No. 1829. Zaterdag 25 November 1882 Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen BINNEN LAND 22e Jaargang. ABONNEMENT. Per drie maandea binnen Tar Neuien f 1,Door het geheele Bijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert lioh bij alle Boekhandelaara, Poatdireo- teuren en Brievenbuekoudere. ADY EiTENTliN, Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f O.lfy Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te rendea uiterlijk Dinsdag en Vrijdag ■analddag DRIE ores. ait blad veraehljnt »lanla|« eu Vpljdasarond blj J. R. H H T te Ter Heasen. Blj deze courant behoort ecu bijvoegsel. Busland moet intusschen voornemens zijn een strategische spoorweglijn aan te leggen tusschen jWilna en Kowno op de Duitsche grens. Tevous JPolitiels Overziclit, h gsachietlecis to dag, bij ,»1 W*. wat men ziet, altijd nog meer wat men met ziet. "Wat achter de schermen voorvalt is dikwijls het belangrijkste, maar juist dit blijft niet zelden voor den tijdgenoot geheel verborgen. Zoo is het gegaan met de bijeenkomst der keizers van Busland en Duitschland te Dantzig en de kort daarop gevolgde oevers aan de Zwarte Zee versterkt worden. Dit in verbaud besckouwd met den meerderen ijver, dien Busland ontwikkelt in alles wat Turkije en de onafhankelijke gewesten van het Balkan-schier- eiland betreft, welke ijver zich in den laatsten tijd ook uitstrekt tot Oost—Bumelie en in 't bizonder vijandelijke betoogen van den generaal Skobeleff tot Montenegro, maakt de kans op het voortduren tegen Duitschland, en zoo gaat het nog elken dag1 van den vrede mtermate kle.n. De Czaar heeft met de Eayptische en Tuniseesche en vooral met met zijne familie Petersburg weder bezocht. Hij de Oostersehe of Turksch-Slavische kwestien. Thans vertoefde daar eemge uren en kwarn savonds ge- voor nieuwe raadselen door j lnkkig weder behouden te Gatschina terug. In Odessa zijn inmiddels weder zeventien personen onder verdenking van nihilisme in hechtenis ge- nomen, waaronder twee studenten en drie dagblad- staat Europa weder het herhaaldelijk aangekondigd doch telkens weder tegen gesproken bezoek van den Bussischen minister van buitenlandsche zaken, den heer Giers, aan zijn Duitschen collega te Varzin. Alles schijnt met bizondere haast te werk te moeten gaan, daar Giers, te Dantzig aankwam en onmiddelijk naar Varzin schrijvers. In Fraukrijk hebben bij de behandeling der be- grooting in de kamer nog voortdurend scbermutse door reisde, waarheen "ook de Bussische gezant te lmgen plaats met de regeering. Alles loopt echter Berlijn vertrok. De bijeenkomst en htt onderhoud veel kalmer af dan men verwacht had. e ge- met den Prins kluizenaar Bismarck daar, moet spannen binnen- en buitenlandsche toestanden ?er- zeker van strikt ambtelijken aard zijn geweest, daar schaffen de regeering den steun van een groo e Giers Maandag reeds te Berlijn was teruggekeerd meerderheid. Geen der partijen durft de verant- namiddags door den Keizer en den Kroouprins woordelijkheid op zich nemen om onder deze om- standigheden de regeering tot aftreden te nopen. Inmiddels zit de Fransche regeering niet stil om baar gezag in Noord-Afrika uit te breiden en te bevestigen. Men verwacht eertsdaags de aanneming door de kamer van het wetsontwerp tot bekrachti- ging der verdragen door den reiziger Brazza, den mededinger van Stanley in de Afrikaansche binnen- landen, namens Fraukrijk met de negerboofden aan de Congo gesloten. en s werd ontvangen en tot de keizerlijke tafel genoo' digd. Het heet dat de minister op reis is naar Italie om zijne dochter te bezoeken, maar daar bij den weg neemt over Berlijn en ook voor zijn terug- keer naar Petersburg Weenen wenscht te bezoeken, zoo is het veel waarschijnlijker dat deze reis eene staatknndige beteekenis heeft, hoewel zonder bewijs tot nog toe. Uit Oostenrijk-Hongarije wordt gemeld, dat de delegation uit beide landdagen gesloten zijn. Er was ten opzichte van het voor Bosnie en de Her- zegowina aangevraagde bedrag een klein verschil ontstaan, daar de Hongaarsche delegatie met de regeering 100000 florijuen meer noodig acbtte vcor de uitrusting der troepen, dan de Oosten- rijksche delegatie. Deze laatste eindigde echter met toe te geven en dus was de overeenstemming geheel bersteld. In tegenstelling met de bekende vredelievende verklaring van den Minister Kalnocky in de delegation, die voor openbaarheid bestemd was, moet door hem in geheime zittiug op een mogelijken oorlog met een naburig rijk (Busland) zijn gezinspeeld. Dit heeft den afgevaardigde Plener aanleiding gegeven om in openbare rergadering een redevoering te houden, waarin hij verklaart, hoe geraarlijk bet is, steeds den oorlog met een na- burigen staat als onvermijdelijk voor te stellen en bet zijns inziens beter is, dat de oorlog dan maar dadelijk uitbreke, dan in een voortdurende spanning te leven. Hij acbtte het daarom de plicht