BU1TENLAND. Liandbouwberichten. Omtrenf de verwachtingen van den oogstindeprov. "Zeeland in 1882 raeldt de St.-Ct. De tarwe is niet krachtig opgewassen en de stand veelal te dun. Bij gunstig oogstweder kan de uitkomst echter middelmatig zijn. Van de rogge verwackt men eene vrij mime opbrengst, zoo wat graan als stroo betreft. De wintergerst, gedeeltelijk reeds gesneden, zal een middelmatig bescbot opleveren; de qualiteit van stroo en korrel laat te wenschen over. De zomergerst staat vrij goed, bier en daar zelfs zwaar te velde en belooft eene goede opbrengst. Van de haver verwacht men een vrij ruim bescbot. De paardenboonen zijn in cnkele streken te dun op- gekomen, ook liet de peulaanslagsomtijds te wenschen over. Het grootste ged^elte is echter tot dusver een zeer goed gewas. Van de witte en bruine boonen (stamboontjes) is slechts een gering beschot te verwachtenhieren daar wordt de bruine soort zelfs mislukt genoemd. De erwten, aan vankelijk veelbelovend, leden in den peulaanslag en door to vroeg afsterven; de opbrengst kan echter over het geheel nog bevredigend zijn. Koolzaad gaf slecbts een middelmatig, dikwijlszelfs gering, beschot; de qualiteit leed door den regen bij het snijden. Het vlas, in enkele streken te kort en te dun, is, over het geheel genomen, goed geslaagd. Bij de aardappelen heeft zich de bekende ziekte zeer vrocg vertoond stengel en blad der meeste soorten van vroegere ook de knol zijn vrij sterk aangetast. Eer. ruim beschot kan niet meer worden verwacht; bij voortwoekering der ziekte in den knol der late soorten zou de opbrengst zelfs zeer gering kunnen zijn. Suikerbieten, mangelwortels en paardenpeen zijn grootendeels te dun opgekomen en achterlijk; zelfs bij verder goede ontwikkeling zullen deze gcwassen over het geheel slechts een matig beschot opleveren. Van klaver en lucerne was de opbrengst ruim en goed. Het grasgewas leverde, bij een onafgebroken en krachtigen groeiruim voeder ophooi werd in ruime hoeveelheid, doch door den regen in min of meer beschadigden toestand, binnengebracht. Zij, die jl. Vrijdag hier de dagelijksche markt bezochten, dus schrijft men uit "s Bosch, waren verwonderd over den grooten aanvoer van veld- producten; in geen jareu was die dan ook zoo groot. Vooral snijboonen waren in eene groote hoeveelheid aangevoerd en wel ongeveer 500 manden en zakken de prijzen waren dan ook niet hoog, men besteedde gemiddeld van f 2,50 tot f 3,50 per mand of per zak. Een landbouwer te de Wilp heeft een lam, dat juist toen het 15 weken oud was gemolken is en nu reeds eene week lang dagelijks een halve liter melk geeft. Een jongmensch te Brussel, Komain de Boeck, heeft jl. Donderdagmorgen op de dochter van Petig- niot, eigenaar van de estaminet f/Au Voyageur," in de rue de Senne op wie hij verliefd was, doch die een ander jongmensch boven hem verkoos, drie revolverschoten gelost en toen zichzelf verwond. De wonden van het meisje zijn niet doodelijk, zoo er geen koorts bij komtDe Boeck is echter bij bet overbrengen naar het hospitaal gestorven. Sedert verscheidcn jaren heeft men te Ostende zulk een slecht seizoen niet gehad als dit jaar. De groote familien en de adel blijven reeds sedert twee 5 drie jaren weg. De Koninklijke familie laat zich ook weinig in die badplaats zien. Daarbij is het weder zeer ongunstig geweest. Een vreeselijke moord is in het graafscbap Mayo (Ierland) door een bende van leden der Landliga bedreven. Vrijdagavond is een gezin van 4 personcn, man met moeder, vrouw en dochter, te Mullagh-Adruma door de individuen doodgescho- ten. Twee knapen zijn nog gewond. In Warschau heerscht de cholera en neemt steeds grootere verht-uding aan. In de laatste veertien idagen zijn acht-en-zestig personen door die vreeselijke Zlekte aangetast, waarvan er zeven-en-twintig zijn overleden. A1 het mogelijke wordt in het werk gesteld om deze gevreesde epidemie te keeren. Bij de Duitsche korpsen, die aan de jaarlijksche manoeuvres deelnemen, worden thans proeven ge nomen met het gebruik van came