BUITENLAND. het resultaat er van kon uit een ander oogpunt zeer goed genoemd worden. Er bleek tcch weder uit over welke krachten hier kan worden beschikt, en wat Ter Neuzen door zijne ligging en ver- bindingen vermag. Nog geheel onder den indruk van het feest van 15 dezer, dat, hoe uitstekend georganiseerd, tengevolge van het wisselvallige weder, grootendeels uit zijn verband werd gerukt, mochten we gisteren weder het genoegen smaken onze Nationale drie- kleur te kunnen laten wapperen ter eere van een verdienstelijk ingezetene. Gisteren toch was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Dieleuian Wz. geinstalleerd werd als secre- taris der gemeente onzer inwoning. Eene buiten- gewone raadsvergadering was ten 11 ure des vooriniddags belegd. De voorzitter benoemde na de opening de heeren J. Donze Az., J. C. Harte en A. C. N. Grenu als commissie om den jubilaris in d« net versierde raadzaal te geleiden. In eene kernachtige rede werd hem door den vocrzitter met den dag van hcden geluk gewenscht, onder opsom- miug van de verplichtingen en nauwe banden die wederzijds waren ontstaan, terwijl hem ten slotte als dank voor zijne vele gewichtige diensten een souvenir aan het jubile werd aangeboden, bestaande in een etui met 12 zilveren vorken en lepels, een en ander met toepasselijke inscriptie. Dit geschenk, in dank aanvaard, gaf den jubilaris aanleiding mede in het verleden tijdperk zich te begeven; hij stipte de successivelijke vooruitgang van Ter Neuzen aan, wees op den grooten omvang die handel en industrie hadden genomen, de ver- bindingen aan het Europeesch spoorwegnet enz. Nadat de vergadering was gesloten, werd hem alweder met eene alleszins toepasselijke aauspraak door het personeel der secretarie, de gemeente-politie en den architect een sierlijke sigarenstandaard aange boden, welk geschenk mede onder de hartelijkste daukbetuiging werd aanvaard. Eene commissie uit eenige vrienden was het vervolgens vergund den jubilaris een tweetal zetels voor huiskamer en bureau aan te bieden, waarbij mede met een enkel woord werd aangestipt, dat de vriendschap van den jubilaris door alien op hoogen prijs werd gesteld. De brandweer, vertegenwoordigd door den heer -J. A. Tazelaar, bracht hem mede haren dank voor het vele goede door den jubilaris verricht in zijne qualiteit van voorzitter, en werd hem een keurige doch allereenvoudigste zilveren inktkoker aangeboden. Gelukkig mocht hem daarna eenige rust worden gegund, doch des avonds mocht hij op nieuw blijken van onvermengde toswijding en vriendschap ontvangen, door eene serenade, hem gebracht door het muziekgezelschap Apollo. Een prachtig bouquet, met keurig aangebrachte inscriptie op satijn lint, werd hem door den heer J. Sturm overhandigd onder dank- betuiging voor hetgeen hij gedurende de jaren zijner inwoning in onze veste tot stand had helpen brengen om den bloei van het gezelschap te be- vorderen. Ook Neuzens Mannenkoor bleef niet achterwege; een drietal goed uitgevoerde stukken werden den jubilaris gewijd en tocn bij monde van den heer A. C. N. Grenu het eerelidmaatschap aangeboden van die vereeniging, die zooveel tot nut en genoegen van het gezellig samenzijn der Ter Neuzenaren weet bij te dragen. Tot laat in den nacht werd het feest voortgezet en alles getuigde van de groote ingenomenheid met het geluk, dat den jubilaris ten deel viel. Onze hartelijke wensch is, dat het den heer Dieleman gegeven raoge zijn nog vele jaren met denzelfden lust en ijver de belaugeu onzer gemeente te he- hartigen en we twijfelen niet, dat het hem vooreerst aan veerkracht zal ontbreken om zich daaraan geheel toe te wijden. Gelukkig de gemeenten, waar een zoo nauwe band bestaat tusschen ingezetenen en bestuurders. In de zitting van den gemeenteraad alhier, Woensdag jl. gehouden, is met algemeene stemmen benoemd tot hoofd der openbare school te Sluiskil, •de heer J. S. Roosma, onderwijzer te Kloetinge. Op de voordracht waren alle vier de onderwijzers geplaatst, die aan het vergelijkend examen