BEEHIffDIKI AKIKf G. No. 1820. Woensdag 28 October 1882. 22e Jaargang Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND, ABONNEMENT. fer drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Door k*l geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaart, Poatdiree- tenren en Brievenbuskouden Mt tolad vwKiljal Blnsdaf. en Vrijdagavoud ADVERTEN T|I N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10, Grootere lettera worden naar plaataruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendu uiterlijk Dinadag en Vrijdag B»tnldda( B31E ureai. 94. #RO»T te Ter Netuea. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 8 Novem ber 1882. Ter Neuzen, 24 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. F'olitiek: Overzicht. Evenals voor den oorlog in Egypte het zwaarte- pnnt der Egyptische kwestie te Konstantinopel lag, tot dat de Engelschen door het beschieten van Alexandria den knoop doorhakten, zoo schijnt dit ook nu langzamerhand weder 't geval te zullen worden. Reeds een vorige maal deelden wij mede, dat de Sultan van Turkije niet tevreden was met het onbepanlde en onvoldoende antwoord van En- gelar.d op zijne vraag betrefi'ende de ontruiming van het Egyptische grondgebied en hij zich des- wege tot de mogendheden zou wenden, omdat hij meende, dat het wel binnen een bepaalden termiju kon geschieden. Tevens zou hij een vriendschap- pelijk schrijven richten tot de Engelsche regeering. Thans heeft de Turksche regeering aan den Engel schen gezant te Konstantinopel werkelijk een schrij ven ter hand gesteld, waarin zij in vriendschappe- lijke uitdrukkingen hare bereidwilligheid kond geeft, om met de Britsche regeering onderhande- lingen over een bevredigende oplossing der Egyp tische kwestie aan te knoopen en op grond van Engelands billijkheidsgevoel en vriendschappelijke gezindheid tegenover Turkije vol vertrouwen de hoop uitdrukt, dat in hoofdzaak de vorige toestand gehandhaafd zal worden. Ook verlangt zij dat deze schikking een regeling zal insluiten der ter- mijnen van het terugtrekken der Britsche troepen. Turkije heeft dus geen plan om zich de overheer- sching van Egypte te laten ontnemen, waarvoor de Egyptische bevolkiug bovendien jaarlijks p. st. 750,000 te Konstantinopel te betaleu heeft. Hier- mede moeten ook de hervormingen in verband staan, die aan het oordeel van den Sultan onderworpen zijn. Deze ontmoeten echter zulk een verzet in het paleis, dat de grootvizier Said met ontslag dreigt, als zij niet worden aangenomen. Uit Engeland komen steeds ook berichten, waar- door de hoop bevestigd wordt, dat de nieuwe staat van zaken in Egypte tot stand zal komen zoiider tot buitenlandsclie moeilijkhedeu aanleidingte geven. Wel is waar, lekt er nog niets uit van de onder- handelingen, die thans tusschen Louden en Parijs worden gevoerd, doch van beide zijden verneemt men daaromtrent telkens alleen iets van bevredi- genden aard, maar ook, en dit wordt door Duitsche berichten bevestigd, dat men de onderhandelingen met Duitschland gestaakt heeft, omdat niet erken- ning van Frankrijks belangen in Egypte, slechts Bismarcks staatkunde, verdeel en heersch, ten goede zon komen. In Pruisen hebben de algemeene verkiezingen plaats gehad voor de mannen, die op hun beurt de leden voor de Kamer van afgevaardigden be- noemen. Natuurlijk heeft de stemming over den geheelen uitslag beslist, met 't gevolg dat de regeering bijna overal geslagen is. Van de ge- kozenen kunnen 2900 gerekend worden tot de Forschrittspartij en orastreeks 750 tot hunne tegenstanders, en, wat Bismarck zeker zal ergeren, in Berlijn vormen de Forschrittsmannen de over- groote meerderheid! Deze uitslag is van groot gewicht voor de toekomst van Duitschland. In Frankrijk heeft de regeering thans twee groote partijen te bestrijden. Zoowel de aanhangers van het Koninklijk gezag als de werklieden, die niet bevredigd zijn door hetgeen de republiek tot verbetering van bun toestand aanbiedt, steken driest het hoofd op om deze omver te werpen. Op het groote feest, dat te Parijs ter eere van den graaf van Chambord gegeven werd en waaraau ruim 1150 zijner aanhangers uit alle deelen van Frankrijk deelnamen, werd, althans volgens de verslagen der dagbladeu, een taal vernomen, die de regeering moeilijk duldeil kan, als zij er althans prijs op stelt, dat de republiek niet openlijk in minachting wordt gebracht. In hun kringen houdt men zich van de eerste overwinniug der Konink- lijken overtuigd en men verzekert, dat de Koniug in den laatsten tijd herhaaldelijk in Frankrijk geweest is en zijn getrouwen