BBKBIff DMAKIlff 6. No, 1807. Zaterdag 9 September 1882. DE KERMIS BINNENLAND. 22e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen ABONNEMENT. Per drie maandsn binneD Ter Neuzen f 1,—. Door kel geheele Bijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40. Men abonneert lioh bij tile Boekhandelaari, Postdireo- teuren en Brievenbuskouders. advirtentiSn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,1(1, Grootere letter* worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendea niterlijk Dinedag en Vrijdag namtddag BRIE area. Bit Had TerMhtjnt 91nadag- ea TrljdagRTond bij J. H. B H O N T te Ter Neaaiea. BIJ deze eonrant behoort een bljvoegwel. te TER, NEUZEN zal dit jaar op de gewone wijs plaats hebben, van Maandag, den 18et, tot en met Zaterdag, den 23«» September a. s. Ter Neuzen, 31 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Poiitipu tJ»v«>rzicht. Het groote voordeel, dat bet voortbestaan van Turkije in Europa aan de wereld geeft, is dat men nooit weet wanneer nit die smeulende, broeiende hooiberg in't Zuid-Oosten de vlammen zullen slaan. De rol, die Turkije in de ontwikkeling der gebeur- tenissen thans in 't Oosten speelt, zal er echter wel toa rao8t.en leiden, dat de laatste pogingen tot nog toe aangewend om een nitbarsting te verdagen opge- geven zullen moeten worden. In Europa machteloos gemaakt doer den naijver der mogendheden, heeft de Sultan door zijn heulen met de cliristenen alle symphatie en eerbied onder de geloovigen in Azie en Afrika verbeurd en poogt hij zeker onder die omstandigheden te vergeefs, om door een staatkunde van uitstel en besluiteloosheid het Turkenbestaan in Europa te rekken en zijn aanzien in Azie en Afrika, dat te zieltogen ligt, op te benren. Zoo heeft de Turksche regeering de termijn, toegestaan om zicb te verklaren omtrent de overeenkoinst met Engeland, weder laten verstnjken zonder een be- paald antwoord te geven. Integendeel schijnt men aan het onderhandelen te zijn gegaan over onder- geschikte punten, zoodat in overleg met den Engel- schen gezaut ten slotte het sluiten der krijgsovereen- komst verdaagd werd. Volgens de jongste berichten zijn de Turken echter met een nieuwe schikking voor den dag gekomen en stellen zij voor om Turksche troepen te Port-Said te ontscbepen, wel wetende, dat Engeland dat voorstel weder zal ver- werpen. Vooreerst komt het dus nog tot geen einde met de onderhandelingen. .Geduld maar 't duurt nog een groote veertien dagen" eu dan, we zullen zien! Met Griekenland zal het gere- zen verschil nu ook in der minne worden bijgelegd. Tengevolge van gedachtenwisselingen tusschen Athe ne en Konstantinopel is de vorige toestand aan de grenzen hersteld en zijn de vijandelijkheden gestaakt. In Egypte komt aan de plagen geen eind. Thans wordt hot nog door de Aziatische cholera bedreigd en dat wel juist bij gelegenheid van de pelgrimstochten naar Mekka. Op een uit Bombay kornend schip hebben zich vior gevallen voorge- daan, zoodat de gezondheidscommissie te Alexandria daarop heeft besloten, dat nl wat uit Bombay en Aden komt aan quarantaine zal worden onder- worpen. Engeland heeft zich echter tegen dien maatregel verzet, maar te vergeefs, zoodat het oorlogsbelang ditmaal ondergeschikt is gebleven aan 't gezondheidsbelang. De groote voorwaartsche beweging van het Engelsche leger te Kassassin zal dan ook nog wel eenige dagen op zich laten wachten, want groot zijn de bezwaren waarmede de vervoerdienst te kampen heeft en de toevoer van de noodzakelijkste levensmiddelen geschiedt zeer ongeregeld; de paarden krijgen slechts een keer in twee dagen versch voeder en men zoekt te ver geefs naar de middelen, waardoor de Arabieren er in slagen om hun paarden steeds van verscb voeder en gras te voorzien. Als eene nieuwe plaag zijn nu groote hoeveelheden zandvliegen verscbenen, waarschijnlijk afkomende op de lijkenlucht, die menschen eudieren voortdurend kwcllen. Daarbijlaat Arabi een versterkt legerkamp oprichten te Salibieh, 7 uren gaans ten noordwesten van Ismailia en Tel-El-Kebir aan den spoorweg van Zagazig ge- legen, waardoor de flanken van het Engelsche leger en 't Suez-kanaal bedreigd worden eu generaal Wolseley meer troepen bij het Suez-kanaal zal moeten achterlaten dan eerst zijn plan scheen. Wel is de Schotsche brigade uit Ramleh thans te Ismailia aangekomen, doch de Indische troepen zullen nu nog langer wegbiijven dan men dacht, om de gevreesde cholera. Bovendien komt er voor Arabi van alle kanten bulp opdagen, is de poging der Engelschen, om de Bedouinen van Arabi af- vallig te maken, mislukt, en zijn er 30,000 Arabische ruiters uit 't binnenland van Tripoli op weg naar Egypte. Boven Tel—El—Kebir hebben de Egyptenaren 't zoetwaterkauaal