No. 1821. Zaterdag 28 October 1882 22e Jaargang, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan der en. BINNENLAND. ABONNEMENT. drie maanden binnen Tor Nemen f 1,—. Door het Per geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert rich bij tile Boekhandelaars, tenren en Brievenbuekonders. Postdirec- A D V E R T E N T^I fi N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10^ Grootere letter* worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien geliere men aan den Uitgever in te eendtB uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag BRIE nrea. Bit Iliad Tereehljnt Blnadag- en Vrljdagavond blj J. 6. IHONI te Ter Neuaen* BIJ deae conrant behoort een bljroegsel. Politielz Overzicht. In Frankrijk is de ministerraad, na overleg met de voorzitters van de Kamer en den Senaat, het eindelijk eens geworden over den dag waarop de kamer van afgevaardigden haar werkzaamheden zal hervatten. De bijeenroeping is bepaald op 9 No vember. Op dien dag zal de nieuwe regeering aan de kamer haar staatkundige meening mededeelen, in verband met wat zij denkt te doen tot hand- having van het aanzien der republiek, zoowel wat het buiten- als het binnenland betreft. Deze zitting belooft belaugwekkend te zijn, want niet alleen zal Gambetta der regeering rekenschap vragen van hare gevolgde staatkunde tegenover Duitschland en Engeland in zake de Egyptische kwestie, ook andere afgevaardigden zullen zeer ernstig de vraag behandelen, wat er gedaan moet worden tegen de twee vijandige stroomingen, die de jeugdige republiek in beroering brengen. In Duitschland heeft de uitslag der verkiezingen elk belang verloren door de verklaring van Bis-ontzenuwen marck, dat hij geen wijziging zal brengen in de staatkunde der regeering. In Engeland hebben de volksvertegenwoordigers de werkzaamheden reeds hervat. De berichtea over de opening der zitting worden met eenige, trouwens zeer verklaarbare spanning tegemoet gezien. De gebeurtenissen in Egypte en in lerland zullen wel het voornaamste onderwerp zijn der besprekingen. Uit Berlijn wordt weder gemeld, dat Engeland de mogendheden nog niets heeft doen weten van zijn plannen ten opzichte van Egypte, doch daar zoowel als te Weenen blijft men het Londensche Kabinet volkomen vertrouwen, terwijl men met genoegen opuieuw, omdat de getuigen gehoord zijn zonder dat de beschuldigden tegenwoordig waren en duurt vermoedelijk eenige weken; alsdan volgt het open- baar geding. Broadley en Napier zullen alleen Arabi, Toelba, Abbelal en Alfemi verdedigen. De mishandelingen in de gevangenis worden vol- ledig bevestigd. De voornaamste gevangenen werden geslagen, beleedigd en bespogen. Arabi klaagt, dat hem amuletten met geweld werden afgenomen. De hoofdpunten der akte van besckuldiging tegen Arabi zijn, dat hij met schending van het volken- recht een witte vlag te Alexandria heeft geheschen en onder dekking daarvan met zijn troepen is teruggetrokken en de stad aan brandstichting en plundering heeft prijs gegeven; dat hij de Egyp- tenaren heeft opgeruid om zich te wapenen tegen den Khedivedat hij den oorlog niettegenstaande het bericht van den vrede heeft voortgezet en dat hij de bevolking heeft opgestookt tot den burger- oorlog, verwoesting, moord en plundering van het Egyptische gebied. Er zijn echter voldoende I bewijzen voorhandendie deze beschuldigingen en de noodzakelijkheid aantoonen waaronder Arabi als eerlijk vaderlander zoo heeft moeten handelen, omdat hij niet anders kon. Ter Neuzen, 27 October. In de zitting van den gemeenteraad, heden alhier gehoudeD, is met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de school in de kom der ge meente, Mej. J. F. H. Dieleman. De gemeente bij de Hervormde gemeente alhier, de heer M. C. Mailer, thans predikant te Durgerdam, zal op Zondag a. s. des namiddags ten 2 uur zijne intrede alhier doen. Ossenisse, 25 October. In den laatst verloopen I tijd was in den zeedijk, tegenover de buurt het Zeedorp in deze gemeente, eenen zuiger ontstaau, die hoe langer zoo meer water begon uit te werpea en daardoor min of meer vrees baarde. Dit noopto ons dijkbestuur een onderzoek naar de oorzaak daarvan in te stellen, als gevolg waarvan gistereu in eene openbare vergadering van ingelanden onzer vereenigde polders werd medegedeeld, dat bij eene ontgraving en boring daar ter plaatse, zoowel aan de landzijde als aan de zeezijde des dijks, eene diep in den grond liggende sluis gevonden is, waarvan het schof in de nabijheid van deu teen der steenglooiiug alsnog aanwezig is, en de voor- malige uitloop dier sluis bevonden is zich uit te strekken tot op eenen afstand van vijftien meters buiten den teen der steenglooiing. Door de prijzens- waardige zorg van ons dijksbestuur zijn eenige kleine voorzieningen genomen en door het aanbrengen van een dammetje is voorshands de werking van den zuiger