pura, een vleesch- poeder, in den vorm van vnlstrekt droog meek Het is uitgevonden door prof. Er. Hofmann en dr. C. A. Meinert. Volgens de berichten bevat het alle voedingstoffen van het zuivere vleesch, en wordt het vervaardigd onder toezicht van een gerechtelijken scheikundige. Het beslaat zulk een geringe ruimte dat men voor 300 gram van dit meel, met een voedingsgehalte van 2500 it 3000 gram versch vleesch, slechts 750 kubieke centimeter noadig heeft. Vandaar dat het, wanneer de proefneming een vol- doenden uitslag oplevert, vooral dienstig wordt geacht voor legers en op schepen. GEMEN3DE BERICHTEN, Een vijfjarig knaapje te Yerseke alleen te huis zijnde, maakte daarvan gebruik door de gordijnen in brand te steken. Tijdig toegesnelde buren konden den brand nog blusschen en alzoo grooter onheil afweren. Bij het schijfschieten der grenadiers te 's Hage, werd de korporaal H. in den observa- tiepost, in het rechteroog getroffen door een splinter van een kogel, die tegen den ijzeren stang van de schijf uiteensprong. Een Amsterdamsche dienst- bode, verzot op mooie kleederen, bestelde onlangs goederen op naam van eene juffrouw, bij wie zij vroeger gewoond had. Het bedrog kwam spoedig aan het licht en het pronkzieke meisje bevindt zich thans in hechtenis. De bekende industrieel W. A. Scholten te Groningen schijnt met zijn geld geen weg te weten. Hij besteed nu f 50,000 voor een grafkelder. Een vijf millimeter dikke ven- sterruit van een spoorwegwaggon, rijdende tusschen Bussum en Hilversum, werd door een kogel verbrij- zeld. De reizigers bleven ougedeerd. De kogel werd niet in den waggon gevonden. Door de rijkspolitie te Maassluis is eene vrouw, passagier op het naar New-York bestemde stoomschip Maas, die zich aan eene ontvreemding moet hebben schul- dig gemaakt, gevangen genomen en naar Rotterdam teruggebracht. Te Texel zijn twee paarden van den veehouder Eelsman, aan de Westen, door den bliksem gedood. De beesten stonden bij elkander in de weide. Te Metz zijn twee doofstommen met elkander getrouwd de jonge man behoort tot den hoogen adel, de jonge vrouw is een bloedver- wante van den Koning van Servie. Bismarck heeft 44 ridderorden, waarvan 9 Pruisische en een aantal herinneringsmedailles. De Transvaalsche Volksraad heeft besloten, dat geen vreemdelingen, maar alleen #zonen van den Staat" voor dien raad verkiesbaar zullen zijn. Het Engelsche tijdschrift Nature zegt, dat de onaangename koude zomcr het gevolg is van het losraken van een groote hoeveel heid ijs uit de Poolzee, dat nu tot op vrij lage breedte ronddrijft in zee. We weten nu ten minste, waaraan 't is te wijten. Terwijl de kanonniers Zweers en Stigt ,beiden miliciens der lichting 1880, welke voor herhalingsoefe- ningen onder de wapenen zijn gekomen, in het kamp bij Oldebroek bezig waren de granaat in den vuurmond te brengen, sproug bij het aanzetten eensklaps het projektiel, waardoor den een de rechtervoorarm en de toppen der vingers van de linkerhand werden weggenomen, terwijl Stigt drie vingers van de linkerhand verloor. Jannetje Struik, de millioenenjuffrouw, doet weder van zich spreken. Kostbare voorwerpen, ter waarde van ruim f 100,000, werden in de laatste maanden door haar besteld bij den goudsmid Bosch in de Kalverstraat te Amsterdam. Herhaaldelijk werden ze aan de juffrouw in bruikleen gegeven, omdat men was overeengekomen, dat de eigenlijke levering niet zou plaats hebben, dan tegen gelijktijdige betaliug. De juffrouw is echter in het bezit der voorwerpen gebleven zonder kontante betaling, waarin de heer Bosch aanleiding heeft gevonden een klachtin te dienen bij den officier van justite. Tegen den klerk V. van het goederenbureau der staatsspoorwegen te Venlo, die vdor cen jaar met de noorderzen verdween, is thans een vervol- ging ingesteld. Het is nl. gebleken, dat hij een tekort in de kas van f 1421,20 heeft achtergelaten. Zaterdagavond half acht liep te Amsterdam de vrouw van een kruier aan de Khijnspoor met drie kinderen op de banen van den Qooischen