BUITENLAND. terugbetaald 66,613,32. Aan het einde der maand September was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van f 1,753,458,62^. De som der inlagen op 31 October bedroeg 1,820,071, De raad der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde heeft besloten een adres aan Z. M. den Koning te zenden, houdende verzoek, dat een wetsontwerp moge worden ingediend, waardoor de personen, die buiten de gemeente wonen, doch wier eigendoinmen in de gemeente liggen, verplicht zullen worden bij te dragen in den hoofdelijken omslag van de gemeente, waar zij hunne bezittin- gen bebben. De beruchte Louise Michel houdt thans redevoeringen in ons land. Viijdagavond trad zij in het Yolkspaleis te Amsterdam voor een voile zaal op. Zij had een zeer gedistingeerd publiek, wat trouwens niet vreemd was, omdat zij, na- tuurlijk, Fransch sprak en eene entree werd geheven. Zij hield eene redevoeriug over //les droits de la femrne" (de rechten der vrouw.) Zij vertelde niets bizondersmaar bepaalde zich tot ge- meenplaatsenDe mannen beschouwen de vrouw als een artikel van weelde en niet als hun lotge- noot. Evenals de Fransche politic, die den stel- regel volgt, om in alle crimineele gevallen den invloed der vrouw, die ondersteld wordt de hand in 't spel gehad te hebben, te onderzoeken en die vrouw te vinden (//cherchez la femme") zou men kunnen zeggen //cherchez l'homme" als er iets kwaads gebeurt, zoek den man. De man is de bewerker van den val der vrouw. De voordracht werd soms door gefluit en gesis afgebroken, maar de spreekster sommeerde te ver- geefs de fluiters en sissers, om bij haar op de tribune te komen. Misschien waren zij bevreesd voor de nabuurschap! Louise Michel verklaarde voor 't overige, dat zij ongevoelig is voor beleedigingen. Hare conferences hebben een liefdadig doel. Zij beloofde, dat zij terug zal komen. De orde werd niet gestoord. De heer Biihrs, notaris te Amsterdam, stelt in een ingezonden stuk aan het Hbl. een paar veranderingen voor in de wet op het notarisambt en wel 1®. Het stellen van een matige zekerheid door den benoemden notaris. 2®. Aan het gezag, dat benoemt, ook het recht too te kennen om te ontslaan. Die veranderingen worden door den inzender wenschelijk geacht met het oog op de vooral in den laatsten tijd zoo veelvuldig voorkomende on- getrouwhedeD, waardoor niet alleen vele huisge- zinnen worden geruineerd, maar ook het notaris ambt een deel verliest van de achtbaarheid, die het in de oogen des volks dient te bezitten. De waterberichten blijven allertreurigst Duitschland en Belgie melden nog voortdurend wassend water, de scheep- en stoomvaart is op den Riju geheel gestaakt. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 November het volgend vonnis uitgesproken E. G., metselaar te Zuiddorpe, is wegens opzettelijke verbreking van afsluiting veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag gevangenisstraf. Landbouwberichten. Tal van landbouwers in Drente, die in den waan verkeerden, dat de aardappelen steeds in prijs zouden stijgen, zijn in hunne hoop teleurgesteld. Immers, beste aardappelen kan men thans te Assen zelfs voor 1,20 de hectoliter verkrijgen. Gisteren, Maandag 27 dezer, is het sensatie- proces te Brussel begonnen in de zaak van de Gebroeders Peltzer en Bernays Bij het biunenkomen en gedurende de zitting was Leon Peltzer zeer ont- roerd; Armaud vertoonde volstrekt geene ontroering. Volgens de acte van beschuldiging zijn naar het oordeel van den procureur-generaal de liefdesbe- trekkingen tusschen Armaud Peltzer en de wed. Bernays de eenige aanleiding tot den vreeselijken moord, waartoe L6on Pelizer zich geleend heeft. Het huiselijk leveu van Bernays en zijne vrouw wordt in het stuk met de zwartste kleuren geschilderd; de onderlinge verhoudiug der echtgenooten, die slechts ter wille van het kind en, van de zijde van Bernays, uit vrees voor benadeeling zijner