BUITENLAND. hoopt binnen eenige dagen de portefeuille weer uit de iianden van zijn smbtgenoot De Brauw over te nemen. Het tweede der regeeringsontwerpen belreffende de herziening van de kieswet, dat der indeeling van het rijk in kiesdistriktenisnaar men verneemt, gereed, zoodat het dezer dagen bij den Raad van State zal kunnen inkomen. Het rapport der commissie, benoetnd tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de rBmmonitor de Adder, is jl. Donderdag aan Z. M. aangeboden. Vanwege het departement van Marine z»l het verslag worden gedrukt en openbaar gemaakt. De heer P. N. Muller heeft gemeend de benooming tot lid der Eerste Kamer niet te kunnen aanvaarden. Is het vermoeden van het Hbl. juist, dan heeft de omstandigheid, dat zijn broeder, de heer H. Muller uit Rotterdam, reeds lid is van die Kamer, op dat besluit grooten invloed gehad. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft besloten eene verbetering van de voor die streken belangrijke rivier de Zoom ter hand te nemen, mits de provincie de vroeger door haar toegezegde bijdrage van 41760 verleene. Het heemraadschap „de Roozendaalsche en Steenbergsche vliet" zal bovendien een subsidie van f 18000 toekennen, mits bij de verbetering het zoogenaamde »Papegat" geheel worde afgesloten. In het Paleis van justitie komt een ingezon- den stuk voor van mr. L. Stevens, waarin de schrij- ver zegt uit goede bron te vernemen, „dat de officier van justitie te Amsterdam verschillende advocaten aan zijn parket heeft ontboden, hun heeft gevraagd, of de notaris De Haan of zijn vrouw bij hem om advies zijn geweest, waarover dat advies liep, en dat de officier hun zijn ontevredenheid heeft te kennen gegeven, omdat zij hem niet dadelijk van het voorgevallene kennis hadden gegeven." Het W. v. h. Recht zegt naar aanleiding dezer mededeeling het volgende: "Vele dagbladen hebben dit bericht met een kleinen kommentaar overgenomen; men zal ons veroorloven eenige voorzic'ntigheid te betrachten. Indien advokaten handelingen plegen, die tot onte vredenheid aanleiding geven, dan behoort het niet aan de officieren van justitie, maar aan de raden van orde en discipline om daarovcr hunne ontevreden heid aan den dag te leggen. Officieren van justitie, die aan advokaten hunne ontevredenheid te kennen geven, zouden evenzeer hunne bevoegdheid te buiten gaan als advokaten, die officieren van justitie berispen, maar het is ons nog niet recht duidelijk hoe de rechten der balie kunnen gekrenkt worden als, in geval van vermoeden van misdrijf, officieren van justitie inlichtingen inwinnen, bij wien dan ook, en het eerst bij hen, die inlichtingen kunnen geven. Art. 29 Wetb. van Strafvord. geeft hun daartoe zelfs de volkomen bevoegdheid. Maar als officieren van justitie een recht hebben van vragen, advokaten hebben een recht van weigeren van al datgene wat hun onder het zegel des geheims is toevertrouwd. Tot bevordering van het politie-loezicht op het jacbtveld heeft de Commissaris des Konings in Noord-Brabant eene alfabetischa lijst doen op- maken van de namen en woonplaatsen dor personen ten behoeve van wie door hem voor den dienst 1882/83 eene groote jachtacte is afgegeven; van die lijst, welke 896 namen bevat, werden afdrukken gezonden aan de rijks- en gemeentelijke politie- beambten. De rechtbank te Haarlem heeft den machinist Lodewijk Hermanus Bink, den machinist door wiens toedoen het ongeluk te Vogelenzang gebeurde, tot zes maanden cell. gev. straf veroordeeld, wegens het door een beambte van den spoorweg zonder opzet docn ontstaan van gevaar voor een trein, welk gevaar hij had kunnen en moeten voorzien en waar- van verlies van mensc'nenlevens het gevolg is ge weest. De eisch was negen maanden. De voortvluchtige notaris S. de Haan van Amsterdam moet zich nog in Duitschland ophouden. Men meent hem zooverre op het spoor te