gegeven, dat hij er zeker van meende te zijn om met eenvoudige machinerieen den gezonken rammo- nitor Adder te kunnen lichten, en hij zelfs genegen was zijne plannen daaromtrent aan den Minister te openen. In de vorige week werd de heer de Boer dien- tengevolge door den Minister van marine aan het departement ontboden, alwaar in tegenwoordigheid eener commissie eenige besprekingen plaats hadden, zoodat men mag verwachten er eerstdaags iets naders van te vernemen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal bin - nen weinige dagen, op het scheepsbouw-etablisse- ment van de Nederlandsche Stoomvaartmaatschappij op Feyenoord, de kiel worden gelegd voor een stalen stoomschip van 8000 ton, voor deNederlandsch- Amerikaansehe Stoomvaartmaatschappij te Rotter dam, ter vervanging van het door aanvaring ver- ongelukte stoomschip Edam. Aan een particulier schrijven, dd. 16 Sept. van een der deelnemers aan den tocht met de Willem Barents den 26 Sept. uit Hammerfest verzonden, is het volgende ontleend De arctische herfst is ingetreden; stormen uit verschillende richtingen wisselen elkaar af, de thermometer wijst beneden 0, sneeuwbuien ver- hinderen ons om ons heen te zien; maar meer nog de mist, Hie bijna voortdurend is, zoodat het nu gevaarlijk wordt tusschen de groote ijsbergen; wij besloten dus heden middag terug te keeren, ten einde het gevaar van ingesloten of door de ijsbergen fijn gedrukt te worden, te ontloopen en zetten nu, zooveel de wind het permitteert, koers naar Hammerfest, waar wij den 20 hopen te zijn. De laatste maal dat ik u schreef, was toen wij de »Eyra" gevonden hadden. Wij besloten eenige uren te blijven in Matotskin Soar, toen wij twee stoomschepen de straat zagen instomen, en wij, na onze vlag geheschen te hebben, ook in bun top onze driekleur zagen verschijnen en bemerkten dat het de Dicksonhaven-expeditie was. Dat was een gejuich en gegroet, toen zij naderbij gekomen waren. Spoedig waren wij bijeen, aan oude ken- nissen werd de hand gedrukt, nieuwe kennissen werden gemaakt, alien waren verblijd, dat de ongelukkige ijstoestand althans dit goede had, dat hij ons te zamen bracht. Want ook zij waren te vergeefs in Jugarstraat geweest, hadden ook gestooten tegen het ijs en kwamen het nu door Matotskin Shar beproeven; dnch ook te vergeefs. Het prettig samenzijn duurde niet lang, want reeds den volgenden morgen lichtten wij het anker en gingen om den Noord, terwiji zij het nog eens in het Zuiden gingen beproeven. Wij waren nauwelijks twee dagen om den Noord gegaan, of wij stootten weder tegen het ijs, en hoe wij ook kruisten op ongeveer 76 gr., vonden wij overal pakijs. Het is wat men noemt een Zuid-ijsjaar. Hoe dit te rijmen is met den afgeloopen zachten winter is nog een onopgelost vraagstuk. Evenwel hebben we vele diepzeeloo- dingen gedaan en vele meteorologische waarnemingcn. Wij hebben enorme stukken ijs gezien. Aan het photographecren zijn vele moeilijkheden verbonden. Van het schip gaat het niet, omdat dat in gestadige beweging is. Men moet zich dus plaatsen op een ijsschol, die daarvoor een geschikten vorm heeft; bovendien moet de zee vrij stil wezen, en volgens het journaal hebben wij dit jaar bizonder veel harden wind en mist (natuurlijk ook een zeer groot ougerief) gehad. Daar wij niet op de ge- wenschte plaats, t. w. Barents-IJshaven c. s., zijn gekomen, is de photographie dit jaar slechts „Spie- lerei." Sinds 26 Aug. gaat de zon onder en nu leggen we 'savonds om de verveling te verdrijven een kaartje." Volgens den briefschrijver hoopt men ongeveer 25 Oct. te IJmuiden terug te zijn. Den 1 November zal het 19 jaar geleden zijn, dat bij een wet verklaard werd dat voor de vergaderingen van de beide Kamers der Staten Generaal een paleis van Staatswege zal worden opgericht. Dit zou strekken ter herdenking aan het verbond tusschen het Koninklijk stamhuis en het Nederlandsche volk. Niettegenstaande aan alle autoriteit.en de ge- bruikelijke last is gegeven om aan de uitvoering dezer wet de hand te houden, is er, zegt het Hbl., nog