1ER NEUZENSCHE COURAIT BU1TEN LAND. Algeineen Meuws- en AdverleDtiehlad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenland. BJJVOEOSKJL Zaterdag 2 September 1882. No. 1805. De stoorakanonneerboot Hjdra ligt thans in de buitenhaven van Vlissingen op den loer, om een Engelschen schooner, die te Antwerpen in lading ligt, in beslag te nemen, wanneer hij zee wil kiezen. De kapitein van dien schooner lieeft nl. eenigen tijd geleden te Dordrecht een tjalk aangevaren en is deswege tot betaling van schadevergoeding ver- oordeeld. De aandeelhouders der Sloomvaart-maat- schappij Zeeland zijn tegen 13 September a. s. in algemeene vergadering bijeengeroepen, ter goed- keuring van eene dading met de hooge erven van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, waarbij deze zich verbinden 1. De gelden te verstrekken tot algeheele aflossing van de 4^ p(Jt. obligatieleening der maatschappij ad f 3,2000,000, per saldo groot f 2,913,000 en 2. De door de Maatschappij Zeeland over 1882 tot den dag der aflosbaarstelling betaalde rente op die lee.uing, voor limine rekening te nemen. De Hooge Erven ontvangen daarentegen een bedrag van f 1,456,500 in aandeelen en een bewijs van deelgerechtigdheid, rechtgovende op 40 pCt. in de winst, die overblijft, nadat den aandeelhouders 5 pCt. als dividend is uitgekeerd. De thans reeds uitgegeven aandeelen ad fl,169,000 worden gehalveerd en daardoor bet maatschappelijk kapitaal, met inbegrip van bovenbedoelde fl,456,500 gebracht op f 2,041,000. De maatschappij verkrijgt daardoor de beschikking over het verschil tusschen de som der af te lossen obligstien ad f 2,913,000 en de daartegen uit te reiken aandeelen ad fl,456,500, zijnde fl,456,500 zoomedeover de helft van de thans uitgegeven aandee len ad f 584,500, waarmede alle verliezen, die sedert de oprichtiug der maatschappij zijn geleden, geheel kunnen worden gedelgd en bovendien nog een bedrag van f 237,000 voor afschrijving op de kosten van eersten aanleg van stoomschepcn enz. kan worden aangewend. Komt deze transactie tot stand, dan zal in eenig jaar, waarvan de uitkomsten gelijk staan met die over 1881, na afschrijving op kosten van eersten aanleg en reserveering voor ketel- en reservefondsen te zamen ongeveer f 150,000, nog een dividend van ruim 6 pCt. aan de aandeelhouders kunnen worden uitgekeerd. Da gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft o. a. goedgekeurd het rapport van de commissie voor de verbetering en verbreeding van de rivier de Zoom, alsook het voorstel tot het uitvoeren van openbare werken met ontwerp-plan eener geldleening tot een bedrag van f 400,000. Te Amsterdam komen wekelijks geheele troepen landverhuizers terug uit Amerika. 60, 70, 80 h 90 personen retourneeren met de booten van New- York op Amsterdam, 't Zijn gewoonlijk Duitschers die op goed geluk naar de Nieuwe Wereld ver- trokken. Ook Zuid-Eussische Joden komen reeds terugaaugezien ze niet kunnen of niet willen werken, ontdoet men zich te New-York zoo spoedig mogelijk van deze meuschen. De Hertog van Albany, die in dit voorjaar gehuwd is met eene zuster onzer Koningen, is ernstig ziek geworden, zoodat Koniugin Victoria baar voorgenomen reis naar Schotland heeft uit- gesteld om bij het ziekbed haars jongsten zoons te blijven. Deze week kwam de Belgische Koningin met haar rijtuig, getrokken door 4 paarden, van een rijtoer terug, toen op de hoogte van Koekel- berg een kind van 5 jaar, dochter van den workman van Hos onder het vierspan geraakte. Het kind werd onmiddelijk opgenomen en op verzoek van de Koningin in de Koniuklijke koets gebracht. Het meisje werd daarna naar de ouderlijke woning