opgehouden. Ingelanden hebben aan de genomen voorzorgen hunne goedkeuring geheoht en verder besloten, om in afwachting, of het tot stand gebrachte werk voortdurend doelmatig blijkt te zijn, het voorjaar van 1883 af te wachten, en alsdan te onderzoeken of meerder voorziening noodig is. Voormelde sluis schijnt eene binnensluis of duiker geweest te zijn, die ongetwijfeld honderden van - - - getrokken som voor hoofdelijke omslag bedraagt ziet, dat de Engelsche troepen gaandeweg Egypte y 8500 en yoor onderwijs f 9956,44. Het bouwcn K-* er veel van, dat men yan eene „ieuwe 8chJQol eu het yeranderen van begrooting voor 1883 is vastgesteld tot een bedrag jaren onder den grond verborgen is geweest. Het van f 31716,43 in ontvangst en uitgaaf; de uit- bloot schuren van een paar palen bracht het dijks- weder verlaten. Het heeft ongeduldig wordt en beleefdelijk te kennen wil geven, dat men de mededeeling van die plannen nog altijd wachtende is. Iumiddels kwam de eerste bezending Engelsche troepen uit Egypte te London terug en werd door de bevolking met bizondere geestdrift begroet. Uit Egypte wordt gemeld, dat de regeering'daar zich niet langer heeft willen of durven verzetten tegen het verlangen van Engeland om aan Arabi Engelsche rechtsgeleerden toe te voegen in 't geding, dat tegen hem gevoerd wordt. Zij heeft de overeeukomst bekrachtigd tusschen de Engelsche advokateu en d9n krijgsraad gesloten, waardoor een billijke eu loyale procesvoering, tegenover den gevangene verzekerd isdaar de voorwaarden gunstiger zijn, dan die voor een Engelschen krijgs raad. Arabi's advocaten zullen ten alien tijde toegang tot hunnen client hebben. Zij mogen de ge tuigen voor de beschuldiging aan een kruisverhoor onderwerpen en eigen getuigen dagvaarden, hetzij in Egypte of elders woonachtig. Voorts mogen zij de rechtbank toespreken en hebben het recht tot een slotwoord. De advocaten Broadley en Napier hebben een samenkomst met Arabi gehad, die een goede gezondheid geniet en tevreden is over de schikkingen betreffeude de getuigen. Ge- durende een overleg, dat drie uur duurde, lichtte Arabi, Broadley omtrent alles in. Die inlichtingen zijn nog geheim. Het voorloopig onderzoek begint de bestaande in de kom der gemeente, zoomede het maken van eene nieuwe bestrating in een gedeelte der nieuwstraat, is op de begrooting uitge- trokken voor memorie, in afwachting der daarvoor later te berekenen kosten. Verder is besloten, het plan der nieuwe school te doen omwerken, geheel overeenkomstig de ge- gcveus van het Geneeskundig- en Schooltoezicht, alsmede de bestaande school in de kom in dien zin te doen veranderen. Nog is een voorstel aangenomen tot het doen plaatsen van eeno nieuwe pomp op het marktplein. Axel, 25 Oct. Door den hevigen wind werd gisteren een wagen, beladen met stroo, gedeeltelijk van zijn last bevrijd. Een vrouw, die om uit den wind ta zijn, achter den wagen liep, kreeg een groot deel van de massa op haar hoofd, zoodat zij als 't ware onder 't stroo bedolvea lag. De vrouw heeft gelukkig niet veel letsel bekomen. Ook de voerman werd een weinig bezeerd. Be- langrijke sehade is verder niet door den wind aangericht. Slechts hier en daar werd een pan van het dak geworpen en sommige boomen werden licht beschadigd. Van de 43 leerlingen, die zich tot bijwoning van de normaallessen alhier hebben aangegeven zijn er 40 aangenomen. Sas van Gent, 26 October. De baroepen leeraar bestuur op do gedachte door graven en boren te onderzoeken, zoo als thans gesehied is. Benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar aan het calamitous waterschap Scherpenisse J. A. van de Velde, ambtenaar bij het waterschap de Sluis aau de Wielingen. Uit Louden meldt men: Het stoomschip Prins Hendrik van de maatschappij „Zeeland", kwam des nachts van 21 op 22 Oct. op de reis van Vlissingen naar Queensboro, in de Noordzee in aanvaring met een Fransch visschersvaartuig, dat geen lichten op had. Twee man der opvarenden werden door den kapitein opgenomen in een der booten en op het stoomschip naar Queensboro gebracht, dewijl zij op hun vaartuig niet terug wilden gaan. Het visschersvaartuig is met de daarop gebleven 7 persouen der bemanning behouden te Ostende aangekomen. In de aanstaande najaarsvergadering van de Provinciale Staten van Zeeland zal o. a. mede deeling worden gedaan van een verzoek van inge landen van den Sophiapolder (Noord-Beveland) tot calamiteus verklaring. Voorts worden door Ged. Staten o. a. voorstellen gedaanter uitvoering van art. 32 der wet van 13 Juui 1857 (St.bl. no, 87); tot het verleenen van een subsidie voor de in 1883 te Amsterdam te houden international# tentoonstelling van landbouwomtrent vereeniging van de Anna Jacoba-, Willem- en Kramerspolders tot 6en waterschap; omtrent het verzoek van iu- TER NEUZENSCHE COIIRANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1