TER NEUZERSCHE COURAHT Algemeen Nieuws- en Aslvertentieblad voor Zeeu wsch-V laanderen. B1NNENLAND BUITENLAND. BIJVOEQSEJL Zaterdag 18 November 1882. No. 1827. JPolitieb: Overziclit. Er heeft zich in den loop der laatste jaren in de rerscbillende deelen van ons werelddeel vrij wat brandstof saamvergaard op staatkundig en maatschappelijk gebied. Voorvallen van hoogst bedenkelijken aard kwamen nu en dan voor, die tijdelijk de gemoederen met schrik vervulden, maar steeds kon men het smeulende vuur meester blijven en een algemeen ontvlammen verhoeden. Men acht daarom het rommelen van den vuurberg niet meer, al weet men ook dat het daarbinnen woelt en werkt en eene uitbarsting niet kan uitblijven. Toch zijn er tegenwoordig teekenen op staatkundig en maatschappeiijk gebied waar te nemen, die op groote gebeurtenissen voor de naaste toekomst wijzen. In Frankrijk, het land dat steeds toongevend wasinde lotgevallen van ons werelddeel, zijn de gebeurtenissen der laatste maanden van dien aard, dat hetpllen schijn heeft dat men dsar op een keerpunt is gekomen. Yoor geen der partijen is de toestand thans be- vredigend. Terwijl de omwentelingspartij dreigend het hoofd verheft en oude strijders der republiek afvallig worden en als een Andrieux, die de be- kende wetten tegen de geestelijke orde en onder- wijsbesluiten bielp uitvoeren, opeulijk in de Kamer wijst op de vermindering der republikeinsche gezindheid des lands, steken de vijanden der re publiek ook stouter bet hoofd op. Nog nooit is de Koningsgezinde partij zoo stout opgetreden dan in de laatste weken. Uit Oostenrijk hoort men nog voortdurend, dat de Ministers zich in de delegation der landdagen op bizonder gunstige wijze over de naaste toekomst uitlaten. Nog eens is verklaard, dat de algemeene toestand zeer guustig was en de vrede door niets bedreigd werd, daar alle mogendheden met vrede- lieveude gevoelens bezield waren. Intusschen is voorbereiding ten oorlog schering en inslag en zullen er op het voetspoor van Pruisen 14 ge- westelijke legerkorpsen worden opgericht, terwijl een 15e korps als verplaatsbare afdeeling in Bosuie en Herzegowina dienst zal doen. Voorts betoogde de Minister van oorlog de noodzakelijkheid tot den aanleg van strategisciie spoorwegen en betrcurde hij het, dat, met 't oog op den berooiden toestand van 's lands scbatkist, tot den bouw daarvan nog niet kan worden overgegaan. In Duitsebland handbaaft Pruisen zich als eerste militaire mogt-ndheid, door jaarlijks ongcveer 300 millioen mark daarvoor uit te geven. l)it jaar zal, in navolging van hetgeen elders geschiedt, de oorlogsbegrooting weder met een millioen verhoogd worden en dan vraagt men nog naar de oorzaak van al de ellende en de toenemende verarming ran het volk. In dc nieuwe zitting van den Landdag, die Dir.sdag door den Keizer in persoon met een korte troonrede geopend is, zal deze zaak wel ter gprake komen. Natuurlijk deelde de Keizer mede, dat de vrede verzekerd is. Rusland zal voor de Oostzee zeven en voor de Zwarte zee twee oorlogsschepen doen bouwen op de Russische werven te Petersburg, Sebastopol en Nicobikjewk, Ook zullen de forten van Kroonstadt aanmerkelijk worden versterkt, naar aanleiding van hetgeen de ondervinding bij't beschieten van Alexan dria heeft geleerd. Dat alles zeker naar aanleiding van de vredelievende gevoelens van den Czaar, die volgens den Oostenrijkschen minister zoo dringend zijn verlangen naar den vrede heeft te kennen gegeven. Uit Spanje wordt bericht, dat de Koningin van een meisje is bevallen. Het kind is ecbtcr zeer ziek en de toestand zelfs hopeloos. De cortes zullen nu 25 November bijeengeroepen worden. De toe stand der geldmiddelen en van 't land moeten er volgens sommige berichten niet guustig z'jn. Engeland schijnt met de zending van Lord Dufferin naar Egypte nog geen bepaald besluitge- nomcn te