Yertrek ier krievemnail naar Oost-Me. BUITENLAND. Yrijdag were! te Beverwijk eene vergadering gehouden onder leiding van den gepenaionneerden kapitein van het Oost—Indische leger G. J. J. H. van Kernpen, waarin besloten werd een adres te richten tot de Tweede Karaer der Staten-Generaal, met verzoek aan den thans onhoudbaren toestand in Atjeh een einde te maken. De vergadering was druk bezocht; er heerschte een echt vaderlandslievende geest. St&ande de vergadering werd het adres door de aanwezigen geteekend. Het adres, dat door vijftig aanwezigen werd geteekend en nog een paar dagen ter teekening liggen za], luidt als volgt: #Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De ondergeteekenden, alien Nederlanders eninwoners der gemeente Beverwijk, nemen eerbiedig de vrij- heid de aandacht uwer vergadering te vestigen op den treurigen, gevaarlijken toestand op Atjeh, waar 's lands zonen worden overvallen, gemarteld en vermoord, zonder dat door de regeering de noodige stappen schijnen te worden gedaan om daarin te voorzien. Zij houden de versckillende berichten, die zoo geheel met elkaar overeenstemmen, niet voor alarmeerend, maar voor waarkeid, en dringen daarom met klstn er op aan, dat door uwe ver gadering, naar wij hopen gesteund door den wil des volks, onverwijld de noodige maatregelen worden genomen om verbetering te brengen in een toestand, dien zij noemen grievend voor elk recht geaard vaderlander, eene bospotting van zee- en landmacht en eene schande voor de Nederlandsehe natie." Een oud-soldaat komt er in het Vad. tegen op, dat in het N. v. d. D. van 25 September een beroep werd gedaan op de weldadigheid ten behoeve van de verdedigers der citadel van Ant- werpen in 1832, teneinde deze in de gelegenheid te stellen zich kameraadschappelijk te vereenigen ter herdenking van de voor hen zoo gewichtige dagen. Hij zou liever wenschen, dat hun een pensioen werd toegekend, evenredig aan de den lande bewezen diensten; daarop hebben zij recht- matige aanspraak. Wil men dat niet, dan geve men aan elk der nog in leven zijnden een flinke gratificatie, niet door particulieren bijeengebracht, maar uit 's lands kas, om hen in de gelegenheid te stellen het vereenigingsfeest zelf te betalen. POSTER IJ EN. Vi& Marseille, (Maats. Ned.) 13 Oct. 7,30 's avonds. Yi& Amsterdam, 13 Oct. 5,35 's avonds. Yilk Napels, (Fransche mail) 13 Oct. 7,30's avonds. Yift Brindisi, 20 Oct. 5,35 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbouwberichten. De landbouwer Egbert Remen te Maashees (Limb.) heeft een 8jarig varken, dat reeds de som van f 1320,27 heeft afgeworpen, zijnde de opbrengst van 165 jonge varkens, die dit dier grootgebracht heeft; bovendien zullen nog 8 biggen eerstdaags verzilverd worden en zal ten slolte het varken ook nog wel wat waard zijn voor den slager. De gedenkzuil ter herinnering aan den afkoop van de Scheldetol zal den 1 Augustus 1883, d. i. twintig jaren na de onderteekening van het tractaat, te Antwerpen worden onthuld. De zuil zal 25 meter hoog zijn en naar het model bewerkt worden van de beroemde Columns rostrata, door de Ro- meinen opgericht ter herinnering aan hunne eerste overwinning ter zee in den eersten Punischen oorlog. De kolom zal op een vierkant voetstuk rusteu, waarop aan de eene zijde een vrouwenbeeld, de Faam, met de linkerhand rustende op het portret van Leopold I in medaillonmet de rechterhand den datum zal neerschrijven van den afkoop van den Scheldetol met de woorden: //De Schelde is vrij." Aan de keerzijde van het voet stuk wordt eene afbeelding geplaatst van Marnix van St. Aldegonde. De beide andere zijden van het voetstuk zullen den heer Charles Rogier en graaf Lambermont te zien geven; de eerste voerde •Is Minister de onderhandelingen, terwijl de laatste als gevolmachtigde het traktaat onderteekend heeft. Boven het voetstuk en