afgedamd en de kanaaldijken doorgestoken. De daardoor veroorzaakte overstrooming dekt hun rechtervleugel, links werken zij met alle macht aan nieuwe verschansingen en els de vaart op 't kanaal gestaakt moet worden wegens watergebrek, dan zal generaal Wolseley opnieuw een reden hebben om zijn oponthoud te verklaren. Telkens komen nieuwe berichten bevestigen, dat de vijandelijkheden tusschen Chili en Peru zijn hervat. De Chilenen ontbieden versche troepen en hebben drie der invloedrijkste personen uit Lima, genoraal Lacotera, ex-Minister van oorlog, Jose Canevaro, ex-viee-presideut en Manuel Canevaro als krijgsgevangenen naar Chili gezonden. Ook tusschen Brazilie en de Argentijnsche republiek moet groote spanning heerschen over het Misiones- gebied, dat aan de laatste republiek behoorende, in den vorm van een landtong in bet Braziliaansche gebied scbiet, en waarvan de grenzen niet juist afgebakend schijnen. Buenos-Ayres verkeert in oorlogzuchtige stemming, doch tot feitelijkheden zal het wel niet licht komen. De werkstaking in de Amerikaansche ijzer- districten is nog niet geheel ten einde. llerhaal- delijk zag men reeds berichten in de pers, dat overal het werk was hervat, W3arbij nu eens werd verzekerd dat de meesters, dan dat de werklui gewonnen hadden. Intusschen is de toestand in het centrum der beweging, in Pittsburg, nog on- veranderd, doch tegen Maandag was een vergadering uitgeschreven om te overwegen of men zou vol- houden of bukken. Ter Neuzen, 8 September. De oesterputten met de daaraan verbonden werken, vdor den Noordpolder alhiar, naderen hunne voltooiing. j De daarvoor gelegen zeedijk, alsmede de dniker is geheel gereedvan de negen pntten wordt nog aan twee gewerkt, terwijl het magazijn en da wachterswoningen de volgende week zullen opga- leverd worden. Binnen een paar weken wordt de eerste toezen- ding der oesters uit Frankrijk per stoomboot ver- wacht, om in de verschillende putteu gevet te worden. Tot controleur bij de in- en uitvoerrechten en accijnsen te Padang (Sumatra's Westkust), is benoemd de heer J. Grootenboer, laatst adjunct* controleur dier middelen te Batavia. Hoek, 5 September. Heden had alhier de opei- bare veiling plaats van eene hofstede met aanhoo* righeden, alsmede bouw- en weiland en dijk, in 11 perceelen, te zamen ter grootte van ruim 26 bektaren, gelegen in deze gemeente en in de gemeente Ter Neuzen. In perceelen verkoeht was de opbrengst per hektare van 1650 tot 1800, of 730 tot f 800 per 44 aren 56 centiaren (ond Gentsch gemel), hetgeen nog al een redelijke prijs in dezea tijd kan geuoemd worden. ZMmalag, 7 September. Tot herder en leeraar bij de hervormde gemeente alhier is heden beroe- pen de heer J. F. de Later, predikant te St. An- ualand, eiland Tholen. Sag van Gent, 5 September. Van den jl. Woena- dag bij de hervormde gemeenten alhier en ta Philippine beroepen predikant, de heer M. C. Muller, te Durgerdam, werd heden bericht ont- vangen, dat hij het beroep heeft aangenomen. Overslag, 7 September. Zondag 11. had te Lede* berg een groot internationaal festival plaats, waaraan 52 van de 58 ingescbreven vreemde maatschappijen deelnamen, en waartoe ook behoorde de zangver- eeniging ^Concordia" dezer plaats. De schoone gemeente Ledeberg, gelegen op circa een half unr afstands van de groote staatsspoorweg- statie te Gent, is wezsntlijk een bezoek waardig, terwijl de feestcoramissio's aldaar de vreemdelingen op eene bull6 en hartelijke wijze weten te ontvangen. Vijf jaren geleden nam voornoemde Concordia aldaar ook deel aan een festival en had alsdan het geluk eene premie te winnen van 60 frank, en nu was haar geluk nog grooter door eene premie te winnen van 100 frank. Dit geluk zij haar dan ook van barte toegewenscht. Met gennegen mag men zeggen, dat men veel vooruitgang op het gebied der edele zangkunst bij deze nuttige vereeniging kan vaststellen, terwijl men de hoop voedt, dat zij zich voortdurend door hare eendracbt en handelwijze de achting en onder- steuning der ingezetenen van Overslag zal trachten waardig te maken. Ook verneemt men, dat voormelde zangvereo- niging de volgende besluiten genomen heeftten le zij zal de kermis van Overslag, welke op Zondag a. s. alhier aanvangt, even als het verdienstelijk gilde //St. Sebastiaan", op eene waardige en luister- lijke wijze vieren, en ten 2e zij zal op Zondag 24 September deeluemen aan het festival, iugericht door eene fanfaren-maatsehappij to Wachtebeke. Maandag zijn te Middelburg de akte-examens voor het lager ouderwijs aangevangen, waarvoor zicb 47 candidsten, 40 mannelijke en 7 vrouwelijke, hebben aangemeld. Van de 32 candidaten tot TER IMEUZENSCHE C(IIIRANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1