A F B R A A E, ADVEltTENTtPN. Openbare Verkooping. Gemengde berichten. Telegraphische berichten. bomschuit Holland," stuurman Maarten Buis door andere Engelsche visschers was bovendien het vaartuig gezien met vernielden boeg. Men vreest dus, dat genoemde schuit met man en muis is vergaan. Van nog vier andere schuiten is het bijna zeker, dat zij in den laatsten storm verloren gingen. Vele gezinnen verkeeren te Scheveniugen dan ook in grooten angst omtrent het lot van hunne betrekkingen. Dat onze waterbouwkundigen ook in den vreemde nog altijd hoog zijn aangeschreven, blijkt daaruit, dat de //bekende" ingenieur Dirks, uit Holland, zoo luidt het in een telegram uit Skjern (Denemarken), aldaar is aangekomen, om nader het ontwerp te onderzoeken tot den aanleg van een kanaal tusschen Ringkjobing Fjord en de Noordzee, alsmede een reguleermg van den stroom- loop in genoemde Fjord en het Skjernaadal. Door den heer Vermeulen is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de artikels 56, 61 en 65 der wet op het lager onderwijs. Het voorstel beoogt: lo. de wiskunde als verplicht examenvak bij het hoofdonderwijzers-examen te doen vervallen; 2o. de akte van bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de vreemde talen niet langer af hanke- lijk te stellen van het bezit der hoofdonderwijzers— akte A, maar alleen van de onderwijzers-akte B. De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben heden tot lid der Eerste Kamer (vacature-Biichner) gekozen den heer Mr. M. J. Pijnappel, met 36 tegen 25 stemmen, die op den heer Visser van Hazerwoude waren uitgebraaht. Omtrent de overdracht van het kasteel ,/Soestdijk'" en daarbij bohoorende bezittingen aan Z. M. den Koning verneemt men, dat die over dracht is geschied tegen verzekering door Z. M. van eene aanzienlijke lijfrente aan H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden, met het recht om het "bedrag daarvan zoowel in het binnen- als in het buitenland te genieten, zullende de jaarrente ook worden uitbetaald bij een eventueel tweede huwelijk van de Prinses. Verhaal van den matroos J. Steel, na de schipbreuk der „Gulf of Panama De volgende inlichting geeft de matroos J. Steel, geboren in Schotland, behoord hebbende tot de equipage van het Eng. stoomschip Gulf of Panama gestrand Zondag 29 Oct. 1882 op de Noorder- Haaks. Wij kwamen naar mijn gissing des morgens half zes uren aan den grond. Tot half acht naar redding uitgezien te hebben, verlieten wij het schip met drie booten. Ik was in een boot met 17 man en in de andere twee booten waren ieder 5 man. Nauwelijks waren wij van het schip af, of onze boot sloeg om en wij lagen in de branding. Ik klom op de kiel der boot en zag nog 15 man zich vastklemmen aan de zijde der boot. Do tweede stuurman was reeds verdwenen. Ik keek rondom en zag een loodskotter komeD, die op de boot aanhield, waarin de kapitein, stuurman, boots- man, kok en een matroos. Ik zag de menschen overnemen en twee loodsen in de mast klimmen om uit te kijken, maar zij werden ons niet ge- waar wegens de hooge branding. Ik stak mijn arm op, maar werd niet gezien en zag dat de kottar over en weder stuurde en ten laatsten voor den wind weg zeilde, zoodat wij alien den moed lieten zakken. Wij bleven nog 2 uren in het gevaar rondmar- telen met 16 man, terwijl de boot gedurig rechts en onderste boven werd geslingerd, waardoor van tijd tot tijd een voor een zich los lieten en ver dwenen van mijne zijde. Ons getal was ingekrompen tot 7 man1 machi nist, 4 stokers, 1 jongen en mijn persoon. Zij gaven mij de hand en wenschten mij goede