1ER NEUZENSCHE COURANT. Algemeen Nienws- en Adverteotieblad voor Zeenwsch-Vlaaoderen. BUITENLAND. BIJVOBGSEL Zaterdag 7 October 1882. No. 1815. RECHTizAKEN. Arrondlssements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 October de volgende vonnisaen uitgesproken C. v. L. en P. S., beiden landbouwersknecht te Zaamslag, ziju wegens mishandeling door twee personen elkander wederkeerig toegebracbt, veroord. ieder tot f 8 of ieder 3 dagen gevangenisstraf. J. L., koopman te Ter Neuzen, is wegens hoon, veroord. tot 3 of 1 dag gevang. P. A. d'R., J. 0. bijgenaamd N. en J. P. d. R., alien te Boschkapelle, zijn wegens het hun bjj akte van dagvaard ten l&ste gelegde, vrijgesproken (diefstal van appels). J. K., arbeider te Hontenisse, is mede vrijgesproken van den hem ten laste gelegden diefstal van een kon^jn. Landbouwberichten. Gedurende de verledene week was de mid- denprijs van liet vette vee op de voornaam9te markten van Belgie als volgt: Ossen 90 centimen tot fr. 1,08 stieren, koeieu en vaarzen 73 tot 95 centimen. Opslag 3 centimen; kalveren 85 centimen tot fr. 1,30. Yette varkens fr. 1,10 tot fr. 1,18; afslag 2 centimen. De markten waren goed bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,50 tot fr. 4,35, Mechelen fr. 4,72, Waregem fr. 4,50 tot fr. 5,70, Thielt fr. 4,63, Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,00, St. Nicolaasfr. 4,59 en te Brugge fr. 4,11. De heer H. A. de Boer te Breda beweert, dat door hem een afdoend middel is ontdekt tegen de 'oesmettelijke veeziekte, zoo afdoende dat in een besmetten koppel, al ware het van 1000 stuks vee, geen afzondering der besmette beesten van de gezonde beboeft te geschieden, ja, dat zij zelfs uit een bak kunnen blijven drinken, zonder gevaar voor aansteking. Bij is bereid, op aanvrage van wie ook, de proef te leveren op de somdat het besmette vee in den kortaten tijd voliedig te genezen is en het gezonde vee zonder afzondering geheel van besmetting blijft gevrijwaard. De „Friesche Maatscbappij van Landbouw en Veeteelt" beeft wederom, evenals verleden jaar, den beer Marlet aan zich verbonden, om op ver- schillende plaatsen der provincie Friesland land- bouwkundige vooidrachten te houden. Op de beroemde Oldenburgscbe paardenmarkt van Ovelgonne van jl. Maandag, 25 Sept., waren ongeveer 4000 paarden aangebracht. De bandel was zeer levendig, bij hooge prijzen. Een paarden- kooper hield van 115 door hem aan de markt gebrachte enters slechts 1 over, een ander van 80 niet een. Omstreeks 99 pCt. van den geheelen aanvoer werd verkocht. De Belgische Koning heeft een bezoek ge- bracht aan den Minister van Staat, Charles Rogier, om hem geluk te wenschen met zijn 50jarig jubile. Het fraaie huis, dat bij nationale inschrijving den oud-minister ten geschenke werd gegeven, bevatte roorts een aantai deputaties en bezoek era. Sommigen willen nu reeds oen standbeeld voor hem oprichten nabij het Noorderstation. Ten aanzien van de zaak-Peltzer wordt mede- gedeeld, dat Armand schuldiger is dan men eersl, dacht. Leon Peltzer was slechts het werktuig van den haat des broeders, wien indertijd door den heer Bernays om goede redenen, die betrekkiug hadden op het echtelijk leven van den advocaat, het huis was ontzegd. Eerst na alle hoop te hebben verloren om ooit weer bij Bernays aan huis te komen, besloot hij dezen uit den weg te doen ruimen, en wel door de hulp van L6on. In Armand's huis zijn patronen-Gaupillat gevonden, welke teParijsdoor Leon werden gekocht en in Belgie met verkrijg- baar zijn. Het was ook Armand, di« de pistolen beproefde, waarmede de misdaad werd gepleegd. In alles was Armand degeen, die de misdaad beraamde. Yolgens officieele opgaven wordt de oogst van tarwe, gerst en rogge in Frankrijk voor dit jaar geschat op ruim 152 millioen hectoliter tegen 125£ millioen hectoliter van verleden jaar. De oppervlakte van den bodem, welke voor