gedane en te doene aanvragen te beslissen. Aan" genomen met 23 tegen 16 stemmen. 7°. Tot het toekennen eener gratificatie van f 800 in eens aan S. M. Greve, wed G. J. W. Berghuijs, in leven prov. veearts le klasse. Aan- genomen met algemeene stemmen. 8<>. Tot wijziging der prov. begrooting voor 1882, teneinde de op 7 Juli jl. toegestane subsi- die van f 3600 aan de gemeente Philippine te kunnen uitbetalen. Aangenomen met algemeene stemmen. De najaarsvergadering is door den voorzitter in naam des Konings gesloten. Te Middelburg is jl. Vrijdag aanbesteed lo. Het bouwen van een bezaltmuur ter vervanging van een gedeelte beschoeiing langs den havendijk te Breskens. Minste inschrijver was de heer P. Monjd te Breskens voor f 9877. 2o. Het aan- brengen van een ijzeren toeleidingsbuis op houten roosterwerk aan den bestaanden ijzeren pijlkoker van den zelfregistreerenden getijmeter te Bath. (Raming f 5800). Minste inschrijver was de heer J. de Witte, te Ylissingen, voor f 7131. Het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het census-ontwerp is afgeloopen. De behandeling van het ontwerp in openbare ver- gadering is echter naar het Vad. verneetnt, niet te verwachten, vdordat de andere toegezegde voor- stellen der Regeering betreffende het kiesrecht ook in de afdeelingen zullen onderzocht zijn. De opbrengst der rijksmiddelen over de 10 eerste inaanden van 1882 was f 86,332,159,17, tegen f 86,495,523,51£ in 1881, terwijl de raming was f 84,359,753,50. De opbrengst van het gedistilleard in October 1882 was weder f 20,000 minder dan in October 1881. De vereeniging Handel en Nijverheid te 's Gravenhage heeft een adres aan den Minister van Waterstaat gericht, waarin zij onder herinnering, dat zij reeds op 13 Januari 1881 eeu adres aan dien Minister zond, dat tot op dit oogenblik on- beantwoord is gebleven, nogmaals er opaandringt, dat in plaats van millioenen te besteden voor een open waterweg van Rotterdam naar zee, een water- weg die naar het oordeel der vereeniging nimmer aan het doel zal beantwoorden, door het Rijk zal wor- den gemaakt een haven te Scheveningen met een groot scheepvaartkanaal naar Rotterdam. De Vereeniging meent, dat door het aanleggen van die haven en het maken van dat kanaal aller belangen behartigd zouden worden, en dringt er op aan, dat de Minister de Kamers in de gelegenheid zal slellen om over de qnaestie een oordeel uit te spreken. Naar wij vernemen, is in de Vrijdag gehou- den vergadering der commissie voor de oprichting van een herinneringsteeken op 't graf van 28 der omgekomenen bij't vergaan van den monitor Adder, op de begraafplaats te Nieuwediep, besloten om een eenvoudig grafteeken te stichten. Dat grafteeken zal de natnen van al de omgekomenen bij die ramp vermelden. De uitvoering daarvati is opgedragen aan den steenhouwer Simon te Utrecht. Deonthulling van 't grafteeken zal plaats hebben op 5 Juli 1883, juist een jaar nadat de ramp heeft plaats gehad. De rechtbank te Zutfen heeft een persoon uit die gemeente, oud 50 jaar, wegens openbare dronkenschap bij derde herhaling binnen een jaar na de eerste en binnen zes maanden na de laatste veroordeeling, gepleegd te Zutfen, veroordeeld tot 14 dagen celstraf en in de kosten, met last hem in een rijks-werkinrichting te plaatsen voor den tijd van drie maanden. Een onzer zeekapiteins bij de marine legt openlijk de verklaring af, dat onze oorlogsbodems niets waard zijn in een gevecht met die van de naburige nation. Zij moeten tot op 400 meter genaderd zijn, wordt gszegd, voor zij met het ge- schut eenig nadee! van beteekenis kunnen uitwerken, terwijl een vijandelijke bodem den onzen al lang voor eene aannadering op 400 meter in den grond heeft geboord. Onze vestingen niets waard, onze verdedigingslinien lapwerk, de oorlogsbodems prullen en dat bij een jaarlijksche uitgaaf van 34 millioen