der Begeering, aan zulke gevaarlijke voorteekenen een einde te maken. Dat Plener zoo sprak, is een bewijs, dat bij achter de schermen had gezien en daarbij is het ontegenzeggelijk waar, dat in het budget van oorlog allerlei posten voorkomen, die alleeu noodig zijn als er oorlog in zicht is. Buiten- gewone sommen zijn uitgetrokken voor de ver- sterking van Krakau en Premyal op de Bussische grens, alsmede ten behoeve der hulpverleening aan gewonden, die stof tot nadenken geven. Ter Neuzen, 21 November. Door de directie van den spoorweg Mechelen- Ter Neuzen wordt, te beginnen met 1 December a. s., de gelegenheid opengesteld, om rechtstreeks van Ter Neuzen naar Antwerpen plaats te nemen langs Puers en Boom. Het voor velen lastige om van spoortrein te St. Nicolaas te verwisselen en het overvaren van het Vlaamsche hoofd naar Antwerpen wordt hierdoor vermeden. Voor de uren van vertrek en aankomst, benevens het tarief zie men achterstaande advertentie. Sas van Gent, 21 November. Heden had albier, bij eene derde zitting, de veiling plaats der in deze gemeente gelegen onroerende goederen, bij vorige zittingen ingesteld als, onder anderen het perceel de bierbrouwerij ffde Hoop," met pakhuis, erf, de gereedschappen enz. op f 12000 verkocht voor f 16,700; het perceelheerenhuis, koetshuis, lust- tuin enz., ter grootte van 41 aren 21 centiaren, op f 5000 verkocht voor f 6000 het perceel, eene partij grondeu, bekend als tuin, visscherij, bouw- en weiland, erf en water, samen groot 5 hektaren 91 aren 10 centiaren, ter name staande van den Staat (waterstaat,) op f 36,500 verkocht voor f 40,000. Maandag werd door den Bijks-Waterstaat mot den heer J. van Gelder te Middelburg een contract gesloten voor de opruiming van bet wrak van het in bet nauw van Bath gezonken tjalkschip, dat reeds geruimen tijd de vaart zoozeer bemoeielijkt. Spoedige uitvoering van het contract wordt dan ook in het belang der scheepvaart gewenscbt. De luit. ter zee le kl. H. Nijgh en de ingenieur der marine G. Turk, beiden gedetacheerd geweest bij de proeveu tot lichting van de Adder, zijn te 's Gravenhage teruggekeerd. In de zitting der Tweede Kamer van 22 dezer verklaarde de Minister, ter geruststelling der Kamer, naar Indie over de havenexploitatie te Batavia getelegrafeerd te hebben. Do heer Kool kwam op tegen de onzinnige beschuldiging, dat de officieren in Atjeh materieel voordeel zouden hebben van den oorlogstoestand. Aangenomen wsrd met 38 tegen 35 stemmen een amendement om de lijn Soerabaya Oedjung te schrappen, en met 46 tegen 31 stemmen een amendement om den bonw van de marinefabriek te Soerabaya te schrappen. Hoofdstuk uitgaven voor Indie werd daarop aangenomen met 54 tegen 22 stemmen. Sedert geruimen tijd zijn er in de gist- en spiritusfabriek van den heer Van Marken te Delft, onder leiding van den heer Peck, uit Amerika, proeven genomen om aan de gist haar eigenschap van spoedig tot bederf over te gaan te ontnemen, zonder baar werkzaamheid te dooden en daardoor de gist in een toestand te brengen, die veroorlooft haar op groote afstanden naar overzeesche gewes ten en naar warme klimaten te verzenden. Deze proeven zijn aanvankelijk met guDstigen uitslag bekroond. Verschillende Nederlandscbe sloomvaart- maatscbappijen zijn reeds van het nieuwe artikel voorzien, ten eindo de passagiers op de lange reis dagelijks met versch brood te kunnen bedienen. De strafzaak van de miljoenenjuffrouw is eene nieuwe phase ingetreden, de inhechtenisueming van haren bruidegom Hoetink en broeder G. Struik zijn er een onmiddelijk gevolg van. Ook moet hare voorloopige inhechtenishouding ter zake van diefstal, verandert zijn in ten laste leggingen van verschillende bedriegelijke oplichtingen, waaronder van kolossale bedragen, te Amsterdam, Haarlem en Vuren gepleegd, en waarin haren bruidegom en broeder medepliebtig geweest zijn, door de bedro- genen te doen gelooven aan een bij baar niet bestaand vermogen. Jannetje Struik zelve moet minder aangenaam gestemd zijn door de laatste gebeurte- nissen, wel blijft zij nog steeds hare onschuld vol- houden en bet bewijs der ten laste legging eischen, maar' toch schijnt door de inhechtenisueming van haren bruidegom en broeder aan hare hoop een weinig den bodem ingeslagen te zijn. De beide laatsten, die in de cellulaire gevangenis verblijven, houden zich tot nu toe of zij van geen der zaken afwtten, waarin hunne bruid en zuster betrokken is geweest. De instructie wordt dagelijks voortgezet. Een liefhebber der jacbt, die het pseudonym War toe" aanneerat, klaagt over de wildarmoede, die nu baar toppunt heeft bereikt. De oorzaken daar- van deelt hij breedvoerig mede. Ten einde te voorkomen, dat de wildstand geheel vernietigd wordt, roept hij de jagers op, een adres aan de Begeering te richten, met het verzoek de groota TER NEUZENSCHE COURANT,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1