hebben ten opzichte van het Nijlland. In 'tLagerhuis geeft de minister Gladstone daar- omtrent steeds ontwijkeBde antwoorden. De zen ding, verklaarde hij nu weder, had ten doel om zich in verbinding te stellen met den Khedive be- treffende de toekomstige schikkingen voor de vei- ligheid in Egypte. Een middel om den volkswil in Egypte te raadplegen kende de minister niet. Uit Egypte wordt gemeld dat men de advocaten in het geding tegen Arabi en zijn volgelingen be- gint te dwarsboomen. De Egyptische commissie van onderzoek weigert de vormen te erkennen, die vastgesteld waren en door de Egyptische regeering goedgekeurd. Ook beweert zij, dat het geding voor kerstmis moet zijn afgeloopen. Ter Neuzen, 17 November. Door de vele gevallen regen der laatste dagen is het water in Belgie, alsmede in verschillende polders tot eene hoogte, waardoor men verplicbt is geworden, heden een begin te maken met het tappen uit bet kanaal van hier naar Gent. De heer J. F. Martin, geneeskundige te Hulst, deelt in het Maandblad tegen de kwakzalverij uit zijue praktijk eene vergiftiging mede, tengevolge van het gebruik op eigen hand van Granules na- tivelle, welke digitaline bevatten, die eene jonge dochter te Hulst tegen slapeloosheid innam. Hare zuster had baar die bezorgd en zij, in de meening dat «zoo'n klein pilleke uiet helpen kon," nam er een Iwintigtal in plaals van een enkele tegelijk in, waarna de gevolgen dan ook niet uitbleven, d. w. z. al de verschijnselen van vergiftiging. Patieute ver- keerde in een levensgevaarlijken toestand; dank zij ecbter bet welgelukken van de aangewende tbe- rapie is zij behouden gebleven, ofscboon veertien dagen nadien nog enkele vergiftigings-verschijnselen niet geheel geweken waren. Benoemd bij het wapen der marechaussees bij de divisie van Noord—Brabant en Zeeland tot kapit. de le luits. C. A. Prins en jhr. J. A. Boreel De Mauregnault, van de divisie. Het onderzoek door den lijfarts van Z. M. den Koning, dr. Yinkhuyzen, Maandag ingesteid, moet tot geenerlei ongorustgeid omtrent de gevolgen van HDs. val hebben aanleiding gegeven. Eenige dagen rust zouden bet been weder in zijn normalen toestand brengen. De Minister van Bip.nenl. zaken heeft beslist, dat bij overdracht tusschentijds van een zaak tot bet verkoopen van sterken drank in het klein, ook door den nieuwen eigenaar het vergunningsrecht moet worden voldaan, op grond dat de wet zegt, dat een vergunning eerst kracht verkrijgt door de betaling van vergunningsrecht. Met 1 Januari a. s. zal de nieuwe spelling zooveel mogelijk gebruikt worden bij alle stukken, welke van de departementen van algemeen bestunr uitgaan. Er zal, om noodeloozen omslag te voor- komen, een uitzondering worden gemaakt voor die wetten, waarvan de ontwerpen, in de spelling van Siegenbeek geschreven, v6or 1 Januari zijningediend. Gewoonlijk worden de Duitschers aangezien voor de natie, die de zwaarste belasting heeft op te brengen voor oorlogsuitgaven. Dit is evenwel zoo niet. Wij Nederlauders althans zijn er veel er«er aan toe. Per hoofd der bevolking wordt voor Leger en Marine betaald in: Fraukrijk _/"9,50; Groot-Brittannie f 9,20; Nederlaud f 8,25 Duitsebland 6 Denemarken 4,65 Belgie 3,85; Zweden 3,25; Noorwegen 2,65; Zwitserland f 2,20. Land bouwberich ten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 80 centimen tot fr. 1,10 stieren, koeien en vaarzen 75 tot 97 centimen. De prijzen waren onveranderd kalveren 85 centimen tot fr. 1,30. Yette varkens fr. 1,12 tot fr. 1,23; alles bere- kend per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,40 tot fr. 4,40 Mechelen fr. 4,44 Waregem fr. 3,75 tot fr. 5,40 Thielt fr. 4,25 Deinze fr. 8,00 tot fr. 4,00 St. Nicolaas fr. 3,96 en te Brugge fr. 4,72. Blondin, de beroemde koorddanser, zal Zondag a. s. des namiddags ten 2 nur, op den Kouter te Gent, eene voorstelling geven. De