den tar- webouw was afgezonderd,bedroeg 7,232,000 bectaren tegen 7,054,000 in het vorige jaar. De Pruisische minister voor het spoorwegwe- zen heeft last gegeven, om tegen het aanstaande jaar op alle staatsspoorwegen de waggons der ver- schillende klassen, ten gerieve van het publiek onderscheidelijk te doen schilderen, namelijk die der le klasse geel, die der 2de groen, die der 3de bruin en der 4de grijs, zoodat men op den eersten blik, ook in de grootste volte, terstond weet, waar men wezen moet. Uit Geneve wordt gemeldDe sneeuw ligt z6o boog op den St. Gothardweg dat de post en de passagiers met sleden van Goscbenen naar Andermatt gebracht moeten worden. Sneeuwvalleu komen herhaaldelijk voor. Het weder is wederom slecht en de berichten uit Ticino luiden zeer be- droevend. Het dorp Corticiasca en een deel van bet dorp Albano worden door de aardstortingen met ondergang bedreigd. Londen telt tbans bijna 5 millioen inwoners. De volgende cijfers zijn mede niet onbelangrijk. Ongeveer 1000 schepen en 9000 zeelieden be- viuden zich elken dag in de havens. Meer dan een millioen van de bevolking gaat nooit ter kerk. Elk jaar kan men rekenen, dat nieuwe straten ter lengte vau 71 Eng. mijlen te zaam worden geopend en 21,000 nieuwe buizen worden gebouwd. Alleen de kroegen zouden, naast elkaar geplaatst, eene weg van 62 mijl lengte beslaan. In de Fransche gemeente Petit Noiz6 is een vreeselijke gebeurtenis voorgevallen. In dit dorp woonde een eerlijke landbouwer, Deifougeres, 49 jaar oud, met zijn vrouw en twee dochters, waarvan de oudste door zekeren Richardin ten huwelijk was gevraagd. Richardin was kleermakar van beroep, 21 jaar oud en woonde in het nabijgelegen dorp Mea. De hand van het meisje werd hem geweigerd, en toen hij later vernam dat zij met een ander ging trouwen, besloot hij zich te wreken en kocht een revolver, 25 patronen en een dolk. Aldus toegerust begaf hij zich regelrecht naar den landbouwer Desfougeres, die in den tuin voor de woning werkzaam was, en w elken hij een kogel in de borst schoot. Yrouw Desfougeres en hare twee dochters die voor het venster zaten te werken, hadden hun vader zien vallen en wilden ter hulp Snellen, doch toen de moeder de deur opende stond R. voor haar met zijn revolver in de vuist. De moeder bad juist den tijd om te ontkomen. De moordenaar koelde toen zijn wraak op zijn vroegere beminde Marie; hij schoot een pistool op baar af, doch trof haar niet. Het meisje vluchtte toen haastig in een naburig vertrek, waar R. haar volgde. Hier wierp hij haar op het bed en bracbt haar verscbeidene slageu met zijn revolver op het hoofd toe, benevens eeuige dolk- steken in de zijde. Op dit oogenblik zag de moor denaar de jongste zuster achter den schoorsteen verborgen. Hij schoot op baar, doch zonder ge- volg. Nu wilde hij zich weder tot zijn vroegere verloofde wenden, doch hij hoorde onraad en nam de vlucht. De buren waren intusschen toegesneld en droegen den landbouwer, welke inmiddels overleden was, in ziju woning. De moordenaar was nochthans nog niet tevredenten 7 uur begaf hij zich naar St. Georges, een ander nabijgelegen dorp en ging er de woning binnen van zekere vrouw Martin, de moeder van den verloofde van Maria Desfougeres. Ook op dezen lostte hij een schot en de kogel verbrijzelde den ongelukkige den arm. Toen ver- liet hij de woning en begaf zich wat verder, waar hij achter een muur bleef wachten op zekeren Chemineau, een zijner neven, dien hij beachuldigde hem een proces te hebben aangedaan. Nauwelijks stond hij daar of zekere Samson, een 28jarig jongeling, kwam uit de woning van C. In de gedacbte dat deze zijn neef was, schoot bij hem in den buik, zoodat ook deze doodelijk getroffen nederzeeg. De geheele bevolking was op de been om den woestaard, die in het bosch gevlucht was, te arresteeren, doch te vergeefs, toen een paar dagen later het lijk van den moordenaar