BUITENLAND. Cemengde berichtcn. Telegraphische berichten. Bij Tholen is een schuur, van de Wed. K. op Slikkenburg, met voorraadgraaD, benevens de stalling door het inslaan van den bliksem een prooi dor vlaminen geworden; het woonhuis bleef gespaard. Te Maastricht sloeg de bliksem in den toren van de St. Janskerk, het kerkgebouw van de Hervormde gemeente en verbrijzelde een eerst onlangs aangebracht nieuw ornament. Aan eenige particuliere woningen werd schade aangericht; in den omtrek hebben eenige branden plaats gehad, o. a. te Oud-Vroenhoven, te Biesland, in een korenmolen te Montenaeken. Te Rozenburg echter werd een weduwe, die met hare dochter aan tafel zat, doodelijk getroffen; de dochter werd bewusteloos op den vloer gevonden. Bij Gouwsluis sloeg de bliksem in den mast van een tnsschen Leiden en Gouda varende stoomboot. De mast werd verbrijzeld en langs een koperen leuning schoot de bliksem daarna in de voorkajuit, waar hij de passagiers erg deed schrikken, inaar zonder iemand te deren een uitweg vond door door een openstaand raampje. De kapitein en de hofmeester, die op het dek waren, werden neer- geworpen. In de gemeente Hei— en Boeicop is een paard in de weide gedood; te Schoonhoven zijn drie vette koeien doodelijk getroffen en te Benschop vier koeien van den veehouder J. M. L. Yele koeien en paarden geraakten daar door den schrik in 't water, maar met vereende krachten gelukte 't de dieren weder op het droge te brengen. Onder Hooglacd is alsmede een koe in de weide gedood. In den koren— en schorsmolen van J. B. van Woerden te IJselstein, beeft de bliksem eene schade van omstreeks jflOOO veroorzaakt. Ren der wieken is gespletentwee molensteenen zijn ge- barsten en gedeeltelijk stuk geslagen en de ruukuip was met den inhoud geheel weg. Onder Soest is een boerderij geheel afgebrand, te Bodegraven, niet ver van de kom van het dorp, een hooiberg. Uit Wiichem wordt gemeld, dat het huis van den burgemeester van Bergharen en de tolburg //de Harensche brug" in asch zijn gelegd. Te Bredevoort brandde een arbeidreswoning af. In Belgie is de bliksem te Brussel tweemaal gevallen in de omstreken van de St. Gudulakerk, op twintig meters afstand van een huurrijtuig, waarvan de koetsier een hevigen electiischen schok gevoeld heeft. Men meldt insgelijks dat de bliksem gevallen is in de Brabanstraat te St. Jossen-ten— Noode. Nabij Hal werd een pachthoeve in de asch gelegd. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken W. J., arbeider te Axel, is wegens eenvoudige diefatal veroordeeld tot f 10 boete of 3 dagen gevangeuisstraf. E. F. B., arbeider te Hontenisse, is wegens een voudige diefstal veroord. tot 8 dagen celstraf. E. D-, vrouw van F. D., te Ter Neuzen, is wegens hoon veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevang. M. D-, metselaar te Zaamslag, is wegens nns- handeling veroord. tot 12 boete of 4 dagen gevang. Het Hof van casatie had het vonnis van het gerecht te Versailles, dat Marin Fenayrou, den moordenaar van den apotheker Aubert ter dood, zijn vrouw Gabriele tot levenslangen dwangarbeid, en zijn broeder Lucien tot 7jarige tuchthuisstraf veroordeelde, vernietigd, en naar de jury van Parijs verwezen. Deze heeft thans uitspraak gedaan en Fenayrou en zijn vrouw veroordeeld tot levensiange tuchthuisstraf en Lucien daarentegen vrijgesproken. Te Parijs wordt thans eene zoogenaamde stenogrnfische tentoonstelling gehouden. Onder de stenografische merkwaardigheden, die men daar vindt, bevindt zieh een brief