aan het ondereinde van de kolom wordt eene groep geplaatst, de Schelde voorstellende, die hare ketenen verbreekt en het tractaat van Munster onder de voeten treedt; zij steunt op de stad Antwerpen, welke de vredepalm in de hand heeft, terwijl op de urn, waaruit het Scheldewater stroomt, een Mercurius zit en een genius daarachter eikeloover strooit op het medaillon van Marnix van St. Aldegonde. De ontwerper van dit kunstwerk is J. J. Winders. Men zal zich herinneren, dat er onlanga mel ding is gemaakt van den koetsier Conrad te Berlijn die van zijne vrouw gescheiden leefde, en op zeke- ren ochtend bij haar komende, het huis gesloten vond, waarna hij er met hulp van een buurman is ingeklommen en beiden alstoen bemerkten dat de vrouw zich zelve en hare vier kinderen door ophanging van het leven had beroofd. Verder zal men zich herinneren, dat er bij die ontdekking het een en ander plaats had, waarin de politie aanleiding vond om Conrad in hechtenis te nemen. Uit de behandeling dezer zaak bij de rechtbank van gezworenen is thans gebleken, dat Conrad zelf zijne vrouw en kinderen had opgehangen. Diens- volgens is hij ter dood veroordeeld. Eene vrouw, met welke hij leefde, is wegens valsche getuigenis in deze zaak veroordeeld tot zes maanden gevan- genisstraf. De ongeregeldheden tegen de joden te Pres- burg in Oostenrijk hebben niet zoo veel schade teweeggebracht, als het bericht aanvankelijk deed vermoeden. Het geheele verlies bedrasgt circa 10,000 florijn, terwijl de door de naburige dorpen geleden schade vermoedelijk niet grooter is. Er zijn geen huizen verwoest of in brand gestoken, en wat de toegebrachte verwondingen betreft, is gebleken, dat deze weinig ernstig zijn. Tot nu toe viel slechts een sterfgeval te constateeren, en wel van een christen, een Slavonischen boer, die in een kroeg zich aan sterke dranken zdozeer was te buiten gegaan, dat hij dood neerviel. Van het oogenblik, dat het hoofd der politie die zaak in handen nam, is de orde te Presburg niet ver der gestoord. In Napels is nog maar altijd weinig vooruit- gang te bespeuren wat betreft de veiligheid van persoon en goed. Op klaarlichten dag gaat men met revolvers, dolken, scheermessen enz. te werk alsof justilie een onkende zaak ware. Dagelijks vermelden do kronieken der Napolitaansche dag- bladen wel vier of vijf vechtpartijen en vijf of zes oplichterijan en diefstallen. Laatst is zelfs de kommandaut der brandweer met dolksteken ver moord. De driestheid van een dief ging dezer dagen zelfs zoover, dat hij den rijtuigdeken van den Minister Mancini stal, op het oogenblik dat deze even uit het rijtuig stapte om een visitekaart af te geven. GEMENGDE BERICHTEN. Een boerenzoon van 28 jaar te Biervliet, die aan vallende ziekte leed, is in het water gevallen en door zijne broeders gered, doch den volgenden dag aan de gevolgen overleden. Een ongekende rijke haringvaugst hebben dit jaar de Scheveninger visschers. De aanvoeren zijn iederen dag steeds een dink aantal schuiten met alle voile lading. De prijzen zijn daardoor dalende, doch de besom- mingen zijn niettemiu f 2000 en meer. De eerste dronkaard, tengevolge der drankwet tot plaat- sing in eene der Rijks werkinrichtingen veroordeeld is dezer dagen in het gesticht Ommerschans aan- gekomen, om er gedurende drie maanden te ver- blijven. De arrondissements-rechtbank te Am sterdam heeft ook de tweede vordering van den heer Van der Gant (firma Wamsteeker) tegen Jannetje Struik aan den eischer toegewezen. Op de lijn TilburgKoningshoeven, te Tilburg, geraakte een kind onder de stoomtram, met het ongelukkig gevolg dat beide beenen werden afgereden. Ook te Elburg is dezer dagen een oud-strijder van Wa terloo overleden, J. C. Seybel genaamd. Sedert jaren was hij blind, wat hem echter niet belette om met zijn lange pijp in den mond en steunende op zijn stok, alleen