TER NEUZENSCHE COURAMT Algemeen Nieuws- en Ailverlenlieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BIJVOEGSEL Zaterdag 29 Juli 1882. No. 1795. RECHTSZAKEN. Arrondissenieutg-rechtbauk te Jliildelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Juli de volgende vonnissen uitgeeproken A. 0., herbergier te Saa van Gent, wegens het in Mei 11. in de tapperij van zijne herberg te Saa van Gent, zander vergunning, sterke drank ten verkoop in het klein in voorraad te hebben; veroordeeld tot eene boete van 0,50. M. S., loods te Ter Neuzeu, wegens hoonveroord. tot eene boete van f 8. Land bou wberichten. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 90 centimen tot fr. 1,10stieren, koeien en vaarzen 77 tot 98 centim, afalag 1 centimen, kalveren 75 centimen tot fr. 1,25. Vette varkeus fr. 1,08 tot fr. 1,12 alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren flauw bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Waregem fr. 3,75 tot fr. 5,25, Aalst fr. 3,60 tot fr. 5,20 Mecbelen fr. 4,74, Thielt fr. 4,50, Deinse fr. 3,00 tot fr. 4,00, St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,62. Het is een bekend feit, dat onze Holland - sche kaas in Engeland boe langer hoe meer ver- drongen wordt door de goedkoopere Amerikaansche en Russische kaas. Doch nu schijnt ook in Noord- Araerika het koude voorjaar op dit verbruiks- middel van zoo nadeeligen invloed te zijn geweest, dat de productie zes weken vertraagd wordt niet alleen, maar dat de opbrengst l/z minder zal zijn dan in 1881. GEM EN 3D E BERICHTEN. Door den kantonrechter te Kampen zijn in de jongste dagen onderscheiden jongedames voor het plukken van bloemen of over het gras loopen in de stadswandelingen tot boeteu van f 1 en hooger veroordeeld. De graven der Gorkumsche mar- telaren, nabij Brielle, werden in de afgeloopen week bezocht door ongeveer 2000 pelgrims ait Rotterdam, Leiden, Dordrecht en Haarlem. Het Pauopticum te Amsterdam is in de eerste week bezocht door ongeveer 12000 personen. In de vorige week zijn te Rotterdam 5 personen en te Gouda 1 per- soon door de pnkken aangetast. Een lljarige knaap uit Overschie heeft een bankbiljet van f 25 uit de lade van een winkel te Rotterdam ontvreemd en is nu in de gevangenis aldaar. Te 's Hage is een ambachtsman, werkzaam op een steigeraan den toren van de Nieuwe kerk ter hoogte van de torenspits, naar beneden gestort. Hij kreeg een hersenschudding, die weinig hoop laat op zijn behoud. Te Maastricht is in een gevecht tus- schen burgers en militairen een dezer laatsten zoodanig verwond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. Te Roermond is in de luci- fersfabriek van de heeren Gabriels Coeen 25jarig werkman, die in een waterput was neder- gelaten, om naar een lek in het metselwerk te zoeken, korten tijd na de nederlating daarin gestikt. Te Kerkdriel zijn door een brand in een oogen- blik vijf huizen in de asch gelegd 7 gezinnen zijn dien ten gevolge van dak beroofd. Het gemeen- tebesruur van Brussel heeft besloten de fabrikauten en verkoopers van eetwaren, welke hunne waren vervalschen, ijverig te vervolgen. In het stadje Coulanges sus Yonne zijn twee tames bij het baden in de rivier verdrouken. Het dienstmeisje, dat te hulp snelde, deelde in hetzelfde lot. Terwijl de jager van het kasteel te Well (Limb.), van een uitstapje met zijn bediende terugkeerecde, bij eene beugelbaan een glas bier dronk, ging eensklaps zijn geweer af en trof den bediende zoodanig, datdeze weinige oogenblikken daarna den geest gaf. Jl. Maandagnamiddag is op de stoomboot Stad Gent, liggende in de Wijnhaven te Rotterdam, de ket.ting eener stoomwindas