nacht. Nu werd ik weemoedig en was op punt mij ook los te laten, maar daar ik op den jongen zag, kreeg ik moed en hielp hem ieder oogenblik weder op de boot. De machinist trok zijn kleederen uit, maar de krachten begaven hem en hij zonk weg in de diepte. Later ontwaarde ik land en zag dat wij zuidwaarts dreven en in beter water kwamen. Wvj hadden zoo wat een half uur rust daar de boot vol water was en recht bleef en wij ons maar stil vast hielden. Op een3 kwam de boot in de branding en sloeg om. Bevende van koude, ver wondde ik mij aan het linkeroog. De jongen kreeg de boot voor het hoofdnogmaals greep ik hem en hielp hem in de boot, uur daarna zag ik op het strand een man, stak mijn arm op en bespeurde dat die man mij gezien had. Ik sprak den jongen moed in en zeidewij zullen spoedig wal hebben, houd moed, maar ontwaarde tot mijn schrik, dat ik tegen een lijk sprak. Dit perste mij tranen af, daar ik nu maar alleen was. Later zag ik een persoon wegloopen, welke mij de behulpzame hand zoude bieden en vervolgens een 50tal menschen, waarvan 3 zich te water begaven. G. Doom, welken naam ik nooit ver- geten zal, bracht mij op het stranddaarna werd ik bewusteloos. Later, toen ik tot mij zelve kwam, lag ik in een bed en werd liefderijk verpleegd, waarvoor ik aan de gemeente Petten en inzonder- heid aan G. Doom, mijuen harteiijken dank betuig, daar ik mijn leven naast God aan hem verschuldigd ben, dewijl de boot op het oogenblik der redding stuk sloeg. Uit goede bron verneemt de echo, dat Engels vdor ruim 14 dagen te New-York gezien is. Hij moet zich toen in gezelschap bevonden hebben van den kapitein van een stoomschip, dat thans te Amsterdam aan de Handelskade gemeerd ligt. Het gerucht, dat E. zich naar Buenos-Ayres be- geven zou hebben is dus slechts misleiding. Naar men verneemt, zou de voortvluchtige notaris De Haan van Amsterdam een telegram gezonden hebben aan Notaris Van Dijk aldaar, waarbij hij dezen feliciteert met de overname der minuten en tevens den wensch uitdrukt, dat notaris Van Dijk gelukkiger in de praktijk moge zijn, dan hij dit tot hiertoe was. Dit telegram zou afgezonden zijn uit New-York. Te Groningen heeft zich Maandagnacht een Sljarig gepensioneerd militair, in zeer beschonken toestand, op den vloer van zijn kosthuis te slapen nedergelegd, terwijl men Dinsdagmorgen slechts zijn lijk vond. Uit de doodschouw bleek, dat hij in den drank gestikt is. Twee zeer onverwachte bruilofsgasten stoorden voor een oogenblik de feestvreugde op het gouden huwelijksfeest, dat de huisschilder Wannet te Haal- dereu onder de gemeente Bemmel in Overbetuwe, dezer dagen vierde. Een der getrouwde dochters van W. beviel namelijk te midden van het feest van twee welgeschapen zoons, waarvan er een weinige uren na de geboorte overleed. Door tusschenkomst van den Minister van Waterstaat enz. heeft de vereeniging van lokaal— en tram-spoorwegen zich in verbinding gesteld met den heer W. te Gempt, te Hoedekenskerke, omtrent den door hem uitgevonden ^Menschen- redder" voor tram- en spoorwegen. De heer T. G. heeft zich bereid verklaard zijne denkbeelden dienaangaande op de algemeene vergadering der vereeniging, dezer dagen te Breda te houden, bekend te maken. Te Ferwerderadeel kregen 11. Zondag een paar jongens in de kerk der Christelijk Gerefor- meerden zulk een hevigen twist om een zitplaats, dat de predikant verhinderd werd zijn aangevangen rede te vervolgen. Een paar mannen, zich mede in den twist mengende, begonnen hardop te schelden en te vloeken. Alleen doordien de leeraar psalm- gezang liet aanheffen en verder iu