vervoerd. Des avonds zond H. M. een lakei af om naar den toestand van de kleine te informeeren en stelde aan den burgemeester van Koekelberg een bankbiljet van 100 fr. ter hand voor de eerste behoeften. De geneesheer vond de wond hoewel ernstig niet doodelijk. Op de hoogte van Austruweel, nabij Antwerpen voeren de Engelsche stoomschepen Duke of Buccleugh en Briscoe tegen elkander aan; de laatste is on middelijk gezonken. De Duke of Buccleugh leed slechts geringe schade. De Briscoe ging van New- York met tarwe naar Antwerpen en de Duke of Buccleugh van Antwerpen naar Calcutta. Nog een ander ongeluk had aan boord van de Duke of Buccleugh plants. De maatschappij van Londen, aan welke het vaar- tuig toehoort, had een ingenieur naar Antwerpen gezonden om den toestand van de bootteonderzoeken. Die ingenieur was met verscheidene officiers der bemanning in het ruim van 't schip met licht gedaald. Eene aanzienlijke hoeveelheid gas was waarschijn- lijk hierin verzameld, want eene verschrikkelijke ontploffing volgde. De ingenieur is onmiddelijk gedood. Er zijn verscheidene gekwetsten. GEMEN3DE BERICHTEN. Door onvoorzien oponthoud in de aankomst van het rollend materieel zal de opening van den tram op Tholen, vastgesteld op 1 September a. s., waar- schijnlijk eeuige vertraging ondergaan. De juiste dag der opening kan nog niet gemeld worden. Naar men verneemt, loopt de Aaisterdamsche Beurs bij den brand te Antwerpen 8 ton schade. Te Zoetermeer is een paard voor een rijtuig, waarin menschen zaten, door den bliksem doodgeslagen. Gelukkig bleven de personen ongedeerd. In een der koffiehuizen te Groningen bleef een student een stukje biefstuk in de keel zitten, tengevolge waarvan hij stikte. Te Krommenie is de drogerij van garens, behoorende tot de zeildoekfabriek van de firma D. van Leijden Zoon, een nieuw per- Met het doel de Engelschen te vermoeien en door de felle woestijnhitte af te matten, had hij hen op den dag fel bestookt door een goed onderbouden en juist gericht kanonvuur. Eerst toen de avond viel, deden de Egyptenaren den aanval op de sluis bij Kassasin, en brachten zij den Engelschen ernstige verliezen toe, en vermoedelijk zouden zij hen overweldigd hebben, wanneer er voor de Engelschen geen versterking was opgedaagd. Een aanval der Britsche ruiterij bij maanlicht op het vijandelijk geschut, dat zij echter //niet bij maclxte was te nemen," was oorzaak dat de Egyptenaren, die ten spijt van het snelvuur met veel koelbloedigheid vooruitgingen en terrein wonnen, tijdelijk moesten afdeinzen. Aan dit gevecht is door de Engelschen weder een overdreven beteekenis gehecht, want ter plaatsewaar volgens Wolseley de Engelschen „op heftige wijze door een groote vijandelijke legermacht werden aangevallen en een schitterende overwinning behaalden en elf stukken geschut ver- meesterden," verloren de Egyptenaren geen enkel stuk geschut en richten zij thans verschansingen op. Het is jammer, dat wij ook niet lezing kunnen hebben over den loop van het gevecht van de zijde der Egyptenaren. Nn krijgen wij alles uit Engelschen koker. Alle teekenen zijn er echter, dat Arabi meesterlijk de kunst verstaat om zijn land tegen een overraaehtigen vijand te verdedigen en het werkelijk zijn doel was de Engelschen in de woestijn vast te houden en af te matten, zooals door ons in een vorig overzicht werd ondersteld. Wolseley begint dit ook te merken, want hij is met zijn staf weder te Ismailia teruggekeerd, wat doet vermoeden, dat hij misschien in't geheel niet naar Tel-El-Kebir zal oprukken, maar langs een anderen weg beproeven zal Kairn te genaken. Turkije, dat zich gereed maakt om troepen naar Egypte te