zijn, dat hij weldra weder naar Nederland teruggevoerd zal worden. Naar globale bereking bedraagt het passief pi. m. f 80,000. De gemeenteraad van Bierum (prov. Gronin- gen) heeft den heer A. Doornbos te Losdorp als lid geschorst, om reden dat hij materialen heeft ge- leverd aan den aannemer van de nieuwe school te Holwierde, en mitsdien art. der gemeentewet heeft overtreden. De zaak is nu in behandeling bij Ged. Staten, die, als de levering bewezen wordt, den heer Doornbosch zullen moeten vervallen ver- klaren van zijn lidmaatschap van den raad. Het zijn, zooals blijkt, hoofdzakelijk familie- leden en vrienden van den gefailleerden Engels, die hij meer of minder aanzienlijke verliezen heeft toegebracht; zelfs zijn eigen moeder is daarvan niet verschoond gebleven. Hij had voor haar effekten in bewaring, die niet achtergelaten, maar door den voortvluchtige zijn medegenomen. Het passief overschrijdt de reeds vroeger gemelde 7 ton. In den vroegen morgen van gisteren bracht de telegraaf de blijde tijding, dat de Willem Barents ten 8,30 te IJrauiden voorgaats was gekomen, na bijna een week in de nabijheid der Noord- Hollandsche kusten op de Noordzee te hebben rondgezwalkt en eenige uren later ontving men bericht, dat zij te Umuiden was binnengeloopen. Het #welkom in't Vaderlandzij de bemanning van harte toegeroepen. Ten 1 ure is de Willem Barents voor Amster dam gekomen en ten half twee lag hij aan den Steiger in de Marinehaven. Dat de ontvangst allerhartelijkst was, behoeft wel niet gezegd te worden. De commissie behalve militaire— en marine autoriteiten wachten haar op. Het schip heeft in de laatste dagen kwade oogen- blikken doorleefd. Nadat de tros van de sleepboot was gebroken, werd het als het ware weggestormd, wel dertig mijlen zeewaarts. Het weder was zdo slecht en de wind z6o hevig, dat menigeen van de bemanning naar zijn eigen verklaring geloofde, dat het laatste uur gestagen had. Het dappere vaartuigje, niet minder dan een notendop op de onstuimige golven, hield zich echter uitstekend, en met kalmte, en beleid slaagde men er in het gevaar te boven te komen. Het scheepje, dat thans vreedzaam en geheel verlaten aan den wal ligt, heeft niet de minste averij beloopen. Was de dam van Ameland naar den vasten wal pas weer hersteld, door den storm van 11. Dinsdag zijn er weer twee gaten in geslagen, het grootste van wel 60 meter. Het recherchevaartuig, dat er doorvoer, kon met een boom van 24 voet geen grond krijgen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelbnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 October het volgende vonnis uitgesproken M. T., arbeidster te Cauter (Clinge), ia wegens mis- handeling veroordeeld tot een celstraf van 8 dagen. Landbouwberichten. Axel, 31 October. Op de heden alhier ge- houden veemarkt waren aangebracht 7 paarden, 24 stuks hoornvee, 1 schaap en 13 varkens. De volgende premien zijn uitgereikt: aan Abra ham Ilaak, landbouwer te Axel, voor het grootste getal paarden 5 gulden alsmede voor het schoonste paard 5 gulden; aan Leonius de Moor, slager te Zuiddorpe, voor het grootste getal hoornvee 5 gulden; aan Willem Dieleman, voor de schoonste koe 5 gulden, en aan Louis van Damme Gerrits, voor het grootste getal varkens 1 gulden. De handel was levendig. Op den stal van den veehouder Melskens te Achel (Belgisch Limburg) is de longziekte uitge- broken4 runderen zijn als aangetast afgemaakt en de vijf overige atgezonderd. In overleg met den distriktsveearts L. van Driel, zijn maatregelen genomen om de verdere verspreiding te voorkomen. Een landbouwer in Oberbruch heeft eene koe Oldenburger ras, van ongekende grootte en zwaarte gefokt. In Mei jl. werd de koe op de vetveeten- toonstelling to Berlijn bekroond en voor 1300 mark door den veehandelaar Rudolph, te Stolp, gekocht. Deze reist thans met het dier op