stoomtram, juist toen een trein in aantocht was. Op het sein van den machinist kon de vrouw niet spoedig genoeg uitwijken, met het noodlottig gevolg dat zij overreden werd. De ongelukkige verkeerde in hoogst zwangeren toestand; zij beviel van een dood kind en overleed kort daarna. Een der kinde ren geraakte eveneens onder de waggons, doch kwam ongedeerd weder te voorschijn. De vorige week was Dr. Hofman, te Breda geroepen bij een persoon, op den Haagdijk woon- achtig, ten einde hem met raad en daad bij te staan waar het de genezing gold van een wonde aan een zijner voeteu. De docter was onmid- delijk verschenen en na zich op de hoogte van de wonde gesteld te hebben, schreef hij een recept voor. Aangezien dit met inkt had plaats gehad, nam de heer H. zijn sigaar en strooide er wat asch op, waarna hij het den patient overbandigde met de woorden, dat hij nu maar eens flink zijn voet met dat medicament moest wrijven. In plaats van met het recept naar een apotheker te gaan, namna het vertrek van den docter, de patent het recept in de hand en begon daarmede (overeenkomstig het bevel van den docter, zoo hij raeende) z'jn voet te wrijven. Dagelijks werd die kuur herhaald en toen nu dezer dagen de docter weer kwam betuigde de man hem zijn dank voor de wijze waarop hij was geholpen; maar aangezien het //pampiertje" zoo goed als rerteerd was, wilde hij nog wel een ander hebben, om zijne totale genezing spoedig te gemoet te kunnen zien. Onnoodig is het tezeggen hoe dr. H. den man verbaasd aan keek, toen hij vernam dat zijn recepten zulk een verbazende uitwerking hadden. Of nog een smeerseltje uit de apotheek is gebruikt voor de verdere genezing kunnen wij heusch niet zeggen. Dezer dagen werd te Hamburg, bij het uitvoeren der laatste nuinmers van een zangersfeest, hetwelk door 15,000 personen werd bijgewoond alles plotseling in duisternis gehuld, daar het licht uitging. Het was zoo donkcr, dat men den directeur niet meer kon zien. Toch gingeu do zangers voort en bleef het publiek gelukkig rustig. Toen het lied uit was verzocht de directeur het publiek en de zangers verder kalm te blijven, daar de verlichting spoedig weer in orde zou zijn, en dat was dan ook het geval. Te Montreal (Gers) brak dezer dagen een brand uit, die in weinige minuten drie huizen vernielde. Vier kinderen en twee grijsaards hadden het geluk niet in de vlammen om te komen, dank zij de koelbloedigheid waarmede de pastoor, die het eerst op de plek des ouheils tegenwoordig was, hulp verleende. Een handdruk, die geld kost. Een metselaar te Berlijn gaf voor eenige dagen zijn vriend zulk een krachtigen handdruk, dat hij 's mans hand geheel verwrong. Het gerechtshof heeft hem nu veroordeeld om wekelijks twaalf mark aan den gekwetste uit te betalen, totdat deze weder in staat is zijn werk te verrichten. De hofmeester van Koningin Victoria heeft een inkomen van 700 p. st. per jaar; hij heeft vier assistenten, een mannelijken en eene vrouwe- lijke bediende. Naast hem staat nog een chef de cuisine, die ook 700 p. st. verdient. Er zijn 4 eerste koks, die elk 250 p. st. verdienen en die 4 leerlingen mogen opleiden, die 150 5 200 p. st. daarvoor per jaar betalen, ten profijte van de koks. Verder zijn in de keuken 3 meiden, 2 bedienden, 2 hulpkoks, 2 „braadkoks," 4 afwas- sobers, 1 spijsbewaarder en 4 bedienden voor de kachels en stoomketels werkzaam. In de suiker- bakkerij zijn een le en een 2c confiseur met 300 en 250 p. st., 1 leerling, 3 vrouwelijke be dienden, 1 loopjongen, 1 pasteibakker, 2 dienst- ineisjes en 3 of 4 koffiezetsters aan het werk. Het waschdepartement bestaat uit slechts 2 vrouwen en 2 meisjes. Voor de brandstoffen daarentegen zijn jaar in jaar uit 30 personen in de weer. De opperschenker der Koningin, die voor den wijn- kelder heeft te zorgen, heeft 500 p. st. inkomen hij bestelt en beheert de wijnen. De Koninklijke tafeldekker geniet 250, de tweede 150, twee auderen 90 en 25 p. st. Drie geemployeerden van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2