over de straat te gaan. Het is aan de Goudsche politie niet gelukt, de betrekkingen op te sporen van het kind, onlangs in het plantsoen te Gouda gevonden, en dat thans in het weeshuis aldaar is opgenomen. Op de jaarmarkt te Stadskanaal werd door een hollend paard en wagen een knaapje overreden. Het kreeg zoodanige hoofdwonden, dat het kortdaarnabezweek. In het tuchthuis te Leeuwarden waren op den 1 dezer 397 gevangenen, waaronder 9 levenslang veroordeelden. Een sergeant-schrijver, behoorende tot de bemanning van het aitillerie instructieschip het Loo, is spoorloos verdwenen, met belangrijk tekort in de kas. De aardewerkfabriek frCeramique" te Maastricht wordt thans door electrisch licht verlicht. Dit is het eerste geval, dat die verlich- ting in Nederland wordt toegepast. Men is vooruemens te South Shield in Engeland een ge- denkteeken op te richten voor William Woodhave, den uitvinder van de reddingsboot. In Michigan is het bij een wet verboden, te kegelen, biljard of met kaarten en dobbelsteenen te spelen. Volgens de laatste volkstelling zijn er in Britsch Indie 21,000,000 weduwen 1 Zaterdag morgen werd een groot deel der gemeente Den Helder in opschudding gebracht door eenige matrozen van de Tromp, die geen lust hadden in de aanstaande zeereis. Janmaat wilde het er nog eens goed van nemen en giDg, zooals zij dat noemen //de huur ophalen." Zij gaan dan een tapperij binnen en eischen met stokken gewapend een borrel, die niet betaald wordt. Zoo gaan ze van de eene naar de andere gelegenheid, totdat ze door de politie worden in- gerekend. Menig Hagenaar is jl. Zaterdag door de post gedupeerd. Iedereen, die aangeteekende brieven kwam afhalen, werd weggezonden met 't bericht... dat de brandkast, waarin de geldswaardige brieven waren geborgen, niet kon worden geopend. Eerst 's namiddags zou er kans zijn, dat men de brieven kon krijgen. Men begrijpt dat zij, die b. v. gelden moesten afhalen voor spoedvereischende betalingen, niet zeer gesticht waren. Zekere Reindert Verschoor, op 22 Septem ber jl. ontslagen uit de Ommerschans, zwierf Vrijdag te Rouveen rond in »kennelijken staat." Na met veel moeite door de politie in den toren te zijn gebracht, om aldaar zijn roes uit te slapeD, heeft hij zich van zijne boeien ontdaan, is boven in den toren geklommen, en toen van eene hoogte van 80 voet naar beneden gesprongen. Onmidde- hjk was hij een lijk. Toen Vrijdagavond de milicien Spreeuw, van de le comp., 4e bat., 6e reg. inf., in garnizoen te Breda, aan de Kloosterkazerne op post stond, werd eensklaps op hem geschoten. Gelukkig miste het schot, en zag Spreeuw, dat een burger, ge wapend met een geweer, zich ijlings uit de voeten maakte. De aangevallene nam nu op zijn beurt zijn geweer en loste dit op den burger, doch ook dit schot miste. Oischoon direct een onderzoek werd ingesteld, heeft men den burger niet kunnen opsporen. Zekere A. J. van Gelder, te Tie!, bezorger van rempla<janten en nummerverwisselaars, is dezer dagen met de noorderzon vertrokken, zeer ten nadeele van een groot aantal milicien-plaatsver- vangers der lichting van 1881, die in de vorige maand met onbepaald verlof vertrokken waren en nog bedragen van f 300 en f 400 van hem hadden te vorderen. Te Deventer was door de politie een man belast met de surveillance van de wagens en de karren, die op marktdagen op het marktplein staan, naar aanleiding van klachten die waren ingekomen, dat daaruit dingen werden ontvreemd. De man surveilleerde van den vroegen morgen totdat de laatste wagen vertrokken was, maar in weerwil van zijn ijver bleven de klachten aanhouden. Eindelijk werd do schuldige gevonden, die niemand anders bleek te zijn dan de surveillant zelf. Hij werd op heeterdaad betrapt op het stelen van eieren. In de vorige week zijn twee gebroeders, de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2