BU1TENLAN I). zonder ophouden. Jammer dat er bij zoo'n gele- genheid te weinig naar geluisterd wordt; er waren gezelschappen bij, welke waarlijk met onverdienste- lijk speelden Een stroom van menschen bewoog zich in die namiddaguren op en rond hot marktplein, in welks midden de nette muziek-estrade was opgericht. Nieuwe kennismaking werdaangeknoopt, oudekennis vernieuwd, - hier zag men een groepje dames en heeren, die wederzijdsch werden ffvoorgesteld," bogen als knipmessen, daar eenige plattelands- bewoners elkander hartelijk de hand schuddeu. De toegangen tot onze plaats waren met eere- poorten, groen en bloemen versierd, terwijl hier en daar in eene dichterlijke ontboezeming aan de bezoekere het welkom werd toegeroepen. Tot de feestelijkheden, die in den loop van den avond plaats vondeu, behoorder. het oplaten van een paar luchtballons, de illuminatie van het markt- pleiu en tot slot een vuurwerk. Dank zij den stillen zomefavond gelukte dit alles uitstekend. Het vuurwerk vooral, eenvoudig maar fraai, voldeed ieders verwachting. De feestcommissie die, toen zij zich vormde, verklaarde geen ,/pennelikkers" in haar midden te willen zien, en nu uitsluitend uit neringdoenden bestond, heeft alle eer van haar werk. Dat de optocht sleehts een klein gedeelte van de plaats doortrokwat velendie niet in dat ge deelte wonen, zeer teleurstelde, ligt niet aan haar. Onverdiend is dus het booze voornemen van somu ige teleurgestelden, om ter wille daarvan, in 't vervolg geene geldelijke bijdragen voor zulk een feest te offeren. Neen IJzendijke heeft groot voordeel van dit feest gehad en IJzendijke's wel- zijn gaat ons ter harte, ergo als dezelfde feestcommissie over eenige jaren weer bij ons aanklopt, trekken we met bereidwilligheid de koorden der beurs los. Te midden van den strijd der partijen, is het een gelukkig verschijnsel alien tot eenzelfde doel te zien samenwerken. In de Memorie van antwoord op de Vesting- wet geeft de regeering te kennen, dat de in het voorloopig verslag gestelde beschouwingen de Minis ters niet hebben kunnen overtuigen, dat het instand- houden der stelling Ter NeuzenEllewoutsdijk zou geacht moeten worden door onze internationale verplichtingen of door eene wel begrepen politiek te worden gevorderd. Zij blijft dan ook de ophefling der werken aan de Wester-Schelde in 's lands belang aanbevelens- waardig ac'nten. De gemeenteraad van Sluis heeft besloten aan het comite voor den stoomtram Breskens— Maldegem met zijtak DraaibrugSluis, te ver- leenen eene tienjarige subsidie van f 1000 'sjaars en een evenredig deel bij te dragen in de voorloopige kosten van het comite. In den nacht van 5 op 6 dezer werd de onder Heinkenszand wonende landbouwer A. Tim- merman, die zich met zijne vrouw te bed begeven had, gewekt door eenig gerucht. Toen hij zich van de oorzaak daarvan wilde overtuigen en opstond, werd hij door een persoon, die zich door inklimming den toegang tot de hofstede verschaft had, aange- vallen. Bij de hierop gevolgde worsteling werden Timmerman met een mes verschillende verwondingen toegebracht, die zoo ernstig zijn dat er gevaar voor zijn leven bestaat. Den dader gelukte het te ontkomen, na zich in het bezit van eenige voorwerpen van weinig waarde gesteld te hebben. De justitie uit Middelburg heeft Zondag een onderzoek ingesteld, waarvan het gevolg geweest is dat zekere J. Zuidhof, een 25jarige arbeider aldaar, als verdacht van de misdaad te hebben gepleegd, voorloopig in arrest werd genomen. Toen de justitie te zijnen huize kwam lag Zuidhof te bed en had hij eene versche wond aan zijne hand, waarvan de oorzaak door hem niet voldoende kon worden opgehelderd. Hij is naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Het verleden van den verdachte is niet zonder smet, hij is van den militairen stand vervallen verklaard en kwam reeds meermalen met den rechter in aanraking. In dit jaar kunnen worden aangesteld vijftien surnumerairs der