Wegen en Voetpaden. No. 1815. Zaterdag 7 October 1882 22e Jaargang* Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen Ligger en Kaart, R1NNENLAND Door Met iBONNKMENT., Per drie maandea binnen Ter Neuzen 1, $eheele Rijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40. Men abonneert rich bij alle Boekhandelaara, Pootdirec- teuren en Brievenbuskoudera. iDVERTENIliN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10, Grootere letters worden naar plaataruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te renden niterlijk Dinsdag en Vrijdag Bomldda; EkEtlE area. DO blad vera«bt)at llaadag. en Vrtjdagavond bij A B H N T te Ter Kenieoi Blj deze coorant befaoori ecu bljroejwl. BUEGEMEESTEE en WETHOUDEES van AXEL, brengen ter openbare kennis, dat de van de Wegen en Voetpaden in deze gemeente, opgemaakt ingevolge art. 12 van bet reglement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland van 5 Novem ber 1880 en 8 Juli 1881, van den 9 October tot en met den 9 November 1882, voor een ieder ter inzage zal liggen en geraadpleegd kan worden ter Secretarie op elken werkdag, van des voormid- dags 912 en des namiddags van 24 uren, terwijl gedurende voorschreven termijn bij den ge- meenteraad bezwaren tegen den Ligger of de Kaart kunnen worden ingebracbt. Axel, den 7 October 1882. Borgemeester en Wetbonders voornoemd, E. OO ST EE. De Secret ar is, J. V. D. SCHOONAKKEE. Politieli Overzicht. De slotzinsneden wde zaak schijnt echter ge- schikt of men gelooft, dat de zaak zal gescbikt worden" zijn tegenwoordig scbeeriug en inslag in bijna alle berichten, die over de wereldge- beurtenissen gewisseld worden. In verband met ons laatste overzicht is het evenwel opmerkelijk, dat reeds nu uit, een onbeduidend voorval kan blijken, hoe welgemeend de beste eensgezindhaid is die tusschen Turkije en Engeland heet te be- staau en op welken lossen zandgrond al die schikkingen gevestigd zijn. Zoo heettehetTurksch Grieksche grensverschil thans voor goed gescbikt te zijn. Toch wordt nu weder uit Konstantinopel gemeld, dat de Grieksche gezant in een onder- houd met den Turkschen Minister van buiten- laudsche zaken verklaard heeft, dat Griekenland geen duimbreed van het afgestane grondgebied prijs geeft. Dat in weerwil der voor eenige dagen gewisselde vriendschapsbetuigingen de verhouding tusschen Turkije en Engeland er in den laatsten tijd niet beter op wordt, kan blijken uit het feit, dat Turkije eerst geweigerd heeft, dat erTurksche bedienden ten behoeve van het Engelsche leger naar Egypte werden aangenomen. Toen dit toch geschiedde, wilde men het vertrek dezer lieden verhinderen, hetgeen evenwel ook mislukte. Uit Egypte wordt gemeld, dat de wapenschouwing over 20000 man Engelsche troepen te Kai'ro, om de inboorlingen ontzag in te boezemen, in goede orde is afgeloopen. De sterkte van 'l Britsche bezettingsleger in Egypte is nu bepaald op 10000 man. De overige manscbappen zullen dus huis- waarts keeren. Met het vaststellen van een ontwerp omtrent de hervorming van het Egyptische leger zal onmiddelijk een begin gemaakt worden. Gene- raal Wolseley blijft ongesteld. Hij lijdt evenals generaal Wood aan koorts en buikloop en zal zoo spoedig mogelijk naar Engeland gaan tot herstel van krachten, waar men hem met uitbundige eerbe- wijzen, zoo ook de vlootvoogd Seymour, zal ont- vangen. Terwijl Wolseley de berichten over den oorsprang der ontploffing „schrikberichten" noemt en ze nadrukkelijk tegenspreekt, melden de Temps en de Daily Telegraph, dit men le Ka'iro openlijk spreekt van het vuurwerk door Arabi's vrienden ontstoken, als antwoord op dat waarmede Tewfik's terugkomst in Kai'ro eenige dagen vroeger was gcvierd. //Dit was," zoo hoort men in de straten roepen, //een vreugdevuurtje van bet volk, ontstoken ter eere van des Khedive's christelijkc vrienden!" In Erankrijk heerscht allerwege in het land veel beweging onder de afgevaardigden met het oog op de aanstaande bijeenkomst der Kamers. Het zal er warm toegaan en de Ministers mogen wel hun best doen om tegenover vragen over Frankrijks binnen- en buitenlandsche staatkunde, die wel niet zullen nitblijven, goed beslagen ten ijs te kunnen komen. Garabetta's vervroegde terugkomst te Parijs wordt door den berichtgever der Koln. Ztg. toegeschreven aan het feit, dat de Minister-President Duclerc, waarop hij vroeger onbepaald steunen kon, hem afvallig dreigt te worden. Hij hoopt bij zijn bekende plannen de ondersteuning te zullen hebben der kerkelijke partij. Gambetta's optreden is, volgens genoemden bericht gever, te meer verdacht, omdat de Bonapartisten zich met de royalisten hebben vereenigd en even- eens Kamerontbinding in hun banier