gebroken, waarmede men bezig was een blok mahonyhout te lossen, waardoor dit blok terechtkwam op het rechterbeen van den workman P. Boogaards, hetwelk daardoor werd verbrijzeld. Na voorloopige behandeling door Dr. van Ameijde van Duyn, is hij per rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd. Te vergeefs zal men misschien in ons gansche vaderlaud een gezin zoeken, waarvan de leden, in verhouding tot het aantal, samen zooveel jaren tellen, als dat van H. Keimpema te Luinjeberd. Hij zelf is 85, zijne vrouw, R. de Jong, 87 en eene zuster, G. de Jong, die bij hen inwoont, telt 90 jaar, maakt te zamen 262 jaar. Bij do openbare verkooping door den heer A. J. Koelofsen, gemeente-ontvanger van Ede, te Lunteren woonachtig, gehouden, gaf hij den inzetter van ieder perceel een glas jenever. waarvoor de kooper 10 cents moest betalen. Te dier zake is proces-verbaal opgeraaakt en wel wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning en op een openbare veiling. Uit Kraliugen schrijft men: Onze gemeente heeft in den laatsten tijd de eer van druk bezocht te worden door de millioenenjuffrouw met haar gevolg. Bijna dagelijks brengt zij een bezoek aan het cafe van den heer V. d. Akker, waar zij o. m. eer. goed gebruik maakt van broodjes met heerlijke gerookte zalm. Met opeu rijtuig, bespannen met twee flinke paarden, doet zij rijtoeren in deze om- streken. Bedienden en koetsiers worden door haar met milde fooien begiftigd. Haar kleeding is prachtig doch opzichtig, terwijl zij versierd is met tal van edelgesteenten. Door een lichfje, geplaatst op een kandekar, op het water te laten drijven het volksgeloof beweert, dat de plaals, waar het licht uitgaat, de plek aanwijst, waar het lijk ligt heeft men te Amsterdam getracht een drenkeling te vinden. Als zoo iets geschiodde in een achterhoek van Gel- derland, zou men het begrijpelijker vinden. Uit de Ringvaart bij den Oetewalerweg bij zaken van ondergeschikt belang zullen behandeld worden. De eerste afdeeling troepen vertrekt reeds in de allereerste dagen. De regeering heeft daarbij geen plan om rekenschap te houden met de houding, die Engeland thans aanneemt, zoolang ze daarom- trent geen bepaalde mededeeling outvangt. Zij zal voortgaan met toebereidselen te maken voor het afzenden van troepen. Men hoopte nu in Turksche hooge kringen, dat Engelands toebereidselen voor een tocht naar Egypte onverwijld zouden worden gestaakt en de Sultan zond reeds telegrammen aan den Turkschen gezant te Londen, om hem te vrageu of de Britsche regeering niet reeds de noodige tegen- bevelen besft gegeven. Zou er na al hetgeen reeds is voorgevallen, wel veel kans bestaan dat die hoop in vervulling treedt en Engelands regeering halver- j wege zal willen stilstaan, om de bekende vlugge maatregelen te Konstantinopel af te wachten? In Frankrijk vindt de Egyptische expeditie, op z6o kleine schaal als waartoe de regeering haar thans heeft teruggebracht, hoe langer hoe minder bijval in de Kamer, waar men opcnlijk zegl, dat Engeland alleen de vruchten van deze onderneming plukken zal en Frankrijk zich blootstelt aan allerlei onzekere gevolgen. De commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek van de nieuwe geldaan- vraag van 10 millioen, besloot dan ook eenstemmig tot verwerping, op grond dat de Minister Freyeinet in hare bijeenkomst had verklaard, dat hij een daad- werkelijke inmenging in de Egyptische aangelegen- heden niet noodzakelijk oordeelde en Frankrijk zich slechts bepalen zou tot bescherming van den noor- deringaug van 't Suezkanaal. Italie zal in 't geheel geen deel nemen aan den tocht naar Egypte. Integendeel betoont men er zich zeer ontevreden over Engelands optreden. ,/Vertrouwt de Engelsche bericliten niet I" dat is de vermaning, die dagelijks van Italiaansche berieht- gevers komt. Engeland heeft de tekgraaf te Alex andria in beslag genomen en oefent een drukkende aldaar te lossen of te laden Januari. Februari. Maart. April. Mei. Juni. Juli. 26 20 31 29 29 38 32 205 lOr.ij., 6s., 5 k., 4ca., 11. 