BUITEN LAN D. bureau. De concessionarissen laten op kunne kostcn een telefoondraad en toestel leggen in de woning van ieder geabonneerde. Men zal daar zoo dikwijls en zoo lang men wil gebruik van kunnen maken dock toestel en draad blijven ket eigendom der concessionarissen. Gisteren is aan de Tweede Kamer een wets- ontwerpingediend tot bekrachtigingderovereenkomst met de Kon. Maatsckappij *De Schelde" te Vlis singen, betreffende de exploitatie van een gedeelte der havens en der haventerreinen aldaar. De Maat- schappij zal een jaarlyksche vaste uitkeering betalen van f 2850, zijnde ket bedrag, dat de Staat in 1878 ter zake dezer werken bad ontvangen, na aftrek der kosten voor onderhoud en bediening. Bovendien betaalt de Maatsckappij eene veranderlijke uitkeering over ieder kalenderjaar, berekend naar bet aantal kubieke meters, waarmede de zeeschepen en zeestoombooten, die van de terreinen en havens gebruik maken, dat jaar overtreffen den inkoud van 170,000 kub. meters. De overeenkomst is gegrond op de overweging, dat de gewensckte ontwikkeling van Vlissingen niet zal worden ver- kregen tenzij het belang van particuliere ondernemers aan de exploitatie van de havenwerken verbonden worde. De Rechtbank te Zierikzee heeft dezer dagen den Staat der Nederlanden onbevoegd verklaard om de pannen weg te neinen, door W. van den Berg ter uitoefening van de kunstmatige oester- teelt, gelegd op de door hem van de gemeente Zierikzee tot dat doel gepachte buitengronden. De Staat (Minister van Financien) had opzettelijk, per Argus, pannen doen rapen, ten einde zijn beweerd recht van eigendom op die gronden te constateeren. Blijkens een bij ket Dep. van Marine ont vangen berickt van den Nederl. consul te Oldenburg is in den morgen van den 8 dezer op de Jeverscke kust aangespoeld een lijk in vergevorderden staat van ontbinding. De kleedingstukken waren ge- nummerd 15992, welk nummerhetstamboeknummer is, toegekend aan H. D. Jansen, laatst matroos der le klasse aan boord van Zr. Ms. rammonitor ,Adder" Men meldt uit SckeveningenEen onzer ingezetenen, de heer M. Vierling, een man door en door ervaren in machinerien, heeft het gouverne- ment aangeboden om pogingen aan te wenden, de Adder leeg te pompen. het schip boven water te halen en naarbinnen te slepen. Zaterdagochtend kwam de Frans Naerebout hier voor den wal, zette een zijner booten uit, om den beer V. af te halen. Met die boot naar de Naerebout vertrokken, zal de heer V. nu met den luit. ter zee Nijgh, comman dant van de Naerebout in overleg treden en daarna handelen. De opening van de stoomtram Bergen op ZoomTholen is bepaald op 1 Sept. a. s. Zes- maal daags zal in beide richtingen worden gereden, in verband met den spoorwegdienst op de lijn RoosendaalVlissingen. De veiligheid van het Suez-kanaal tijdens de expeditie in Egyple is zeker eene aangelegen- heid waarbij Nederland veel belang heeft, vooral nu er sprake geweest is, dat Nederland aan de besckerming van 't kanaal zou deelnemen. Uit particuliere bron verneemt men, dat meer dan waarscbijnlijk de conference te Konstantinopol tot overeenstemming zal komen omtrent het volgende besluitde mogendheden zullen geen gemeenschap- pelijke maritieme demonslratie ondernemen, maar eene overeenkomst sluiten tot wederzijdsche be- scherming, desnoods begeleiding harer koopvaar- dijschepen. Spoorweg-ongeluk bij Vogelenzang Yrijdagochtend, omstreeks 9 uur, heeft bij Vogelenzang eene botsing plaats gehad tusschen den sneltrein die te 8 uur van Rotterdam vertrokken was en trein no. 9 van Amsterdam. De volgende bizonderheden worden hieromtrent medegedeeld Tengevolge van werkzaamheden aan den weg is bij het station Vogelenzang maar den spoor, zoodat geen trein mag passeeren, zouder gids, vergezeld van zijn teekeu. Hieraan echijnt de machinist van den A msterdamschen trein niet gedacht te hebben, en daardoor is deze in botsing gekomen met den trein, komende van Rotterdam, welke