ONROERENDE G9EDEREN. ADVERTENTIBN. Telegraphische berichten. Openbare Verkooping Mijne betrekkingen met de buitenlandsche rao- gendheden ziju van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht kwijten zich met loffelijken ijver van hare boogst gewichtige taak. De zeemacht leed een betrenrenswaardig verlies door het vergaan van den monitor Adder met zijn bematming. Ik mag verwachten, dat in deze zitting znllen kunnen worden vastgesteld alle wettelijke rnaat- regelen, noodig voor het in werking treden van onze nieuwe strafwetgeving. Moge al de toestand in Atjeh nog te wenschen overlaten, ik vertrouw dat het bestuur van dat gewest, gesteund door de zee— en landmacht, erin zal slagen het gezag meer en meer te bevestigen en de veiligheid te verzekeren. In de overige gedeelteu van Nederlandsch-Indie geeft de staat van zaken over het algemeen stof tot tevredenheid. De ziekten, die in sommige streken de bevolking teisteren, zijn nog liiet geheel geweken. De be- smettelijke veeziekte heeft nagenoeg uitgewoed. De toestand der West-Indische kolonien is niet onbevredigend. Hoewel de opbrengst der rijks-middelen in de laatste jaren op verblijdende wijze toenam zal toch verraeerdering van 's rijks inkomsten niet lang meer achterwege kunnen blijven. Hervorming van het samenstel onzer belastingen dient daar- mede gepaard te gaan. Een voorstel om met die hervorming een aanvang te maken, zal u worden aangeboden. Betere regeling der plaatselijke belastingen blijkt meer en meer noodzakelijk. In verband met de herziening van 's rijks belastingstelsel zal daartoe uwe medewerking worden ingeroepen. Een ontwerp tot wijziging van de wet op het middelbaar onderwijs wordt in gereedheid gebracht. Yoorstellen betrekkelijk het kiesrecht zullen u weldra bereiken. Het is mijn voomeraen een onderzoek te doen instellen omtrent de vraag van welke bepalingen der grondwet herziening raadzsam is. Omtrent gewichtige ontwerpen van wet, reeds in vorige zittingen ingediend, worden uwe overwe- gingen met belangstelling te gemoet gezien. Mogen onze vereenigde pogingen onder Gods onmisbaren zegen het geluk van ons dierbaar vader- land bevestigen. Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. Z. M. verlaat na het uitspreken dezer rede, begeleidt door de commissie de vergaderzaal, om zich op de bepaalden wijze naar het Koninklijk paleis terug te heeft opgehouden. De landverhnizers houden thans het oo'g gevestigd op de Transvaal. Binnenkort vertrekken eenige gezinnen uit Drente derwaarts, en wel op voornit vastgestelde kontrakten, die hun de beste vooruitzichten openen. 's Gruveuhage, 19 September. Eerste Kamer. In de heden gehouden zitting aanvaarde de heer Van Eijsinga het voorzitterschap met eene rede, waarin hij gewaagde van de onzuivere politieke atmosfeer in het aigeloopen zittingjaar, zoodat het moeielijk viel nit te maken vanwaar de wind kwam. De Ministerieele crisis was langduriger dan ooit, zij werkte verlanamend, en hield den wetgevenden arbeid tegeu. Dank zij den kalmen, welgezinden geest van het Nederlandsche volk, waardoor de zaken gaande zijn gebleven en de orde in geen enkel opzicht is verstoord. Mogezoo eindigde spreker, de regcering door de samenwerking der vertegen- woordiging, het verzuimde herstellen en het belang van Koning en Yaderland, onder hoogereu zegen, zooveel mogelijk worden bevorderd. De Kamer besluot de Troonrede met een adres te beantwoorden. Tweode Kamer. In de zitting van heden is besloten tot toelating van den heer Straetmans. Gekozen zijn tot candidaten voor het voorzitterschap Ossenisse in den ]\ijspolder, sectie A nummer 247. Aan het gebruik te komen 1 November aan- tot het rooven van den oogst van het jaar 1886 voor f 340,— 'sjaars. Boomprijs f 54. Ingesteld op f 5870,—. Derde Koop. 2 hektaren 89 aren 40 centiaren BOUWLAND* gelegen te Ossenisse, in den Hooglandpolder, sectie C nummers 230, 281 en 232. Verpacht aan J. P. Bogaert te Ossenisse, tot 1 October 1887 voor f 140,'s jaars. Ingesteld op f 2370, Vierde Koop. 1 hektare 72 aren 60 centiaren BOUWLAND, gelegen te Ossenisse, in den Hooglandpolder, sectie C nummers 151 en 152. Verpacht aan J. de Wael te Ossenisse tot het rooven van den oogst van het jaar 1885 voor 116,60 'sjaars. Ingesteld op 1620, Yijfde Koop. 3 hektaren 78 aren 70 centiaren BOUWLAND, gelegen te Ossenisse, in den Hooglandpolder, sectie C num mers 162 en 163. Verpacht aan Joos Bogaert te Ossenisse, tot 1 October 1883 voor f 217,50 'sjaars. Ingesteld op f 8880, Zesde Koop. 24 aren 80 centiaren WEIL AND, gelegen te de heeren O. van Bees, Cremers en Van Nispen. Deze candidatenlijst zal Z. M. den Koning wor den aangeboden. De voorzitter sluit, nadat de commissie is terug- gekeerd, de vereenigde zitting der beide Kamers. