BUITENLAND. lijk in Hollandsche handen was over te brengen. Den landbouwers raadt zij aan, bet voorbeeld van een paar vermogende Noord-Hollandsche boeren na te volgen, om eerst als arbeider den toestand van den landbouw in Amerika te leeren kennen, in plaats van terstond met het geheele gezin over te komenmen is alsdan verzekerd goed te zullen slagen. Weer heeft een pool-expeditie een ongeluk- kigen afloop gehad. Het Amerikaansche stoomschip Neptune, dat op een expeditie naar de Zuidpool- streken werd uitgezcnden, is volgens een te Halifax ontvangen bericht, in het ijs vergaan. Omtrent het lot der bemanning is nog niets bekend. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 November het volgende vonnis uitgesproken P. J. v. d. V., horlogiemaker te Axel, is wegens openbaren dronkenschap veroordeeld tot 14 dagen ge- vangenisstraf. ;/De onschuldige moet met den schuldige lijden" fort daarna overviel's nachts een bende van 150-200 jersonen de woning des koopmans. De deur werd ingeslagen, waama het plunderen en vernielen be- gon. Steiner en zijne vrouw namen de vlucht; de laatste, die hoogst zwanger was, werd door een schot in den hals getroffen, en viel stervende neder. Eerst later kwamen de autoriteiten tusschen beiden en arresteerden eenige belhamels. Eene joodsche deputalie is te Pest, aangekomen om zich bij het ministerie te beklagen. Landbouwberichten. Op de Veluwe is de verzending van jonge varkens naar Engeland in vollen gang. Vele hon- derde worden versonden. Eerst besteedde men tot 44 cts., thans tot 40 cts. per KG. Yette varkens gelden 48 a 51 cts. Het jonge rundvee wordt dagelijks aan de stallen tegen hooge prijzen opgekocht. De St. Hubertusbeestenmarkt teGorinchem, den 3 dezer gehouden, was druk bezocht, ongeveer 5000 stuks vee stond aan de lijn. De handel was vlug, de prijzen waren echter niet zoo hoog als men verwacht had. Bij de instructie van het proces-Peltzer werden 373 getuigen gehoorddaarvan waren 242 in Belgie, 80 in het buitenland en 51 door commissarissen van politie gehoord. Hierbij zijn niet gerekend de personen, die men om inlichtingen vroeg. Zoo werden bijv. te Parijs 410 kappers ondervraagd. Mevr. Bernays heeft 11 maal getuigenis afge legd. Armand Peltzer onderging 59, Leon 50 maal een verhoor. De jury is reeds samenge- steld; zij bestaat uit 30 leden en 4 plaatsver vangende leden. In den Belgischen spoorweg-, post- en te- legraafdienst zijn reeds eenigen tijd geleden ook vrouwelijke beambten aangesteld. Deze door minis ter Sainctelette genomen maatregel is veelvuldig bestreden, doch ook zijn opvolger, de minister van openbare werken Olin, laat zich daardoor niet weer- houden, doch schijnt den uitskg der proefneming met groote belangstelling te volgen. Hij heeft thans een aanschrijving gericht tot de ambtenaars van elken rang en hun herinuerd, dat zij de vrouw die op eerlijke wijze van haar arbeid leeft, zoo in als buiten de bureau's onbepaalde achting ver- schuldigd zijn en haar met den meest mogelijken takt behooren te behandelen. Die daarin te kort schiet, zal de gevolgen aan zich zelf hebben te wijten De tegenwoordige opvoedingsmethode voor meisjes zegt de minister verder in zijn circulaire, is wel is waar weinig geschikt om de vrouw voor staats- beambte op te leiden, doch mettertijd hoopt hij dat dit anders worden zal, als er betere scholen voor haar zijn en het onderwijs daar minder opper- vlakkig is dan nu. Bij vonnis van het Brabantsche hof van assises is vrijgesproken Dr. de Paepe, van Brussel, die den 2 Augustus 11. vier revolverschoten loste op den Belgischen journalist Boogaert Duverger. Deze was indertijd als kind in huis door Dr. de Paepe opgenomen en beloonde zijn weldoener door ongeoorloofde betrekkingen aan te knoopen met diens vrouw en te trachten ook de dochter te ver- leiden Intusschen loopt Boogaert Duverger, door geen enkele wet te treffen, ongestraft rond. De jodenvervolging in het Wieselburgcr komitaat bereikte