recht had om door te rijden. Het ongeluk heeft voor de treinen geen lang oponthoud veroorzaakt, daar het gebroken materieel spoedig was uit den weg geruimd. Ontsporiug had niet plaats, daar de treinen be- trekkelijk langzaam reden, doch de schok was toch zoo hevig, dat eenige wagens gedeeltelijk werden verbrijzeld. Vijf passagiers bekwamen zeer ernstige verwondingenmeerendeels zeer gecompliceerde breuken; zes werden lickter gekwetst. De doctoren Van der Laan, vader en zoon, uit Bennebroek, waren binnen weinige minutenaanwezig en verpleegden de gewonden met behulp van de bewoners der buurt. Ook naar Haarlem en Heern- stede werd onmiddelijk om adsistentie gezonden. Van den trein uit Amsterdam was de locomotief weinig beschadigd. De tender was nagenoeg on- beschadigd; evenzoo de daarop volgende goedereu- wagen en een wagen derde klasse. Deze wagen echter was gedrongen in een compartiment van de tweede klasse vsn den volgenden waggon. Over het geheel genomen, waren het achterste of mid- delste wagens, die het meest hebben geleden. Het zwaarst gekwetst is eene dame, wier naam niet bekend sckijnt te zijn. Haar toestand was van dien aard, dat geestelijke bijstand voor haar werd ingeroepen. De heer J. F. van Saagsveld, wieiis beide beenen gebroken zijn, werd naar den Haag, zijne woonplaats, vervoerd. Evenzoo list de heer D. N. Meyners uit Delft zich, nadat hij ver bonden was, naar zijne woonplaats vervoeren. Mevrouw M. van Hamel (of Hanel), geboren Heldoorn, was zoo ernstig gekwetst, dat zij niet vervoerd kon worden. Haar toestand is zeer zorgelijk. Ook een gezin uit Rotterdam bevindt zich onder de gekwetsten, namelijk de heer J. C. Staalman (of Stalecnan) met vrouw en kind. De vrouw zou Vrijdagavond naar Amsterdam vervoerd worden. Verder bekwamen nog verwondingen twee reizigers uit Amsterdam, de heeren H. Posthuma en Backer, van welke laatstgenoemde dadelijk zijn reis kon voortzetten, en eene dame, mej. Brak, wier woon plaats niet gemeldt wordt. Aan het station te Vogelenzang werden de gekwetsten liefderijk ver- pleegd. De chirurgijn Malefijt uit Haarlem bevond zich daar spoedig, om, bijgestaan door de boven- genoemde geneeskundigen, de verbanden te leggen De machinist van den uit Amsterdam komen- den trein wordt verdacht door plichtverzuim het ongeluk veroorzaakt te hebben en is in hechtenis genomen. De gemeente Borgerhout, bij Antwerpen, werd jl. Vrijdagmiddag in rep en roer gebracht door eene verschrikkelijke ontploffing aan de vesten buiten de Deurnepoort. Buiten die poort, aan de eerste vest links, staan een tiental houten barakken, behoorende aan de genie, en waar vuurwerkmakers van 't leger zich bezig houden met hunnen gevaarlijken arbeid. In een dier barakken had de ontploffing plaats. De slag was zeer hevig, het dak vloog in stukken die in den omtrek geslingerd werden; 8 soldaten waaronder een onderofficier bekwamen hevige brand- wonden. De statie-overste van Wachtebeke, een jonge veelbelovende bediende, is door een stoomtuig, die hij niet had zien aankomen, verpletterd geworden. Hij was sinds negen maauden gehuwd en zijne jonge weduwe is op het punt te bevallen. Het licht aan de Paerel zal van 15 Aug. af des avonds voorzien zijn van 2 roode reflectors. Het roode licht hiervan zal aan de eene zijde het St.-Maarten-Ruitershoofd en een gedeelte van het vaarwater tot op 30 Meters van het schor bij gewoou laagwater verlichten, aan de andere zijde het rak van de Paerel tot op van het vaarwater. Tegelijkertijd zal het licht aan de draaicnde sluis (Pijp Tabak) zijn voorzien van een rooden reflector en zal dit roode licht de witte boeien no. 36 en 37 beschijnen. De behandeling van het geruchtmakende proces van den vroegeren apotheker Fenayron en zijn vrouw heeft jl. Donderdag en volgende dagen voor het hof van Parijs plaats gehad. Zooals men weet, had Fenayron een bediende Aubert, die zijn zaken dreef, terwijl hij zelf zich met wedrennen