TER NEUZENSCHE COURANT. No. 1826. Woensdag 15 November 1882, 22e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch- Vlaanderen. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. EUITENLAND. abonnement. Per drie maandea binnen Ter Neuzen f 1,—. Door het leheele Rijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40. Men abonneert rich by alle Boekhandelaare, Poatdireo- teuren en Brievenbueboud era felad Tembijnl *|guds(. en TplJdajaTOBd ADVEBTIN T]I i N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10, Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te rendm niterlijk Dinadag en Vrijdag namlddag DRIE nB*eB. Politick: Overzicht. De teekenen, dat het met de struisvogel staat- kunde der Europeesche mogendheden op een eind loopt, vermenigvuldigen met den dag en nemen zelfs in den laataten tijd schrikbarend toe. Het i valt kwalijk meer te verhelen, dat kunne tegenstnj- dige belangen, vooral in't Oosten, thans in botsing zijn gekoraen en do vrees ver van denkbeeldig ^s, dat de lang verwachte uitbarating op til is. Wei beproeft men het onmogelijke om het gesclnl te verbloemen en deelde een Engelsch minister, des- gevraagd, aan 't Lagerhuis mede, dat er tusschen Engeland en Frankrijk vertrouwelijke gedachten- wisseling over Egypte plaals heeft en hij den aard daarvan nog niet kenbaar kon maken, maar wel- beschouwd komen alle voorstellen, door Engelands voornaamste vertegenwoordigers in Egypte ontworpen en thans aan Duiferin voorgelegd, ueer op behoud, iu zekeren zin zelfs op verseherping van den buiten- landscken invloed op het bestuur van Egypte, en duidehjk met het eenige doel om Frankrijk, dat rijkschen eersten Minister Kalnocky, wat echter uit Petersburg wordt tegengesproken. In Oostenrijk is echter alles vrede en vriend- schap. In de Delegatie heeft de Minister Kalnocky den toestand der buitenlandsche aangelegenheden uiteengezet en verklaard, dat volgens menschelijke berekeningen de algemeene vrede niet gestoord kan worden. De begrooting voor ,/Oorlog" is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Intusschen hebben er dagelijks bloedige botsingen plaats tusschen de werklieden en de troepen iu do hoofdstad Weenen. Bij den laatsten oploop had er een bloedige worste- ling plaats tusschen ongeveer 1000 werklieden, waaronder ook vrouwen. Van weerszijden vielen vele gewonden en eerst laat in den nacht werd door vereende pogir.gen van politie, voetvolk en ruiterij de orde hersteld. Men vreest voor her- haling der rustverstoringen, daar wegens de hoog opgevoerde belastingen de ellende onder de be- volking zeer groot is. In de Vereenigde Staten van Noord—Ameriku hebben de verkiezingen plaats gehad voor het Ingekomen waren de navolgende 10 inscbrijvings- biljettenvan C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor 30900, G. Daane Bolier, te Sliedrecbt, voor 30650, A. van de Beek, te Zaamslag, voor f 30130, L. Koole, te Ter Neuzen, voor 30100, J. de Jonge, te Biezelinge, voor 30040, D. Tholens, te Hoek, voor 30000, H. Hage, te Middelburg, voor f 29900, V. de Clercq, te Selzaete, voor 29789, J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 29739 en D. de Jong, te Ter Neuzen, voor f 29700. Den 26 dezer zal alhier plaatsbebben het ver- gelijkend examen voor de betrekking van hoofd iler openbara lagere school in der. grooten Huissens- polder onder deze gemeente, aan welk ambt eene bezoldiging verbonden is van 850 gulden benevens vrije woning met tuin. Aan het examen zal worden deelgenomoD door de hh. Onnekens te Bruinisse, Schouten te Hon- tenisse en Severijn te Amsterdam. Van den beer Kuijperi, predikant te Sluipwijk, nu eergisteren over drie weken bij de hervormde BIJVOEGSiSJL Zaterdag 11 November 1882. No. 1825. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittiug van 7 November de volgende vocnissen uitgesproken C E. B. M., arbeider te Sas van Gent, in dienst bij het 4e regiment veld-artillerie, is wegens beleediging met woorden tegen een bevelhebber en een agent van de gewapende macht, veroordeeld tot 3 dagen celstraf. C. V., huisvrcuw van L. H., arbeidster te Axel, is wegens laster veroord. tot 15 boete of 5 dagen gevaogenisstraf. C. L. B., herbergier en landbouwer te Clinge (Kapellebrug), is wegens mishandeling veroord. tot 15 dagen aelstraf f 8 boete of 1 dag celstraf. Een zonderling proces zal eerlang te Brussel behandeld worden. De directie der nationale tentoonstelling bad tegen een som van 40,000 fr. aan een herbergier de vxploitatie toegestaan van het koffiehuis der tentoonstelling onder bepaling dat er geen ander cafe zou worden toegelaten. Het schijnt dat die voorwaarde niet gebouden