direste belastingen, invoerrechten en accijnzen; tegen het einde van het jaar, op nader te bepalen plaats en tijd, zal worden afge- nomen het bij Kon. besluit van 13 Januari 1880 omschreven vergelijkend examen, terwijl tevens gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant- verificateur. Nadere bizonderheden bevat de St-—Ct. De gemeenteraad van Goes heeft opnieuw besloten den heer Risseeuw gekozen raadslid als zoodanig niet toe te laten. De raad beschouwt den heer R., geagreeerde ten kantore van den gemeente—ontvanger, als ambtenaar der gemeente. Nu drie weken geleden, trokken groote advertentien algemeen de aandacht, waarin inlich- tingen werden gevraagd over een pakket effekten, dat op de reis van Rotterdam naar Harwich was zoek geraakt en vermoedelijk gestolen was. Die zaak is thans reeds opgehelderd; de schuldige, zekere John Carz, is gevat en heeft voor den politierechter van Guildhall, te Londen, terscht gestaan. Hij had de effecten toen tegen de halve waarde overgedaan en beweerde, dat de kooper hem had beloofd de zaak niet te zullen aangeven. Deze verklaarde echter, dat hij nooit" van plan was geweest die belofte na te komen. De uitspraak is tot de volgende week uitgesteld. Uit Luxemburg wordt geschreven, dat ver- scheiden ledeu der Kamer aldaar den minister- president inlichting hebben gevraagd over de laatstelijk verspreide geruchten betrekkelijk annexa- tie-plannen. De Minister moet zeer kategorisch verklaard hebben, dat hij in staat was volstrekt het beweren tegen te spreken omtrent een schikking, naar welke tussehen Engeland en Duitschland zou zijn gestreefd of die tot stand zou zijn gekomen over de Egyptische zaken. Niet minder pertinent moet hij de beweringen hebben tegengesproken betrekkelijk onderhandelingen te dezer zake tussehen den Haag en Berlijn. De uniformen der brievenbestellers en post- boden zullen een kleine veraedering ondergaan. De pantalons zullen namelijk voorzien worden van een amaranthen bies. Brand te Genemuiden. Een vreeselijke brand heeft t8 Genemuiden gewoed. De brand is ontstaan van Zaterdag op Zondagnacht ongeveer ten 2 uur in een kleine woning op den zoogenaaroden Hoek nabij den Achterweg, bewoond door Lubbert van Dijk. Door den forschen noor- denwind aangewakkerd, breidde hij zich spoedig uit en binnen korten tijd, nauwelijks een uur later, stonden verscheiden huizen, de kerk en de pastorie, met een aantal op bet Eind geplaatste hooibelten in voile vlam. Een rogen van vonken vloog door de lucht en verspreidde schrik en ontsteltenis. Tegen vier uur stortte de kerktoren met een don- derenden slag in elkander, een slag die te Zwart- sluis werd gehoord. Steeds breidden zich de vlam- meu uit. De pastorie, waar alle meubelen gepakt stonden, daar de predikant de heer Rutte, vertrekt, werd aangetast en geheel in de asch gelegd, de volgende huizen gingen mede verloren, tot de brand eindelijk beperkt werd juist bij dat gedeelte der straat, welk in 1868 verbrandde. Het nu ver'orande gedeelte is dat, 't welk in 1868 behouden bleef. Goeddeels waren de huizen daar nog met riet gedekt, terwijl bij den opbouw na 1868 steeds voor pannen dekking werd gezorgd. De huizen aan de audere zijde van de nauwe straat zijn ge- spaard gebleven, maar de gevels zijn ten deele geschroeid. Gelukkig dat de wind noord en dus van deze huizen af was. De goed voorziene hooi- bergen achter het verbrande gedeelte, op het zooge- naamde Eind, werden mede aangetast en vernield. 