QEMENQDE BERIOHTEN. Op 22 October heeft de weduwe Schut te Bar- neveld haar lOlsten verjaardag gevierd. Zij is een weinig doof. Dat is op haar leeftijd te ver- ontschuldigen. De beruchte onderwijzersjassendief is te Kara pen gearresteerd en gevankelijk naar Zwolle overgebracht. Hij is genaamd Roeloi Stok- tisch, geboren te Dordrecht, en heeft reeds vroeger wegens dietstal terechtgestaan. Zaterdagnamiddag stortte het dak van twee in aanbouw zijnde huisjes te Monnikendam plotseling in, wairdoor de timmerman D. H. ernstig gekwetst werd. Te Niederdorp, nabij Yenlo, heeft een jager bij ongeluk een landbouwer, die hij voor een ree aanzag, doodelijk getroffen. Te Dordrecht werd dezer dagen een politie—agent door eenige zijner collega's naar het hoofdbureau overgebracht, daar hij in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. Bij de behandeling van de. gemeentebegrooting in den Raad van Utrecht werd o. a. besloten om aan de gasfabriek aldaar proeven te nemen met elec- trisch licht, met het doel om het terrein dier fabriek te verlichtenDat heet eigen glazen ingooien In de Laurierelraat bij de Lijnbaangracht te Am sterdam is een omstreeks 60jarige vrouw, door het vlam vatten harer kleederen, geheel verbrand. Men vond haar vormloos in de deurpost harer woning. Een bedeelde te Dantumadeel heeft, in gezelschap van zijn dierbare ega, de heeren armvoogdeu geducht afgeranseld. Te Meijel (Limburg) is een 22jarige dienstbode uit Helena- veen bij het scheppen van water in het kanaal gevallen en verdronken. De 2000 fr. overschot van tijdens de Consciensefeesten zullen besteed worden aan de uitgaaf van een werk, bevattende de beschrijving van genoemde feesten. Wegens de verbreeding der wallen is men te Antwerpen begonnen een der schoonste en merkwaardigste houten gevels af te breken, die er nog in die stad te vinden is. Deze gevel, meer dan 20 meters hoog, staat op het Zand, no. 20, en dag- teekent vau de 16e eeuw. - Aan de arrond.-rechtbank te Zierikzee is rechtsingang verleend tegen een bakkersknecht te Oud Vossemeer, die in de vorige maand een reeds gebruikt 5 cents postzegel van den stempelinkt ontdeed en hem daarna op een te verzenden brief plakte. Het vorige jaar werd beklaagde wegens een dergelijk feit door genoemde rechtbank veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 60, subs 14 dagen gev. Op de publieke verkooping die onlangs ge- houden werd te Amsterdam in de Brakke Grond, van de collectie van wijlen den heer W. Gruyter, bestaande in antieke schilderijen, Saksisch porselein en oud Delftsch aardewerk, hebben o. a. opgebracht: 12 blauwe oude Delftsche bordjes en 6 blauwe oude Delftsche schotels met landschapjes, f 2500 een Saksisch groepjes met spelende kinderen f 700 eene oude schilderij uit de school van Rembrandt, voorstellende een oude vrouw, /12 00een landschap met figuren, van F. Bol, f 550. Te St. Pieter, nabij Maastricht zijn twee kinderen van 4 en 5 jaar op een erbarmelijke wijze omgekomen. Door het vuur vatten van het bed waarin zij sliepen, is het eene kind verbrand en het andere gestikt. Onvoorzichtigheid en nala- tigheid schijnen tot dit ongeluk aanleiding te hebben gegeven. - Dezer dagen is te 's Bosch een huwelijk vol- trokken tusschen een 18jarig jonkman en eene 36jarige weduwe, die haar tweeden echtvriend 6 kinderen uit haar eerste huwelijk als bruidsge- schenk bracht. Het zeldzame geval doet zich hier voor, dat (stief-) vader en (stief) zoon zich beiden in Januari zullen hebben aan te geven voor de nationale militie. Te Haarlem is plotseling overleden Mevr. Staleman, bij het spoorwegongeluk te Vogelenzang indertijd ernstig verwond. De genezing was reeds zoo ver gevorderd, dat de heer en mevr. Staleman van Vogelenzang, waar zij werden verpleegd, naar Haarlem konden vertrekken, waar