gulden, dat is f 8 per hoofd Staat en gemeente hebben elkander niets te verwijten, als het op spaarzaamheid bij het toeken nen van belooningen aankomt. Aan den onderwijzer B. Kranen te Heerewaarden, is voor het geven van herhalingsonderwijs gedu- rende een jaar, door het gemeentebestuur een gratificatie toegekend van tien gulden. Znoals men weet, wordt de vermeerdering van werkzaamheden, die de invoering van de postspaar- bank voor de postbeambten meebrengt, door het Rijk beloond. Zoo is aan den brievengaarder te Oudenhoorn, voor zijne beinoeiingen met de post- spaarbank over 1881, een bedrag toegekend van 9£ cent. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 November het volgende vonuis uitgesproken D. V., arbeider te Clinge (Zeeland), is wegens lo. beleediging met woorden aan een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening gedaan2o. ge- welddadige en feitelijke wederstand jegens bedienende beambten, veroordeeld tot een oelstraf van 6 dagen, 8 boete of 1 dag celstraf. I jfin< I bouwberichten. Men schrijft uit Zaamslag: Onder deze ge meente sterven in den laatsten tijd nog al enkele paarden aan het zoogenaamde vuur. Als oorzaak wordt opgegeven het aanhoudend uatte weer in verband met het eten van paardsnpenen, die hier bizouder goed gegroeid zijn, waardoor ze in overvloed aan de beesten gevoerd worden. Men schrijft aan de Haarl. Ct. In de laatste weken zijn te Lunteren circa 50 varkens gestorven aan het vuur. De gestorven dieren worden tegen vrij hooge prijzen opgekocht door een koopmau uit Barneveld en zeer waarschijn- lijk voor consumptie (misschien wel als Geldersche worst) naar Holland en elders verzonden. In de ,/Landb. Cour." leest men de volgende vertaling van eene aan de Luxemburgsche »Annalen" ontleende aankondiging Doodbericht van 22 September. Heden stierf na drie maanden lang zwaar lijden, mijn mislukte tweede zoon De Zomer, aan eene doorgaande waterzucht. Het was mij niet gegund, eenige vreugde aan hem te beleven. De ver- wenschingen van duizenden volgen hem en alleen fabrikanten van regenschermen zegenen zijn aan- denken. Stilzwijgend rouwbeklag vraagt Het jaar 1882. Van den bouwman A. Suijker to Schiedam, zijn 21 runderen als verdacht van longziekte ont- eigend om afgemaakt te worden. GEMEN3DE BERICHTEN. De heer H. L. F. Pisuisse, hoofdredacteur van //Middelburgsche Courant", zal binnenkort als redac- leur-correspondent der „N. R. Ct." te Amsterdam optreden. Een dezer dagen te Amsterdam over- leden juffrouw C. H. K. moet circa 25 millioen hebben nagelaten: een buitenkansje voor de erfge- namen en voor den Minister van financien. Aan de Hakkelaarsbrug, nabij Muiderberg, ontstond den 9 dezer brand in eene groote boerderij, bewoond door twee gezinnen. Aangewakkerd door een stevigen bries, was er aan blusschen geen denken. Binnen een paar uren was do geheele woning vernield. Te Godlinze (prov. Groningen) is een boerenplaats, die eenige dagen geleden was verkocht, geheel afgebrand. Een brandende lamp, die te dicht bij de zoldering zich bevond, was de oorzaak van het onheil. Bij den burgemeester van Zutfen is op 10 November jl. een brief bezorgd, inhouaende een bankbiljet van f 300 jvoor de stad." Te Amsterdam zijn voiorgekomen 2 gevallen van pokken, en wel bij kinderen van 1^ en ongeveer 1 jaar, beiden niet gevaccineerd. Door het vlam vatten van een petroleumtoestel had te Helder eene ge- huwde vrouw, mej. B., het ongeluk, dat hare kleederen in brand geraakten. Zij is aan de ge- volgen van de bekomen brandwonden spoedig overleden. In de omstreken van Oegstgeest is een witte haas geschoten. Het kazernegebouw in het fort de #Oude Schans" te Teasel is door een windhoos grootendeels verwoest. De wachter met vrouw en dochter zijn gespaard gebleven, ofschoon de ramen tot vlak voor het bed werden geslingerd, waar de wachter sliep. Te Amsten- rade, prov. Limburg, is zekere Brandts, die door een tweetal personen zwaar misbandeld was, den voigenden dag plotseling dood gebleven. De daders zijn op de vlucht. De jury der Internationale tentoonstelling van wijnen, hkeuren en spiritua- lien te Bordeaux heeft de inzendingen van de firma's Erven Lucas Bals en Wijnand Fockink, uit Amsterdam, met de gouden medaiile bekroond. 