hadden deelgenomen en wel als volgt: J. S. Roosma, van KloetingeJ. van den Ende, van Middelburg; E. A. van Rosendaal, var. St. Anna ter Muiden .en J. Onnekes, van Bruinisse. Op de vraag, hosveel personen zouden Dinsdag jl. wel het internationaal festival alhier hebben bijgewoond, kunnen wij het volgende mededeelen De spoortrein Gent—Ter Neuzen bracht dien dag 72 en de spoortrein MechelenTer Neuzen 56 overvolle waggons met passagiers aan, totaal 128, neemt men voor elken waggon 50 personen, dan verkrijgt men het respectabele cijfer van 6400; telt men daarbij de veischillende vaartuigen, als twee barges van Sas van Gent, vier uit Zuid-Beve- land, dria uit het vierde district, de honderde voertuigen, die alle passagiers aanbrachten en de wandelaars die onze plaats binuenkwamen, dan gelooven wij niet te overdrijven door het getal vreemdelingen op 7 a 8 duizend personen te schatten. Men meldt ons als een buitengewone zeld- zaamheid, dat er bij Piet Serraris, herbergier, barbier, enz. te Rapenburg, Zaterdag jl. niet alleen rijpe druiven, eigen produkt van dit jaar zijn gezieu, maar zelfs gegeten. Bij Kon. besluit van 31 Juli jl. zijn goed- gekeurd de door de Prov. Staten van Zeeland ge nomen besluiten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland en t it ver eeniging van den Oranjepolder benoorden IJzendijke en den Dierentijdpolder tot tSen waterschap, ge- liaaind: Oranje-Dierentijd. Naar men verneemt heeft de Minister van biunenlandsche zaken zich vereenigd met het ge- voelen van zijn ambtgenoot van justitie dat het overbodig mag geacht worden in elk lokaal waar sterke drank verkocht wordt een exemplaar der wet en een afschrift van 't vergunningsbesluit te hangen, zoodat men met het plaatsen daarvan in eon der lokalen zou kunnen volstaan. Het is te hopen, dat de kwestie tegen 1 Mei e. k. voor goed uitgemaakt wordt. Sommige kasteleins toch hebben bij de jongste toepassing van art. 13 der drankwet vier, vijf en tueer gezegelde afschriften ontvangen en zouden het zeker zeer aangenaam vinden als zij met een volstaan konden. Het Hof te 's Gravenhage heeft Woensdag middag arrest gewezeti in de zaak van L. J. Ji Roland, beschuldigd van den Veerschen moord. Het Hof verklaarde het ten laste gelegde niet bewezen en heeft den beschuldigde vrijgesproken met bevel tot zijn invrijheidstelling. In het D. v. 's Gr. van 4 Aug. jl. wordt eene oproeping gedaan tot het ondernemen van een „vreedzamen oorlog", tegen de 600,000 bun ders grond, welke nog in Nederland gevonden worden. Wie tct ontginning daarvan de handen wenschen ineen te slaan, worden verzocht zich poste restante te adresseeren onder motto vOntginning^' te's Hage. De toestand der bij het spoorwegongeluk te Vogelenzang gekwetste personen, die te Vogelenzang verpleegd worden, is vrij gunstig. Woensdag is het verband van mevrouw Staleman losgemaakt; een amputatie wordt niet noodig geacht. De heer Staleman gaat vooruit. Mejuffrouw Humel bevindt zich wat beterzij had de beide laatste nachten weinig koorts, zoodat ook haar toestand zich gun- stiger laat aanzien. De machinist, aan wiens onoplettendheid het spoorwegongeluk geweten wordt, is niet in hechtenis genomen, maar door de justitie op vrije voeten gelaten. Sedert vier jaren deed hij als machinist hij de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij dienst en stond zeer gunstig bij zijne superieuren bekend. Land bou wberich ten. Gedurende de verledene week was de middenprijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 85 centimen tot fr. 1,06, stieren, koeien en vaarzen 73 tot 94 centimen, afslag 4 h 5 centimen; kalveren 75 centimen tot fr. 1,20. Vette varkens fr. 1,15 tot fr. 1,23, opslag 3 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. Voor vlas werd per 3 kilobe3teed: te Waregem fr. 3,54 tot fr. 5,85, Aalst fr. 3,60 tot fr. 5,20, Mecbelen fr. 4,65, Thielt fr. 4,50, Deinse fr. 3,00 tot fr. 4,00, St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,80. Een boer te Goudswaard heeft op een dag tarwe