No. 1808. Woensdag 13 September 1882. 22e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAUD. ABONNKMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Door ket geheele Rijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40. Men abonneert rich bij alle Boekbandelaars, Poatdireo- leuren en Brievenbuahouder* ADVKRTENTI&N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10^ Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendea niterlijk Dinedag en Vrijdag namlddag DRIE urea. Bit bind verMhljnt Bludag. en TrlJdaiaTond bij J. K. O. BHONT te Ter Neniea. It) dezc <*our.nit behoort een blj»oeg»cl. JPolitieU AAverziclit. De kalmte die sedert ettelijke dagen op 't oor- logstooneel in Egypte heerschte is eindelijk gestoord geworden. De Egyptenaren schijnen de Engelschen niet met rust te laten en niet te vrillen afwachten, totdat generaal Wolseley zijn vervoerdienst voor goed geregeld heeft. Tusschen Kassassin en Tel- El-Kebir, want Arabi staat niet meer uitsluitend op laatstgenoemde plaats, maar met een groot deel van zijn macht, goed verschanst, vlak tegenover de Engelsche stelling te Kassassin, heeft een treffen plaats gehad, waarbij de Egyptenaren weer de aan- vallers waren. De Egyptische ruiterij deed een verkenningstocht naar Kassassin en eerst nadat de Engelschen aanzienlijk versterkt waren, werden de Egyptenaren genoodzaakt zich terug te trekken. De zaak heeft blijkbaar of niet veel te beduiden gehad, of is weder niet bizonder naar den zin der Engelschen afgeloopen, anders toch zouden de be- richten niet zoo sober zijn. Toch kan dit voorposten- gevecht wel het voorspel zijn van den grooten slag, dien men van Engelsche zijde wil slaan. Uit Turkije kwamen uitvoerige, sclioon niet altijd even duidelijke berichten over het sluiten der krijgs- overeenkomst met Engeland in verband met de openlijke verklaring van den Sultan, dat Arabi vol- gens den Koran een muiteling is, omdat hij den Khedive en Sultan's gezant Derwisch ougehoorzaam is geweest en de Engelsche tusschenkomst heeft uitgelokt. Het heette, dat de overeenkomst getee- kend was, dat deTurkschetroepen met tweemaal 3000 man, na eerst to Konstantinopel samengetrokken, naar Kandia (Kreta) zouden vertrekkenom later te Port Said en te Ismailia te ontschepen dat Engelsche officieren in Turkschen dienst het opperbevel zouden voeren dat Arabi's muite ling verklaring gedrukt was en terstond in Egypte zou verspreid worden, en dat ten slotte tegelijk met de krijgsovereenkomst een geheim verdrag tusschen Engeland en Turkije was geteekend betreffende eeu hervorming van't hestuur in Egypte, nadat Arabi ten onder zal zijn gebracht! T'lians heet het weder, dat de Sultan aarzelt de overeenkomst met Engeland uit te wisselen, doordien hij naam- looze brieven uit Syrie, Arabie eu Egypte ontvangen heeft, waarin hij bedreigd wordt met 't verlies van 't Kalifaat, indien hij toegeeft aan de eischen van Engeland, en is de Engelsche gezant te Konstanti nopel nog niet geheel tevreden met des Sultans verklaring. Qriekenland ondervindt ook, wat het beteekent, een gerezen grensverschil met Turkije in der minne bij te leggen. Op de laatste samenkomst der ge- zanten van beide rijken verklaarden de Turken zich bereid om alle betwiste plaatsen op de grenzen van Griekeuland af te staan, met uitzondering van 't gebied aan 't Zenosmeer. Later bleek evenwel, dat zij bedoelden om drie der vijf betwiste plaatsen aan Qriekenland af te staan, op voorwaarde dat Qriekenland de beide overige plaatsen weder aan de lurksche overheid overgaf. De Grieken wei- geren echter onvoorwaardelijk en houden staande, dat alle vijf plaatsen aan Qriekenland toekomen. In Rusland worden de gebeurtenissen in Egypte met groote belangstelling gadeslagen. In de ge- zaghebbende bladen komt men telkens op tegen de beschouwingen der Engelsche bladen, die het willen doen voorkomen, alsof Engeland thans zelf de toekomst van Egypte regelen zal. De Keizer is met zijn gezin aan een groot gevaar ontsnapt. Bij gelegenheid dat de sappeurs oefeningen hadden, was er een noodbrug over de Newa geslagen. Juist toen de Keizer met de Keizerin en de Kroonprins daarover gegaan waren, werd de brug weggeslagen door het ontploffen van een mijn, die de nihilisten daar hadden weten te leggen. De grootvorst Michael, een generaal en de Minister van oorlog, die zich achter hen bevonden, geraakten te water. De laatste is ernstig gekwetst. TerNeuzen, 12 September. Bij de te Middelburg jl. Vrijdag en Zaterdag gehouden akte-examens voor het lager onderwijs werden nog 17 kandidaten geiixamineerdhiervan kwam 1 niet op, acht werden afgewezen en acht toegelaten, waaronder mejuffrouw J. F. H. Dieleman, van Ter Neuzen. Zij is de eerste uit deze plaats, die zich voor de betrekking van onderwijzeres toelegde, en ont- ving hare opleiding