pesitie als advocaat, onder hetzelfde dak woonden en voor het uiterlijk als echtgenooten leefden, steunde op een geschreven contract, waarbij de wederzijdsche betrekkingen en plichten geregeld waren. Onder die omstandigheden kwam Armand Peltzer als vriend in huis en de weduwe Bernays heeft in de instructie volmondig bekend, dat zij op hem verliefd was, maar er bijgevoegd dat zij zich over die erkentenis, in verband met de verhouding tot haren echtgenoot, niet behoefde te schamen, daar zij in geene laak- bare verhouding tot Arinand Peltzer had gestaan. Deze laatste is omtrent dit punt zeer achtertioudend en heeft slechts gesproken van ,/vriendschap, eer- bied, achting, dankbaarheid" enz., maar ontkent elke andere betrekking tot de echtgenoote van Bernays. Intusschen zijn er getuigen, die hier- omtrent andere en zeer bezwarende verklaringen hebben afgelegd. De advocaten van de Peltzers hebben het huis van de rue de la Loi en de woniug van Armand te Antwerpen geinspecteerd. Mevr. Bernays is als getuige opgeroepen, maar men denkt, dat zij wegons ziekte niet zal worden gehoord. De getuigen h decharge zijn tegen den 30 opgeroepen. Een droevig gerucht was verleden Zaterdag te Brugge in omloop. Een zeventigjarige grijsaard was, zeide men, van honger gestorven. Ilet is inderdaad waar. Drie brooders en een zuster, die eertijds goed bemiddeld waren, hadden al bun geld opgeteerd en thans hielden zij hunne ellende voor ieders oogen verborgen op een k!em kamertje, in een der naburige straten van de Maarschalkstraat. Verleden Zaterdag is een der brooders op de straat bezweken. Toen men hem opnam was hij dood. QEMEN3DE BERICHTEnT" De Engelsche mailboot #Prinses Elisabeth" is jl. Vrijdag te Vlissingen zes uur te laat aange- komen, zonder mail of passagiers, tengevolge van een ongeluk, dat aan een spoorbrug nabij London is voorgekomen. Een groot pand op den Langen Burg te Middelburg is aangekocht, om voor eene Roomsch-katholieke school te worden ingericht. De heer F. L. Maes, deken en kanunnik van het aisdom van Breda, en pastoor te Beek bij Breda, is tot kamerheer van Paus Leo XIII benoemd. De pastoor te Spierdijk, die Donderdag jl. het 55jarig jubile zijner ambtsbediening vierde, werd op dien dag vdor het altaar plotseling door een beroerte getroffen en was onmiddelijk een lijk. In de Bloemdwarsstraat te Amsterdam, is een in aanbouw zijnd huis ingestort, <?en tim- merman werd daarbij doodelijk gewond. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten eene nieuwe botermarkt te doen bouwen, waarvoor eene som van f 10,000 is toegestaan. De vrouw van een landbouwer te Smilde beviel in Januari van dit jaar van een tweeling en dezer dagen van 3 levende kinderen. Deze drie zijn echter kort na de geboorte overledeD. Wegens het faillissement van een der aannemers van de Delfshavensche water- leiding, is dit werk gestaakt. De borgen hebben echter besloten, het voort te zetten. Het werk was f 20,000 beneden de raming aangenomen. Jhr. mr. B. de Bosch Kemper, rechter in de recht bank en arr.-schoolopziener te Amsterdam, is in de Reguliersgracht verdronken; vermoedelijk is hij door een duizeling overvallen. In de omstreken van Bordeaux stijgt het water aanmerkelijk en wordenjoverstroomingen gevreest. Voor de straat- verlichting telt Parijs 44,230 gaspitten, dat is 2309 meer dan in 1881. Het aantal gaspitten, door particulieren gebruikt, is 1,492,350. Te Rouaan heeft eene vrouw hare twee kinderen, een meisje en een jongen vermoord en daarna getracht zichzelve het leven te benemen. De vrouw was eensklaps zinneloos geworden. Zij is evenwel naar het gast- huis gebracht, waar men haar ter bsschikking houdt van het parket. De persoon W. v. S. te Schiedam, op wien het vermoeden rustte, dat hij zelf den brand heeft aangestoken, waardoor zijn wouing is verwoest, heeft reeds bekend de dader te zijn en werd Zaterdag gevankelijk naar Rotterdam overgebracht om door den oflicier van justitie te worden verhoord. Zijne vrouw, die mede in verhoor was genomen, als ver- dacht van medeplichtigheid, is weder op vrije voeten gesteld. Een berucht en gevreesd persoon, I. de Fluiter, van beroep vischventer, zou te Breda jl. Vrijdag voor de arr.