100 werklieden te Houlme zijn zonder werk, ten- gevolge van het afbranden eener spinncrij. De schade wordt op 475,000 fr. geraamd. Te Halifax (Nova Scotia) is een armhuis verbrand, waarbij 8 mannen en 23 vrouwen in de vlammen oinkwamen. Nabij Algiers is een spoortrein verongelukt, waarbij 11 personen gedood en 29 zwaar gewond werden. Te Munster is de oudste veteraan, Johann Brinkmann, die o, a. den veld tocht onder Napoleon I in Spanje en Rusland heeft medegemaakt, in den ouderdom van 103 jaar overleden. Te Middelburg werd een paar maanden gele den door eene dienstbode bij eene familie eene doos met gouden sieraden ontvreemd, zonder dat de bestolene persoon het bemerkte. Eenige dagen geleden de doos missende, stelde men de politie er raede in kennis, die de diefegge, welke korten tijd geleden haar dienst verlaten had en gehuwd was, opspoorde. Zij bad een gedeelte van het gestolene verkocht, terwijl bet overige iu haar bezit gevonden is. De trein uit Holland is Vrijdagavond in plaats 10.88 u. des nacht te half twee te Middelburg aangekomen. Bij Wouw is de trein tegen een stilstaanden goederentrein aangeloopen. Twee wa- gens zijn verbrijzeld, persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Er is veel schade aan het materieel. Z. M. de Koning is te Apeldoorn op eene wandeling gevallen, waardoor de knie tamelijk ge- zwollen is. Dr. van Vlaanderen, arts te Apeldoorn, konstateerde, dat het geval gelukkig niet ernstig was. Z. M. houdt nu zijn gemak op Hds. Kamer. Dr. Viukhuijzen, is gisteren avond uit 'a Hage ge- telegrafeerd, om naar Apeldoorn te koinen, De Groningsche politie heeft onverwachts een inval gedaan ten huize van den drogist A. L. O., op wien de verdenking rustte, centen, halve centen en halve stuiversstukken, waaraan hij het voorkomen had weten te geven van zilveren munt van die grootte, in omloop te hebben gebracht. Een vrij groote voorraad tot de uitgifte gereed gemaakt geld werd in zijne woning gevonden en in beslag genomen; de drogist, die reeds verscheidene vonnissen bleek te hebben ondergaan, en zijne hnishoudster zijn in hechtenis genomon. Tot niet geringe verbazing van de talrijke voorbijgangers, stond jl. Vrijdag een smidsjongen in Den Haag als een dolle hond in het rond te springen en te dansen. De knaap had op het lo- terijbord bij Gebr. Mooyman bemerkt, dat hij een deel van de f 100,000 op zijn nummer had getrokken. Een gehuwde vrouw te Berkel (Noord-Bra- bant,) die zich voor eenige oogenblikken uit hare woning verwijderde, liet haar kindje in eene wieg onder toezicht van haar achtjarig zoontje achter, hem vermanendc goed op de kleine te passen. Nauwelijks was de moeder buiten, of het knaapje nam een geladen pistool uit eene lade en speelde daarmede. Plotseling ging de haan over en de kogel trof het kindje in de wieg in het voorhoofd. De kogel was zoo diep in de hersenen gedrongen, dat er niets meer van to zien was. Bij een tweetal voorname familien van Zwolle ontdekte men dezer dagen, dat de oorzaak van voortdurende ongesteldheid der huismoeders en kinderen moest worden toegeschreven aan de groene bekleedsels van canape, stoelen enz., in beide woonvertrekken aanwezig. Een nauwkeurig onder zoek heeft bewezen, dat eene niet geringe hoeveel- heid arsenicum in dit groene tapijt aanwezig was. Alles is onmiddelijk verwijderd. Vrijdagavond te ruim half elf, is op het Buitenhof te Den Haag door een koe een bezoek

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2