No. 1828 Woensdag 22 November 1882. 22e Jaanning. Aigemsen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. B1NNENLAND - ABONNKMENT. Fer drie maandea binaen Ter Neazen 1,Door bet ^eUeele Kijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonncert zioh bij alle Boekhandelaars, Poatdiree- tcaren en Brievenbuskouders. ADVERTENTI15N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertcnticu gelieve men aan den Uitgever in te zendan uiterlijk Dinadag en Vrijdag ■amtddag DRIE npei. 3it fola-sS rePKbliat S»{ia«4a«- ea TpijdagaroiMl bli J. 44. 6. H N T te Tea* Bfenren. Het verwijt bladen I'olitiuli Overzicht. is zeker, dat het meerinalen aangevoerde niet ongegrond is, dat de toongevende voor het grootste deel het eigendom zijn van vereenigingen, wier belang het is de algemeene toestanden eu gebeurtenissen zoo rooskleurig of ongunstig mogelijk voor te stellen en zich te out- houden van toelichtingen en beschouwingen, die de tegenstrijdigkeden zouden kanuen aantoonen hunner sterk gt.kleurde berichten, als men ze in verbaud beschouwt met de werkelijke toestanden en feiten en vroeger medegedeelde berichten of afgelegde verklaringen. In onze overziehten hebben wij echter steeds getracht hiermede rekening te honden en ons tot task gesteld om zooveel moge lijk het onhoudbare aan te toonen van de struis- vogel-staatkunde, die met den dag leeft en al haar heil verwacht van schikken en plooien en schipperen. Dientengevolge moeaten wij veelal afwijken van de voorstellingen, die door enkele toongevende bladen van de wereldgebeurtenissen gegeven werdeu en deden dit onlangs nog bij de bespreking van de toespraak door den Keizer van Oostenrijk gehouden tot do delegation van de Oosten- rijkschllongaarsche Landdagen. Thaus is ook door den Keizer van Duitschland, als Koning van Pruisen, de Pruisische Luiddag geopend met oen troonrede, waarin wordt gewezen op het feit dat door rijkswetten voor handel en nijverheid de weg tot ontwikkeling is geopend; dat er wanverhouding is tusschen de behoeften en middelen van den Staat, zoodat er een tekort in de scliatkist is, dat door een leaning zal moeten warden aaugevuld. Tevens wordt aangekondigd dat de regeering wetsont- werpen zal indienen ter vermindering van gemeente- belastingen en schoolbelasting, alsook ter verbetering van de bezoldiging der ambtenaren en tot afschaffing der vier laagste klassen van den rijks hoofdelijken omslag, om de armere volksklaesen van den druk dier belasting te ontslaan, die meestal bij dwang- bevel en door verkoop der huisboedels rnoet worden geind. De regeering hoopt daarop de goedkeuring te verkrijgen, die haar op de herhaaldelijk ingediende voorstellen van nieuwe indirecte belastingen is ont- houdeu. Langs dien weg hoopt zij de behoefte te doen erkennen, die zoo groot is, en natuurlijk nu nog grooter wordt, dat zij zonder de eindelijke opening dezer hnlpbronnen niet kan worden verelfend. De regeering wil dus den Landdag noodzaken om de belasting-voorstellen aan te liemen die nage- noeg alien verworpen werden in de vorige zitting. In Frankrijk heeft de behandeiing der begrooting van eeredienst reeds tot vele beftige besprekingen aanleiding gegeven en, te oordeelen naar de ont- vangen berichten, zal daaraan vooreerst wel geen einde komen. Over 't algemeen is de houding van de Kamer en van de regeering niet schitte- rend, zoodat het gevaar voor een crisis volstrekt niet denkbeeldig is. Over de lichte ongesteldheid van den president der republiek, Grevy, heeft men zich zeer ongerust gemaakt. Hij is thans echter weder in zoover hersteld, dat hij ziju werkzaam- heden heeft hervat en een rijtoertje heeft gedaau. Rusland heeft weder aanleiding gekregen om zich met Turkije bezig te houden. De Russische gezant te Konstantiuopel heeft voldoenirig geeischt wegens beleediging, den Russischen vertegeuwoor- diger Kleber te Philippopel, de hoofdstad van Oost-Rumelie, aangedaan. Daarentegen dreigt Aleko—pacha, de bestuurder van dat gewest, zijn ontslag te nemen, als de Russische vertegenwoor- diger niet dadelijk wordt teruggevoepen. Oostenrijk's Keizer heeft een verzoekschrift ont- vangen van den bond der Albaneezen, om het land bij Oostenrijk in te lijven. Aan dit verzoek zal wel niet dadelijk gevolg gegeven worden, maar Albanie ligf op den weg naar S tlonica en in zoover is het een teeken des tijds. Ook is het van belang in deze veel bewogen tijdeu, dat de Oosten- rijksche gezant te Konstantinopel naar Weenen zal gaan, om met den Minister Kalnay een samen- komst te hebben, ter bespreking der Oostersche kwestie. Turkije's plan om Server—pacha als Turksch commissaris naar Ka'iro te zeuden, heeft de Engel- sche regeering geweigerd goed te keuren. Toch blijft de Sultan bij zijn plan volharden, zoodat een handelend optredea van Turkije te verwachten is. Turkije verkeert ook in voordurenda