enz. bezig hield. Aubert werd de minnaar van Fenayrons vrouw. De zaken gingen ininiddels achteruit. Aubert had zelf een apotheek opgezet en was van plan te trouwen. Nijd en jaloszis van het echtpaar Fenayron deden hen besluiten Aubert te dooden. Fenayron liet hem door zijn vrouw ncodigen tot een rendezvous in een huis, dat hij opzettelijk daarvoor had gehuurd. Toen Auhert het huis binnenkwam, werd hij op een gruwelijke wijze vermoord. Met behulp van zijn broeder Lucien wierp Fenayron het lijk in de Seine. De misda- diger en zijn medeplichtigen hebben bun misdrijf bekend. Gabrielle Fenayron hield in de tereehtzitting vol, dat zij haar man van Aubert trachtte te sclieiden, toen deze beiden aan het worstelen waren Fenayron, dat alleen jaloezie wegens Auberts vroegere be- trekking met zijn vrouw hem tot den moord dreef; zijn broeder Lucien, dat hij niet wist met welk doel Fenayron naar Chatou ging (waar de raoord werd bedreven.) Professor Brouardel verklaarde, dat Aubert reeds na den eersten slag met een kamer, dien hij van Fenayron kreeg, niet in staat kon geweest zijn zich te verweren. Marin Fenayron, is ter dood veroordeeld; zijne vrouw tot eeuwigdurenden dwangarbeid en Lucien, broeder van den moordenaar, tot 7 jaren dwang arbeid. Zij zijn solidairlijk tot 3,000 fr. schade- loosstelling veroordeeld. Nabij Essen vindt men tegenwoordig f 250 arbeiderswoningen van do firma Krupp, bewoond door ongeveer 16000 personen. In de Kruppsche bakkerij wordt jaarlijks 130,000 kilogr. witte- en 2,100,000 roggebrood gebakken; de slachterij van de fabriekskolonie slijt per jaar 450 stuks groot en 1500 stuks klein vee. Berichten uit Marokko te Marseille ont vangen doen Spaansche veroveringsplannen vermoeden. Aangezien Frankrijk Tunis inlijfde, en Engeland Egypte schijnt te willen benaderen, acht Spanje den tijd gekomen om Marokko zich toe te eigenen. Twee hooggeplaatste Spaansche officieren zijn teruggekeerd van eene verkenningsreis. Men gelooft te Tanger dat deze officieren eene landing voorbereiden met een legercorps van 25,000 man, hetwelk Spanje zou willen ontschepen onder voor- wendsel van voorzorgsmaatregelen. Volgens de Russische bladen was de vorige winter de zachtste dezer eeuw. In geen honderd dertig jaren is de maand Januari zoo zoel geweest, en door elkander zijn de drie maanden Januari, Februari en Maart zoo zacht geweest als nog nooit sedert de stichting van St. Petersburg. De zee is nog geen 120 dagen bevroren geweest, terwijl er jaren zijn, dat zij ruim 170 dagen dicht blijft. De datum van den dooi is de vroegste geweest, die men zich herinneren kan. Nooit is er zoo weinig sneeuw gevallen. Maar nooit ook is het zoo koud geweest in de Caucasische en Transcaucasiscke provineien en in Midden-Azie. QEMEN3DE BERICHTEN, De veeverkooper J. B. Vermeersch te Sluis werd dezer dagen door een koe op den buik getrapt, waarvan het gevolg was dat hij onder de smarte- lijkste pijnen overleed. Uit den boedel van den gewezen notaris De Haan te Wolvega hebben de schuldeischers nog 5 pet. ontvangen, zoodat nu in het geheel slechts 15 pet. is uitgekeerd. Rotte's Mannenkoor heeft besloten het voorgeuomen concert voor de betrekkingeu der met de Adder omgekomenen niet te doen plaats hebben, tenzij mocht blijken, dat na de ingekomen gelden nog meer hulp noodig was. Als een nieuw teeken des tijds, zagen wij in de Goudsche Ct. een orgeldraaier en liedjeszanger bij advertentie zijn dank betuigen voor de milde giften, gedurende de kermis aldaar door hem ontvangen. Te Wecrdingermond is het 12jarig zoontje van den winkelier G. Hein door een jongen van gelijken leeftijd doodgeslagen. De oorzaak was een twist, waarbij laatstgenoemde jongen zich zoo boos maakte, dat hij met zijn klomp het slachtoffer aan den slaap trof. Te Leeuwarden is tegen een veedrijver, die een varken zoodanig had mishandeld dat het kort daarna stierf,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2