is en de herbergier die geen goede zaken gemaakt heeft, vraagt nu recbtswege ziju honderd duizend francs terug. Te Gent heeft Dinsdagmorgen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De chef der werklieden, genaamd Jan Vanderhaegen, oud 37 jaar, gehuwd en vader van vijf kinderen, is gedood geworden terwijl hij manoeuvreerde met den trein no. 63. De locomotief stond stil op 10 meters voorbij den wissel, gereed om achteruit te rijden met een ledigen waggon en twee waggons met hout geladen. Vanderhaegen, die den ledigen waggon moest afhaken, blies driemaal op den horen; de machinist reed acbteruit, eenige oogenblikken later voelde hij een kleinen scbok en zag Vanderhaegen op op de baan uitgestrekt liggen. Men veronderstelt dat de man, na het sein gegeven te hebben, met kleeren aan den waggon is blijven haken, mede- gesleurd is geworden en eindelijk onder de locomotief is geraakt. Het lijk was vreoselijk verpletterd. Te Brussel is op de Avenue Louise weder een van die drama's afgespeeld, waarvan de straten der hoofdstad sedert eenigen tijd zoo dikwijls getuige zijn en jaloesie de drijfveer is. Zekere Auguste Pitton, oud 29 jaar, smidsknecht, wonende te Elsene, had sedert eenige maanden kennis aangeknoopt met eene dienstbode, genaamd Depatty, 24 jaar oud. In de laatste dagen was het tusschen de ge- liefden tot een verkoeling gekomen, en de minnaar weuschte zich te wreken. Met een revolver ge- wapeud wachtte hij zijne vroegere geliefde af en loste twee revolverschoten op haar, waarna hij zich- zelf wilde dooden, doch daarin verhinderd werd, doordat de schoten alleen zijn hoed doorboorden. De politie arresteerde hem, terwijl de dienstbode alleen in den arm was gewond. Den President der republiek is een ontwerp aangeboden, strekkende om in verschillende plaatsen des lands twintig landbouwkolonien op te richten voor de twintig arrondissementen van Panjs, waar werkmanskinderen van tusschen de drie en zes jaar, jongens en meisjes, tot bun een en twintigste jaar zouden worden opgenomen, om tegen een kost- ge.ld van 60 centimes daags gevoed, gekleed en in den landbouw onderwezen te worden. Bij het verlaten der kolonie zou eene som van 2500 fr. op hun hoofd verzekerd, ieder hunner worden uitgekeerd. Het plan is aan eene bizondere commissie ten onderzoek gegeven. Van Bordeaux gaan in de helft van Decem ber 50 vrouwspersonen, die tegenwoordig in de Fransche centraal-gevangenissen hun straf uitdienen, naar Nieuw-Caledonie. Zij worden uit dezeu ge- kozeu. die zich bereid hebben verklaard, naar de Fransche strafkolonie te verhuizen, om daar met zulke gevangenen te trouwen, welke landconcessies verkregen hebben. GEMENGDE BERICHTEN. Het stoomsehip „Caland," van New-York te te Vlissingen Woensdag jl. binnengekotnen, is met hoog water op den Oosthavendam aldaar omhoog gevarenna geligt te hebben is het stoomsehip Ponderdag vlot gekomen. De vorige week hebben zich te Rotterdam elf en te Woerden vier gevallen van pokken voorgedaan. Het wrak van de stoomboot //Gulf of Panama" is te Nieuwe- diep in veiling gebracht en heeft f 130 opge- bracht. In Friesland is een klein gedreven zilveren beker met het jaartal 1450 voor f 8000 verkocht. Korten tijd daarna deed de kooper hem voor f 12000 over aan een Duitsch oudheid- kooper. Te Nieuwleuzen is brand ontstaan ten huize van den koopman D. L.; alles, huis, inboedel en manufacturen werd een prooi der vlammen, en de beide bewoners konden zich slechts met moeite redden. Te Bergen op Zoom heeft zekere H., verdacht van diefstal van een jas, in het huis van bewaring aldaar zich door ophanging van het leven beroofd. Te Delft had iemand het ongeluk, dat hem onder het eten een stukje vleesch in de luchtpijp schoot, teugevolge waar van hij binnen weinige oogenblikken overleed. Te Meerssen is een daglooner van 73 jaren, dio zich '8 avouds wilde ler rust begeven van een trap gevallen en op de plaats doodgebleven. Op het rijks-telegraafkantoor te Amsterdam is een der beambten plotseling krankzinnig geworden. Hij werd naar het buiten-gasthuis gebracht en zal waarschijnlijk in een krankzinnigengesticht opgeno men rnoeten worden. Te Venloo heeft men in een nog niet gereed zijnd huis het lijk hangende gevonden van een geheel onbekend persoon, die tot den gegoeden stand schijnt te behooren. Het verbruik van alcohol in Belgie dat in 1830 18 millioen liters bedroeg, bereikt in 1880 67 millioen. Uit Calais wordt geschreven, dat de Fransche maatschappij tot boring van den tunnel TER NEUZENSCHE C0URAN1 0HONT te Ter Neaieai. rli'on ir» T m of EnrrMand dpcldp.. HI) VAN DB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5