BUITENLAND. ADVERT EN T1 UN Gemengde berichten. een flink Agent jacht zoo spoedig mogelijk te sluiten, gedurende het jaar 1883 geslolen te houden en niet te openen vdor 1 September of 1 October 1884, betzij voor geheel Nederland of alleen voor eukele provincien. Bij het groote belang 't welk Nederland bij de koffie als bron van inkomsten in Ned.—Indie heeft, verdienen de volgende cijfers, aan een buiten- landsch blad ontleend, wellicht de aandacht: Vdor 200 jaren bedroeg de gezamenlijke opbrengst nauwelijks eenige duizenden kilogrammen. In 1859 was zij reeds gestegen tot 388 millioen, 20 jaar later tot 590 en heden tot 650 millioen kilo grammen. Europa consumeerde in 1879 120 millioen kilo's meer dan in 1878 en in Noord- Amerika, waar vroeger de gemiddelde jaarlijksche behotfte 100 millioen kilo's was, worden tegen- woordig minstens 180 millioen kilo's gebruikt. Wat de productie aangaat, hierin spant Brazilie de kroon en wel met een jaarlijksche hoeveelheid van 280 millioen kilo's. Ned.-Indie produceert 77 millioen, Britsch—Indie 31,170,000 en het eiland Ceylon 40 millioen kilo's. Dan volgen Venezuela met 30 en Haitie met 25 millioon kilo's. Op de Antillen is de eens zoo bloeiende koffiecultuur sterk afgenomen. Cuba exporteert nog niet een millioen kilo's. Op Jamaica bedroeg de uitvoer in 1805 11 millioen, in 1880 slechts 4^ millioen. De oogst van Martinique is tot de onbeduidende hoeveelheid van 150,000 kilogram gedaald, zijiide de opbrengst van een oppervlakte van 534 hectares, en op het eiland Bourbon wordt bijna geen koffie meer geteeld. In Afrika wordt de koffiebouw met goed gevolg op Mozambique, de Kaap Verdische eilanden, St. Thomas en het Prinsen- eiland gedreveu. Ongeveer 60 getuigen a decharge zullen Dinsdag gehoord worden in het proces-Peltzer. De heer Georges de Rongd, derde advocaat-generaal bij het Hof van appel, zal bij het O. M. den advocaat-generaal van Maldeghem bijstaan. Reeds eenige dagen bestaat er te Antwerpen veel onrust over het lot van den Belgischen stoomboot Adrien David, kap. Louws. Dit schip is den 11 dezer van Antwerpen ver- trokken naar de Zwarte zee, via Cardiff, waar het kolen moest innemen. De reis van Antwerpen naar Cardiff wordt op 3 dagen gerekend; reeds zijn er 12 dagen verloopen en tot heden heeft men niet de minste tijding van het stoomschip vernomen. Er bestaat dus bijna geenen twijfel meer en men denkt algemeen, dat de Adrien David met man en rnuis is vergaan. De Adrien David is een schroefboot van 150 paardenkracht, die 1163 tonnen meet. Hijwerdge- bouwd te Hull in 1870. De zeeramp zal vele Antwerpsche families in den rouw dompelen, want de bemanning, 25 personen, bestaat grootendeels uit Antwerpenaren. Maandagmorgen ten 1 uur, was het water geloopen in de kolenmijn St. Paul, te Gilly (Belgie.) Op dit oogenblik waren er slechts 4 personen in de mijneen hunner, een meisje, Paulina van den Abeele, 19 jaar oud, die zich niet spoedig genoeg kon redden, is verdronken. De stoffelijke schade is zeer groot. Het water staat 20 meters hoog in de kolenmijn. Ten stadhuize te Brussel zijn thans de plannen tentoongesteld voor een ontworpen kanaalverbinding van Brussel met de zee. Het kanaal zou beginnen te Rupen, even boven Boom en bijna evenwijdig loopen met het tegenwoordig kanaal van Willebroeck. Uitgestrekte bassins zouden in de vlakte van Laeken worden gegraven. De diepte van het kanaal zou 5.10 el zijn, dat is 2 el meer dan het kanaal van Willebroeck. De grootste schepen zouden er niet kunnen komen; maar