No 1801. Zaterdag 19 Augustus 1882. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND, 22e Jaargang. abonnement. fer drie maandsa binnen Ter Neazen 1,—. Boor ket geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert rich bij alle Boekhandelaars, Poctdueo- tearen en Brievenbuekondera D(t bind vcrsehljnt Rlnada*- ea Vrljda*a*o«d ADVERTENT IE N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel maer f 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendas uiterlijk Dinsdag en Yrijdag namiddag DRIE area. K. G. 0HONT te Ter Neraaea. 81J deze courant beboort een bljToegael. om overal in haar rijk voor de rust en de orde te waken. In Duitschland volgt men den gang der zaken Een algemeen „Sauve qui peut" volgde hierop en van de met zooveel moeite georganiseerde cortege, was spoedig niets raeer te herkennen dan eenige AAv^rzictit. De Turksche iiver om Europa te bevredigen is,in Egypte met de grootste spanning en voorspelt brokstukken, die geen schuilplaats konden vinden zooals men verwachten kon, reeds tamelijk wcl men 'da Engelsche wapenen geen al te gunstigen en zich alzoo geduldig het stortbad moesten laten uitslao'. Pruisische officieren zullen diimaal niet welgevallen. bekoeld. Twee toezeggingen tegelijkertijd waarbij Turkije de Egyptische tusschenkomst zonder voor- behoud aanneemt en de Sultan beloofde Arabi tot muiteling te verklaren dat was nog nooit in Turkije vertoond Het blijkt nu dat de Turksche ministers mst al te veel kaast te werk zijn gegaan. Met de muitervcrklaring van Arabi is men nog niet verder gekomen, dan tot het ontwerp, dat aanvankelijk voldoende en bevredigend heette, rnaar tocli niet in alle opzichten aan den Engelschen gezant voldeed en nu weder met de wijzigingen daariu aangebracht, door den Sultan niet wordt goedgekeurd. Wat de overeenkomst van Engeland en Turkije betreft om samen naar Egypte te gaan, het is bij onderhandelen gebleven en de Sultan is het in het geheel niet eens met zijn rainisterraad, daar de Engelsche voorstellen op verscheiueue pun- ten van de Turksche verschillen. Maandag heeft de conferentie te Konstantinopel hoogstwaarschijnlijk haar iaatste sitting gehouden, waarin mededeeling zou geschieden van de oorlogsovereenkomst, die tusschen Engeland en Turkije stond gesloten te worden, maar men zal het hieromtrent evenmiu eens worden als omtrent de bescherming van 't Suezkanaal, al hebben Frankrijk en Engeland zich ook onder zeker voorbehoud met Itaiie's voorstel vereenigd. De toestand is op het oogenblik zoo, dat Turkije voortgaat met talmen om tijd te winnen, teneinde de Engelschen eerst flink klop te laten bij de Europeescbe troepen geplaatst worden. De nette costumes en feestkleedij waren in een In Engeland schijnt 't Iaatste voorpostengsvecht oogwenk van haren glans beroofd. de overtuiging gevestigd te hebben, dat de over- Na een half uur oponthoud, waarin men slaagde winning der Engelschen in Egypte geen gemak- in de pogingen der commissarissen om de ver- kelijke zijn zal. Reeds zijn duizenden soldaten, spreide besturen der feestvierende maatscbappijen waaronder de beste keurtroepen, met kunne bevel- op het gemeentehuis te vereenigen, waar, na een hebbers in Egypte geland. Thans maakt de minister kort maar kernachtig woord van den voorzitter opnieuw aanstalten om het Engelsche leger in Egypte der feestcommissie, de eerewijn werd gedronken ingeval van nood met een derde afdeeling te ver- trachtte men de orde te herstellen en de op- sterken. Cetewayo, de ex-Koning van Zoeloeland, tocht den voorgeschreven weg te doen volgen. heeft een bezoek afgelegd bij Gladstone, wien hij Dit slaagde tamelijk en zoo kwam men eindelijk plechtstatig verzocht om op den troon zijner voor- aan het eigenlijke festival, waaraan 21 maatschap- vaderen hersteld te mogen worden. Gladstone pijen deel namen en dat, te 3 ure op twee ver- verklaarde echter niet, wat hij van plan was in deze schillende punton der plaats begonnen, onder vrij kwestie de Koningin aan te raden. Ter Neuzen, 19 Augustus. Dinsdag 11. was de dag der groote internationale feesten in deze plaats en.... dank zij hare ligging aan den breeden Scheldestroom, die voor onza zuidelijke broeders zooveel aantrekkelijks heeft, dank zij het schoone morgenweder, dank zij vooral de dubbele spoorwegverbinding met Belgie en eindelijk de pogingen der commissie om de feesten alien luister bij te zetten, zij beloofden veel, en onze plaats was dan ook eigenlijk te klein van^ Gent ^en nla van buiten opgekomen be- krijgen en dan ten tooneele te verschijnen als mees- j om het groot aantal ters van den toestand, wanneer de noodige regeling zoekers te kunnen bevatten. moet worden gemaakt. Dit is ook de bedoeling De locomotieven zwoegden onder den last en der mcgendheden met de conferentie. Men wil 1 den spoed waarmedc muziek- en zangvereenigingen, uiteengaan