kaart, bevattende niet minder dan 44000 woorden en eene vertaling van den Bijbel in twee deelen. Men treft er eveneens aan eene volledige verzameling van voorbeelden der tachtig bestaande methoden van stenografie, waar van de oudste dagteekend van het 1683 en door den Schot Ramsay is uitgsvonden. Te Deans Court, in het graafschap Dorset, hadden verleden week twee lijkverbrandingen plaats, namelijk met het stoffelijk overschot van raevr. Hanham, die in 1876, en van lady Hanham, die iu 1877 overleden was. Beiden hadden verlangd, dat er aldus na haren dood met haar gehandeld zou worden; het wachten was slechts op een ge schikten oven. De uitslag der bewerking was alleszins bevredigend. Dit waren de eerste toe- passingen van krematie in het moderne Engeland. Het vooroordeel tegen lijkverbranding is daar minstens even sterk als elders. Doch de wet althans laat er aan ieder vrije keus. De ex-Koningin Isabella II ging den 10 Oct. haar 53 jaar in. Bij deze gelegenheid had er aan het Madridsche hof eene groote receptie plaats, waar meet dan drieduizend personen aan de moeder van Koning Alfons XII hulde kwamen bewijzen. Dat een buitengewoon hooge leeftijd meer door vrouwen dan door mannen bereikt wordt, is op nieuw bewezen door de laatste algemeene volkstelling in Pruisen. Van de 5355 inwoners, in dien Staat, die de 90 jaar te boven gingen, waren 3330 vrouwen en slechts 2025 mannen, terwijl onder de 359 personen, welke het honderdste levensjaar overschreden hadden, 231 vrouwen en slechts 128 mannen waren. Echtparen, van welke beide echtgenooten den leeftijd ran 100 jaar bereikt hadden, bestonden er slechts vijf. Een echtpaar te Middelburg, tot den burger- stand bohoorende, moet een knaapj'e uit het eerste huwelijk van den man reeds geruimen tijd schro- melijk mishandeld hebben. Niet alleen ontving het kind, dat eenig vermogen bezit, weinig voedsel, veel slaag, maar hij droeg ook van ernstiger mishande- lingeu de sporen. Vooral de stiefmoeder schijnt op laffe manier haren wrok aan den ongelukkigen knaap gekoeld te hebben. Naar men verzekert, kunnen de feiten door verschilleude getuigen bewezen worden en heeft de justitie zich de zaak aangetrokken. Te Utrecht deed zich verleden week het volgende geval voorIn de Boterstraat zou de dochter van M. zich in het huwelijk gaan begeven, doch tot verwondering van huisgenooten en bekenden kleedde de bruid zich niet, maar liep steeds heen en weder. Toen de bruidegom kwam, om zijn aanstaande te doeu inzegenen, kreeg hij ten ant- woord, dat zij geen lust had om zich in het ongeluk te begeven en hij zich maar moest verwijderen. De trouwplechtigheid had dan ook niet plaats. Onder de gesignaleerde personen in het Politieblad komt ook voor de onlangs uit Amster dam verdweuen commissionair in granen J. G. Engels. Omtrent den gesignaleerde is, naar men uit Amsterdam meldt, thans geen twijfel meer. Hij is 12 dezer van Liverpool veitrokken naar Ame- rika naar men zegt naar New-York. De firma Buuge Co. is door hem beetgeuomen voor de som van p. m. f 35000 en de Twentsche Bankvereeniging voor f 25000. Men verzekert, dat hij bij zijn „verwijderen" in het bezit was van meer dan f 80,000. Ook anderen dan de twee genoemden zijn in den val geloopen. Door den directeur der Bredasche mineraale waterfabriek, den heer P. H. van Gocb, is iets nieuws in den handel gebracht op het gebied der limonade. Het zijn mousseerende limonade- bonbons, zeer aangenaam van smaak en zeer prak- tisch, daar men op het oogenblik