den gebede de onrust bezwoer, kwam de gemeente volgens de yLeeuw. Ct." eindelijk in normalen toestand. Zekere Friesema, die naar Assen ging om daar gevangenisstraf te ondergaan, wierp te Nieuw- Buinen smoordronken zijn jas en andere kleeding- stukken uit en trachtte door het Zuiderdiep heen de overzijde te bereiken. Zoowat in't midden der vaart zonk de man weg en verdronk hij. In de Foeliestraat te Amsterdam heeft een man, in een vlaag van waanzin, eene steenen kruik op het hoofd zijner dierbare wsderhelft stukgeslagen, waarna hij zich met een mes den hals wilde af- snijden, hetgeen nog in tijds verijdeld werd. Sedert eenige dagen kwamen te Brusselher- haaldelijk gevallen voor dat op de Grande Place, rue de la Colline en rue des Bouchers, spiegelruiten door kwaadwilligen verbrijzeld werden. Do politie zocht de boosdoeners op, doch zonder uitslag. Nu bood zich dezer dagen een persoon bij de politie aan, die zich als den bedrijver dezer feiten bekend maakte. Hij had zich daaraan schuldig gemaakt om in de gevangenis te komen. Men voldeed aan zijn verlangen toen een tweede persoon zich ook bij de politie wegens dezelfde reden kwam aan- klagen. Bij ingesteld onderzoek bleek, dat zq waarheid spraken. Beiden hadden geen lust in het werken en werden liever ten koste van de eige- naars der gebroken spiegelruiten door den Staat onderhouden. Mad. Fenayrou, de medeplichtige van haar echtgenoot in den beruchten moord op haar ge- wezen minnaar Auber, heeft vergunning verkregen om haar man naar Nieuw Caledonie te verge- zellen. Het echtpaar zal in het begin der vol gende maand naar de strafkolonie overgebracht worden. Het tooneelwerk vDas Millionenmiidel" (de Millioenenjuffrouw), dat in het Luisenstiidtische Theater te Berlijn wordt opgevoerd, heeft bepaald succes. Reeds werd de 50e voorstelling aange- kondigd, welke zou plaats hebben ten voordeele van den vervaardiger Carell Groszmann. Voor- loopig blijft het stuk nog op de planken. De millioenenjuffrouw krijgt dus internationale ver- maardheid. Middelburg, 10 November. In de heden ge- houden zitting der Provinciale Staten is het voorstel van gedeputeerden omtrent den stoombootdienst Walsoorden en Vlake aangenomen met 34 tegen 5 stemmen. Voorspoedig bevallen van een welge schapen zoon I. H. WIEGERINK—Hulshof. Sas van Gent, 3 November 1882. Voor de vele en treffende bewijzen van deelneming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van ons geliefd zoontje GEORGE LUCIEN, betuigen wij onzen harte iijken dank. Ter Neuzen, 9 November 1882. E. J. L. NOLSON en Echtgenoote He ondergeteekenae maakt bekend, dat hij is verhuisd van nabij de R. C. Kerk naar de LANGE NOORDSTRAAT, naast de slachtwinkel van D. van Tatenhoven. Ook daar hoopt hij diezelfde begunstiging te mogen genieten, welke hij steeds van TerNeuzensch ingezetenen heeft mogen ondervinden. Ter Neuzen, 9 November 1882. K. FQNTIJN. Mr. J. P. Dronkers, Notaris, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van zijne principalen, op Woens- dag, den 29 November 1882, des namiddags te I uur precies, te Tee Netjzen, op het MARKT- PLEIN, in het openbaar verkoopen: EENE GROOTE PARTIJ bestaande o. a. in: Eene groote partij EIKENIIOUT en de INVENTARIS van een gesloopt Tjalkschip, alsPlanken, Stijlen, Bocht- en Mestputpalen, Brandhout enz. Voorts: 2 Watervaten, Scheepsblokken, 1 zeer goed Zeil, 2 Stagfokken, geteerde Dekkleeden, 1 beste Mast, 1 eiken Mast- koker zoo goed als nieuw, 2 koperen Pompen met loode buizen (onbeschadigd) en hetgeen meer zal geveild worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2