-rechtbank terecht staan, beschuldigd van verbreking van afsluiting en mishandeling. Onder het getuigenverhoor stelde de beschuldigde zich zoo woest aan, dat hij uit de zaal moest ver- wijderd worden; met moeite werden hem door de marreschaussees de boeien aangedaan, waarna hij weder ter terechtzitting werd toegelaten. De woeste- ling was echter niet tot bedaren te brengen en moest voor goed verwijderd worden. Zonder zijne tegenwoordigheid werd voor hem geeisclit een half jaar celstraf en 3 boeten ieder van f 25 Een arm Japansch kind, dat in de Folies Bergeres te Parijs kuusten aan een staak verricht, is van eene hoogte van meer dan tien el op het hoofd van een dame in de fauteuils gevallen. Deze laatste heeft haar nieuwsgierigheid zwaar moeten boeten, want ernstig gewond is zij weggedragen. In verschillende logementen en koffiehuizen in Duitschland vindt men bussen door een wel- dadigheidsvereeniging geplaatst, waarin eiudjes si- garen en giften worden verzameld. De opbrengst dient om met Kerstmis kleeren uit te deelen onder arme kinderen. In 1881 was de opbrengst ruim 15,000 gulden, zoodat men 1700 kinderen van kleeren kon voorzien. Een impresario natuurlijk in Amerika. is van plan de wereld te doen genieten vac een „Katten concert" in de waren zin van het woord. Voorloopig hebben de dierenbeschermers hem dit belet, doch men kan begrijpen hoe verheven dit genot is, wanneer men weet, dat daar een zeker aantal katten, van af den bromenden baskater tot het piepend sopraan- poesje toe medewerken. De dieren worden in hokken geplaatst, terwijl aan hun staarten touwen bevestigd worden, die op hun beurt weder verbonden zijn aan de toetsen van een soort piano. De rest be- grijpt men. De man noemt zijn concert notabene kunstvol. De vrouw van een professor te Munchen had genoeg van haar geleerden man en zon op echt- scheiding. Zij liet zich een kistje met vergiftigde confituren bezorgen, waarop een adres, dat haar man indertijd geschreven had, en zei nu, dat deze haar vergeven wdda. Gelukkig kwam het bedrog uit Op bet gevaar, dat kinderspeelgoed soms voor de kleinen kan opleveren, is reeds honderden malen gewezen, maar de waarschuwing blijft, als zoovele andere, altijd nieuw. Een geval, dat oulangs te Weenen voorkwam, bewijst weder, hoe voorzichtig men te dien aanzien moet zijn. Daar leed een driejarig knaapje sedert eenige weken aan maagpijn, diarrhee, gebrek aan eetlust en brakingen, zonder dat men in het eerst de oorzaak van zijn ongesteldheid kon ontdekken. Maar na eenig onderzoek oleek het, dat het kind een popje van gomelastiek had, welks kop het dikwijls in den moud stak en dat bij proeven, die men er mee nam, azijnzuur-zink een lang niet onschade- lijke stof bleek te bevatten. ifceetiJdtng"#»Ti- Van 24 tot en met 27 Nov. zijn in deze haven bin- nengekomen bestemd voor Gent 24 Nov. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, vau Goole met stnkg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met stukg. Deensche schooner Maria, kap. Petersen, van Gefflen met hout. 2(5 Nov. Eng. schooner Bertha, kap. Rosevaer, van Pentowan met Chineklei. Duitsche schooner Amaranth, kap. Oldenburg, van Riga met slippers. Van 24 tot en met 27 Nov. is uit deze haven ver- trokken komende van Gent 25 Nov. Eng. sloep Lily, kap. Hills, naar Lon- den met leien. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 24 Not. Eng. stoomb. Jutland, kap. Hsk, van Louden met stukg. Eng. stoomb. Marie Stuwart, kap. Hutton, van Middlesbro met rnw ijzer. Eng. stoomb. Gwendoline, kap. Jackson, van Middlesbro met ruw a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2