zij in de Hout eene villa hadden gehuurd. Daags echter na de verhuizing kreeg Mevr. een toeval, waaraan zij is bezweken. Als een staaltje van bureaucratie wordt mede- gedeeld, dat bij een gemeentebestuur hier te lande dezer dagen door een kapitein is aangevraagd, het getuigschrift van goed zedelijk gedrag ten be- hoeve van een milieieu zijner compagnie, die, zoo luidde de aanvraag, ,/in uw gemeente is geboren October 1862 en aldaar tot Januari 1865 gewoond heeft." Van het gemeentebestuur werd derhalve gevorderd een verklaring omtrent het goed en zedelijk gedrag van een zuigeling. Deze aan vraag was ten overvloede door den bataljons- commandant voor »gezien" geteekend. Fjen blauwe Java-aap met haar jong vindt thans in het Berlijnsche aquarium een groote aan- trekkingskracht. De jonge aap is namelijk zoo ver opgegroeid, dat de moeder hem lea geeft in het gaan en klauteren. Dit onderricht geeft zij ochter even nauwkeurig als een mensch. Om hem in het loopenen te oefenen, draagt zij haar jong naar een verwijderde plaats, zet hem daar neder, moedigt hem aan en loopt hem langzamerhand tegemoet. Ook bij het klimmen slaat zij haar jong met aandacht gade en sluit hem bij iederen gewaagden sprong teeder in hare armen. Het schouwspel moet voor de bezoekers zeer boeiend zijn. De kroonprins van Pruissen zit, als hij schrijft of werkt, niet op een gewone stoel, maar op een zadel, die op 4 pooten rust. De zadel is met le- der bekleed en alleen de singels en stijgbeugels ontbreken. Een Engelschman, wiens aandacht bij de bezichtiging van het paleis des kroonprinsen op dezen vreemdsoortigen zetel viel, liet onmiddelijk een dergelijken zadel maken, waarvan hij zich met het beste gevolg bedient. Uit menschlievendheid deelt hij nu den goeden uitslag zijner proefneming mee en raadt hij ieder, die zittend moet werken, ten sterkste aan zijn voorbeeld te volgen, daar het zitten op den zadel niet alleen aangenamer is, maar ook met het oog op de gezondheid des schrijvers verreweg de voorkeur verdient. Te Berlijn ziet men tegenwoordig overal fotografische afbeeldingen van straten en pleinen der stad te koop, photographes instantanees, die ook van de toevallig daar wandelende personen in den regel getrouwe portretten leveren. Dezer dagen keek eene dame voor een plaatwinkel naar zulke fotografieen en herkende op eene dezer het portret harer dochter, die in vertrouwelijk gesprek met een heer door de Leipzigerstras3e liep. De dame ging den winkel in, kocht de fotografie en een uurtje later onderging de dochter een scherp ver- hoor. »Ik weet het zeker 1" riep mama dreigend. Emma bleef halstarrig ontkennen, totdat haar ein- delijk de verraderlijke fotografie vertoond werd. De inuziekonderwijzer des huizes ontving bericht, dat hij zijne lessen niet behoefde voort te zetten. Te Petersfield (Hampshire) stierf on Lings een oude rijke dame, die haar aanzienlijk vermogen ten deele aan die genootschappen en vereenigingen naliet, welke zich de bescherming van viervoetige dieren ten doel stellen. Zoo vermaakte zij aan de Royal Society tot bescherming van dieren een legaat van 6000, aan de ^Londensche vereeniging voor drinkfonteiuen en voederbakken voor dieren"2000 aan het sedert 1860 te Londen bestaand »Asyl voor verloren en noodlijdende honden" 1000, enz. Tot universeel erfgenaam benoemde de over- ledene haar echtgenoot, onder beding, dat hij on- verwijld na haar dood haar zwarte lievelingspoes door chloroform zou dooden. Men klaagt over de emancipatiezucht der tegenwoordige vrouwen: de Eva's moesten zich niet zoo doen geldeo! Vroeger was dat anders; toen was de vrouw huismoeder, huishoudster, slavin in 6cn woord vrouw. Ja, die oude tijdMaar een enkele maal deden ook toen de vrouwen zich wel eens geldenOf wat dunkt u van den #vrouwendag," die in het