaande bepalingen blijven gelden. Art. 5 bepaalt dat alle wissels, assignation, bank- en ander papier aan toonder cn ander handelspapier, binnen het rijk betaalbaar, alsmede de duplicaten of kopieen van al deze stukken, behoudens eenige, voor het publiek van minder belang zijnde uitzonderingen, onderhevig zijn aan een recht van vijf cents van iedere honderd gulden. Het recht wordt berekend over het bedrag in het stuk uitgedrukt, over ronde sommen van 100 tot een bedrag van f 500; boven de f 500 over ronde sommen van 500 tot een bedrag van 10,000 en boven de 10,000 over ronde sommen van 1000, terwijl volgens art. 4 dat recht zal opklimmen met 5 centen tot 25 centen en voorts, telkens met 25 centen tot 5; en boven de f 5 telkens met 50 centen. Voor een wia»el of under hier voor genoemd handelspapier, tot en met f 100 is dus verschnldigd 0,05 boven 100— 200 0,10 200— 300 0.15 800— 400 0.20 400— 500 0,25 500- 1000 0,50 1000- 1500 0,75 1500— 2000 1,00 2000— 2500 1,25 2500— 3000 1,50 3000— 3500 1 75 3500— 4000 2,00 4000— 4500 2.25 4500— 5000 2,50 5000— 5500 2,75 boven f 55006000 ver3chuldigd f 3 00 6000— 6500 3 25 6500— 7000 3,50 7000— 7500 3,75 7500— 8000 4,00 8000— 8500 4,25 8500— 9000 4,50 9000— 9500 4,75 9500—10000 5,— en boven de 10000, voor iedere 1000 of gedeelte daarvan meer f 0,50. Wissels en alle ander handelspapier, buiten bet Rijk betaalbaar, alsmede het binnen het Rijk betaalbare zoogenaamde kort papier, waaronder de wet verstaat dat, hetwelk betaalbaar i3 gesteld, hetzij op zicbt of vertoon, hetzij uiterlijk drie dagen na zicht of vertoon of wel uiterlijk acht dagen na zijne dagteekening is slechts onderworpen aan een vast recht van vijf centen. De voormelde rechten zijn niet aan opceuten onder worpen. Ingeval van overtreding is eene boete verbeurd van hondermaal het niet betaalde recht, dooh minstena vijf en twiutig gulden. Is een in het buitenland getrokken vvissel in meer dan den exemplaar opgemaakt, of zijn daarvan kopieen vervaardigd, dan zijn de meerdere exemplaren en kopieen vrij van het recht, mits lo. op den prima- of oorsproukelijken wissel het recht behoorlijk zij voldaan; 2o. de houder of de acoeptant, die binnen het Rijk op een der meerdere exemplaren of der kopieen het eerst zijne handteekening zet, aan die handteekening deze verklaring doe voorafgaan: Het zegelrecht is op den (prima- of oorspronke- lijken wissel) behoorlijk voldaan." Die deze verklaring in strijd met de waarheid onderteekent, beloopt 1000 boete. Wanueer de aan het zegelrecht onderhevige stukken buiten 's lands zijn opgemaakt, moet daarvan het recht worden voldaan alvorens hier te lande verhandeld, geaccepteerd, geendosseerd, betaald, gekwiteerd of voor aval geteekend te worden, of voor dat wegens non- acceptatie of non-betaliug dier stukken protest wordt gemaakt. Hiervan zijn uitgezonderd de wisselbrieven, briefje# aan order of toonder en ander handelspapier, in de overzeesche bezittingen van het Rijk opgemaakt en aldaar van zegel voorzien. Overtreding hiervan, ook ten opzichte van binnen 's lands opgemaakte stukkenwordt gestraft met boete van 100 maal het niet-betaalde recht, doch miustens 25. scnappenjxe en staaiicunaige toesianaen. voortdurena tocli is die eeuwige Oostersche kwestie op 't tapijt en houdt Europa tot de tanden gewapend, terwijl die staande legers met hunne millioenen bajonetten en juistheidwapenen, met hunne duizeuden vuur- monden en verdere moordtuigen, de oude wereld tot een groot en geducht legerkamp maken en de kanker zijn van alle vollcswelvaart. En toch, met de hand aan het zwaard en het oog naar't Oo3ten gericht, is geen der mogendheden gerust en heerscht er onder hen een wederkeeri\r wantrouwen. Nadat onlangs onverwacht de Montenegrijusche gren9- kwestie weder opdangde, heeft Turkije zich met een nOta tot de mogendheden gewend, om haar bezwaren tegen Montenegro's optreden kenbaar te maken. Nog nooit hebben de mogendheden zich zoodanig gehaasl met de beantwoording van een Turksch schrijven als nu, wat zekcr bewijst hoe algemeen men behotfte gevoelt om alles uit den weg te ruimen wat ffde goede verstandhouding" in gevaar zou kunuen brengen De mogendheden verklaren zich bereid om de gricveu van Turkije te onder- zoeken en zullen, zoodra het weder het veroorlooft, commissarisseu