No. 1797. Zaterdag 5 Augustus 1882. 22e Jaargang, Algemoen Nieuws- on Advortontieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen R1NNENLAND i abonnkment. Pet drie maanden binnen Ter Neuzen 1»--• Door het jeheele Eijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Poatdireo- tenien en Brie?enbu«boader« ADVEKIENTliN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te ten dan niterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddng DRIE npesa. Dit blad venwhtjiit RludX- en Vrtjda«avoad fal» A. R. PROMT te Ter Ncawea. 31 j dezc courant beboort ecu bljvoegsel. lr*olitiett Overzicht. Zoo is de conference te Konstantinopel dan TOor onbepaalden tijd verdaagd, wegens de ver- klaring van den Russischen gezant, dat hij per telegraaf in last heeft outvangen tot nader order geen zitting meer bij te wonen. Rusland zal een afwachtende houding aannemen en zich verinoede- ]ijk van de conferentie terugtrekken. Danrover maakt men zich zeer ongerust, want het gaf de mogendheden reeds aanleiding om bare vertegen- woordigers daaromtrent ophelderingen te vragen. Maar ook in Konstantinopel was men niet wijzer. Een klein Russisch oorlogschip was daar aange- komen, maar zonder orders voor den gezant en dadelijk weder doorgestoomd naar Alexandrie. Deze tijding en meer andere sedert 't laatste overzicht ontvangen, stellen ons voor nieuwe vragen en wendingen, die den staatkundige toe- stand nog ingewikkelder maken. Yolgens latere berichten heeft de Russische gezant aan de leden der conferentie medegedeeld, dat Rusland de Egyp- tische kwestie in twee deelen scheidt en aan de conferentie alleen dan zal deelnemen als de kwestie betreffende het kanaal wordt behandeld. Tenge- volge van deze verklaring wordt de couferentie als ge- eiudigd beschouwd. Rusland heeft de Turksche regeering opheldering gevraagd nopens het ver meende geheim Turkscb—Perzisch tractaat en brengt zijn Turkestansche leger op voet van oor- log. Turkije maakt al vast gebruik van het op- heffen der conferentie, door op dit oponthoud de vertraging in het afzenden der troepen te schuiven. Intusschen laat de Turksche regeering van alle kanten verzekeren, dat er bevelen gegeven en maatregelen genomen zijn, om nog deze week 15000 man en verder 20000 man in achtereen- volgende afdeelingen naar Egypte te zenden. Men moet die verzekering echter met een greintje Turksch zout opvatten. Integendeel maakt de regeering geen toebereidselen, hetzij dat zij om staatkundige redenen geen baast heeft, of dat het gewone geld- gebrek haar tot talmen noopt. Op de conferentie heeft zij dit laatste boudweg laten verklaren, met verzoek om hulp, want noch van de anders zoo meegaande baukiers te Galata, noch van elders, zegt ze, kan zij geld opnemen, en geld moet er toch wezen, zal de Turksche krijgstocht plaats vinden. Het is echter zeer zeker, dat van dien tocht in 't geheel niets komt. Er worden over en weder voorwaarden gesteld, die niet uitvoerbaar zijn en in geen geval aangenomen zullen worden. Et.geland door Duitschland oudersteund, eischt, dat de Sultan Arabi tot minister verklare en Turkije eischt, dat Engeland zijn leger en vloot uit Egypte terugroepe. Yerder heeft de Sultan voldoende op helderingen gevraagd wegens de strengheid waar- mede de Engelschen in Egypte optreden, die zelfs twee personen uit't gevolg van den Khedive hebben laten doodschieten en in alle ministers, vlootvoog- den, generaals en verdere //gctrouwen" van den Khedive verdachte aanhangers van Arabi zien. In Engeland wordt ook groote bedrijvigheid ont- wikkeld. Het eerste gedeelte van het Egyptische expeditie-leger met den staf is naar Alexandrie vertrokken. De Prins van Wales, die mede naar Egypte wilde, blijft op verlan^en van zijn moeder Victoria thuis. Over 't algemeen blijft men in Engeland gelooven, dat de nu door Turkije aan genomen houding geen ander doel heeft dan En geland met de overige mogendheden in onmin te brengen. Erankrijk verkeert opnieuw in een Ministerieele crisis, die ditmaal veel ernstiger dan de pas doorstane is. De aangevraagde gelden voor een bezetting van het Suez-kanaal zijn door de Kamer niet toe- gestaan. Oppervlakkig zou men uit dit besluit de gevolgirekking maken, dat ^vredes—staatkunde en niet-tusschenkomst" de leus van T Fransche voik is. Italie heeft thans bepaald zijn samenwerking in Egypte ontzegd en wel op grond dat Turkije tot een tusschenkomst bereid is! Spanje daarentegen zou dolgraag in de thans mislukte conferentie zittiug nemen en mocht men het uitnoodigen om mede te werken tot herstel der orde in Egypte, dan kunnen er binnen twee maal vier-en-twintig uren 2500 man gereed zijn om ingescheept te worden. Ter Neuzen, 4 Augustus. Gisteren is door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen aan- besteed: Het maken van werken tot verdediging