TER NEUZENSCHE COURANT Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. BINNENLAND eiJVOEGSEL Zaterdag 25 November 1882. No. 1829. GEMEN3DE BERIGHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. T«r Neuzen, 28 November. VAN DE De Eerate Kamer is thans bijeengeroepen tegen Maandag 4 December aanstaande, des avonds ten acht uren. Louise Michel zal in het l'aleis voor Volksvlijt, te Amsterdam en in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te 'a Gravenhage, eene voorlezing houdeu. Door een tiental neeren is een drijfjacht gehouden op het landgoed Sons- beek, bij Arnhem, waarbij niet minder dan honderd acht stuk wild werden geschoten. Door den heer S. Spaans is onder Schagen een gans ge schoten, die aan een der pooten een stukje per- kament had zitten, waarop atond ,)*Ainerika Oranje City." Een kind van drie jaar geraakte op het Kortenbosch, te 's Hage, in een pot met kokende soep, waardoor het wicht zware brandwonden be- kwam. De vorige week zijn te Rotterdam vier gevallen van pokken voorgekomen. De con- cessionarissen der bank van leening te Assen hebben hun betalingen gestaakt en zou de concessie dien- tengevolge door 't Gemeentebestuur iugetrokken zijn. Te Eenrum (Gr.) kan men zien, hoe een jonge kat, die de moeder mist, aan de tepela van een varken zuigt. De eerst onlangs geopende luci- ferfabriek van defirmaLangendijk& Cie. te Eindhoven verschaft nu reeds aan 300 mannen en vrouwen werk. De polder Sliedrecht zal eene 4 pCts. geldleening van 40,000 sluiten tot goedmaking der kosten van het te stichten stoomgemaal. Te Augsburg is uit de gevangenis een persoon ontslagen, die zijn beroep, het bedelen, met uitnemenden uitslag had weten uit te oefenen, zoodat hij thans eeu welgesteld man was, met een kapitaal van 42,000 mark. Te Crozon in Finisterr (Frankrijk) zijn het school- gebouw en het postkantoor afgebrand, waarbij een hulponderwijzer en acht kinderen in de vlammen zijn omgekomen. De hoofdonderwijzer is zwaar gekwetst. Op het strand van Breedene, nabij Brugge, zijn de 4 lijken aangespoeld van de visschers- sloep Francois, tehuis behoorende te Trouville in Frankrijk en welke onlangs vergaan is. Zekere vrouw Laurent, in een dorp van het dep. Morbihan wonend, verraste haar man met drielingen. Die verrassing was minder aangenaam, omdat Laurent niet meer dan 1 fr. daags verdient. De Minister Fallieres heeft thans aan het gezin 300 fr. doen toekomen. Te Raamsdonk zijn Dinsdagochtend, terwijl een landbouwer naar de kerk was een of meer personen zijne woning binnengedrongen, en hebben zijne zuster, die alleen thuis was, zoodanig met een stuk hout geslagen, dat haar leven in gevaar is, waarna zij het kabinet hebben geopend en daaruit het weinige geld medegenomen. Wegens wreede mishandeling van zijn eigen 4^jarig kind, is een regeeringsambtenaar te Minden tot 3 maanden gevangenisstraf veroordceld. Na mishandeling had hij bevolen het kind in een donkere kamer op te sluiten, het te laten hongereu en de gekwetste deelen met azijn in te smeren „dat doet pijn en heelt" bad hij gezegd. Reeds vroeger was hij voor een zelfde feit met geldboete gestraft, doch thans meende de rechtbank gevange nisstraf te moeten toepassen. Die uitspraak werd door het publiek luide toegejuicht. Aan onze landgenooten Daar er door reizigers, uit Nederland naar Amerika, over de reis daarheen nog weinig inlichtingen aan hunne landgenooten gegeven zijn, willen wij eene poging wagen dezen op dat pnnt van dienst te zijn. Na gunstig luidende inlichtingen van den in Hon- tenisse wonenden agent der Koninklijke Nederlandeohe Stoomvaart-maatschappij, besloten wij de reis naar Amerika te maken met een der schepeu dier maat- schappij, en wel met de ffC?stor." Te Amsterdam gekomen, waehtteu ons tal van teleurstellingen. Naar het zeggen van den agent in ons dorp, volgens ontvangen bericht van het hoofd- agentsohap, zou de reis per spoor van New-York naar Chicago f 12 kosten. Bij de hoofd-agenten