schrijven. In Oostenrijk-Hongarije zijn in navolging van Duitschland en Eusland de Joden-vervolgingen ook in het groot begonnen. In Pressburg zijn ernstige ongeregeldheden voorgevallen, waarbij men het uitsluitend op de woningen en de winkels der Israelieten had voorzien. Een poging om de Synagoge te vernielen werd slechts met groote rnoeite door de gewapende macht voorkomen De Keizer heeft groote bedragen beschikbaar gesteld tot leniging der heerschende ellende in de over- stroomde gewesten. Uit Zwitserland blijven de berichten omtrent de overstroomingen treurig. Er viel weer veel regen; de sneeuw bedekt voetenhoog de bergpassen, vooral de Bernardino en St. Gothard. Tusschen Goschen en Andermatt worden de reizigers met postsleden vervoerd. Een menigte vee, vooral schapen, is omgekomen. De volksstemming over het bonds besluit betreffende het schoolwezen, dat bestemd is om het lager onderwijs door geheel Zwitserland op denzelfden (neutralen) voet te regelen onder het oppertoezicht van de bondsregeering, is van 29 October tot 26 November verdaagd. Ter Neuzen, 6 October. Naar wij vernemen zijn bij besluit van den Minister van binnenlandsche zaken dd. 29 Sep tember 11. Eijks normaallessen gevestigd te Axel en daarbij met ingang van 1 October benoemd tot directeur en onderwijzer de beer H. van Wijn- gaard'en, hoofd der openbare school te Axel, die voor eigen rekening het gebouw heeft gesticht, waarin de lessen zullen gegeven worden. Verder de heeren H. M. Verbruggen, onderwijzer te Axel, P. Schouten, hoofd der openbare school te Noordstraat, gemeente Hontenisse, P. A. W. van der Hurck, idem te Sas van Gent, W. C. Imandt, idem tw Sint Jansteen, C. van Dijk, idem te Ter Neuzen, J. S. Eoosma, idem te Sluiskil, A. H. de Yries, idem te Zaamslag, J. de Vos, onderwijzer te Zaamslag, A. Kok, hoofd der openbare school te Othene, gemeente Zaamslag, en mej. P. C. van Vessem, onderwijzeres in de handwerken voor meisjes aan de openbare school te Axel. Hontenisse, 5 October. Aan den heer A. Hombach, lid der Staten van Zeeland te Hulst, werd gisteren in het logement van J. F. Adriaan- sens te Walsoorden door de heeren gezworens en ontvanger-griffier van het calamiteus waterschap Walsoorden, de heeren ingenieur en opzichter van den Provincialen Walerstaat te Ter Neuzen en den dijkbaas van voornoemd waterschap een din^aan- geboden; en zulks ter viering van diens vijf en twintigjarig jubile als dijkgraaf van dat waterschap. Bij den aanvang van het dessert werd aan ZijnEd, bij monde van den ontvanger-griffier, den heer H. A. A. Baron Collot d'Escury, onder herinnering van het vele goede, in dat tijdsverloop in het belang van het waterschap, raaar voornamelijk van deszelfs waterkeering en oeververdediging tot stand gebracht, met dit voorrecht geluk gewenscht en hem, als blijk van waardeering ook namens voor- melde autoriteiten en ambtenaren, een groote porte- feuille met zilveren beslag en toepasselijke inscriptie ten geschenke aangeboden. Onder menigen toast, en het plengen van menigen beker schuimend druivennat werd het feest ver- volgd en laat in den avond besloten. Middelerwijl kwam de harmonie St. Cecilia en bracht den jubilaris eene serenade. Over het eene zoowel als over het andere be- tuigde ZijnEd. zijne onverdeelde ingenomenheid en i zijn welgemeenden dank. Gedurende de eerste nelft der maand Sep tember is door het hulppostkantoor te Zaamslag de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van: J. C. Snap, te Laren. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Vlissingen moet tusschen de heeren A. Loois cn Jhr. W. Laman Trip, die 94 en 47 van de 197 geldige stemmen bekwamen, een herstemming plaats hebben. Belangrijk berioht aan de scheepvaart. De havenmeeater van Antwerpen brengt ter kennis aan de schippers, dat het uitdrukkelijk verboden is de monden der oude dokken met hunne schepen te naderen, zoolang des daags de roode vlag niet is geplant en des nachts het roode licht niet is geheschen. Het duikersbaantje schijnt niet zoo heel on- voordeelig te zijn. Althans men beweert dat bij het liehten van de Adder de duikers voor het aantrekken van het duikerpak, ouverschiilig of ze naar beneden gaan of niet, f 2,50 per man ge- nieten. Voor elke miuuut, onder water doorgebracht, ontvangen ze tien cents, dus f 6 per uur, terwijl bovendieu nog elken dag een gulden overwerkgeld betaa'.d wordt. De duikers trekken wellicht aan het langste eindje, want er bestaat slechts luttel kans, dat men de Adder weer goed en wel zal boven krijgen. Het inwendige van den monitor durven en willen de duikers niet onderzoeken. TER NEUZENSGHE COIMNT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1