uit een water- x>el werd opgehaald. Hij had zich zelf om het even gebracht. De toestand der gekwetsten is zeer voldoende. Te Stuttgart is den 26 Sept. de Olga-stichting plechtig ingewijd. Deze stichting is een model- tiospitaal voor kinderen, waarvan de inrichting aan alle eischen der wetenschap voldoet. Koningin Olga schonk voor deze inrichting een som van 300,000 Mk. terwijl de stad den grond koateloos afstond. De inwijding van dit werk van echt vorstelijke mildheid en waarachtig laDdsmoederlijke zorg werd door de Koninklijke familie bijgewoond. Van 12 Sept. wordt uit Kaapstad gemeld, dat de pokken zich meer en meer onder het Europeesch gedeelte der bevolking uitbreiden. Van 7 Aug. tot 6 Sept. waren 91 sterfgevallen aange- geven, maar zeer vele Maleiers zijn, naar men vermoedt in stilte 's nachts begraren. Er wordt thans gewaakt om dat te verbinderen. Er zijn ruim 100 patienten in het pokkenhospitaal, op wier kerstel weinig hoop is. GEMENQDE BERICHTEN. Woensdag jl. is de eerste steen gelegd voor de vergrooting van de Prins Hendrikstichting te Eg- mond aan Zee. De bestelhuishouders der poste- rijen, tevens belast met de bezorging der brieven enz., zullen voortaan evenals de postbodeu van uniform voorzien worden. In de vorige week zijn zes gevallen van pokziekte te Rotterdam voor- gekomen. De stoom-omnibus, het nieuwste middel van vervoer in ons land, die tusscben Doom en het station Zeist-Driebergen dienst zal doen, heeft zijn eersten proefrit gedaan en ten voile beantwoord aan de verwachtingen, zoodat de dienst spoedig een aanvang zal nemen. Te Amsterdam zijn twee vigilanten tegen elkander gereden. Een der paarden kwam in een fruitkelder op druiven en perziken terecbt. Te Oosterend is een jonge ling door een stier op de horens genomen en vreeselijk verwond. Te Nijmegen is een 12jarige jongen in handen der politie gevallen, die op de markt uit den mantelzak van eene dame eene portemonnaie met geld had gerold. Te Wage- ningen is dezer dagen overleden een der oudste inge- zetenen, tevens oud strijder van Waterloo, Hendrik Jansen, op ruim 89jarigen leeftijd. Naar het huis van arrest te Winschoten is overgebracht de veehandelaar J., bescbuldigd van valschheid in geschrift. Op een boeldag moet hij twee koeien gekocht en hiervoor valscheu borgtocht geleverd hebben. Te Akkerwoude is een meisje van 3 jaar, terwijl de moeder een oogenblikje het oog niet op baar hield, in een sioot gevallen en ver- dronken. De moeder vond zelf bet drijvende lijkje. Twee onderofficieren te Bergen op Zoom van het aldaar garnizoen houdend 3e reg. inf. zijn naar Frankrijk gedeserteerd, met medeneming van ongeveer f 300 der soldatenmenage. Zekere van B., uit Dinxperlo, is spoorloos verdwenen, met zich nemende 10,000 mark van zijn broeder. Men vermoedt, dat het zijn plan is naar Amerika te gaan. Te Mirkelbeek in Limburg mocbt een vader dezer dagen bet geluk smaken, dat zijne vrouw hem voor de 21e maal een zoon schonk; achttien kinderen zijn nog in leven. Er is op nieuw sprake te Brussel een internationalen ten- toonstelling te honden. Deze zou in 1885 plaats hebben. De vrouwelijke Parijsche stokebrand Louise Michel heeft per circulaire bekend gemaakt, dat zij in verschillende steden van Bretagne voor- dracbten zal gaan houden om de oude Konings- gezinden voor de revolutie te winnen. Op een te Glasgow gegeven bal is plotseling de kroonlijst van de balzaal neargestort op de hoofden van ver- scheidene aanwezigen. Drie dames werden zeer ernstig en eenige anderen minder zwaar gekwetst. Manchester zal door een scheepvaartkanaal met de zee verbonden worden. Het kanaal zal zoo breed en diep gemaakt worden, dat groote zeeschepen tot voor de stad zullen kunnen naderen. Chicago, dat wel eens ffde meest verdorven stad ter wereld" wordt genoemd, heeft 5000 buffetjuffrouwen. VAN DB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5