niets van dit paleis te zien. Nu er toch eenmaal een negentienjarig plichts- verzuim is gepleegd door alle Nederlandsche autori- teiten zonder uitzondering, zouden wij in over- weging geven, hieraan de hand te houden en met het paleis te wachlen tot er weder een batig saldo is. Om een volksuitdrukking te bezigen, zouden wij zeggen„Da aardigheid is er nu toch af." RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbaak te Middelburg. De rechtbank heeft in hare sitting van 10 Ootober de volgende vonnissen uitgesproken S. d. C., dienstmeid te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 15 dagen celstraf. L. R., veldarbeidster te Stoppeldijk, is wegens een voudige diefstal veroord. tot 3 boete of 1 dag gevang. A. D. Gz., landbouwer, D. M. Dz., landbouwers- knecht, beiden te Hoek, zijn wegens het knotten ran boomen zoodanig dat zij versterven moeten door iemand die wist dat die boomen aan anderen toebehoorden, reroord. de eerste tot 15 dagen celstraf en 8 boete of 1 dag celstraf; de tweede vrijgesproken. P. K., werkman te Ter Neuzen, is wegens lister veroord. tot 12 boete of 4 dagen gevang. A. L., landbouwersknecht te Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot 8 boete of 3 dagen gevang. P. F. V. Az., te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 3 dagen celstraf. Landbouwberichten. Gedurende de verledene week was de mid- denprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 85 centimen tot fr. 1,08, stieren, koeien en vaarzen 73 tot 95 centimen. Opslag 3 centimen; kalveren 85 centimen tot fr. 1,30. Vette varkens fr. 1,10 tot fr. 1,20; opslag 2 centimen. De markten waren goed bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,50 tot fr. 4,35, Mechelen fr. 4,65, Waregem fr. 3,90 tot fr. 5,40, Thielt fr. 4,50, Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,00, St. Nicolaas fr. 4,20 en te Brugge fr. 4,18. Hoek, 12 October. Heden heeft alhier de openbare verkooping plaats gehad van: 1°. Eene hofstede met aanhoorigheden, benevens bouw- en weilanden, gelegen in den Loveupulder, gemeente Hoek, ter grootte van 38 hektaren 83 aren 20 centiaren, verkocht voor f 465 per 44 aren 56 centiaren (oud Gentsch gemet)totaal f 40522,62. 2°. 9 hektaren 9 aren 60 centiaren bouw- en weiland aldaar, verkocht voor f 365 per 44 aren 56 centiaren; totaal f 7450,72. Door den jager W. v. d. Veen in de ge meente Ooststellingwerf is een haas geschoten met fraaie witte ooren, dito voorpooten en sneeuwblanke borst. Bovendien heeft hij eeu bles voor den kop en een band om den hals. Te Gent zal in de maand April 1883 een internationale vereeniging van tuinlieden plaats hebben. GEMENQDE BERICHTEN. Te Apeldoorn is een kind geboren met twee hoofden; het leefde slechts enkele uren. Te Rotterdam hebben zich in de vorige week elf gevallen van pokken voorgedaan. Woensdag- morgen wierp te Amsterdam bij aankomst van een trein van de Holl. spoorweg-maatschappij den heer J. D. H., commissionnair in suiker, zich tusschen de locomotief en den bagagewagen. Hoofd en beenen werden hem afgereden. Bij het snijden van brood met een machine, heeft een non in het klooster te Breust (Limburg) zich bijna de hand afgekapt. Zij is ter verpleging naar Maastricht vervoerd. Als iets buitengewoons mag wel ver- meld worden, dat in een paar gemeenten van Zuid- Ilolland, Charlois en Aarlanderveen, bij de jongste behandeling der begrooting, de hoofdelijke omslag met 10 pCt. kon worden verminderd! Sedert eenigen tijd wordt ook in de werkplaatsen der Koninklijke maatschappij //DeScheldc," teVlissingen, electrisch licht toegepast, hetwelk uitnemend vol- doet. Te Rauwerd is eene 60jarige vrouw in het water gevallen en een paar dagen later aan de gevolgen bezweken. De prachtige palmboom op de tentoonstelling van Gent is door den Kouing van Beieren aangekocht. Bij de verzending wogen kist en boom ongeveer 5000 kilo. Een ont- zettend ongeluk heeft Dinsdag te Becquevoort plaats gehad. L. Boels, schrijnwerker van Mechelen, de eenige steun zijner moeder, was bezig met het uurwerk