men zegt, dat de nieuwe Brusselsche haven toegankelijk zou zijn voor al de stoomschepen, die de Suez-en-Panama-kanalen zouden doorvaren. Dit plan staat in verband met en wordt aangevuld door een van den heer van Mierlo voor verschillende verbouwingen en ver- plaatsingen in de stad, voor de inrichting van entrepots en dergelijke. De verbinding met Mechelen zou door een vertakking voor een lengte van 12 mijlen worden verkregen. Sluizen zullen niet noodig zijn, De verbinding met Leuven zal echter met even groote technische moeielijk- heden gepaard gaan als die van Boom met Brussel. De overstroomingen in Belgie hebben reeds zeer veel schade veroorzaakt. Deze week is men verplicht geweest het werk te staken in de kolenmijn /Caroline Men is ingelijks genoodzaakt geweest den arbeid te staken in de staalfabrieken.ijzerfabrieken, smelterijen, constructie-magazijnen en sraederijen van de//SocieteCockerill." Bijgevolg zijn verschei- dene duizenden meuschen zonder werk. Te Kortrijk is verleden week in de groote fabriek van de hecre,. Boutryvan IJsselstein en Co. waar 800 h 900 personen arbeideneen stoomketel gesprongen, wat aauzienlijk stoffelijke schade meer dan 100,000 frank ten gevolge had en, nog erger, aan drie menscben het leven gekost heeft. Men vreest zelfs, dat onder de puin- hoopen nog een vierde slachtoffer ligt. De schok der ontploffing was zoo geweldig, dat in een omtrek van meer dan 1000 meter de huizen op hun grond- vesten schudden, en op 160 meter afstands alle ruiten stuk sprongen. Een stuk ijzer van eenige honderden kilo's zwaarte werd circa 30 meters ver over 2 muren weggeslingerd. Te Elsene heeft een 23jarig meisje, dat door haar minnaar verlaten was, een pistoolschot op hem gelost, zonder hem te raken. Sedert hij geweigerd had haar te trouwen en hij niet meer voor hun kind wilde zorgen, was zij moedeloos geworden eu nam, nadat hij ook met een ander keuuis had aan- geknoopt, dit vreeselijk voornemen, om daarna zich zelf het leven te benemen. Men bracbt haar naar het politiebureau waar zij zeide dat nu ten minste haar eer gewroken is. Ook de minnaar is ondervraagd. Onlangs meldden wij dat het Fransche Minis- terie voornemens was 20 landbouwscholen op te richten. Voor dat doel wil men thans een loterij van 25 millioen fr. houden in loten van 1 fr. Victor Hugo heeft het eerevoorzitterschap van het bestuur aanvaard. Dezer dagen is inbraak met diefstal gepleegd in de consistorie der Hervormde kerk te Wissekerke; door het opschuiven van een raam en het open- stooten van de blinden heeft de dief toegang ver kregen tot een goed gesloten kast, waarin de gelden der diaconie werden bewaard. Deze kast isopen- gebroken en daaruit ruim f 350 ontvreemd. Herhaalde malen is in den laatsten tijd aldaar dergelijke daad gepleegd, zonder dat het der politie gelukken mocht, den dader te vinden. Zooals men wellicht weet, zijn de mosselen niet gedurende het geheele jaar goed voor gebruik. Gastronomen beweren, dat een mossel alleen dan zonder kwade gevolgen kan worden verorberd, wanneer de maand, waarin ze gevangen wordt, de letter r in haar naam voert. Dat men op die bewering ook niet al erg kan afgaan, bewijst de omstandigheid, dat eergisteren te Breda eenige wagens van dat schelpdier door de stedelijke politie in beslag genomen en voor het gebruik afgekeurd zijn, omdat er eene groote hoeveelheid vergiftige diertjes in werden gevonden, die tot allerlei on- gesteldheden kunnen aanleiding geven. Treffend is het volgend historisch staaltje van