't Bleef echter niet bij aaneengebouwde en aan- eengrenzende gedeelten der stad, maar ook door de lucht vliegende vonken hooi of brandend spek werd een huis, verder op in de straat, niet ver van den molen, aangetast en ook met het daaraan- grenzende in een puinhoop veranderd. Daar kon gelukkig verdere uitbreiding worden voorkomen. Door het instorten van een muur is de burge- meester, de heer J. H. Hulst, ernstig aan het hoofd verwond geworden. Nadat de wonden waren dicht- genaaid, heeft de burgemeester een rustigen nacht doorgebracht. De afgebrande hooibergen zijn nog smculende en er zullen nog we! enkele dagen verloopen eer het vunr geheel gebluscht is. Land bouwberichten In het arrondissement Maastricht heeft zich de hamster of korenwolf weer vertoond. Zooals men weet, voedt dit knaagdier zich met koren, dat het bij groote hoeveelheden in zijn hoi sleept en waardoor het aan den landman veel schade tocbrengt. De tarweoogst in de Vereenigde Staten zal dit jaar bizonder overvloedig ziju. Het Commercial Bulletin raamt de geheele opbrengst op 600 millioen bushels; maar velen beweren, dat zij nog grooter zal zijn. Het winterkoorn, dat nu geheel binnen is, mag buitengewoon goed heeten en ook het voor- jaarskoorn, dat gereed is voor den oogst, is van uitmuntende hoedauigheid. In Illinois is men reeds met den oogst begonnen. Het weder was in de laatste maand zeer gunstig voor het koorn Onder de prijsvragen door de Koninklijke Belgische academic uitgeschreven zijn de volgende: lo.jr Welken invloed werd op de Nederlandsche letter- kuude uitgeoefend door de Fransche uitwijkeliugen, die zich na de intrekking van het edict van Nantes in de Nederlanden hebben gevestigd Piijs 450 fr. De antwoorden moeten in de Vlaamsche taal ge schreven zijn. 2o. Welke regelen van verificatie werden door de rederijkers der 15e en 16e eeuw gevolgd? Prijs: gouden eerepenning van 800 fr. 3o. »Eene geschiedenis van het Nederlandsche proza v<5or Marnix van Sinte-Aldegonde." Prijs 1000 fr. De antwoorden kunnen in het Vlaamsch, in het Fransch of in het Latijn geschreven zijn. Jl. Douderdagmiddag heeft op de Schelde te Temsche, nabij Antwerpen, een vreeselijk ongeluk plaats gehad, dat het leven gekost heeft aan vier personen. Nabij de brug van Temsche lag in het vaar- water der Schelde een wrak, afkomstig van een schuit met steenen, omtrent een jaar geleden gezonken. De heer Lisnyer van Antwerpen had aaugenomen dit wrak weg te ruimen, dat de scheepvaart belemmerde. Met dynamiet-torpedo's had hij reeds gedeeltelijk het wrak doen springen, doch er lag nog een groote massa steen op den bodem der rivier, en die massa wilde hij door een krachtige ontploffing uiteen werpen. Een luitenant der genie van Dendermonde, de heer Dive, een Sink jongmensch van 29 jaar was naar Temsche gekomen om het werk te besturen. Alles was gereed; de ponton, waarop zich personen bevonden, lag op de hoogte van het wrak, toen eensklaps de krachtige lading ontplofte en een vreeselijk onheil teweeg bracht. Twee werklieden, de machinist en de iueesterknecht van den aan- nemer, werden onmiddelijk gedood. Eon der duikers overleed kort daarna en de beide beenen van luitenant Dive werden hem van het lichaam gescheiden, zoodat hij in den loop van den nacht overleed. Een opzichter werd gevaarlijk gekwetst evenals een 15jarig knaapje, het zoontje van een der gedoode werklieden. De aannemer zelf is met den schrik vrijgekomen. De slag dor ontploffing was vreeselijk. Hij werd een uur ver gehoord en zelft sprongen de ruiten der woningen in de nabijheid der ramp. Voor eenige tijd werd te Parijs een Neder- lander, Van Cottenberghen, gevat, wegens het ver- koopen van een aantal valsche loten, van verschillende loterijen. Sedert zijn inhechtenisneming zijn van alle kanten aanklachten tegen hem ingekomen, en het aantal getuigen bedraagt niet minder dan 10,000. Er komen nog aanhoudend postwissels aan het adres van Van Cottenberghen, maar zij worden door de politic aan de afzenders teruggezonden. Verleden week werd te Chicago een geheime vergadering der Iersch-Amerikaansch dynamiet- partij gehouden. Volgeus gerucht zou Patrick Crowe verklaard hebben, dat in de nabijheid van New-York een school is opgericht, waar jonge lieden onderricht worden in het vervaardigen van ontplof bare voorwerpen, bestemd om tot vernielings- werktuigen in Engeland te dienen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2