uit de oude kerk te nemen. Bij dat werk is hij van den toren gevallen en onmiddelijk gedood. Te Rijssel heeft een lnisterrijk feest plaats gehad, ter viering van den 90n verjaardag van het opbreken van het beleg dier stad door de Oostenrijkers in 1792. In het //Louisen- stadtische Theater" te Berlijn wordt thans opge- voerd „Das millioenen-madel" (de millioenen— juffrouw.) Men berekent dat de wijnoogst in Italie dit jaar minstens de helft grooter is dan verleden jaar; de opbrengst van de olie is ook grooter. De Koncert-Hall te Brighton is ver- nicld door een hevigen brand, die naar men be- weert, ontstond tengevolge van een vuurwerk, voor- stellende het bombarderaent van Alexandria, dat daar dien avond afgestoken werd. Te Woodstock in Ontario heeft een meisje, met name Serrah Elstone, dat aan godsdienstwaanzin leed, een brand- stapel voor zichzelve opgericht en zich daarop laten verbranden. Als we slaap krijgen, dan zeggen we wel eens: „Hoor eens, weet je wat, ik kruip onder de wol." Iedereen weet, wat dit zeggen wil, doch deze uitdrukking schijnt gevaar te loopen vervangen te worden, door: ,/Ik kruip onder het papier." Ja, onder het papier, want werden er al papieren wielen voor spoorwegwagens en nagenoeg geheele huizen van papier opgetrokken, de papierpap levert thans ook de grondstof voor dekens. Te Amsterdam worden deze in den handel ge- bracht door Van Dam's London Bazar. Mag men aannemen, wat er van opgevijzeld wordt, dan overtreffen deze dekens, Charlatan(pardon!) chartaline-dekens genaamd, de tot hiertoe gebruikte wollen in vele opzichten, maar vooral en dat pleit misschien minder voor hunne deugdelijkheid om hunne goedkoopte. Zij worden verkocht in drie grootten en kosien resp. f 1,50, f 1,75 en f 2, Te Groningen heeft iemand inplaats van het glas bier dat hij meende te nemen, ruw carbolzuur gedronken. In 't eerst gevoelde hij zich slechts een weinig onpasselijk, maar weldra verergerde zijn toestand en eer de reeds geroepen geneeskundige hulp kon verschaffen, was de man overleden. Een der werklieden in de zandsteenfabriek, tusschen Velzsn en IJmuiden gelegen, kwam te dicht bij een machine, waardoor zijn kleederen gepakt werden en hij medegesleept werd, met het ongelukkig gevolg, dat hij werd verbrijzeld. Het was een oppassend jongmensch en kostwinner voor zijn moeder, die reeds eenige maanden bedlegerig was t In de herberg aan de Kruisberg, gem. Bunde, waren Zaterdag avond een zevental bezoekers tegen- woordig, waarvan een, de zoon van den verslagene, zich onbetamelijke vrijheden tegenover de dochter van den herbergier veroorloofde, waarop hij door haar vader de deur werd uitgezet. Dit gaf aan- leiding tot een algemeenen aanval op den waard, die een slag ontving met een stok, waarvan het benedeneinde met lood was gevuld. Door dien slag geraakte hij van de been. Zijn dochtertje, 13 jaar oud, ziende dat haar vader deerlijk mis- handeld werd, reikte hem uit eigen beweging een geladen revolver toe, waarna vier schoten knalden. Een der kogels drong L. uit het dorp Meerssen door den long en doodde hem. De zoon van den verslagene, de eerste oorzaak van den twist, kreeg een kogel in de arm. De derde kogel stuitte af op de koperen koppelplaat van een soldaat en de vierde schoot een ander het sigarenpijpje uit den mond. De dader was zoo misliandeld, dat hij door het gerecht niet per wagen of spoortrein kon ver voerd worden, maar per rijtuig naar Maastricht werd overgebracht, waar hij nog onder goneeskundige behandeling verkeert. De Belgische bladen bevatten opnieuw een serie van misdaden. In de Plantenstraat te Brussel loste ceu koffiehuisbediende een pistoolschot op een meisje, 19 jaar oud, waarmede hij kennishad aangeknoopt. Zij werd niet ernstig aan de borst gekwetst. De jongeling heeft zich toen van kant willen maken en zich met hetzelfde wapen erg gewond. Te Charleroi had uit minnennijd een zelfde voorval plaats, oveneens met een koffiehuis bediende. Deze schoot eveneens op zijn vroegere

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2