kloekbloedigheid. Een Urker vischschuit kampte bij den storm van 24 October II. tegen de golven, en het ranke vaartuig verkeerde in gevaar van zinken. //Het zal ons laatste nachtje wel zijn, ouwe!" riep de schipper zijn knecht toe. Koeltjes antwoordde deze z/dan eet ik eerst nog het restje pap op, dat er nog staat," en voegde de daad bij het woord. ffZie zoo," zeide hij, ffwaar pap in mijn maag ligt, kan ten minste geen water liggen 1" Te Schiedam is een molenaarsknecht, die onlangs des nachts een in het water geraakt sigaren- koopman het Teven redde, het slachtoffer zijner menschlievendheid geworden. Hij heeft toen een koude gevat, teugevolge waarvan hij is overleden, zijne vrouw en 7 kinderen in hulpbehoevende om- standigheden achterlatende. Dezer dagen was een nieuwe, grootsch inge- richte firma in modezaken te Amsterdam eenige kisten met nouveautes te wachten, die echter uitbleven. Toch waren zij aangekomen en afge- leverd, maar aan een naamgenoot der firma, bij wien de fakturen bij vergissing waren bezorgd en die van deze gelegenheid gebruik inaakte om zich de kisteu te doen leveren, zelfs na den expediteur zijn ongenoegen te hebben te kennen gegeven over het lange uitblijvenEindelijk kwam natuur- lijk uit, dat de kisten aan den verkeerde waren geleverd en toen bleek, dat er niet veel meer van den inhoud te vinden was, zoodat men den ont- vanger der goederen in hechtenis heeft genomen. Bij die gelegenheid is tevens gebleken, dat Berlijn tkans de plaats is, van waar Fransche" nouveautes jn massa worden aangevoerd. Voor eenigen tijd gaf de Leipziger ^Illustr. Ztg." een plaat, voorstellende een groep van 60 der meest beruchte Berlijnsche misdadigers. Een journalist te Berlijn schreef er een tekst bij. Een der op wijze ,/tentoongeslelde" personen. die op 't oogenblik der publicatie in de gevangenis zat, manr onlaogs zijn vrijheid herkreeg, heeft nu een actie tegen den jonrnalist ingesteld wegens be- leediging, met den eisch tot schadevergoeding van 600 Mark, omdat hij na deze uitgave geen kans meer ziet aan werk te komen. Voorspoedig bevallen van een meisje. G. DONZE-Pothoven. Ter Neuzen, 24 November 188 2. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen dochter Mevrouw CONINCK WESTENBblRG IIeijkoop. Sas van Gent, 21 November 1882. Heden orerleed onze geliefde dochter SUZANNA LEVINA, in den jeugdigen leeftijd van ruim 13 jaren. A. VAN OVERSTRATEN KRUIJSSE. S. L. VAN OVERSTRATEN KRUIJSSE- Van Dishoeck. Axel, 23 November 1882. Eenige kennisgeving. amjgjgfc' Voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden op mijn 80sten verjaardag, betuig ik, namens mijne kinderen en behuwd— kinderen, mijnen hartelijken dank. Wed. W. SPI ERIN G- Brugge man. Ter Neuzen, 24 November 1882. tDe ondergeteekende brengt bij deze «PSBf haar kartelijken dank toe aan den Heer L. KIEL, Agent van de Begrafenis-Maat- schappij, voor de solide behandeling, bij het over- lijden van haar kind, door bovengenoemden aan- gedaan. Wed. JACOBUS NIJSSEN. Hoek, 25 November 1882. VERGADERING van Stembevoegde Ingelanden van den polder ,/CATHA- RINA" op Haandag 4 December e. k., des na- middags 2 ure, ten huize van F. M. Brand te Hulst. Stoppeldijk, 24 November 1882. De Dijkgraaf, J. F. VEREECKEN. JMBR** worc't GEVRAAGD voor een de- flpsSisr gelijke Levensverzekering-Maatschappij voor het Noordelijk gedeelte van het voormalig 5e district, tegen rnime provisie. Adres letter K, bij den boekhandelaar SMITS te Middelburg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2