Prins en Zwanenburg kostte het echter f S2,50, dat is f 20,50 meer. Wat zijn die agenten toch van alles goed cp de hoogteOp een biljet, dat de agent ons gaf, stond met groote letters „Geeu logieskosten te Amsterdam." Mooie praatjesVan Dinsdagmorgen 6 uur tot Woensdagmiddag 1 uur zijn wij te Amsterdam geweest en hebben wij alles zelf moeten betalen. Woensdagavond waren we eindelijk in voile zee. Op het schip echter was het zoo slecht, als het maar zijn kon. Het eten, dat we kregen, was nooit volgens de spijskaart, die wij van den agent ontvangen hadden. De slechte aardappelen werden ons tcegediend met schil en al, juist alsof wij zvvijnen waren. Het schip, zelfs bij het kalmste weer, slingerde vreeselijk, zoodat de meeste menschen zeeziek werden. De zieken hadden ook nog erg veel te lijden door de hitte, die beneden bijna onuitstaanbaar was. Voor de ventilatie was niet gezorgd, zoodat er ook weinig of geen ver- sche lucht caar binnen kwam. Kortom, het was aan boord met alles ellendig gesteld. Dit laat zich be- grijpen, als men weet, dat de ^Castor" eeriijds eene goederenboot geweest is, waarvan men, door het ruim in hokjes af te deelen, eene passagiersboot gemaakt heeft. Omdat het zoo slecht was, laat het zich ook verklaren, dat men ons de boot een dag voor zijn uitzeilen niet wilde laten beziohtigen Men was zeker bang, dat wij ons zouden teruggetrokken hebben, nadat wij het schip bezichtigd hadden. Wat de bemanning der boot betreft, den kapitein, den In en 2n stuurman en de overige bemanning zwaaien we alien lof toe; doch de 3e stuurman en de dokter hielden zich onzes inziens te veel met jonge meisjes en gehuwde vrouwen bezig en zeiden hun te veel ougepaste en flauwe aardigheden. Sprak men den dokter over hen, die ziek waren, het eenige antwoord wat men kreeg was„naar boven op het dek" of „ik kan er niets aan doen." Medi- cijnen kreeg men nooit. Ook heb ik opgemerkt, dat ZEd. te veel aan Bachus offerde. Het gevolg van die slechte en nalatige behandeling is, volgens de verklaring van den hier geveBtigden dokter, dat mijne echtgenoote door uitputting met eene outsteking reeds ruim drie maanden bedlegerig is en waarvan het einde nog niet is te voorzien. Na 17 dagen stoomens kwamen we eindeljjk in de folitiels Overziclit. De Egvplische zaken verdienen nog steeds de aandacht. Het verlengde verblijf van lord Duffcrin, Engelauds gezant te Konslantinopel, met een groot personeel van secretarissen, in Egypte, kon wel van langeren duur worden dan aanvankelijk ver- moed werd. Frankrijk is op dit oogenblik ter nauwernood vertegenwoordigd in Egypte. Er is slechts een gezantschaps secretaris, die nocli in staat- kundige ervaring, noch in zedelijk overwicbt met lord Dufferin gelijk te stellen is. De Khedive moet van plan zijn om zoodra de hervorraing van zijn rijk haar beslag heeft gekregen, het Eugelsche hof een bezoek te gaan brengen. Tegenover den hertog van Connaught, toen deze Egypte verliet, moet hij zich uitgelaten hebben, dat hij zich verplicht ge- voelde om zijne moeder, Koningin Victoria, in persoon zijn dank te gaan betuigeD voor de groote diensten hem en zijn land bewezen en hij wilde den hertog evenals de groote veldheeren Wolseley en Seymour ook in hun eigen land de vriendschaps- hand kotnen drukken. Als dit bezoek werkelijk plaats heeft, zal daardoor de afhankelijke houding van den Khedive feitelijk voor iedereen zoo duide- lijk mogelijk worden. Uit Duitschland wordt gemeld, dat de minister van Financien in de Pruisische kamer van afge- vaardigden bij het indienen der begrooting verklaard heefi, dat het door een leening te dekken te kort ongeveer 32 raillioen mark bedraagt. Het verlies dat door de afschaffing van de vier laagste aanslagt.n der inkomsten—belasting zal ontstaan, zal door be lasting op den verkoop van sterkeu drank en tahak worden goedgemaakt, alsmede door verhooging der invoerrechteu op hout. Bij de beraadslaging waren de meeste afgevaardigden