van den oever van den bovengenoemden calamiteusen polder. Hiervoor waren inschrijvingsbiljetten ingekomen van de heeren: J. Leijs, te Nieuwedorp, voor 62000; J. de Witte, te Vlissingen. voor 61999,04; C. de Wilde Az., te Kattendijke, voor 60500; L. F. Willenas, te Selzaete, voor 60100 V. de Clercq, te Selzaete, voor 60024; J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor 59750; G. Daane Bolier, te Sliedrecht, voor f 59000; C. Hartog, te Sliedrecht, voor f 58700; C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor 58500; J. L. de Jongh, te Ameide, voor f 57600D. de Jong Az., te Ter Neuzen, voor f 57000; H. Hage, te Middelburg, voor f 57000; C. Roskain Jz., te Sliedrecht, voor f 56300 en I. van Male Dz., te Breskens, voor 55300. De begrooting bedroeg 55099,52. Uit Sas van Gent schrijft men ons nog het volgende, omtrent de doorbraak van den Ooste- lijken kanaaldijk bezuiden Sas van Gent: Zonder te kort te willen doen aan de loffelijke houding van den officier der marechaussee albier, geloof ik toch niet, dat die houding alleen het gevaar heeft voorkomen, die den Canisvlietpolder voor inundatie bewaarde. Lof komt daarbij vooral toe aan eenige werklieden en onderbazen van den heer Wiegerinck, waaronder er waren, die geheel gekleed tot aan den hals in het water stonden, om de daarin geworpen gras- zoden zooveel mogelijk vast te trappen en later de zakken zand aan te nemen; ook aan den heer Simons, lid der firma 0. Poiry en Simons Freres, aannemers der schutkolk, die, toen hij het gevaar zag, dadelijk al zijn werklieden naar de gevaar- lijke plaats der te verwachten nieuwe doorbraak zond, en zich zelf niet ontzag om dadelijk de handen aan het werk te slaan. Wanneer heeren aannemers thans op hunne beurt blijken geven, dat zij verdiensten en bulp weten te beloonen, zullen zij steeds op de medewerkiug en hulp hunner werklieden kunnen rekenen. Bij Kon. besluit no. 8 is de vergoeding, aan de postambtenaren toe te kennen wegens hun be- moeiiugen in zake den dienst der rijkspostspaarbank, geregeld. Die vergoeding bedraagt kantoorsgewijze: a. 2£ cent voor elke inlage; b. per mille van het bedrag der inlagen over een geheel jaarc. 5 cent voor elken, op 31 Dec. van elk jaar aan het post-, bij- of hulpkantoor ingeschreven, in- legger. Die vergoeding heeft een terugwerkende kracht, zoodat voor 1881 ook naar dezen maat- ataf een uitkeering zal plaats hebben. Te Goes zijn tot leden van den Raad gekozen de heeren L. G. Kakebeeke en C. Risseeuw, de candidaten der liberalen, met 150 en 148 stemmen. de anti-revolutionaire candidaten, de heeren H. de Wilde en J. Donner, verkregen 116 en 122 stemmen. Door de verkiezing van den heer Ris seeuw zal thans uitgemaakt kunnen worden of een geagreeerde ten kantore van een gemeente— ontvanger gemeente-ambtenaar is of niet. Aan het Departement van Marine zijn, naar men verneemt, tal van aanbiedingen ingekomen om het wrak van de ^Adder" te lichten. Doch onder die vele schijnen slechts enkele als een ernstig aanbod te kunnen worden beschouwd. Het De partement wil blijkbaar ook eerst nadere mededee- lingen van den uitslag van het onderzoek van de duikers omtrent de ligging van het schip en verdere bizonderheden afwachten, eer tot een besluit omtrent het lichten wordt overgegaan. Als een bizonderheid wordt ons medegedeeld, dat schipper Keus, toen hij zoekende was naar het wrak van de Adder, in zijn nabijheid heeft gezien een zeer grooten haai, waarvan de soort niet op de Hollandsche kust bekend is. Hij had een dubbele rij tanden en was 2 vadem lang. Daar i de haaien op lijken azen, wordt hieruit opgemaakt, dat werkelijk in het wrak nog slachtoffers zich bevinden. Den 1 dezer is de rammonitor Haai in de haven te Schiedam gekomen om de mariniers van Nieuwediep, die van daar met het spoor te Schiedam aankwamen, voor de oefeningsiochten aan boord te nemen. Van het over zee zenden der monitors schijnt dus voorloopig afgezien te worden. In de jongste raadszitting te Heinenoord deed zich het verscbijnsel voor, dat niemand lid van de schoolcommissie wilde worden en niemand zitting wilde nemen in de commissie voor het onderzoek van de gem.-rekening. De raad, die het voorstel tot voorwaardelijke traktementsverbooging voor den secretaris verwierp, daarentegen den ontvanger de voorgedragen ver- hooging toestond, nam een motie tegen het dagelijksch bestuur aan, „afkeurende de minder gelukkige leiding der gemeente—administrate." De hoogleeraar Dr. J. J. van Oosterzee is Zaterdagnamiddag te Wiesbaden, waar hij zich tot herstel zijner gezondheid bevond, overleden. Dat de overledene zelf wel niet door den dood overvallen is, kan onder meer blijken uit de laatste bijdrage zijner hand in het Evangelisoh jaarboekje TER NEUZENSCHE (MHIISANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1