tot 't oogenblik gekomen is om't Egyp- boogschutters, lijnvisschers en belangstellende feest tisch vraagstuk voor goed te regelen en tot dien tijd geduldig den loop der zaken afwachten. Wie weet of wij elkander wederzien, zullen de leden met 't oog op die bepaling wellicht denken, want is er ook zekere overeenstemming verkregen, een bepaalde gedragslijn eenigszins afgebakend, minge- ruststellend is, dat blijk'oaar heel de Mahomedaausche wereld in zekere gisting raakt. In Frankfijk heeft de regeering verboden om inzamelingen te houden voor de siach toilers van de beschieting van Alexandria. Zij wil blijkbaar zorgvuldig alles vermijden wat Engeland aanstoot zou kunnen geven. In den Ministerraad deelde de president Duclerc mede, dat hij in een rond- schrijven aan de gezanten zijn gegeven vcrklaring dusdanig had toegelicht, dat Frankrijk zich niet geheel uit de Egyptische aangelegenheden terugtrok en hij onder zeker voorbehoud toegestemd heeft in Itaiie's voorstel tot geme'enschappelijke bescher ming der veiligheid van't Suezkanaal. Ook hebben op aansporing van Fraukrijk alle gezanten te Konstantinopel dringende stappen gedaan bij de Turksche regeering, met't oog op de den Christenen vijandige beweging in Syrie en op andere punten van 't Turksche rijk eu haar uitgenoodigd om voorzorgsmaatregelen te nemen tegen 't uitbreken van Mahomedaansche dweepzucht. De Porte heeft daarop geantwoord, dat zij al 't mogelijke doen zal ontelbare hoeveelheden werden aan- gunstige omstandigheden kon worden teneinde gebracht. Tegelijk hadden de mastklimmingen en het wit cn zwartloopen plaats. Schoten een 15 Ital boog schutters onbarmhartig naar de vogels van de zich op hare stangen verheffende hooge gaaipers, honJerden deden met de door de commissie daartoe beschikbaar gestelde stoombooten, pleiziervaarten op de Schelde. Te 4 ure begaf zich een deel der feestcommissie met Ter Neuzens muziek- en zanggezelschappen naar het spoorwegstation om te verwelkomen de daar te verwachten „Societe Royale de Choeurs" Melodie" van Mechelen. Deze schoone societeiten, behoorende tot de eerste van Belgie, hadden het niet beneden zich geacht aan het feest te komen deelnemen en hare krachten beschikbaar gesteld voor een liefdadigheidsconcert ten voordeele eener kortelings opgerichte hoogst nuttige instelling alhier. Bij gebrek aan een voldoend lokaal, berekend uitvoeringen gangers in gevoerd. 's Morgens besciieen een vriendelijke zon de van voor de uitvoeringen door zulke vereemgingen te torens, woningen en vlaggenstokken kronkelende j geven, was daarvoor een omheind terrein naast het Nationale en Belgische vlaggen en vanen, terwijl op de schepen in kanaal en haven de kleuren der natien waartoe zij behoorden, ^en aangename afwisse- lenden tooi vertoonden. i Eene opgewekte stemming was dan ook zichtbaar op het gelaat der inwoners en bij een ieder ont- waarde men de spauning, die blijkbaar is bij hem, die in afwachting is van groote dingen, die komen moeten. Reeds de voormiddag bracht verschillende bezoe- kers van elders, doch bij aankomst der gewone en buitengewone treinen van Gent en Mechelen 12 ure 's middags, vulde zich de plaats met na duizenden van vreemdelingen. Te 2 urea begon het eigenlijke feest met een optocht der op het exercitieplein in haast onaf- zienbare linie opgesteld zijnde maatschappijen en societeiten. Nauwelijks was deze echter begonnen of eene donderbui, die reeds een paar keeren op verren afstand zijn gegrom had doen hooren, zond, bij wijze van voorspel, eerst eenige wmalsche regen- droppen" die echter spoedig werden achtervolgd door ,/stroomen waters" onder de menigte. artillerie arsenaal, net versierd en gearrangeerd. Ilelaas! de elementen protesteerden tegen de uitvoering. Tegen den avond hervatte de regen hare taak en werd zoo malsch en aanhoudend, dat geen voortgang aan het concert kon worden gegeven. Een paar nummers der baide inaatschappijen, om van hare goede gezindheid te doen blijken, onder het op een natten bodem staande druipend ge- boomte, deden slechts uitkomen, van wat uitnemend kunstgenot, de velen, die reikhalzend naar dat concert hadden uitgezien, werden beroofd. Beroofd werden evenzeer de van elders opge- komenen van de aanschouwing van het kunstvuur- werk, dat na afloop van het concert op het marktplein zou worden afgestoken. Dit was te rneer to be- jammeren, daar, bij het afsteken van dat vuurwerk den volgenden avond, te zien was, dat het niet alleen in naam maar ook in daad groot was en in waarheid prachtig kon worden genoemd. Was de geheele feestviering grootendeels een waterfeest, gekend door ieder, die nu en dan feesten in ons aan weersverandering zoo rijk land bijwoonde, was bij velen de feestelijke stemming van dien morgen in eene landerige avondstemining verkeerd, TER NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1