tegen de regeerings-voor- stellen. Wel waren zij voor het bevrijden der ver- laagde klassen van de Klasseu Steuer, mits er waar- borgen werden gegeven dat de belastingvrijen hun stemrecht niet verloren. Om in de leemte daar door in de opbrengst der middelen teweeggebracht te voorzien, werd door hen een verhooging der in I 0 melie te onderhouden, in weerwil van de verzoemng te Philippopel tussclien Kleber en Aleko-pacha. Turkije ziet ook op een tekort, in de schatkist van over vier millioen, maar hoopt dit te dekken uit de opbrengst van de patenlbelasting en de ver- koopsgelden van den tabaksalleenhandel. De regee- ring zal troepen naar Zuid-Arabie zenden, waar agenten van den valschen profeet Mahdi uit Opper—Egypte de bevolking opruien. Te Mekka is de cholera volstrekt niet geweken, ofschoon zulks door de Turksche overheden beweerd was. Obei- dullah is, op reis zijnde naar zijn verbanningsoord, door zijn zoon en een bende Kurden opgelicht en naar Kurdestan gevlucht. In Frankrijk hebben de indireete belastingen in October 16 millioen boven de raining opgebracht. Van 1 Januari tot 1 November werd de raming in haar geheel met 92 millioen overtroffen. In de Kamer is het door Brazza met de nogervorsten aan de Congo gesloten verdrag goedgekeurd. De regeering zal nu gelden aanvragen om de eerste onkosten van Brazza goed te maken. In Spanje zijn ook een dertigtal socialistische volksmenners in verschillende plaatsen van Anda- lusie in hechtenis genomen. Zij hadden verbinding met Spaansche socialisten en omwentelingsmannen te Lyma. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de beweging en vervolgingszucht zich in bijna alle landen tegelijkertijd openbaart. Door het vele water, dat zich voortdurend in Belgie bevindt, wordt nog steeds elk getij met de beide sluizen alhier, water uit het kanaal getapt; de vaart op Gent is hierdoor sedert Zaterdag jl. gestremd en is de aangekomen Engelsche stoom- boot Rosa, kapitein Dumberley, van hier naar Ostende vertrokken om te lossen. De tevens op 24 dezer alhier biunengekomen piaats vtuuty uiauuuci uij not uuuoiwjjb. ti annuel, dat het aantal opgekomenen niet grooter was. De lezing en bijdragen wettigden zeker meer belang- stelling. De volksbibliotheek door Nut" opgericht, is verleden week geopeud j aanvankelijk met geringe hulpmiddelen tot stand gebracht, bevat ze verschei- dene zeer goede werken. We wenschen, dat er een ruim gebruik van zal worden gemaakt en dat ze aan het doel moge beantwoorden. Tot onderwijzeres aan de 2e openbare lagere school te Hellevoetsluis is beuoemd, mej. C. de Vos, te IJzeudijke. Den 24 dezer zijn op de Fransche kust eenige wrakstukken aangedreven, waaronder ook een plank met den naam Adrieu David. Ook dreof op het strand te St. Martin-aux-Buneaux eene reddingboei aan, gemerkt Fabrik, Now Habul; en eene andere boei van 2 meter in omtrek, gemerkt Adrien DavidAntwerpenen eene dito van denzelfden omtrek, ongemerkt, en bij Eletof een reddingsgordel met den naam Adrien David. Er bestaat dus volstrekt geen twijfel meer of, zoo- als wij reeds vermeld hebben, het stoomschip Adrien David, kap. Louws, is door aauvaring met het stoomschip Westphalia, in den nacht van 12 op 13 dezer met man en muis verongelukt op de reis van Antwerpen naar Cardiff. II. M. d8 Koningin, vergezeld van een harer hofdames, heeft zich dezer dagen te Apeldoorn be- geven naar onderscheidene woningen, bewoond door arme lieden, die door de vroeg iugevallen koude meer dan anders gebrek lijden, om hun lot, door het uitreiken van giften in geld en goederen, te verzachten. Bij het Departement van Financien is een voordracht tot herziening van de wet op de per- soneele belasting gereed. Zij kan eerstdaags bij den Raad van State gewacht worden. In de Riijks-postspaarbank zijn gedurende de maand October 1882 ingebracht f 177,157,60%, terugbetaald /110,544,28$, alzoo meer ingelegd dau

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5