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, heeft de opening der Kamers niet bijgewoond, schoon dit in het officieel program ma was aange- kondigd. Zondagmiddag 2 uur zijn de schildwachten voor het paleis" van Z. K. H. ingetrokken. Of Z. K. H. de stad verlaten heeft, is onbekend. Het Staatsblad no. 125 behelst een Kon. besluit van den 10 Septemher 1882 tot schorsing van het besluit van den raad der gemeente Hoofd- plaat van 31 Juli 1882, waarbij aan het hoofd der openbare lagere school no. 1 vergunning is verleend buiten de schooluren van het schoollokaal gebruik te maken tot het geven van onderwijs voor eigen rekening. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Vlis- singen, ten behoeve van dan bouw eener school met onderwijzerswoning, aanbesteed voor f 28,119, eene subsidie verleend van f 19,683,30. Het feestgeschenk, dat Zaterdag aan mevrouw A. L. G. Bosboom-Toussaint werd aangeboden als hulde van 't kunstminnend Nederlandsch volk aan de hoogbegaafde romanschrijfster op haar 70en gebqortedag, bestaat in een prachtalbum in groot formaat. Buim 800 bladen er van zijn door dichters, componisten, schilders, letterkundigen, vrienden en bewonderaars van het talent der schrijfster ge- vuld. Nederland leverde het grootste contingent, Vlaanderen bleef niet achter en zelfs uit den vreemde treft men er enkelen aan. Uit Assen wordt geschreven, dat de zucht om naar Noord-Amerika te verhuizen in Drente Ondertrouwd G. Th. BANNIER, Marechauss^e, en J. M. H. SCHOONHOVEN. Thorn (Limburg), 14 Sept. 1882. Ondergeteekende zegt, ook namens hare familie, hartelyk dank voor de in den laatsten tijd ontvaugen blijken van belang stelling. h. dielema Mr. A. C. B, Thomaes, Advocaat en Notaris te Hontenisse, zal ten verzoeke van de Erven van wijlen den heer J. B. VAN LEUVEN, te Hontenisse, in het openbaar verkoopen Eerste Koop. 2 hektaren 66 aren 60 centiaren BOUW- en WEILAND, gelegen te Hengstdijk, in den Groot Hengstdijkpolder, kadastraal bekend sectie A num mers 277, 278, 275 en 924. Verpacht aan J. Boeijkens te Hengstdijk tot 1 October 1886 voor de som van f 152,60 'sjaars. Ingesteld op f 2890, Tweede Koop. 5 hektaren 71 aren 60 centiaren BOUW-, WEILAND en DIJK, gelegen te Hengstdijk, in den Klein Hengstdijkpolder, sectie B nummers 101, 486, 489, 490, 493, 494 en 497. Verpacht aan C. van Esbrobk te Hengstdijk, staande. Ingesteld op f 250,—. Zevende Koop. 2 hektaren 49 aren 80 centiaren BOUWLAND* gelegen te Hontenisse, in den Kruispolder, sectie D nummers 681 en 682. Verpacht aan P. J. IIeije te Hontenisse tot 1 October 1887 voor f 145,70 'sjaars. Ingesteld op f 2710, Achtste Koop. 25 aren 8 centiaren BOUWLAND, gelegen te Hontenisse, Kloosterzande, sectie C nummer 460. Verpacht aan Th. Weemaes te Kloosterzande tot 1 October 1887 voor f 35,'sjaars. Ingesteld op f 630, Negende Koop. 8 aren 30 centiaren HUI8, 8CHUUR, EBF en TUIN, staande en gelegen te Hontenisse, Klooster zande, sectie C nummers 1062 en 1063. Aan het gebruik te komen bij het betalen der kooppenningeD. Ingesteld op f 1500,— Tiende Koop. 8 aren 40 centiaren HUIS, SCHUUR en ERF, staande en gelegen te Hontenisse, Kloosterzande, sectie C nummer 1216. Verpacht aan L. van Schoote tot ultimo April 1902 voor f 45,'s jaars. Ingesteld op f 310,—. Elfde Koop. De onverdeelde helft in een WINDKOREN- MOLEN met den MOLENBERG, WOONHUI8, ERF en verdere AANHOORIGHEDEN, staande en gelegen te Duivershoek, gemeente Graauw, sectie B nummers 589 en 590, ter grootte van 18 aren 30 centiaren. Verhuurd aan E. J. van Leuven, molenaar te Graauw, tot 12 Maart 1887. Bedragende de jaarlijksche huursom voor genoemde helft f 150,— Ingesteld op f 2040, VERBLIJF op Vrijdag 29 September 1882, des namiddags te 3 uren, in het ffWapen van Zeeland," bewoond door P. Kuijpers, te Groe- nendijk, Hontenisse. GELAG pCt. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van bovengenoemden Notaris. ZEGT HET VOORT. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2