daarvoor van den heer G. A. Vorstermau van Oijen te Aardenburg. De examens zijn afgeloopen. Van de 49 candidaten zijn 3 niet opgekomen, 25 afgewezeuen 21 toegelaten. Axel, 11 September. De heer J. A. Goedbloed, predikant bij de Christehjk Gereformeerde gemeente alhier, heeft een beroop ontvangen naar die ge meente te Vrijhoeven-Capelle (Noord-Braband.) Uit Groede schrijft men ons van 11 dezer Gisterenavond heeft onder de gemeente Zuidzaude een treffend ongeluk plaats gehad. Uitgelokt door het schoone weder reed de heer A. IJzerbijt van Sluis in een tilbury naar het badhuis te Cadzandop zijn verzoek gingen twee dochters van den heer A. Mazure, van Groede, mede. Des avonds bij het terugkeeren omstreeks 7 uur, bij het afnjden van een opril, stootte het rijtuig tegen een paal, met het ongelukkig gevolg, dat een der meisjes Sara door den schok uit het rijtuig viel en een half uur na het ongeval overleed. Zoudagmiddag te 12 uren arriveerde te Vlissingen het Koninklijk Engelsch jacht Osborne, commandant Rose. Hedenavond per trein van 10 uren zullen de Prins en Prinsss van Wales met gevolg, benevens de Koning en de Koningin van Qriekenland met gevolg zich hierop inschepen. Aan den Bastiaan de Langepolder in Zee- land is dezer dagen weder eene oeverafschuiving ontstaan tusschen de dijkpalen 10 en 11. Deze is de derde op nagenoeg hetzelfde punt van den polder, binnen een tijdsverloop van negen maanden. Mr. E. Fokker, griffier der Provinciale Staten in deze Provincie, die in het afgeloopen voorjaar te Louden zijn been brak, waarvan de genezing geruimen tijd heeft gevorderd, heeft thans zijn be trekking weder aanvaard. Mr. J. G. Patiju, nieuw benoemd burge- meester van 's Ilage, zal zijn mandaat als lid der Tweede Kamer, althana vooreerst, nog niet neer- vleggen. Op Maandag den 18 dezer zal op de ge- bruikelijke wijze de vergadering der Staten-Generaal te 's Gravenhage worden geopend. Volgens het programme voor de opening zal Z. K. H. onze Prins van Oranje aan de plechtigheid deelnemen. Door Z. M. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de vergade ring die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1882, benoemd Jhr. Mr. F. J, J. van Eysinga, lid van die Kamer. De miliciens der lichting 1881, die voor het blijvend gedeelte onder de wapenen waren gehouden, na afloop vaa het eerste oefeningsjaar, zullen den 14 en 15 dezer in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. De Nederlaudsche Maatschappij tot bevorde- ring van de oesterkultuur te Bergen op Zoom heeft aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant een ad res gericht, strekkende dat geen goedkeuring worde verleend aan het besluit van den gemeente- raad van Bergen op Zoom tot verbetering en normaliseering van het riviertje de Zoom omdat, naar het oordeel van genoemde maatschappii, de verbetering van gemeld water ten gevolge" zou hebben eene vernietiging van de aan dat riviertje gelegen oestergronden en oesterputten. Te Castricum zijn aangespoeld een kajuitskap en twee uithouders, afkomstig van den monitor Adder. Het D. v. Z.-H. meldt voorts, dat de scheepsboot van de Schelde, die bij het wrak van de Adder werkzaam is, den kommandant van bovenge- noemde boot te Scheveuingen aan den wal bracht met het doel, zoo men zegt, brieven aan land te brengen en tevens te viktalieeren. Men vernam, dat er door de duikers niet alleen kleine voorwerpen van de Adder waren afgehaald, maar ook de boeg- spriet. Voorts maakte het schip geen zelling, maar lag het, in denzelfden stand als bij het verongelukken, ofschoon men veronderstelde, dat het iets meer in het Zand was gewoeld. Men zou trachteu er zooveel mogelijk af te halen, om het ligten te vergemakkelij- ken. De toren vau den monitor was ook gezien. Dat de ten einde spoedende zomer niet bij uitstek fraai was, behoeven wjj niet te zeggen. Er is op alle toonen genoeg over geklaagd. Zie hier een kleine statistiek over de maanden Juni, Juli en Augustas, die een denkbeeld kan geven hoe de zomer wast Bepaald mooie dagen waren er maar drie2 Juni, 27 Juli en 28 Juli. Tamelijk goed weer was het 5 dagen in Juni (3, 16, 28, 29, 30,) 5 dagen in Juli (2, 3, 25, 28, 31,) en 4 dagen in Augustus (4, 9, 10, 31.) Dit zijn dus 17 dagen van de 92. De Belgische commissie heeft het reglementder internationale tentoonstelling van 1883 te Amster dam op ruimen voet verspreid, eu o. a. aan alle industrieelen, hatidels— en nijverheidsvereeuigingen en kunstenaars gezonden, die in 1880 aan de na- tionale tentoonstelling te Brussel hebben deelge- nomen. Uit dit reglement blijkt onder meer, dat de kosten van vervoer, heen en terug, door den Belgischen staat gedragen worden. De inschrijving tot deelueming is tot 1 October a. s. opengesteld. TER NEUZENSCHE C0UR4NT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1