haar toppunt in het dorp Nyulas. Bij een joodsch koopman, Moriz Steiner, drong een boer binnen, die met een revolver dreigende, si- garen eischte. De koopman beklaagde zich bij de bevoegde autoriteit, doch kreeg ten antwoord: GEMENGDE BERICHTEN. De heer Schaepman, lid der Tweede Kamer, is ongesteld. De aangekondigde leziug te IJzendijke is daarom niet doorgegaan. Het groote landgoed vHagerhof," te Venlo gelegen, is door Eransche paters aangekocht, die dit tot klooster zullen in- richten. Men meldt uit 's Hage het overlijden van den heer W. J. G. Scheurleer, baukier en lid der Provinciale Staten van Zuid-IIolland. Door de Gooische stoomtram is nabij Diemerbrug een vijfjarig meisje overreden. Het arme kind was als vermorseld. De locomotief moest door middel van dommekrachten opgewonden worden om het lijkje er onderuit te krijgen. De dienstmaagd van mevr. N. N., in de Anna Paulownastraat te 's Gravenhage, heeft zich, met achterlating van een pasgeboren kindje, spoorloos yverwijderd." Te Maastricht is in verzekerde bewaring genomen de Een gouden armband ter waarde van f 80 en een gouden horloge waren beide op crediet ge- kocht bij een Haagschen winkelier door eenjong- mensch, dat deze sieraden aan een zekere dame schonk, die er Vrijdagavond in den IIoll. scbouwburg aldaar mede pronkte. De politie had tot hun vervol- ging last gckregen en heeft het jonge mensch (een ambtenaar van goede familie) ingerekend. Ilet meisje is naar haar ouders te Rotterdam teruggezonden. Een braaf oud moedertje, de weduwe van Oost, zag Yrijdag jl. drie harer kleinkinderen op een dag in het huwelijk treden, waarbij zich nog de bizonderheid voordeed, dat een harer kleinzoons met een harer kleindocbters in den echt werden verbondeu. De oude vrouw, dien den leeftijd van 87 jaren heeft bereikt, was uit Haarlem naar 's Hage overgekomen om er getuige te wezen van de plechtigheid. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam werden in de maand October twee honderd en zeventig personen wegens openbare dronkenschap veroordeeld, onder hen waren zeventien vrouwen, van welke eene in zes nachten en twee in vijf nachten op straat dronken waren aangetroffen. Negentig beklaagden verschenen voor het kanton gerecht, 180 bleveu afwezig. Militair recht in Nederland: Een fourier, die zich voor den krijgsraad bad begeven om te reclameeren over eene opgelegde straf van 8 dagen arrest (wegens het niet op tijd ontvangen van patronen), is na appel voor het brievenbesteller B.dia beschuldigd wordt een som van f 33 op het postkantoor te hebben ont- Jj00g militair gerechtshof gestraft met 4 dagen vreemd. De jongeling, die op 2en pinksterdag proyoost, wegens oneerbiedig gedrag tegen zijne dezes jaars in de Ridderstraat te Amsterdam zijn meergeren, na reeds 2 maanden in voor-arrest te vader doodde, is thans krankzinnig verklaard en j^bben doorgebracht. van de cellulaire gevangenis overgebracht naar Meer-en-Berg, waar hij reeds moet vertoefd hebben. Het gemeentebestuur van Sittard heeft het vergunningsrecht op den verkoop van sterken drank van /15 op 10 verminderd. Te Epe heeft een verschrikkelijke brand plaats gehad, waarbij de toren en 21 huizen, benevens een groote hoe- veelheid vee verbrand zijn. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. In een dorp nabij Een arme daglooner, zekere Holtrop, die voor eenigen tijd met vrouw en kroost uit Kolham naar Amerika was vertrokken en zijn ouden dokter een sommetje was schuldig gebleven, zond hem dezer dagen uit de nieuwe wereld een derde der som in mindering der rekening. Door een Brusselsche maatschappij is het plan opgevat om tusschen de Kalverstraat en het Rokin te Hattingen is een huwelijk gesloten tusschen een Amsterdam een overdekte winkelstraat, van boven bruidegom van 26 en een bruid van 65 jaren. tot hotel ingericht, aan te leggen. Reeds zijn Daar zij geen van beiden vermogen hebben, ver-1 onderhandelingen met de eigenaars der gewenschte zekert men, dat