beloofd heeft, dat hij dadelijk verschijnen zal, zoodra een gedeelte van Frankrijk tegen de republiek opgestaan zal zijn en dat hij overtuigd is, dat het leger de republiek niet verdedigen zal, maar tot zijn Koning overgaan. Tegenover deze onwettige betoogen is de regeering natuurlijk op afdoende maatregelen bedacht, evenals tegenover de werklieden-beweging te Monceau- les-Mines, waar de toestand echter verergerd is en de troepen gebruik hebben moeten maken van hunne wapenen. In Icrland is aller aandacht gevestigd op de te Dublin gehouden vergadering der Iersche volks- leiders. Er werd besloten tot het oprichten van een nieuwe Iersche volks—liga, die ten doel heeft het verkrijgen van zelfbestuur, hervorming van 't landbezit, uitbreiding van't kiesrecht, aanmoedi- ging der Iersche nijverheid en afschaffing van het Koningschap. De strijd met Engeland wordt dus nog niet opgegeven. Ter Neuzen, 24 October. Naar wij vernemen is door den heer Affairous alhier, bij den Minister van Waterstaat enz. concessie aangevraagd, om op de buitengronden, gelegen vdor denNieuw Olhenepolder, omstreeks 10 minuteu van deze plaats gelegen, werken aan te leggen tot oesterteelt; deze werken zullen bestaan in het maken van eeuen zeedijk, ter lengte van 180 meters, waardoor ongeveer 3| hektare grond zal worden iugesloten, waar van 2£ hektare tot 12 oester- putten zal worden ingericht. Door de gemeenteraden van Axel en Zaamslag is, onder nadero goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provincie, eene overeeukomst aangegaan tot wederzijdsche toelating van kinderen tot het genot van kosteloos onderwijs op de openbare lagere scholen in die gemeenten n. 1. de kinderen, woonachtig in de gemeente Axel aan de buurt- schap de Steenhovens en omstreken, in de school te Zaamslag en de kinderen, woonachtig in ds gemeente Zaamslag aan het gehucht Spui en om streken, op de school te Axel. Zaamslag, 23 October. In de sitting van den gemeenteraad Vrijdag jl. alhier gehouden is o. m. de gemeente begrooting voor 1883 vastgesteld. Zij bedraagt in ontvangst en uitgaaf 19,294,14^. Onder de uitgaven is begrepen voor het lager onderwijs/5820. en voor het armwezen/ 1574,37 J. De hoofdelijke omslag bedraagt weder 6300. Door Z. M. zijn met 1 November e. k. benoemd tot kantonrechter—plaatsvervauger in het kanton Hulst, H. A. A. baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse en L. J. M. van Waesberge, te Hulst. Door Z. M. is de Minister van Kolonien Jhr. Mr. W. M. de Braauw tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van het Depart, van Financien, ter vervanging van den Minister van Finsncieu Mr. C. Th. Graaf van Lijnden van Sandenburg, die door ziekte in de waarneming zijner betrekking wordt verbinderd. De heer H. J. A. M. Schaepman, lid der 2e Kamer, afgevaardigde voor Breda, zal Zondag 29 Oct. in het societeitslokaal van den heer De Witte Weijnen, te IJzendijke, eene lezing houden op het gebied van staatspolitiek. De advocaat-generaal Smits heeft in degisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad in zake P. A. Janssen, gewezen directeur der gevangenis te Middelburg, geconcludeerd tot verwerping van het ingesteld hooger beroep. D uitspraak is bepaald op 20 November. Op de werf van de Kon. Stoombootmaat- schappij Feijenoord zal morgen omstreeks half drie de fHollandia" te water worden gelaten. Die boot is bestemd voor de vaart op Bilbao en de Middellandsche Zee en is, voor zoover bekend, het eerste stalen schip, dat hier te lande is gebouwd. De heer M. J. Vierling, te Scheveningen, die zooals men weet bij het Ministerie van marine een plan inzond tot het ligten van de „Adder" heeft zich hedeu morgen 9 uur op last van den Minister van Marine aan boord van de #Naerebout" begeven tot nadere besprekingen van zijn plan. Met cen boot werd de heer V. te Scheveningen afgehaald en gebracht ter plaatse waar de Adder" gezonken is. Bij resolutie van den Min. van marine zijn aan de weduwen van heD, die met Z. Ms. monitor Adder zijn omgekomen, peesioonen toegekend ten laste van den staat. Voor de weduwen van onderolficiereu is het pensioen vastgesteld op 200,— en voor die van korporaals en minderen op 150,'sjaars. Vrijdagochtend kwamen te Scheveningen twee haringachuiten aan, waarvan de een het grootste gedeelte van haar uetten verloren had, door de groote rnassa baring, die er in gezwommen was. Toch had het vaartuig met de rest van zijn netten nog zooveel gevaugen, dat er 44 ton zout ver- bruikt was. TER NEUZENSCHE COURANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1