vijandig- heid tegen Prankrijk, omdat de Bey van Tunis eenvoudig geen acht slaat op de Turksche aan- maning, dat hij des Sultans bevestiging moet vragen. In Engeland gaat de regeering steeds voort om op alle vragen haar in 't Lagerhuis gedaan om- trent de Egvptische zaken, ontwijkend te antwoorden. Gladstone verklaarde nu weder, dat het bezettings- leger in Egypte 2000 man bedraagt. Hij wenschte die troepen niet lang daar te laten blijven. De eerstvolgende slap zal bestaan in het voorstellen van e'en overeenkomst met Egypte betreffende de kosten en den duur van de bezettiDg en hij hoopte eerstdaags de kosten van den veldtocht tekunnen mededeelen. Het gaf volgens hem thans geen pas, te zeggen of er nog een andere overeenkomst waar- schijnlijk is en evenmin of de andere mogendheden zullen worden uitgenoodigd om deel te nemen aan een overeenkomst betreffende Egypte's toekomst. Northcote teekende verzet aan tegen dit weinig openhartig antwoord en behield zich vr'jheid van handelen voor. Ter Neuaan, 21 November. Vrijdagavond werd ook hier op nieuw een prachtig Noorderlieht waargenomen, dat in bizon- derheden geheel en al verschilde van dat van 2 October jl. Te 6 ureu was zoowel in het Oosten, als in het Westen een roode gloed zichtbaar, die het meest overeenkwam met het schijnsel, dat een verafzijnde brand in het lnchtruim kan veroorzaken. Beide deze uitgebreide roode vlekken werden, door het noorden hecn, verbondeu door een witten boog, ongeveer gelijk aan dien, welke bij het Noorder licht van 2 October zichtbaar was. De prachtige opgaande stralen van toen, waren thans in kleiner getal en in minderen luister zichtbaar en hadden denzelfden rooden gloed als de voornoemde in het Oosten en Westen zicht- bare vlekken. Axel, 18 Nov. Heden morgen is, naar aan leiding van een geval van hondsdolheid, dat zich onder de gemeente Westdorpe heeft voorgedaan, door den Burgemeester alhier afgekondigd, dat van af heden, gedurende vier maanden de honden moeten worden vastgelegd of van een muilkorf voorzien. Te Zuiddorpe zijn enkele honden gebeten en afgemaakt. Een boerenknecht op den Zwartenhoek heeft iusgelijks van het woedende dier een beet ontvangen en is reeds ter genezing zijner wonde naar elders vertrokken. Naar men verneeuit zijn bij gedeputeerde staten dezer provincie bezwaren ingebracht, tegen de be- noeming van twee onderwijzers aan de openbare school alhier, als zuu die geschied zijn in strijd met art. 28 der wet op het kgir onderwijs. De heer J. W. H. F. Buijze, sedert 1 Nov. 1879 onderwijzer te Stavenisse, is met ingang van 15 Januari a. s. benoemd als secondant aan de kostschool van den heer J. Goester, te Wijk bij Duurstede. De Minister van Marine brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat op den dijk nabij da Nieuwe Sluis (bewesten Breskeus) en in de onmiddelijke nabijheid van het Westelijksto kustlicht aldaar een stoommisthoorn wordt geplaatst, waarmede van af een nader te bepalen dag mist- eeinen zullen gedaan worden. De juiste datum van aanvang en een beschrijving der seineu zal later bekend gemBakt worden. Gelijk bekend is, wordt voor de Stoomvaart- maatschappij ^Zeeland" voor rekening der Maat- schappij tot Expl. van Staatsspoorw. een vierde stoomboot gebouwd van het type der bestaande, en zal deze van een electrische verlichting worden vo irzien. Als de proef voldoet, bekomen de overige booten dezelfde verlichting, waardoor voorzoker een grootere mate van zekerheid wordt verkregen. Men zegt ook, dat de naam der nieuwe boot z/Koniugin Emma" zal zijn. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat er bij het 3e en 7e regiment infanterie aardappel- schilmachines zullen aangeschaft worden volgens het stelsel Baaser Co. te Kolk bij Keulen. Het schijnt dus, dat men deze machines langzamer- hand bij het leger wenscht in te voeren. De ontmanteliug van de vestingwerken Breda en Delfzijl zal in 1883 ten einde worden gebracht. Voor Bergen op Zoom zal de slechling der noor- derfronten met aanleg van wegen nog eenigen meer- deren tijd vorderen. Dat werk zal in den aan- staandeu winter worden aanbssteed. Men verneemt dat Z. M. de Koning thans zoo goed als hersteld is. Z. M. de Koning is voornemens morgen voormiddag van het Loo te vertrekken om een bezoek te brengen aan Soestdijk. Ook worden naar men verneemt, reeds toebe- reidselen gemaakt voor een tijdelijk verblijf van HH. MM. den Koning en de Koningin in het Grootbertogdom Luxemburg. Met de veiling van de goederen, behoord hebbende tot de dotatie van Z. K. tl. Prins Prederik, zal in het volgende jaar een begin worden gemaakt. Het vermoeden, dat vijf Scheveningsche bom- schniten in den October-storm ziju vergaan, is, nu geen enkele geruststellende tijding uit den vreemda mocht ontvangen worden, een treuriga TER NEUZENSCHE COIJRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1