zijne limonades bereidt. Zij zijn dus nog boven de kogelfleschjes in vele gevallen te verkiezen. Ds. Anspach, sedert meer dan 25 jaren pre- dikant bij de Hervormde gemeente te Eck en Wiel, is Donderdag in den fiijn bij de overvaart met de pont, nabij die gemeente jainmerlijk ver. dronken. De koetsierdie hem gereden had, sprong hem na en is mede in de diepte verdwe- nen. Ds. A. was ongeveer 60 jaar oud en sedert eenige jaren weduwnaar met 12 kinderen. V6or eenige dagen ging te Ath, in Henegouwen, een torenwachter in den vroegen ochtend naar be- neden, teneinde zich naar huis te begeven, en vond op een der overloopen van den trap een lijk. Zich voorover bukkende om er naar te zien, ber- kende hij zijn twee en zestigjarige vrouw. Zij had hem den avond van dien nacht zijn eten gebracht en was blijkbaar op den terugweg gevallen. Men heeft te Koningsbergen een proef genomen om kanarievogels vrij te laten rondvliegen en hen, evenals duiven aan voederplaats en kcoi te gewennen. Die proef is zeer goed gelukt. In den tuin van het kofhehuis Sprind, aldaar, vliegen ongeveer 30 kanaries overdag rond en keeren alien terug bij het voederen en 's avonds in hun kooi. Aanbestedingen. Op Yrijdag, 27 October 1882, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van I. Het herstellen van de steenglooiing langs de boorden van het kaiiaal door Zuid-Beveland. (Earning f 10000.) II. Het maken van een peilput cn gebouwlje voor eene registreerende peilschaal op den noordelijken havendam der buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere. (Raming f 6500.) Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele inschrijving, volgens 441 der Algemeene Voor- schriften, gewijzigd bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 17 Janurai 1881 no. 6, afdeeling Waterstaat A. 's Gravenhage 17 October. In de heden ge houden zitting der Tweede Kamer kondigde de heer Wintgens eene interpellatie aan over den toestand van het Haagsche bosch. Op een voorstel van den heer Gratama is de opmaking van een nominatielijst van candidaten voor Raadsheer bij den Hoogen Raad, uitgesteld tot na de behandeling van hoofdsiuk Justitie. Unaniem is aangenomen het wetsontwerp tot overdracht van het Amsterdamsche Noordzeekanaal aan den Staat. De overeenkomst van de Hollandsche spoorwegmaatschappij is aangenomen met 43 tegen 22 stemmen. Morgen zijn kleinere wetsontwerpen aan de orde gesteld. INGEZONDEN STUKKEN- 19 October 1822—1882. De beroemde J. W. te Water, geboortig van Zaamslag, 60 jaar na zijn overlijden herdacht. Bij de beoefening der wetenschappen loopt men aanvankelijk groot gevaar, vooral indien men daarin snelle vorderingen maakt, zich op zijne verkregene kennis veel te laten voorstaau; doch hoe meer men in kunde toeneemt, hoe meer men bemerkt, dat hetgeen men weet in verhouding is tot hetgeen men met weet, als een droppel waters tot de zee. Bit ook ondervond de alom vermsarde hoogleeraar Jona Willem te Water. Geboren te Zaamslag den 28 October 1740, waar zijn vader toen, en later te Axel, het predikambt bij de Hervormde gemeente bekleedde, toonde hij reeds in jeugdigen leeftijd, door eene ongewone leergierigheid en vat- baarheid, wat van hem te verwachten was. Door zijne deugdzame moeder, Sara van Middel- hoven, zorgvuldig opgekweekt, werd hij aan de hand van zijnen geleerden vader, Willem te Water, die een der bekwaamste geschiedkundigen van zijnen tijd was, in staat gesteld om, slechts

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2