zenden, het heet althans dat er nog druk over onderhandeld wordt, is zesr onverwacht in oas van urent, re oas van urent. Het doel der vennootschap is het fabriceeren en verkoopen van beetwortelsuiker met al hetgeen daartoe betrekkelijk is. Het kapitaal is bepaald op f 150,000, verdeeld in 30 aandeelen elk van f 5000. Tot bestuurders zijn benoemd de heeren W. Laane, kassier, H. J. Binsfeld, industrieel, H. B. Jager, industrieel, alien te Roosendaal; A. C. Granpre Moliere, industrieel, te Oudenbosch, en N. G. G. Malotaux, industrieel, te Sas van Gent. De //Hydra" is onverrichterzake uit de buiten haven te Vlissingen naar haar gewone ligplaats in het Dok teruggekeerd, daar vernomen is, dat de Engelsche schoener, waarop beslag moest gelegd worden, zijn ingenomen lading te Antwerpen weder gelost heeft en thans binuendoor naar Ostende zal varen, om van daar uit zee te kiezen. De kapitein zou ook wel bizonder dom zijn geweest, als hij in den muil van de Hydra was geloopen, daar iedereen reeds 8 dagen geleden met de bedreigde inbeslag- neming bekend was. De Nederl. bark Johnny, die den 30 Aug. op de Spijkerplaat nabij Vlissingen is gestrand, is, nadat herhaalde pogingen in het werk zijn ge- steld om het schip af te slepen, als totaal wrak verlaten. Men schnjft uit HeinkenszandAlhier maakt zich ook een gezin gereed tot vertrek naar Noord- Amerika. Volgens informatie zijn er reeds een 20tal geziuDen uit deze en andere gemeenten toe gekomen zich naar de nieuwe wereld te laten overvoeren, door de vroeger vermelde vereeniging die reizigers vervoert, onder verbindtenis de kosten der reis met 5 pet. rente te restitueeren door kortiug van '/3 gedeelte op hun weekloon. Dezer- zijds heeft ieder gezin, bestaande uit man en vrouw met of zonder kinderen, f 6 te betalen aan den agent voor salaris, onkosten van het contract, Het veertigjarig bestaan van de ^Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" zal feestelijk worden herdacht. O. a. zal den 12 September te Haarlem eene openbare vergadering worden ge- houden, waarin jhr. J. L. de Jonge, voorzitter der vereeniging, die reeds zooveel voor de zaak der drankbestrijding heeft gedaande feestrede zal uitspreken. De feestrede zal afgewisseld worden door vocale en instrumentale muziek. De zangver- eenigiug Harpe Sions, van Amsterdam, en het stedelijk muziekkorps van Haarlem zullen welwil- lend hun medewerking verleenen. De openbare inrichtingen van onderwijs moe- ten door de kinderen van hun zesde tot hun veer- tiende jaar bezocht worden. Zoo is het in het barbaarsche Japan. In Nederland geeft men handen vol geld uit voor het onderwijs, maar of de kinderen werkelijk dat onderwijs ontvangen, daaromtrent kan de Staat zich natuurlijk niet bekreunen, en dat doet er ook minder toe. Als een landman maar zaad uitstrooit, wat doet het er dan toe, of hij het op rotsen, in het water, langs den weg of in wel- bereide aarde werpt Wie toch bekommert zich om den oogst, als uit de daad van het zaaien maar de goede wil spreekt RECHTSZAKEN. Arronilissenients-rcchtbauk te JNiddelbarg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Sep tember de volgende vonnissen uitgesproken J. E. cn L. E., arbeiders te Koewacht, zijn wegens eenvoudige diefstal door twee personen te zamen en in vereeniging gepleegd, veroordeeld ieder tot f 3 boete of voor elk subs. 1 dag gevan- genisstraf alsmede solidair in de kosten. J. B., vroeger herbergier te Ter Neuzen, thans boekhouder te Antwerpen, in verzet gekomen van het vonnis dezer rechtbank van den 9 Juui 1882 VAN DE guigcfi! uinui ocn naa up b Siag»oiu icgounuuiuig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5