7 r. ij., 7 s3 m., 3 k. 11 r.ij ,9s.,7 m.,3k., lh. 10m.,9s.,5r.ij.,4k.,l h. 12 m.,9s.,5 r.ij 2h., 1 k. 14m.,10s.,8r. ij.,5h.,lk. 10 m., 9 r. ij., 8 s., 4 k., 1 h. 35665 27926 42496 38378 39178 46498 41274 271415 Uitgevaren zijn: in Januari 24, Februari 17, Maart 32, April 29, Mei 27, Juui 35 en Juli 37 zeeschepen. Zoo als aan onze lezers reeds is medegedeeld, heeft de Commissaris des Konings eene commissie benoemd om voor Zeeland werkzaam te zijn ten behoeve der in 1883 te Amsterdam te houden Internationale koloniale— en uitvoerbandel—tentoon- stelling. Bij het lid der commissie Mr. F. Ooster, burgemeester van Axel, zijn thans verkrijgbaar prograinma's en inschrijvingsbiljetten voor gezegde tentoonstelling, ook heeft ZEd. ons te kennen gegeven, dat hij bereid is in deze zaak de verlangde inlicb- tingen te verslrekken. Sas van Gent, 31 Juli. Heden namiddag onge veer 2£ uur werd ons overigens rustig plaatsje op eens in rep en roer gebracht door de tijding dat de dijk, die bet oude van het nieuwe kanaal sclieidt, was doorgebroken. De aanleiding daartoe was wellicht, dat die dijk te veel was afgegraven en niet meer bestand om de daarvoor staande ontzettende waterm tssa te keeren. Dank zij de loffelijke houding van den officier der marechaussee werd het gevaar, dat eene inundeering van den Canisvlietpolder bedreigde, oogenblikkelijk werk van de aannemers de heeren Wiegerinck Van Ilaaren bezuiden Sas van Gent in weinige oogenblikken onder water stond. Door veel inspan- ning moebt men er in slagen den nieuwen dijk voor doorbraak te bevrijden, hoewel het water op twee verschillende plaatsen reeds met geweld door den ouden dijk drong. Was men niet geslaagd den nieuwen dijk te behouden, dan ware de schade onberekenbaar geweest, daar dan de geheele Canis vlietpolder zou ondergeloopen en de daarin staande oogst verwoest zou gewordeu zijn. Ilontenisse, 31 Juli. Gisterenavond omstreeks elf ure werden wevooral te Kloosterzande en te Walzoorden, weder versckrikt door het geroep van „brand!" Bij onderzoek bleek bet, dat de aaneengebouwde woning en sehuur van Job. den Tenter in den Perkpolder eene prooi der alles vernielende vlammen werden. Met uitzonde- ring van eenen hond en eene kip is al het vee geredook vele meubelen, kleederen en landbouw- gereedschappen, zelfs een mandje eieren. Alles was echter tegen brandschade verzekerd bij de Brusselsche maatsehappij op premien. Zoo als altijd is de oorzaak ook van dezen brand voor alsnog onbekend; doch de justitie doet nauw- keurig onderzoek. Bij het gemeentebestuur van Zaamslag is door de Vereeniging van Christelijk schoolonderwijs al daar een adres ingediend, houdende verzoek tot heffing van sclioolgelden op de openbare lagere scholen in die gemeente. De genoemde gemeenteraad heeft gunstig beschikt op een verzoekschrift van het hoofd der school te Othene tot verhooging van zijne jaarwedde en die jaarwedde met /"100 verhoogd. Het hof te 's Gravenhage deed gisterenna- middag uitspraak in de zaken, welke jl. week werden behandeld. De gewezen directeur van bet liuis van arrest VAN D£ Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stukgoederen, k. kolen, ra. menerie, b. hont, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5