gesneden, gernend, gedorscht, gemalen en gebakken; het brood was zeer smakelijk. De Inddpendance Beige verneemt dat de voor- loopige instructie in zake-Peltzer geeindigd is, en dat de beklaagde Leon en Armand Peltzer waar- schijnelijk in de 4e zitting van de gewone drie- maandelijksche assises der provincie van Brabant zullen gevonnisd worden. Te Antwerpen is onder het gelui der groote klok en het speten van den beiaard de gerneen- tefeesten begonnen. Ongelukkig beteekenen de officieele feesten weinig of niets. De verlichting van het stadhuis op dien avond was niet veel bizon- ders. Ook de militaire taptoe is half mislukr. Voor en achter den stoet had men een vijftigfal soldaten te paard gesteld, die een soort van licht- toestd met naplita moesten dragen. Op het oogen- blik dat de stoet zich op de Groote Markt moest in beweging stellen, en men het licht opstak, ontplofte de naphta rn de toestellen vlogen in stukken onder het publiek. Ilier en daar werden eenige kleederen verbrand, doch andere ongevallen hadden gelukkig niet plaats. De concerten op verschillende plaatsen der stad lokten een groote menigte uit. De 3jaarlijksche tentoonstelling van schilderijen werd zonder de minsle plechtigheid geopend. De salon bevat 1600 stukken. De roeiwedstrijd op de Schelde slaagde uitmun- tend. De tuinbouwtentoonstelling was waarlijk prachtig. Ontrent den avond heeft een geduchte stortregen een algemeene paniek in de stad verwekt en de geestdrift der feestviering eenigezins verkoeld. De feesten duren tot 20 Augustus. Te Berlijn is een gruwelijke moord gepleegd. In de Fruchtstrasse aldaar woonde eene vrouw, die, met hare vier kindcren, van haren man gescheiden leefde, terwijl de man, Conrad genaamd, kleermakers- knecht, tegenwoordig zonder werk, in een andere buurt met eene te slechter naam bekende vrouw samenwoonde. In den laatsten tijd was hij nu en dan bij zijne vrouw en kinderen aan huis gewecst, en zoo kwam hij aldaar jl. Maandag ochtend ten 8 ure weder aan de deur. Daar er toen op zijn herhaald schellen en kloppen niet werd geopend, haalde hij een smid, die eene deur openbrak, van waar men door de keuken naar de wconkamer kon komen. Ook de deur van dit vertrek was op slot en na veel moeite bemerkte men dat zij van biunen was dichtgegrendeld. Daarom haalde Conrad een ladder en klom met den smid naarbinnen. Daar vonden zij de vrouw en het jongste dochtertje, oud anderhalf jaar, opgehangen. Na de eerste sensatie en het inroepen van buren werd er rondgezien naar de andere kinderen, die men eindelijk vond in een gesloten kleerenkast, alwaar zij naast elkaar aan den kapstok waren opgehangen. Terwijl inmiddels de politie was gewaarschuwd, ontstond er voor het huis een oploop, waarbij onder een woedend ge- schreeuw Conrad van den moord werd beschuldigd. De luitenant van politie ..hoorde daarbij nog het een ander, warom hij reden vond om Conrad te srresteeren. Niet alleen toch had hij zich onlangs laten ontvailen dat hij wel wenschte zijne vrouw en kinderen uit den weg te kunnen ruimen, maar zelfs had hij op zekeren avond getracht, zijne vrouw te verworgen waarna deze herhaaldelijk aan de buren had gezegd „Als er bij ons een ongeluk gebeurt, kunt gij er op rekeuen, dat mijn man het heeft gedaan." Bovendien had men opgemerkt, dat hij reeds eer hij het huis had bereikt, in een toestand van ge- jaagdheid verkeerde. Hierbij kwam nog, dat hij op de vragenwaar hij de laatste 24 uren geweest was en wat hij in dien tijd gedaan had, de meest tegenstrijdige antwoorden gaf. Naar men zegf bestaat er gegrond vermoeden, dat hij werkelijk omstreeks middernacht zijn gezin heeft vermoord en alstoen, na de deur te hebhen gegrendeld, uit het raarn is afgeklommen. GEMENGDE BERICHTEN, Eene gift van zesduizend gulden werd dezer dagen geschonken aan de diakenesseninrichting te >s Hage. Hoe men een paard niet moet dres- seeren, bleek eenige dagen geleden te Biervliet. Een jong paard van den landbouwer C., dat niet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2