koord zal over de geheele lengte van den Kouter gespannen en 15 meters hoog zijn. De Internationale Afrikaansche vereeniging heeft bet volgende bericht uit Zanzibar ontvangen: De heer Storms bevindt zich in goede gezondheid. Zijne correspondence is gedagteekent 23 Augustus. Hij heeft twee maanden en 8 dagen noodig gebad om de reis te doen naar Tabora- De heer Storms maakte zich gereed om zich naar Karema te begeven. Voor de jury te Munchen staat thans een stedelijk ambtenaar terecht, Johann Weber ge- naamd. Hij was belast met het beheer der gelden van de gemeente-begraafplaats en heeft in zijn twintigjarigen diensttijd niet minder dan 84,9-33 mark gestolen. Door vervalsching der boeken waarin de verkochte graven werden opgeteekend, wist hij zoo lang het tekort in zijne kas te ver- bergen. Al wat vdor 1872 door hem ontvreemd is, kan hem wegens verjaring niet meer toege- rekend worden, maar hij moet zich verantwoorden wegens 382 vervalschingen, na dien tijd gepleegd. Hij leefde op grooten voet en hoewel hij slecbts 2500 mark salaris genoot, schijnt dat toch niet vroeger tot verdenking aanleiding gegeven te hebben. De volgende tijding uit zuidelijk Spanje kan een denkbeeld geven van de ellende welke aldaar heerschtu De hongersnnod is er algemeenbrood is er voor den arme niet meer te vindendeze plunderden in Xeres de bakkerswinkels en vielen bakkersknecbts op straat aan, om bun de manden met brood te ontstelen. Het brood is er ook zoo duur, dat slechts de rijkeu het nog kunnen koopen. it Marseille is men nu bezig met meel aan te voeren. GEMEN3DE BERICHTEN. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 ovember jl. meer ingelegd dan terugbetaald /33,123,92i. Het geheele bedrag der inlagen is f 1,845,724,45. Te Goes is bij besluit van Burgem. en Weth. de vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank aan een kas- telein, die tweemaal is veroordeeld wegens kenne- ijken staat van dronkenscbap op den openbaren weg, ingetrokken. Te Brouwershaven heeft Maan- dagnacht een brand gewoed, waarbij vijf boerenschuren ^groote en kleine) zijn verbrand, meest met al de daarin geborgen goederen. Niettegenstaande de koffiehuizen te Amsterdam als paddestoelen uit den grond verrijzen, loopen er toch thans meer dan 200 koffiebuisknecbts zonder werk. De boeken van Notaris de Haan te Amsterdam zijn beboorlijk in orde bevonden. Zijn verdwijnen kan dus veilig alleen aan familieomstandighedeu toegeschreven worden. De fabriek en het sigaren-magazijn van den heer Justus Van Maurik jr. te Amsterdam zijn Dinsdagmorgen halfzes door brand vernield. Niettegenstaande den hevigen wind leden de be- lendende perceelen weinig schade. Te Utrecht is een //Te-Huis" opgericht, dat ten doel heeft aan vrouwen, in bet bijzonder aan onderwijzeressen of dienstboden, tijdelijk zonder vast verblijf zijnde, een goed en goedkoop onderkomen te verstrekken. In Friesland vermaakt de jeugd zich reeds met schaat- senrijden. De beer Figueras in 1873 President der Spaansche Federale Republiek, is te Madrid overleden en Zondag daarna onder een grooten toevloed van vrienden begraven. De sneltrein, die ten 1 uur uit Antwerpen naar Boom en Gent vertrekt, is voorbij het station van den Ouden God gederailleerd. De locomotief is in een soort van diepte gezonken en omgeslagen. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Door onvoorzich- tigheid met kruit, zijn te Whitehall, New-York, weer twee mannen om het leven gekomen. Zij rookten in de onmiddehjke nabijheid van vaten buskruit en veroorzaakteu daardoor een ontploffing. Men vond huu overblijfselen tot op een een halve mijl afstand van de plaats van bet ongeluk. In den namiddag van jl. Woensdag kwam de heer Meijer, secretaris der gemeente Breskens, te Souburg op allertreurigste wijze om het leven. VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5