de liefde het eenig motief voor dit perceelen aangeknoopt. Met het oog op de dringende huwelijk is. Of de liefde ook blind isDe een- behoefte aan hotelruimte gedurende de aanstaande maal in de Oude en Nieuwe wereld bij ieder bekende internationale tentoonstelling zou het ontwerp reeds en beroemde eigenaar van de menageiie Krutzberge ligt gevaarlijk ziek te Landshut. Hij heeft zijn vermogen, dat bij honderdduizenden werd berekend, voor dat tijdstip uitgevoerd moeten zijn. De zoon van esn rijk bankier te Parijs had zijn portefeuille verloren, inhoudende visite- geheel verloren en wordt nu als armlastige van kaartjes en 5000 frs. Een de gemeente verpleegd in het stadsziekenhuis. die Ook te Madrid is thans eene jonge dame mej. aan Martina Castello, tot doctor in de genees- en heel- kunde gepromoveerd. Zij is de eerste vrouwelijke arts in Spanje. Te Brussel is sprake de St. Nicolaas kerk, die reeds van af de 12e eeuwdag- teekent, af te breken. Men berekent, dat te Louden in de laatste 14 dagen 190 millioen ton water zijn gevallen. Den 1 en 2 dezer hebben ook verscheiden Brusselaars de Parijsche traditie gevolgd om hunne dooden op de kerkhoven te ge- denkenonder de talrijke bezoekers was ook de Koningin. Te Hannover is het gebruik van ijzeren schermen in de schouwburgen door de politie verboden. In het armenhuis te Uxbridge woont een oudje van 102 jaren; zij is nog in het bezit van al haar vermogens en heeft een hartstochtelijke liefhebberij voorhet rooken van pijpen. In het Edentheater te Brussel is tijdens het matinee de gaskroon naar beneden gevallen. Gelukkig waren er geen bezoekers in de stalles, anders was een ernstig onheil niet te voorkomen geweest. Nu bepaalde het ongeluk zich tot stoffelijke schade. Men schrijft uit 's Hage Jannetje Struik, de milioenenjuffrouw, zou volgens het alhier bij sommigen rondgaand praatje, of reeds op vrije voeten zijn gesteld, of eerstdaags wegens gebrek aan wettig bewijs van alle rechtsvervolging worden ontslagen. Ik kan u meedeelen, dat dit praatje op eene dwaling berust. Integendeelmet zekerheid verneem ik, dat er twe6 belangrijke en volkomen bewezen punten zijn, waarop zij binnen een niet al te lang tijds- verloop voor de Rotterdamsche rechtbank terecht- staan en vermoedelijk wegens oplichterij veroordeeld worden zal. terug. De jonge man gedacht had zich die som toe te werkman bracht hem vroeg, of hij er niet eigenen. z/Ja mijnheer" antwoorde de werkman. #Ik vond uw portefeuille heden morgen, toen ik naar mijn werk ging. Ik wilde het geld eerst h ouden, maar ik bedacht, dat men het vreemd zou vinden, dat ik zooveel geld bij me had, en dan bedacht ik, dat het niet de moeite waard zou zijn geweest z<5o lang een eerlijk man te blijven, om nu toch nog een dief te worden." De jonge bankierszoon gaf den werkman tot belooning zijner eerlijk- heid de gevonden 5000 fr. Dezer dagen werd eene voorstelling in de menagerie van Bidel op de jaarmarkt te Rouaan door een vreeselijk ongeval gestoord. Eene vijf en vijftigjarige vrouw, zekere Maria Cordick, sedert zes jaren bij den dierentemmer in dienst, waagde zich te dicht bij een om zijne kwaadaardigheid door het geheele personeel geduchten olifant. Het dier greep haar onmiddelijk aan, slingerde haar tegen den grond en doorboorde haar met zijne slagtanden. Op haar geschreeuw schoot Bidels zoon toe en sloeg den olifant zoo hevig op het hoofd, dat hij zijne prooi losliet. De toestand der arme vrouw is zeer bedenkelijk. De aardbeving, waardoor in den nacht van 6 Sept. 11. de landengte van Panama is geteisterd, heeft over de gansche streek de grootste verwoe- stingen aangericht en ongeveer 90 seconden ge- duurd. De kapittelkerk en het raadhuis werden zwaar beschadigd, de St. Annakerk is grootendeels vernietigd, meer dan 50 woningen zijn uit hun verband gerukt. Onder den naam van dertienclub had zich in Nieuw-York voor eenigen tijd een gezelschap i -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2