laatst der 17de eeuw in eenige dorpen in den Elzas bestond Dan kwamen er vrouwen op de markt samen, de meesten gemaskerd en alien met eenig eten bij zich. Hare mannen mochten zich den geheelen dag niet op straat vertoonen, de ,/wijfkes" hadden vrij spel. Een paard met twee vaten langs de zijden, waarin wijn was, werd rond gereden en overal haalden de vrouwen nog wat eten op. Dan gingen ze weer naar het marktplein waar muziekanten waren, en dansten met vreemde mannen, terwijl hunne mannen thuis zaten. Allerlei moeawilligheden werden ver- zonden en de lieve menschjes eindigden met overal de ruiten in te gooien. Een der voornaamste plichten, die de Hindoe- sche vrouw te vervullen heeft, is steeds haren man een aangenaam, vriendelijk en vroolijk gelaat te toonen. Het is echter den beste, zelfs de beste vrouw niet gegeven, dit steeds vol te houden; vandaar dat de meeste burgerwoningen in Hindostan een eigen kamer hebben, waarin de huisvrouw zich begeeft, zoodra het haar moeite kost in goed humeur te blijven, een pruilkamer, alzoo een wezen- lijk boudoir. Wanneer zij weer kan glimlachen, ziet men haar weer verschij uen. Bij de slaap- en restauratie-waggons is nu, als nieuwste nieuwigheid, op de Amerikaan- sche spoorwegen ook nog de balzaalwaggon ge- komen. Op den Chicago-, Milwaukee- en St. Paul-spoorweg deed onlangs een vroolijk gezelschap een proefrit met zulk een waggon en men danste er zeer genoeglijk, zonder door de snelle vaart van den trein (40 mijlen per uur) eenigszins gehinderd te worden. Aanbesteding, Op Vrijdag, 10 November 1882, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het aanbrengen van een ijzeren toeleidings- buis op houten roosterwerk aan den bestaandeH ijzeren pijlkoker van den zelfregistrerenden getijmeter te Bath, met daarbij behoorende werken. (Raming f 5800). Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele insehrijving, volgens 441 der Algemeene Voor- schriften, gewijzigd bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 17 Januari 1881 no. 6, afdeeling Waterstaat A. Zeetijdingen. Van 27 tot en met SO Oot. zijn in deze haven bin- nengekomen bestemd voor Gent: 27 Oct. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met stukg. 29 Oct. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. 30 Oct. Eng. stoomb. Vigilant, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. Noordsche driem. schooner Familien, kap. Boye, van Frederikshaven met hout. Van 27 tot en met 30 Oct. zijn uit deze haven ver- trokken komende van Gent 28 Oct. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. Eng. sloep Flower Essex, kap. Ward, naar Londen met ledige vaten. Noordsche bark NordeD, kap. Woxholt, naar Wilmington met ballast. 29 Oot. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New-Castle met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 27 Oct. Eng. stoomb. Gwendoline, kap. Jackson, van Middlesbro met ruw ijzer. Eng. stoomb. Jutland, kap. Mutton, van Londen met stukg. 30 Oct. Eng. stoomb. Mona, kap. Grandt, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Killarney, kap. EmpsoD, van Goole met kolen. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen 27 Oct. Eng. stoomb. Kelloe, kap. Spence, naar Middlesbro ledig. 28 Oct. Eng. stoomb. Gwendoline, kap. Jackson, naar Middlesbro ledig. 29 Oot. Eng. stoomb. Jutland, kap. Mutton, naar Londen met stukg. Van 27 tot en met 30 Oct. werden langs do Oost- sluizen alhier 181 binnenvaartuigen op-enl02afgeschut. 31 Ode Staatsloterlj. 5e Klasse. Trekking van 27 October. Prijzen van f 100 en daarboven. 1000 no. 1852 14906 20604. f 400 6347 14822 16636. f 200 11187 14067 15415 19541 f 100 267 1263 2235 2926 8531 4780 5062 7838 9800 14470 15977 16572 17004 19039 19766 20893 21000.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 3