jaar- markten, tentoonstellingen, enz. Het dier is ruim 5 jaar oud, 3,3 meter lang en 1,76 meter hoogde omtrok van de borst is 2,90 meter. Het achterbeen heeft 74, het voor- been 67 centimeter in omtrek. Blijkens den officielen waagbrief weegt de koe niet minder dan 1188 kilogram (Een vette os van "7 h 800 kilo is reeds een prachtig exemplaar.) De Antwerpsche vischmarkt is in rep en roer over den eigendom van het beeld, dat van jaar tot dag aldaar op een voetstuk staat, namelijk het beeld van O. L. Vrouw, de patrones der stad. Dit beeld is in handen van de afbrekers gevallen en was geen eigendom van de stad, doch wel van de vischverkoopers. De vischverkoopers zijn naar den burgemeester gegaan, en hebben 300 fr. schade- vergoeding geboden aan de ondememers. De burge meester heeft geantwoord, dat hij al het mogelijke zou doen om het beeld terug te krijgen, doch de afbrekers zeggen nu, dat het beeld een kunststuk is van groote waarde, dat het van Quellien of van Monper is, dat men het wil koopen voor een museum te London of te Parijs en het 1200 fr. moet kosten. De plannen van Prins Bismarck om van staatswege oude en afgeleefde fabriekarbeidere te ondersteunen, schijnen in Duitschland sommige fabrikanten genoopt te hebben, uit eigen beweging zelf deze taak te aanvaarden. Het Wochenblatt des Johanniterordens vermeld twee sterk sprekende voorbeelden. De firma Woller te Bunzlau, in Silezie, heeft ter verzorging harer onderhoorigen en hunner weezen een hoeve gegeven met een kapitaal van 200,000 mark. Desgelijks hebben de heeren Weisspflog, te Gera, bij Leipzig, een fonds gesticht ten behoeve van hunne werklieden van 10,000 mark, met belofte daarbij een procent boven alle arbeidsloonen te zullen voegen, totdat de som van 120,000 M. bereikt zal zijn. Volgens het Journal de Bruges is een En" gelsche maatschappij voornemens een haven te Heyst te bouwen. Verscheidene belanghebbenden zullen binnenkort den minister van openbare wer- ken over die zaak spreken. Deze maatschappij zou aan de regeering een concessie vragen van 99 jaren met een minimumrente van 4 pCt. Men heeft thans zekerheid gekregen omtrent het noodlottig einde der Eugelsche officieren Palmer, Gill en Charrington, die voor eenige weken Sues verlieten tot aankoop van Arabische kameelen. Het blijkt, dat de gouverneur van Nakhlo het drietal, nadat ze uitgeplunderd waren, aan den rand van een afgrond heeft doen brengen en hun de keus liet om er in te springen en alzoo den dood te ondergaan, of om doodgeschoten te worden. Palmer sprong daarop in den afgrond en de beide anderen verkozen doodgeschoten te worden. Men vond de verminkte lijken van de beide laatsten, niet dat van Palmer. Hoeveel in Noord-Amerika door de beambten gestolen wordt, blijkt duidelijk uit het verslag der post-administratie over het dienstjaar 1881—1882. Na bestrijding van alle uitgaven was er een batig saldo van 1£ millioen. Dit is het eerste succes van de onder Garfield ingevoerde hervormingen. Sedert den burgeroorlog had de postadministratie met een deficit gesloten, dat enkele malen zelfs tot 4 millioen dollars steeg. Uit verschillende deelen van Europa komen berichten omtrent hevige regens, die de vorige week gevallen zijn. In Engeland moet het zeer erg geweest zijn. Verscheidene streken in het dal van het Theems- gebied werden overstroomd. In Karinthe veroorzaakten die rogens overstroo- mingen, welke grooter afmeting hebben dan die van September. De valleien van Moell en Gail zijn overstroomd en de gemeenschap is afgebroken. In Zuid-Tyrol is tengevolge van den regen het spoorwegverkeer op vele plaatsen gestremd. Uit alle berichten blijkt, dat men vreest voor nog erger rampen dan bij de overstrooming van onlangs, daar de werken ter voorloopige voorzieniug zwak staan, en de grond overal wegbrokkelt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2