naar het grensgewest Kolatschin zendeu, terwijl zij tevens den Yorst van Montenegro hebben aangsmaand om zich te onthouden van overhaaste slappen, die alleen tot zijn eigen nndeel zoudeu kunnen uitloopcn. Het is te voorzien dat die aanmaning weinig gehoor zal vinden, als Montenegro als stokebrand voor fiusland op het Balkan-sehiereiland moet dienst doen. Groot opzien hebben de laatBte gebeurtenissen in Kon- stantinopel teweeg gebracht in alle staatkundige kringeu. De vreemde handeling van den Sultan met zijne raadslieden heeft zelfs tot onderlinge gedachtenwisseling aanleiding gegeven. De mogend- hedeu, zoo verneemt men uit die kringen, hebben roortdurend bun aandacht gevestigd op den vcrderen loop die de zaken in Konstautinopel zullen nemen, daar een voortzetting van die grillige Oostersche ttaatkunde gevaar voor den algemeeuen toestaud vuorsiei er iou weru siccus uuor ue meeruerneiu afgestemd. Thans echter heeft de brndsraad er in toegestemd, om de zaak op deze wijze bij den Rijksdag aanhangig te maken. Het is echter met waarschijulijk, dat de beslissing van dat lichaam nu anders zal uitvallen dan vroeger, tenzij het zich bij verrassing door Bismarck laat nemen, want het is zeer waarschijulijk, dat hij op toekomstige gebeurtenissen zal ziuspelen, die den maatregel noodig maken. In Oostenrijk is het Huis vail afgevaardigden ook geopend. De Minister der geldmiddelen gaf een zeer rooskleurig overzicht. Alles was zoo gunstig mogelijk. Mein Liebchen was willst du noch mehr! Nog eens wtrd de ambtelijke vwaar- heid" verkomligd, dat Bosme en de Herzegowma thans in de kosleu van hun eigen bestuur voorzien. Uit ltuslaud komen nog voortdurend berichten der wOelingen van omwentelingsinaunen. De Czaar begint zich thans werkclijk iets meer in het open baar te vertoonen. Hij is weder onverwacht met de Keizenn en zijn gevolg naar St. Petersburg geweest om een militair feest bij te wonen. De ontvangst wordt bizonder hartelijk genoemd. In den nacht van Za'erdag op Zondag jl. werd de heer Joannes Stevens, te Saa van Gent, plotseling door den dood aan zijne geachte familie en vele vrienden ontrukt. Was de overledene bizonder gezien en geacht iu z'jne gemeente, ook daar buiten stond hij alge meen bekend door zijn humaan kcrakter. Tal van jaren was hij lid van den gemeenteraad en wethouder, en sedert 1874 was hij lid der Provincials Staten.J Toen men jl. Zondagmorgcu te Sas van Gent b:zig was met het scbutlen van scliepen, kwam door een verkeerde manoeuvre van de Engelsche te Bruinisse, f 30200; G. Dane Holier, te Slie- drecht f 30167V. de Clerk, te Selzaete, f 30100 L. Kooh, te Ter Neuzen, f 30000; J. van Eck, te Hardinxveld, f 30000; A. van der Beek, te Zaamslag, f 30000P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, 29900 H. Hage, te Middelburg, f 29600; J. Tollenaar, te Ter Neuzsn, 29500 en D. de Jong Az., te Ter Neuzen, f 29475. Bij de eerste aanbesteding was ook het minst ingeschreven door D. de Jong Az., doch toen voor f 29700. In hat bestek was eenige wijziging aangebraclit. De ramiug der werken bedroeg 27285. Het besluit van Ged. Staten dezer provincie tot niet-toelating van den heer Itisseeuw, als lid van den Raad te Goes, is door den Koning ge- handhaafd en het beroep ongegrond verklaard. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen de voorziening in cassatie van P. H. Jansen, ge- wezan directeur van de gevangenis te Middelburg, tegen een arrest van het Hof te 's Graveubage, waarbij hij ter zike van valschheid in autentiek geschrift is veroordeeld. Een Kon. besluit van 7 Dec. machtigt den Minister van Finantien tot uitgifte van f 10,000,000 aan schatkistpromessen, met een loopiijd van niet langer dan drie maanden. Het drukwerk volgens de gewijzigde zegel- wet, met primo Januari 1883 benoodigd, kan thans reeds met het buiteugewoon zegel (blauwe stempel), volgens de nieuwe wet gezegeld worden. Van de te's Hage aanwezige brigade Koninkl. marechauss^es zal de wachtmeester P. de Vogel, benevens 4 marechaussees, hedeu naar Scheveningen vertrekken, om daar gedurende de wintermaauden dienst te doen. Zr. Ms. raderstoomschip Yalk wordt met spoed gereed gemaakt aan 's Rijks werf te Wil- lemsoord, ten einde, naar men verneemt, in het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5